Pro si contra -cura de slabire cu OREZ

  •  
    • 174 mesaje
    13 Nov 2002, 10:57
    37 22
    Tin o cura de slabire cu orez.Mananc 4 zile numai orez.In fiecare zi fierb 250gr orez cu 4 cani de apa.orezul fiert il impart in trei portii.
    A mai tinut cineva o astfel de cura?Ce parare aveti despre ea?
  •  
    • 214 mesaje
    14 Nov 2002, 09:28
    18 11
    Am tinut eu regimul acesta.La 3-4 saptamini cite 4 zile regim cu orez.Dar se tine numai cu orez fiert fara sare deloc.Eu nu am putut renunta la cafea....Am slabit 2 kg intr-o saptamina.Dar asta nu inseamna ca dupa ce am terminat regimul ma indop cu dulciuri sau altele, Acum daca tot vine postul e binevenit pt cine suporta regimul desigur.Nu are niciun efect secundar.Toate cele bune.
  •  
    • 130 mesaje
    14 Nov 2002, 15:21
    11 12
    Am incercat si eu fel de fel de cure de slabire si nici un rezultat, am tinut o cura chiar pentru schimbarea metabolismului - 13 zile, m-a costat si foarte multi bani si nici nu am realizat nimic.
    Acum, ca a venit postul, incerc si cura cu orez.
    Multumim pentru informatie
  •  
    • 176 mesaje
    16 Nov 2002, 22:50
    143 25
    Eu nu am incercat cura asta insa am incercat altceva tot cu orez si a mers.
    Anca ti-am trimis reteta pe private. daca o vrea si altcineva o postez aici.

    Numai bine va doresc.
    oli
  •  
    • 61 mesaje
    25 Feb 2005, 19:56
    8 8
    cred ca e buna cura de slabire cu orez dar ,cum rezisti cu foamea ? nu te ia cu ameteli?
  •  
    • 159 mesaje
    25 Feb 2005, 20:54
    17 22
    cum sa papati NUMAI orez???? Orezul provoaca CONSTIPATIE, constipatia dauneaza atat colonului cat si ficatului care este suprasolicitat in acest caz (binecunoscut este faptul ca ficatul elimina toxinele).
    orezul nu contine nici pe departe necesarul zilnic de vitamine, minerale, calorii care sunt necesare pentru mentinerea in buna functionare a organismului.
    mai bine cu 10 kg in plus decat sa declansati atatea boli prin infometare si malnutritie.
    eu nu pot sa inteleg... chiar sa va infometati pentru a slabi??? chiar nu aveti vointa de a slabi prin alte metode??? sau sunteti lenese???
    nu va suparati pe mine dar INFOMETAREA si MALNUTRITIA, NU ESTE O SOLUTIE pentru a da jos cateva kg.
  •  
    • 19 mesaje
    25 Feb 2005, 22:31
    53 13
    eu am tinut o dieta de genul acesta dar am mancat 7 zile orez fiert in apa fara nici un adaos si trei zile salate,am slabit 15 kg.in 30 de zile dar am pus pe mine 18 kg.intr-un an,deci reteta este eficienta dar conteaza cum te descurci pe urma;si nu este adevarat ca orezul constipa pe mine m-a ajutat mult la reglarea tranzitului intestinal
  •  
    • 159 mesaje
    27 Feb 2005, 01:48
    16 27
    Iti propun cea mai eficienta cura de slabire: NU MANCA NIMIC si vei slabi 50 kg intr-o saptamana!!!!!!!!!
    Cum te poti lauda tu ca ai slabit 15 kg intr-o luna mancand orez si salata??? ORICINE SLABESTE PRIN INFOMETARE! (de laudat ar fi daca ai slabi 8 kg intr-o luna prin exercitii si o alimentatie sanatoasa pentru ca ti-ar trebui multa vointa). Si ai pus inapoi 18 kg intr-un an (in loc sa sa-ti pastrezi greutatea)... pai tu te joci asa cu corpul tau?? Ba slabesti, ba te ingrasi (chiar si intr-un an) si te mai si lauzi cu asta si ridici in slavi tortura cu orez. looool
    Mai gandeste-te inainte de a face orice cura de slabire, si nu te arunca in a face afirmatii de genul "nu este adevarat ca orezul constipa". Poate ca nu te-a constipat pe tine dar corpul nu reactioneaza la toata lumea la fel. De ex. chinezii nu au nici un fel de problema datorita orezului pentru ca metabolismul lor este un pic diferit datorita faptului ca orezul se foloseste foarte des dar au multe metode de preparare.
    Chiar nu poti sa mananci des si putin?
    Chiar nu poti sa faci exercitii acasa daca nu ai timp la sala?
    Chiar nu poti sa NU mai mananci dupa ora 17? (un mar se poate)
    Nu mai manca haotic, redu dulciurile si grasimile, mananca bine la micul dejun, fa exercitii pentru arderea grasimilor si E IMPOSIBIL sa nu slabesti. E adevarat ca nu vei slabi 15 kg in 30 de zile dar te asigur ca vei slabi SANATOS. Luati exemplul lui teo trandafir si al monicai anghel... ele au slabit prin infometare???
  •  
    • 3 mesaje
    16 Nov 2009, 00:40
    24 7
    Salutari.

