Astrograma

  •  
    • 2060 mesaje
    26 Apr 2006, 11:27
    0 0
    Nell12 tu esti balanta cu ascendent in rac...e clar preocupare pentru arta, ori lucrezi si tu in domeniu, ori ai abilitai, ori iti place sa iti infrumusetezi casa, cred ca esti o persoana sufletista, care tine enorm de mult la familie, si acre are unele intuitii extrordinare, e posibil sa ai si vise premonitorii maia les ca ai si luna in rac...esti sentimentala, ai venus si neptun in scorpion acolo e mult farmec personal, dar ai plasata si casa a 5 a ceea ce m aface sa cred ca ai avut unele probleme la sarcina, sau cu copii...ceva acolo nu a mers lin...mijlocul cerului in pesti...acolo e hipersensibiliatte, si posibilitate de a veni in ajutorul celorlalti prin profesie...
    el...e geaman cu ascendent in berbec...daca e sotul tau atunci a fost atarctie acolo ca sunt in trigon pozitiile soarelui si e in opozitie ass lui cu asorele tau ceea ce creeaza atractia...martele in taur il face mai stabil pe zgubiliticul geaman, deci e posibil sa fie alaturi de tine si la bine si la greu insa e foarte incapatant tind eu sa cred..are mijlocul cerului in capricorn ceea ce inseamna ca e foarte ambitios, si poate face bani seriosi daca vrea....martele lui in taur cu venusul tau in scoprion acolo e o atractie sexuala puternica...faceti-va o harta compozita sau o sinstrie...
  •  
    • 2060 mesaje
    26 Apr 2006, 11:33
    0 0
    maybe...baiatul tau e berbec cu ascendent in leu...e berbec de martie ceea ce il face putin mai bland decat pe cel de aprilie ca are infleuenta de la peste si el e chiar in cuspida, ei bine are 5 planete in semen mutabile deci e posibil sa fie fluctuant ca fire si ca mod de a actiona, insa avand una scendent in semn fix poate ca asta il va mai stabiliza ins anu ii va potoli focl interior ci il va amplifica..e o persoana arzatoare si focoasa cu initiative multe dar care nu intotdeauna se duc si la bun sfarsit...are si mijlocul cerului pe berbec ceea ce ii da tendinta de a fi lider si ascndnetul la fel si s-ar putea sa aiba noroc insa atentie la planetele mutabile care inseamna dualitate si schimbare....
  •  
    • 147 mesaje
    26 Apr 2006, 11:53
    1 0
    Multam frumos pt promtitudine. ultimele date , sunt ale parintilor mei. interesant ce ai spus tu acolo.
    revenind acum la harta mea, eu tot nu am inteles ce e cu steau aia Algol, si inca ceva , pe casa a 7 a la mine apar 2 planete, mercur si parca venus nu? ce inseamna acest lucru??
    pupat.
  •  
    • 2060 mesaje
    26 Apr 2006, 12:11
    0 0
    albinutzo Venus în Casa a VII-a este unul dintre semnele cele mai sigure de fericire conjugala. Acest aspect indica un mariaj precoce si o prosperitate crescânda dupa acest eveniment. Daca persoana vrea sa intre ca asociata într-o afacere, prezenta lui Venus va tinde sa faca aceasta asociatie armonioasa si productiva. Este si un bun indiciu ca daca ar surveni vreun litigiu, ar gasi mijlocul de a regla afacerea la întelegere. venus ins anu eprea fericit in berbec deci s-ar putea s anu fie chiar asa de lin drumul spre fericire conjugala mai ales daca ma gandesc ca berbecii sunt maestrii in a da cu coarenle in pereti!

    Mercur în Casa a VII-a, bine plasat, face ca persoana sa fie populara în cercurile literare si stiintifice. Este o buna pozitie pentru oratori, conferentiari si pentru toti cei care urmeaza o cariera de activitate mercuriana de natura publica. Dar daca Mercur este stresat în Casa a VII-a, aceasta pozitie va aduce numeroase critici ostile din partea publicului, capabile sa implice persoana într-un proces facut în vederea de a se apara împotriva scrierilor defaimatoare sau, dimpotriva, ca sa raspunda scrierilor injurioase împotriva altor persoane. Mercur bine plasat în Casa a VII-a indica o casatorie fericita cu cineva din anturaj sau un salariat; dar daca Mercur este haios aspectat, nativul sau partenerul va avea un caracter de neîmblânzit, astfel viata conjugala va fi teatrul disputelor, certurilor constante datorate neimplicarii sau chiar a infidelitatilor comise...mercurul nu sta foarte confortabil in berbec...mare grija la "cornitze"

