TBC

•  
    • 269 mesaje
    17 Apr 2006, 12:31
    0 0
    am fost diagnosticata cu tbc.pe cele care nu inteleg ce-nseamna aceasta boala si cum se poate face,am sa le rog sa se abtina si le rog pe cele care stiu despre ce este vb. ce tratamente mai cunosc,naturiste,sau ceva care sa grabeasca vindecarea si mai ales sa diminueze efectele sec. ale antibioticelor pe care le iau(prescrise bineanteles de medic)
    pirazinamida 3/zi
    etambutol 3/zi
    sinedrol 2/zi
    va multumesc si va doresc multa sanatate!
  •  
    • 480 mesaje
    17 Apr 2006, 12:45
    0 0
    lulu0lu

iubita mea cauta pe google TBC.

DIN CATE STIU TRATAMENTUL ESTE DE LUNGA DURATA SI TREBUIE RESPECTAT CU STRICTETE.

E GREU DE SUPORTAT DAR NU CEDA TREBUIE SA LUPTI PT. SANATATE.

multa sanatate......!!!!!!!!
    te pupik......
  •  
    • 127 mesaje
    17 Apr 2006, 15:10
    0 0
    Uite mai multe informatii in ceea ce priveste TBC-ul, aici:

http://www.sfatulmedicului.ro/articole/Pneumologie/Tuberculoza_TBC_657.htm

Mamei mele i s-a depistat in octombrie anul trecut TBC, a urmat tratamentul recomandat (4 tipuri de antibiotice specifice TBC-ului) si acum se simte foarte bine. Imi permit sa-ti dau un sfat: sa tii cu rigurozitate tratamentul recomandat de medici, chiar daca te simti ametita sau ai o permanenta stare de voma. Este foarte important sa duci pana la capat tratamentul si vei vedea urmarile lui benefice.
    Iti doresc multa sanatate si crede-ma, nu e un capat de tara, oricine poate face aceasta boala.
  •  
    • 215 mesaje
    17 Apr 2006, 17:17
    0 0
    nu este o boala care sa nu o poti invinge, dar asa cum scria si alta eva , trebuie respectat cu strictete tot tratamentul, care este de lunga durata.
    Ca sa-ti fie mai bine, este esentiala odihna,minm 8 ore pe zi, petrecerea timpului liber in mod cit mai placut, plimbari in aer liber, excursii la deal, fara efort prea mare; o cura cu suplimente alimentare care sa intareasca organismul si sa-i refaca puterea de lupta cu acest bacil, este , de asemenea, f utila. Dac vrei mai multe detalii, locweb@flash.ro. SANATATE
  •  
    • 2209 mesaje
    17 Apr 2006, 17:45
    2 0
    Tata a avut in tinerete TBC si acum s-a vindecat complet! Eram eu f mica atunci cand el era bolnav... a urmat tratamentul prescris de medic si acum nu mai are nici o problema! (a stat si la spital daca nu ma insel) Multa sanatate!
  •  
    • 9837 mesaje
    17 Apr 2006, 17:58
    1 1
    draga lulu, la farmacii se gasesc culturi de bacterii "bune" care mentin si refac flora intestinala afectata de antibiotice. roaga-ti medicul sa-ti recomande cea mai potrivita varianta pentru tine.

ai grija de dinti - in privinta lor nu stiu sa te sfatuiesc, dar stiu ca varului meu, dupa tratamentul impotriva TBC-ului, au inceput sa i se carieze dintii unul dupa altul.

aici gasesti retetele naturiste ale lui Valeriu Popa, pentru boli de plamani:

http://www.vindecare.go.ro/retetetrad/ap_respirator.htm

(scoate spatiile goale, altfel nu merge linkul)

Multa sanatate!
  •  
    • 269 mesaje
    18 Apr 2006, 09:35
    0 0
    va multumesc tuturor pt. raspunsuri!o sa fac tot posibilu sa respect cu strictete tratamentul!va pup si va urez o zi maxima!
  •  
    • 159 mesaje
    30 Apr 2006, 00:34
    0 0
    Si eu am fost diagnosticata cu TBC si fac tratament cu: Pirazinamida 4/zi, Sinerdol 2/zi, Streptomicina 1/zi.
    Per ansamblu, l-am suportat bine. In unele zile am unele ameteli, cauzate de streptomicina, din cate am inteles.