    100g de orez crud are aprox 350 calorii,ceea ce e foarte putin in comparatie cu cat are corpul nevoie zilnic.
    Eu tin o cura prin "infometare",(adica aprox 2 mere pe zi,sau 50g orez fiert fara sare sau altceva) si am reusit sa dau 16kg jos in 34 zile . Nu merg la sala sau asa si nici nu iau medicamente. Beau zilnic minim 2L Apa (ceea ce elimina senzatia de foame si de oboseala din cate ao obs), si nu mai mananc dupa ora 17.
    Vreau sa dau 36 kg jos...sunt curios cat va dura sa ajung la o astfel de performanta.

    P.S. Pentru cei care incearca o "dieta" prin infometare,trabuie sa fie constienti ca celula de grasime are o "memorie" de pana la 6 luni,adica trabuie sa va mentineti forma 6luni+ pentru a nu facilita efectul de yoyo!

    Succesuri
  •  
    kti
    • 1327 mesaje
    16 Nov 2009, 10:19
    10 4
    sunt curioasa totusi timp de 6 luni din ce isi ia organismul tau vitaminele si mineralele de care are nevoie. sau la asta nu te-ai gandit? calciul de unde ti-l iei, draga mea? sau organismul tau functioneaza fara?
    sunteti inconstiente daca va torturati organismul in felul acesta.
    mai bine ai merge la sala in mod regulat si asa ai mai scapa de cateva sute de calorii pe zi si ai scapa de chinuri.
  •  
    • 476 mesaje
    17 Nov 2009, 01:05
    15 4
    asta cu mersu la sala e relativ, nu poti merge la sala cand tii regim pentru ca ai nevoie de mai multa energie cand faci sport si aceea energie o iei din hrana ceea ce inseamna ca nu slabesti deloc ci cel mult te mentii
  •  
    kti
    • 1327 mesaje
    17 Nov 2009, 07:37
    7 4
    asta e parerea ta. normal ca numai cu o portie de orez si 2 mere nu ai cum sa rezisti la o sedinta de aerobic. depinde ce intelegi tu prin regim.
    poti sa tii regim hipocaloric si sa faci sport linistita. tocmai asta e ideea ca organismul sa consume din rezerve.
    sportul este singura modalitate de accelarare a metabolismului.
    plus ca efectele asupra aspectului corpului nici nu le mai mentionez. se intelege de la sine.
    vedeti prin reviste nu stiu ce regim de accelerare a metabolismului? sunt minciuni. poate printr-un regim prea restrictiv se intampla exact contrariul.
  •  
    • 3 mesaje
    25 Nov 2009, 23:55
    8 6
    Cum spuneam,revin cu un mesaj.
    Asa ca sa clarificam niste lucruri.
    Pentru inceput,nu sunt fata,sunt baiat.
    Am ajuns la 91 de kg pana acum (de la 116) si pot spune ca ma simt bine. (Am facut analize amanuntite din curiozitate)
    Nu sunt slabit,nu mi-e rau sau asa.
    La 80 vreau sa ma opresc si sa incep partea de fitness pentru mentinere.

    Revin cu un mesaj cand sunt la 85.