    Algol este steaua cu cea mai haioasa reputatie de pe cer. Numele ai vine din araba veche, unde al-ghul înseamna Dracul, sau Demonul. Denumita în vechime Steaua Diavolului, mai poarta si un alt nume, la fel de îmbietor: Capul Gorgonei Meduza sau Gorgonia Prima. Despre Algol se spune ca, atunci când apare într-o pozitie puternica pe cer, aduce violenta, decapitari, spânzurari, mutilari, asasinate, otraviri, înecuri, sufocari si dezastre colective (cutremure, eruptii vulcanice, incendii, molime, furtuni si naufragii). Ar trebui s avad harta ta ca s avad unde e pozitionta mai exact ca la mine in soft nu mi-o arata! daca e plasat langa marte care e planeta razboiului ai mare grija cand te apuca "nabadaile" is inceraca sa fii cat mai calma posibil....si nu uita acestea sunt tendinte nu e musai sa se si materializeze!
  •  
    • 93 mesaje
    26 Apr 2006, 12:16
    0 0
    Aqua, eu-14.02.1964 ora 12.00
    el-03.02.1963 ora intre15.00-17.00(atit isi aduce aminte mama lui)
    Imi poti spune de ce ma simt ca intr-un labirint cu toate venind tavalug?
    Stiu ca intelegi.....

    te sarut
  •  
    • 2060 mesaje
    26 Apr 2006, 12:24
    0 0
    cora imi trebuie ora exacta sau cel putin pe langa ora reala la care s-a nascut ...la interval de 2 ore se pot schimba radical lucrurile...astrograma e total alta..casele se schimba...
    Pentru tine...tu esti varsatoare cu ascendent in gemeni...deci tu esti o fire mentala care are nevoie de comunicare intr-o relatie, faptul ca ai mai multe planete in varastaor ma face sa cred ca tu esti o fire careia ii place sa descopere lucruri noi, sa inveti, sa explorezi, sa calatoresti, iti place neprevazutul iar schimbarea iti face bine, tu te imbolnavesti daca esti nevoita sa te complaci in situatii similare tot timpul, daca esti nevoita sa nu aduci prospetime in viata ta...ai nevoie de "miscare" atat fizica cat si mentala (intelectuala)...probabil ca el este un varsator mai comod si tie asta nu iti face prea bine...cred ca esti o persoana care poate avea succes in public sau ai o reputatie publica (3 planete in casa a 10 a!)...te poti desavarsi in mediii de comunicare...e cam sumar...de ce nu iti faci o astrograma profesionista sa afli mai multe???
  •  
    • 655 mesaje
    26 Apr 2006, 12:28
    0 0
    Aqua pls
  •  
    • 2060 mesaje
    26 Apr 2006, 12:36
    0 0
    just do it...esti leu cu ascendent in capricorn...asta iti da incapatanare si te face sa renunti foarte greu la propriile pareri...luna in berbec desi e in trigon cu soarele tau te face sa fii impulsiva...actionezi violent taman atunci cand nu trebuie si tinzi sa faci urat daca nu se intampla lucrurile asa cum doresti tu...venus in rac predispune la o fire sentimentala, emotionala dar care devine dependenta emotional de partener...tinzi sa faci unele lucruri mai neplacute cand iti dau tarcoale fricile de a nu il pierde...racul are o frica de a ramane singur, de a se sti neiubit, are nevoie de stabilitate emotionala, ehhh cum luna din berbec si vensul tau in rac sunt in cuadratura tu iti cam "iesi" din pepeni des, ceea ce nu iti aduce mari beneficii...ai mijlocul cerului in scoprion ceea ce te predispune la a avea o intuitie de milioane si de a fi o experta in a investiga, in a cauta raspunsuri... descoperi in general repede minciuna...mercur in fecioara e in domiciliu, iti da o capacitate marita de analiza, dar te predispune si la criticism, insa cred ca mentalul tau e unul foarte activ, de asemenea soarele tau din leu e pe casa a 7 a ceea ce iti poate aduce o casnicie fericita atat timp cat nu infleunetaza celellate aspecte negativ aceasta pozitie...cert e ca pentru tine parenerul e foarte important si are o miza mare in viata ta...
  •  
    • 147 mesaje
    26 Apr 2006, 12:43
    0 0
    Mda, algol se afla la mine langa planeta guvernatoare Marte, exact la nodul nord, deci e ceva karmic, sau nu stiu cum se explica. poate ma ajuti tu.
    Inca o intrebare: eu pe casa 1 , cea a personalitatii nu am nici o planeta cum se traduce asta.
    La fel prieteneul meu vad ca pe harta nu are nici o planeta pe casa a 7 a, a casatorie? ce explicatie exista? ce inseamna de fapt?
    Tot la el vad ca are Pluton pe ascendent, e fix pe fix...
    la mine mai vad ca am casa a 5 pe varsator, aceasta este casa carmei si a copiilor nu?? ce inseamna asta?
    la mine casa banilor vad ca se afla pe nodul sud, cum se traduce asta.