Am si eu o temere. Am auzit de la majoritatea persoanelor care au facut acest tratament ca s-au ingrasat. Si nu cu putin. Cel mai putin am auzit de 6 kg., iar cel mai mult de 20.

Stie cineva ceva legat de alimentatia bolnavilor de TBC? Stiu ca trebuie sa fie "sanatoasa". Multi vorbesc de multa carne, "sa mananci bine". Mie medicii mi-au spus sa mananc ce vreau eu, ce ma face sa ma simt bine.
    Voi ce stiti?
  •  
    • 504 mesaje
    30 Apr 2006, 09:58
    1 0
    Tuberculoza se poate transmite doar prin tuse cu picaturi. Adica o persoana bolnava (atentie, bolnava intr-o faza avansata, cu tuberculoza deschisa, nu doar infectata) trebuie sa tuseasca cu picaturi, iar o persoana sanatoasa trebuie sa inspire aerul cu particulele fine de lichid, particule care contin si bacteriile care cauzeaza TBC-ul, ca sa se infecteze. Infectarea se poate face doar prin inspirarea bacteriei in plamani, unde aceasta culcuseste si incepe sa se inmulteasca. In cazul tuturor celor infectati, sistemul lor imunitar depisteaza "inamicul" si produce anticorpi care "incapsuleaza" bacteriile de TBC, tinandu-le in sah. Dupa statistici, 98% din cei infectati, deci care au undeva in plamani cateva bacterii "incapsulate" nu fac niciodata tuberculoza, deci boala. Nici macar nu stiu ca au fost infectati. Unii pot afla candva cand sunt nevoiti sa faca un test cu tuberculina injectata subcutanat (faimosul IDR In mana). Daca acesta iese pozitiv (pata rosie are induratie, adica e umflata si are diametrul mai mare de 10 mm) inseamna ca persoana respectiva are anticorpi impotriva bolii, fie in urma infectarii, fie in urma vaccinului facut in copilarie. Restul de 2% se imbolnavesc candva in decursul vietii, de obicei intr-o perioada cand sistemul lor imunitar e slabit sau supra-solicitat. Se poate intampla la cateva luni sau la cateva zeci de ani dupa infectare, deci dupa contactul cu cineva care avea tuberculoza. De obicei intr-o perioada de stres, suprasolicitare sau in caz de o alta boala, gripa puternica spre ex.
    Candva in secolul trecut era catalogata boala saraciei si a mizeriei dar s-a dovedit ca nu este asa,o poate lua oricine,oricand,in mijloacele de transport in comun,in colectivitate,scoala,servici.
    Trebuie urmat tratamentul dat de doctor,eventual spitalizare , cu strictete,este o boala vindecabila 100%
  •  
    • 269 mesaje
    30 Apr 2006, 17:42
    0 0
    eu iau tratamentul de o luna,la fel cu pirazinamida,etambutol si sinerdol,pana acum nu m-am ingrasat nici un gram.cred ca depinde de organism!
  •  
    • 205 mesaje
    2 Mai 2006, 09:25
    1 0
    RESPECTA TRATAMENTUL SI IN 6 LUNI AI SA SCAPI DE TBC, DACA NU IEI TRATAMENTUL CUM TREBUIE (SI MAI ALES SA MANANCI F.F.F.F. BINE SI SA TE ODIHNESTI)AJUNGE BOALA CRONICA SI ESTE F.F.F.F. RAU.
  •  
    • 159 mesaje
    4 Mai 2006, 18:32
    0 0
    Si fereste-te de soare. Tratamentul provoaca sensibilitate la ultraviolete. Eu sunt deja bronzata, desi am stat la soare cat am putut de putin.
    In plus, am aflat ca anticonceptionalele nu mai au efectul obisnuit in perioada tratamentului.
  •  
    • 533 mesaje
    5 Mai 2006, 00:07
    0 0
    Sper sa va ajute cu ceva:

