blugi a caror culoare iese la spalat???

•  
    liu
    • 776 mesaje
    9 Apr 2006, 22:53
    0 0
    fetelor, sunt de-a dreptul disperata.am o pereche de blugi care imi plac ENORM, insa..... iese culoarea din ei.....am o pereche de pantofi din piele intoarsa rosie si i-am "murdarit" cu culoare de pe blugi!!!!!!innebunesc!!! :o
    poate cinva sa ma ajute????

1.cum fac sa nu mai iasa culoarea din blugi
    2.cum fac sa scot albastrul din pielea intoarsa rosie?

multumesc mult, anticipat! va poop!
  •  
    • 13915 mesaje
    9 Apr 2006, 22:55
    0 0
    Din cate stiu eu NIMIC. Dar poate, totusi, stie cineva ceva remedii...ne-ar fi de mare ajutor.
  •  
    liu
    • 776 mesaje
    9 Apr 2006, 23:01
    0 0
    aoleu, cum nimic???? :o
    nu ma dezamagi.....caut acum in formula as arhiva si daca gasesc....anunt...dar poate mai stiu evele noastre ceva remedii...ca "e" destepte fetele......
  •  
    • 1051 mesaje
    10 Apr 2006, 10:48
    0 0
    poti incerca sa dai cu calcatorul pe dosul blugilor...(demult stiu ca fixam vopseaua pe textile cu calcatorul)
  •  
    • 567 mesaje
    10 Apr 2006, 14:42
    0 0
    pai ca sa nu mai iasa culoarea ii speli la maxim 30 grade si cu detergent pt rufe colorate
  •  
    • 2794 mesaje
    10 Apr 2006, 14:56
    0 0
    Liu, parca ma doare si pe mine sufletul cind ma gindesc la perechea de pantofiori din piele intoarsa rosie patata! Nu garantez nimic, dar poti incerca cu Vanish, care pe mine m-a scos de multe ori din situatii imposibile. Fete de masa albe care la sfirsitul petrecerii erau pline de pete de sos, ulei, vin rosu si cafea au iesit imaculate. Exista doua variante de Vanish:lichid (aplici direct pe pata, lasi la inmuiat, dupa care bagi la masina la 30 de grade;da, pantofii!) si praf (Vanish Oxy Power parca se numeste, se face o solutie f concentrata cu apa si iarasi lasi la inmuiat citeva ore, dupa care se spala). Daca ma intrebi pe mine, sub forma de praf e mai puternic, deci ai sanse mai mari. Ai grija sa nu-i lasi la inmuiat mai mult de 2-3 ore, ca se pot decolora pe zona pe care ai aplicat solutia!!! Sper din tot sufletul sa se rezolve daca te hotarasti sa incerci solutia asta!
  •  
    • 2209 mesaje
    10 Apr 2006, 15:17
    0 1
    Mie mi-a iesit cu BioCarpet. Am o pereche de botinutze crem deschis din piele intoarsa, si pe calcai, in exterior, s-au patat cu albastru de pe blug. Am frecat bine cu BioCarpet si s-a dus. Eu am pus BioCarpet in stare pura si a scos culoarea albastra dar a ramas pata de BioCarpet. Atunci frumusel, cu un burete umezit, am sters de 10 ori botinutzele pana a iesit de tot. Stergeam, lasam sa se usuce, stergeam iar... Cu blugii nu ai ce face, evita combinatia - blugi care coloreaza&incaltaminte din piele intoarsa - Alta solutie nu am...
  •  
    liu
    • 776 mesaje
    10 Apr 2006, 21:35
    0 1
    multumesc din suflet pt raspunsuri, fetelor.va iubesc.harmony, u are very sweet
    lolitaa....e cea mai tare....asa imi recomazi tu, iubita, sa bag pantofeii la spalat??? hi!hi! acum, nu vreau sa ma laud, dar sunt niste pantofi deosebiti: Alexander Mcqueen...mi i-am luat din amsterdam....si ii iubesc!!! cred ca ma intelegeti...arata bestial...dar oricum MULTUMESC pt sugestie.......si...

boracha.....ziceai ca s-a patat pielea...adica s-a decolorat de la biocarpet....si din cate am inteles, a iesit in finalpata asta de biocarpet, nu???

asrept raspuns...poop
  •  
    • 412 mesaje
    10 Apr 2006, 21:39
    0 0
    ma mie mi`a iesit din nijte pantaloni,.,si` am auzit`o pe mama ca sa`i spal cu otet... si nu mai iese culoarea din ei.. oare o fi bun?? a mai auzit cineva asa ceva???
  •  
    liu
    • 776 mesaje
    10 Apr 2006, 21:44
    0 0
    cu otet zici, tu, creolo??? n-am mai auzit...stie cinva???
  •  
    • 1051 mesaje
    11 Apr 2006, 13:47
    0 0
    da...si de otet am auzit!
    chestia cu calcatul pe dos am verificat-o personal!
  •  
    • 2209 mesaje
    11 Apr 2006, 13:53
    0 0
    Da, a iesit complet. Sunt ca noi. Si botinutzele mele sunt speciale. Le-am luat de la Gia Moretti si am strans bani 4 luni pt ele...
  •  
    • 1051 mesaje
    11 Apr 2006, 13:58
    0 0
    dar ea zice ca pantofii ei sunt rosii..oare daca da cu bio carpet nu iese si din culoare???
  •  
    liu
    • 776 mesaje
    13 Apr 2006, 22:50
    0 0
    da!! ce mai fac fetele???? mi-a iesit culoarea din pantofei....mi-a fost teama sa folosesc biocarpet, sa nu-i decolorez al meu baiat, dragutul....a avut grija de mine.... a luat betisoare de urechi si are el un spray special pt piele intoarsa si mi i-a bibilit.... asssa....apoi a curata ce a mai ramas cu un cuter foarte finut....a luat un strat foarte subtire....si sunt superbi din nou.!!! dar , intr-adevar, voi evita combinatia:

blugii aceia+patofeii aceia=bad!!!

hai va poop si multumesc de sfaturi.