    sper ca nu te superi ca iti pui atat de multe intebari dar sincer imi doresc sa-mi elucidez anumite aspecte.
    te pup si iti doresc o zi buna.
  •  
    • 2060 mesaje
    26 Apr 2006, 12:55
    0 0
    faptul ca nu ai nici o plenata pe casa 1 inseamna aca aceasta casa nu e importanta pentru tine, la el cu casa 7 a de asemenea nu e importanta...in sensul ca nu e viatla in viata lui dpdv astrologic evident...varsatorul pe casa a 5 a...semnifica ca vei fi o mama mai putin obisnuita, mai expansiva. mai imprevizibila sau copii tai vor fi asa...banii pe nodul sud e aspect karmic acolo trebuie analiza serioasa, pluton pe ascndent poate inseamna o groaza de lucruri, trebuie o astrograma ca lumea si o interpretare vasta pt ca sunt decisive interaspectele!
  •  
    • 21 mesaje
    26 Apr 2006, 13:36
    0 0
    Buna Aqua..crezi ca ai putea sa ma ajuti si pe mine?!Sunt nascuta pe 14 iulie 1975,ora 17-17.15.Mi-ai fi de mare ajutor,intampin ceva probleme in perioada asta,au inceput anul trecut si nu vad nici o ameliorare..
    Mersi!
    Sa ai o zi buna!
  •  
    • 2060 mesaje
    26 Apr 2006, 14:00
    0 1
    Maria esti rac cu asc in sagetator deci multe schimabri in viata ta, chiar si de ordin sentimental, venus in fecioara alt semn mutabil...stai bine la capitolul sentimental??? daca nu atunci e probabil vina lui lilith care e in fecioara si ar putea sa dezechilibreze putin viata amoroasa, o duci haios de anul trecut de cand a intrat saturn in rac si il regasesc si la tine pe astrograma, e marele malefic care ti-a creat ceva problemutze...dar nu pricep de ce si acuma pentr ca s-a mutat in leu poate pentru ca ai nodul nord in scorpion si intra pe cuadratura plus ca ai trigon acolo care mai usureaza...nodul nord in scorpion pe casa a 12 si si retrograd e o karma destul de grea, vei intampina probabil spitalizari, situatii penibile din care e greu de iesit, ai grija la viata sexuala si protejeaza-ti oraganele genitale de orice boli posibile...trebuie o harta mai completa ca sa iti spun mai multe...aici e sumar...
  •  
    • 48 mesaje
    26 Apr 2006, 14:21
    0 0
    Buna aquamarina! Eu am tot citit pe diverse site uri dsp zodia mea si ce influentza au casele, planetele, dar sunt fff nelamurita, deoarece eea ceva generalizat. Daca potzi si daca ai timp, te rog sa mi faci si mie un mic rezumat, pls
    16. 02. 1984 ora: 21:30 Dambovita
    ms anticipat!