http://www.formula-as.ro/reviste_377__66__.html

http://arhiva.alb.ro/articole-1/Dieta_naturista_alimentatia_societatii_civilizate_cura_cu_struguri_cruditati_fructe_mere_struguri_pere_suc_de_lamaie.html
  •  
    • 415 mesaje
    5 Mai 2006, 08:45
    0 1
    Buna,intra pe www.formula-as.ro si da cautare pe tuberculoza

Uite ce am selectat eu
    Sanatate iti doresc.

Siropul de hrean - Se da pe razatoare o radacina de hrean, se adauga 2 linguri de miere, se amesteca bine si se lasa cateva minute la macerat. Se strecoara, presand continutul cu un tifon. Se obtine siropul crud. Resturile care raman in tifon se pun la fiert cu putina apa (cat sa le acopere) si miere. Dupa fierbere, se strecoara prin presare, se lasa sa se raceasca, apoi se amesteca impreuna cu siropul crud. Se iau trei linguri pe zi. Recomandari: in tuberculoza pulmonara, bronsite cronice si afectiuni ale cailor respiratorii. Avand calitati regenerative si hipotensive, este recomandat in afectiunile venoase ale batranetii si in hipertensiune, alaturi de usturoi. Adaugat in diverse salate, vindeca tusea si guturaiul.

Va recomand o reteta impotriva TBC-ului. Ingrediente: cafea, lamai cu coaja cu tot (taiate marunt), unt nesarat (sau unt de casa), untura nesarata de casa, miere poliflora. Cantitati: cate 500 g din fiecare. In cazul in care sufera de hipertensiune, se vor pune doar 250 g cafea. Toate se amesteca (se poate si la mixer). Administrare: se ia cate o lingura de trei ori pe zi, inainte cu jumatate de ora de mesele principale. Sanatate si mult succes.
    CREOLA - e-mail: creola.draganoiu@ROMPETROL.com

Pentru tratarea TBC-ului va sugerez sa lecturati cercetarile dr. Thomas Schön de la Universitatea Hinkoepind din Suedia, publicate in "European Respiratory Journal", privind un aminoacid natural - arginina, testate pe 120 de voluntari bolnavi de tuberculoza din Etiopia. Bolnavii au luat patru saptamani arginina, tusea disparand, iar testele de saliva fiind foarte bune. Arginina reduce durata tratamentului si riscul transmiterii TBC-ului, fiind o alternativa terapeutica viabila. Anual mor doua milioane de oameni pe glob din cauza TBC-ului. Unde nu se gaseste arginina, dr. Schön ii sfatuieste pe bolnavi sa manance cat mai multe alune de padure. Eu va ofer gratis un extract de plante dinamizant, cu rezultate practice in infectii, imunitate scazuta, slabiciune, depozitare de toxine, depresie, artrite.

biolog ANDREI FILOTIE - str. Viorelelor nr. 6, Buzias, jud. Timis, C.P. 1919, tel. 0256/32.19.39