    Succesuri
  •  
    • 57 mesaje
    26 Nov 2009, 10:13
    1 6
    cura asta de slabire pur si simplu iti da organismul peste cap.....de sistemul imunitar ce sa mai zicem
  •  
    • 689 mesaje
    26 Nov 2009, 13:59
    6 10
    Inca cand ajungi la 80 si o sa mananci normal o sa te ingrasi dublu inapoi. Pentru ca organismul tau o sa se obisnuiasca cu alea 800 de calorii pe zi si tu o sa ii dai 1500 si o sa transforme totul in grasime ca nu se stie cand mai primeste.
    Mai ales ca esti baiat ar trebui sa fii mai informat in ceea ce inseamna fitness si sa nu mai fii asa lenes.
  •  
    • 3 mesaje
    27 Nov 2009, 01:29
    16 6
    am spus deja,cunosc efectul de yo-yo si stiu cum sa il evit. pentru am nu facilita acel efect,trabuie ca sa te mentii minim 6 luni . clar, ca m-i sa mai pus intrebarea "de ce nu mergi la fitness?". Am facut si fitness,3 ore pe zi pt 2 luni si am dat jos 6 kg. Problema e ca nu mai dispun de acel timp,nici macar 30 min pe zi,ceea ce nu e deloc ok,stiu..sanatatea pe primul loc. de exemplu:maine... ma trezesc la 7 ca sa ajung la 8 la facultate,unde stau pana la orele 17-18 (studiez la 2 facultati) , apoi merg la munca,unde stau macar 5 ore ca sa imi scot norma. spuneti-mi,voi cum ati face? ah,si uitasem sa spun,in acele 2 luni de fitness,am facut si fel de fel de controale...si s-a ajuns la concluzia ca am o ardere foarte lenta...deci nici efortul fizic nu ajuta mult.

    de vreo 4 ani incerc sa slabesc,am trecut prin zeci de metode si asta e singura care a avut efect.

    ce conteaza e ca ma simt bine,si sunt multumit de efecte.
    parintii nu au fost deacord si le-am promis ca imi voi face analize periodic pt a nu creea o problema mai mare.

    va inteleg ingrijorarile,si lasati-ma sa va raspund cu urmatoarea afirmatie: eu nu mi-as lasa copilul sa faca ceea ce fac eu.

    P.S. nu am copii sau asa...era un exemplu,am doar 22 ani

    cu stima
  •  
    • 1 mesaje
    21 Sep 2010, 14:27
    21 4
    fata draga.. daca oamenilor le-ar fi usor sa slabeasca nu ar face-o?.. dar tu nu pricepi ca e foarte greu sa-ti schimbi obiceiurile.. tie ti-e usor sa vorbesti.. dar tu habar nu ai prin ce trec cei ce au probleme cu greutatea.. din partea mea n-ai decat sa fi cu 10 kg ca e mai bine pt tine asa(oricum 10 kg peste greuatea normala la o femeie, la mine se cam numeste obezitate..dar stii tu oare? ca obezitatea da boli cardiovasculare .. ca te deregleaza hormonal? Stii doar!! ca tu esti o fata foarte desteapta dupa cum imi dau seama.. )
  •  
    • 1 mesaje
    12 Apr 2011, 19:49
    68 31
    olivia_mihaela said:
    Eu nu am incercat cura asta insa am incercat altceva tot cu orez si a mers.
    Anca ti-am trimis reteta pe private. daca o vrea si altcineva o postez aici.

    Numai bine va doresc.
    oli
  •  
    • 1 mesaje
    27 Apr 2011, 15:06
    7 6
    am mai multe klograme in plus si nu stiu cum sa scap de ele asi dori sa imi dati sfaturi cat mai multe si de mare ajutor va multumesc
  •  
    • 3 mesaje
    17 Mai 2011, 14:34
    8 7
    pe zi ce trece aud de tot felul de diete, care mai de care mai ciudate. eu zic ca ar trebui sa ne gandim mai mult cum sa avem un organism sanatos, iar de-abia apoi cum sa slabim cat mai mult. pe 19 mai apare cu gazeta sporturilor cartea “Intelege-ti organismul si ajuta-l! scrisa de dr Menci. Din acest volum afli cum sa asociezi corect alimentele pentru o digestie buna, de ce este important sa tii cont de propriul tau bioritm si care este rolul detoxifierii organismului. Eu zic ca merita luata.