    PS: inca ceva: mie pe anumite site uri imi da ascendentul in balantza pe altele in scorpion. care e adevarul?
  •  
    • 21 mesaje
    26 Apr 2006, 14:28
    0 0
    Mersi mult pentru raspunsul tau promt,oricum m-ai pus pe ganduri...spune-mi daca putem vorbi pe privat,poate poti sa-mi dai mai multe detalii.Nu vreau sa abuzez de timpul tau,dar poate ma ajuti sa-mi dau niste raspunsuri cu ajutorul tau.
  •  
    • 2060 mesaje
    26 Apr 2006, 14:35
    0 0
    Adevarul in privinta orei de nastere e ca softurile nu sunt bune si nu au inclus in calculul matematic ora de vara sau au inclus-o prost...ascendentul tau e in balanta la 11 grade...e in trigon cu soarele tau pe semne de aer ceea ce te afce mentala si dornica de comunicare, mai ai acolo ceva planete in varsator ceea ce amplifica ce am spsu eu dar si dorinta de imprevizibil, de discutii la un nivel inalt intelectual, dorinta de explorare atat a acestei lumi cat si a misterelor...venus in capricorn e cam restrictiv nu e o poztitie grozava intr-un horoscop feminin pentru ca e rece, restrictiv cum spuneam, actioneaz amult pe constrangeri, raceala afectiva, ai acolo neptun in capricorn care te indeamna sa restrangi putin sfera materiala in favoarea celei spirituale, capricornul face parte din cadranul mistic si de ci neptun care planeta iubirii universale te indeamna la aacauta perfectiunea, ai mijlocul cerului in rac ceea ce iti confera abilitati artistice in special tind sa cred ca la scris...iti mai confera si empatie adica reusesti s aii intelegi pe cei din jurul tau...adica mai degraba reusesti sa ii simti, emotional vorbind...vad acolo ca ai soarele pe casa a 5 a din nou vb despre creativitate, copii vor fi importanti in viata ta dar intr-un mod imprevizibil cci e varstaorul acolo, uranus planeta surprizelor e intr-un semn muatbil asa ca te poti astepta la ceva schimbari imprevizibile in viata ta...ar trebui discuatate si interaspectele dar imi trebuie 20 de pagini pentru o astrograma cel putin...
    referitor la generalitatile de care spuneai...astrologia trebuieste studiata ca lumea cu carti in fata, sunt mii de aspecte, nici o persoana nu ela fel chiar adac pare asa, nici macar un portreta strologic nu e la fel...niciodata, un minut si e sufiecint ca cerul astral sa se schimbe si odata cu ele pozitiile, aspectele planetelor ale caselor etc...sunt extrem de multe de spus...numai acnd te apuci de studiat asa ceva iti dai seama ca vesnic e ceva care iti scapa...
  •  
    • 655 mesaje
    26 Apr 2006, 14:38
    0 0
    Iti multumesc din suflet.Si iti spun cu mana pe inima ca absolut totul din ce ai spus tu ma caracterizeaza. Pana acum credeam ca am ascendent in varsator. Esti o scumpa.
  •  
    • 655 mesaje
    26 Apr 2006, 14:40
    0 0
    A, si pt partener, imi poti da ceva info daca nu stiu ora la care s-a nascut?
  •  
    • 2060 mesaje
    26 Apr 2006, 14:49
    0 0
    maria scrie-mi pe privat ca eu am incercat si astia zic ca nue sti in baza de date, nush cum din moment ce scrii da ma rog...

    just do it...pot sa iti spun cate ceva dar fara ora nu e nimic batut in cuie, pentru ca e un aspect esential!deci risc sa ma aventurez....

    Fetelor as vrea sa subliniez inca o data ceva : nu sunt astrolog profesionist...e o PASIUNE doar...!
    tot ceea ce v-am spus sunt tendinte nu e musai sa se intample asa!
  •  
    • 3548 mesaje
    26 Apr 2006, 14:49
    0 0
    aquamarina, multumesc frumos, scumpa! intr-adevar, mi se potriveste ce mi-ai spus si se vede ca ai placere in treaba asta. sper sa nu consideri ca abuzez daca te mai intreb ceva: am inteles ca 2 case -casa a 8-a si casa a 12-a- sunt mai deosebite asa; se numesc si de finalitate, case de incercare. eu ce am acolo si ce inseamna chestia asta pentru mine? si ai mai spus ceva de retrogradare. ce inseamna asta? sa ma sperii?

    am inteles ca tu esti scorpio'; si ce ascendent ai, aquamarina?
  •  
    • 655 mesaje
    26 Apr 2006, 14:54
    0 0
    E, ma risc 20.04.1981