#
    Cu multi ani in urma, copil fiind, stateam cu bunica si de fiecare data cand povestea cu prietenele ei afara, pe banca, ciuleam urechile la orice intamplare din trecut. Tin minte povestea unui baiat frumos de la tara, bolnav de TBC, care a fost trimis acasa de la spital, ca sa moara. Pe unde scuipa, prin curte, mureau gainile. Intr-o zi, vazandu-l asa tanar, o batrana i-a spus mamei lui sa ia un borcan mare de miere (800 g) si sa rada in el 2-3 bucati de hrean. Din acest produs, tanarul a luat cateva luni, iar cand s-a dus la medic pentru control, era complet vindecat. Mergeti la Sfanta Paraschiva, doar e la dvs. in oras, si rugati-va pentru fata.
    SIMONA JOVANOVICI - str. Alba-Iulia nr. 9, ap. 5, Timisoara, tel. 0256/43.33.58
    #
    In bolile respiratorii sunt eficiente: ceaiurile in parti egale de cimbru cu patlagina; cura cu usturoi, cel putin trei catei de usturoi/zi; cura cu miere si hrean: se rade un pumn de hrean la 500 g miere, se lasa cateva zile la macerat si se consuma cate doua linguri/zi, inainte de masa; cura cu propolis, 20-30 picaturi pe zi cu 30 de minute inainte de masa, puse pe zahar sau pe o bucatica de paine. Dar mai eficiente sunt tratamentele pe baza de aloe vera, bogate in vitamine (12 tipuri), minerale, aminoacizi, glucide, proteine, factori imunologici, enzime, care au o paleta foarte larga de actiune. Pentru a va recomanda produsele si modul de procurare si utilizare, contactati-ma.
    prof. biolog MARIA VELCIU - str. Nicolae Filipescu nr. 45, sector 2, Bucuresti, tel. 021/211.56.94
  •  
    • 109 mesaje
    5 Mai 2006, 10:54
    0 0
    monica are dreptae...este EXTREM de important sa TE ODIHNESTI si sa MANANCI foare bine...treatamentul trebuie tinut NEAPARAT 6 LUNI fara scapari si alte alea...ai grija de tine si respectas-ti tratamentul pentru ca forma netratata cronica e foarte nasola , dar daca iei pstilute TOTUL O SA FIE BINE ...depinde foarte mult de cata grija ai tu de tine...nu e o rusine ca ai tbc ...se intampla si la case mai mari crede-ma ca am vazut ...si sincer inca nu am dat de cineva care sa se fi ingrasat in urma pastilutelor...multa sanatate!!!
    aaa...da e posibil ca daca ai slabit mult-bola se stie ca duce la scaderea in greutate inainte de diagnostic- sa incepi sa te refaci adcica pui ce ai dat jos nu in plus
  •  
    • 293 mesaje
    6 Mai 2006, 01:12
    0 0
    buna eu tocmai am incheiat tratamentul pt. TBC, eu nu am avut la plamani, la mine a fost TBC ganglionar in sistemul limfatic. Eu pot sa spun ca nu m-am ingrasat deloc am slabit vreo 4 kg in schimb. Primele 3 luni de tratament au fost cele mai grele, am mers si la lucru, daca ai posibilitatea mai bine ramai acasa, in primele 3 luni de tratament. Eu am fost tare obosita, si nervoasa. Cum a mai spus o "eva" ai grija cu tabletele pt antibaby ca nu isi mai fac efectul sa nu ai vreo surpriza. Ai sa te faci bine, se poate intampla oricui sa se infecteze cu boala asta si oriunde, eu nu traiesc in Romania, si dupa o vizita la dentist au inceput problemele. Daca vrei putem sa vb si pe privat daca mai ai intrebari. Adresa mea este lari_linz pe messenger.Sanatate iti doresc. Ar mai fi ceva important, medicamentele astea iti pot afecta si vederea asa ca ar fii bine sa faci cate un control oftamologic din 4 in 4 saptamani in primele luni de tratament.
  •  
    • 293 mesaje
    6 Mai 2006, 11:48
    0 0
    lulu0lu am incercat sa iti scriu pe privat dar nu am reusit. Mie mi-a ramas o cutie intreaga de ethambutol aproape 100 de bucati si 3 folii de pyrazinamida daca ai nevoie ti le trimit cu placere pe posta, ca stiu ca sunt destul de scumpe si eu nu mai am nevoie, da-mi un semn daca ai nevoie nu te costa nimic.