Ce inseamna "HOSTESS"?

•  
    • 23 mesaje
    10 Apr 2006, 13:23
    7 6
    Ce inseamna hostess? Aud tot felul de variante... As vrea sa stiu c fac de fapt persoanele care lucreaza ca hostess?
  •  
    • 2209 mesaje
    10 Apr 2006, 15:08
    3 0
    In functie de firma pt care lucrezi, promovezi un anume produs. Tu esti bine documentata legat de produsul respectiv si il prezinti oamenilor. Le spui cum functioneaza, la ce-i ajuta...bla, bla. Sunt foarte bine platite si la noi dar in strainatate...nu mai spun!
  •  
    • 23 mesaje
    10 Apr 2006, 20:54
    4 0
    Sa inteleg ca e cam acelas lucru cu ce-l de promoter?
    Din cate am intes pentru acest post sunt cautate numai fete cu inaltime peste 1.70, asa este?
  •  
    • 2209 mesaje
    11 Apr 2006, 15:42
    2 0
    Nu este ca si cel de promoter. Ca nu oferi nimic. Tu ai un aparat de gimnastica (spre ex.) si trebuie sa le explici oamenilor calitatile si modul de intrebuintare. Si evident sa insisti asupra efectelor benefice...
    Cu inaltimea e iarasi un mit. Nu are legatura. trebuie sa fii agreabila, descurcareata si sa-i faci impresie buna angjatorului. Sora mea a lucrat ca hostess in Franta si are 1,60...
  •  
    • 481 mesaje
    11 Apr 2006, 20:44
    7 0
    hostess este un termen specific in modelling mai ales la noi.Inseamna gazda intraducere si trebuie sa faci exact ceea ce ar face o gazda in casa ei de exemplu.Tu iei prima contact cu clientii si tot tu te desparti ultima de ei.Trebuie sa fi comunicativa sa zambesti foarte mult si sa sti sa eviti momentele jenante cu tact(gen avansurile).Sunt clienti care solicita fete inalte si frumos proportionate, si clienti care solicita fete care sa poata intretine o discutie in cel putin 2 limbi straine si sa poata sa faca celelalte persoane sa simta ca o cunosc de cand lumea.
    Mai nou la noi termenul de hostess a luat ci o conotatie mai putin placuta, si anume cea de dama de companie(ceea ce e total eronat)daca mai ai intrebari iti stau la dispozitie
  •  
    • 91 mesaje
    12 Apr 2006, 00:08
    4 0
    hostess= gazda
    de ex in sua in unele restaurante la intrare te asteapta o astfel de pers.care te duce la masa rezervata pt tine
  •  
    • 614 mesaje
    12 Apr 2006, 08:47
    4 0
    am fost hostess si model la targul de munti de la sofitel,pentru 3 zile.am stat acolo 9 ore pe zi,in picioare,cu ditamai rochia pe mine si cu tocuri, si am impartit fluturasi de la firma pe care am reprezentat-o.ideea e ca nu e o munca asa de usoara...dar cica e banoasa.ei bine,eu n-am luat nici un ban...
  •  
    • 2209 mesaje
    12 Apr 2006, 10:06
    1 0
    E ca si la promotii. Daca ai noroc, iti iei banii dupa 2-3 luni. Daca nu...voluntariat!
  •  
    • 23 mesaje
    12 Apr 2006, 21:35
    0 0
    Of!...Sa inteleg ca in ziua de azi gasesti greu o agentie serioasa care recruteaza persoane pentru promoteri si hostess?
    Pe mine asta ma sperie ce-l mai tare...
  •  
    • 614 mesaje
    13 Apr 2006, 08:57
    0 2
    probabil...am primit o carte de vizita de la un tip care era p acolo si cauta tinere pt hostess si mi-a zis sa-l sun.cand sa-l sun...am observat ca numarul de mobil era pe formatul vechi..adica ala vechi ...cu multe cifre.si am zis ca nu-l mai sun nici pe numarul de acasa,ca cine stie ce vrea...
  •  
    • 2209 mesaje
    13 Apr 2006, 12:20
    1 0
    Si eu am lucrat la promotii la Danone (Actimel) si in una din zile a venit seful al` mare in inspectie.. Era un tip super-de-treaba si mi-a zis ca banii ii vom primi imediat dupa terminarea promotiei. Promotia s-a terminat de vreo luna, doua si inca nu am vazut nici un leu. Ei, si am lucrat si cate 12 ore! (nu aveam voie sa stam jos deloc)
  •  
    • 23 mesaje
    13 Apr 2006, 14:31
    0 0
    boracha..nu te-ai dus la ei la sediu sa le ceri banii? Eu zic sa le mai faci cate o vizita...
  •  
    • 481 mesaje
    14 Apr 2006, 16:59
    3 0
    Draga boracha, tu aveai vreun contract semnat cu ei?pentru ca daca aveai inseamna ca ai tot dreptul sa le cei banii pe timpul lucrat.Daca nu ai avut nici un contract sper ca data viitoare sa-ti fie invatatura de minte si sa nu mai lucrezi fara a semna un contract pe suma lucrata.Nu poti lasa lucrurile asa insa repet daca nu ai contract cu ei nu poti face nimic.bafta