Mi se exfoliaza unghiile ingrozitor!

•  
    • 2794 mesaje
    5 Apr 2006, 15:56
    0 0
    Fetelor, m-ati ajutat fara sa stiti de multe ori, intru pe forum, citesc discutiile si ma informez. Dar am si eu o problema careia nu am reusit sa-i dau de cap si nici nu am mai vazut discutii pe aceasta tema. Mi se exfoliaza si mi se rup unghiile. Nu reusesc niciodata sa le las prea lungi, cred ca nici 2 mm nu cresc fara sa se rupa. Iar de exfoliat se exfoliaza oricum, indiferent de lungime. Asta de cind eram la liceu (acum am 25 de ani). Am incercat de toate:lacuri cu vitamine, am incercat sa nu ma mai dau cu oja, folosesc manusi cind spal vasele....am o alimentatie destul de echilibrata, zic eu. Mi-am facut analize recent si mi-au iesit ok. Nu stiu ce sa ma mai fac.....dati-mi si mie o solutie eficienta ca innebunesc! As vrea sa am si eu unghii frumoase si sanatoase!
  •  
    • 1005 mesaje
    5 Apr 2006, 16:16
    0 0
    Buna! Incearca sa le tii in ulei de masline cat de des poti ...mai merge si sucul de lamaie ca le intareste si poti sa iei si vitamine pt. par si unghii de la farmacie ...stiu sigur ca exista vitamine speciale pt. asa ceva ,dar trebuie sa faci o cura de cel putin o luna ..si bea mult laptic..
  •  
    • 480 mesaje
    5 Apr 2006, 19:17
    0 0
    Foloseste tinctura de lucerna, cu efect remineralizant, 2-3 picaturi de 3 ori pe zi, si incearca sa-ti controlezi comportamentul, evitand sa te infurii, sa ai resentimente fata de cineva, deoarece acestea afecteaza ficatul energetic, ce controleaza cresterea unghiilor. Succes!!!!!
  •  
    • 24 mesaje
    5 Apr 2006, 20:24
    0 0
    Eu pana la 20 de ani n-am avut unghii deloc.Si am folosit intaritorul de unghii de la Maybeline :Strong. Si acum , dupa 3 sapt am o frumusete de inghii, serios. Ideea e sa te dai tot la 2 zile , dupa ce iti stergi in prealabil unghiile.Si nu folosi lacuri de unghii, cel putin doar dintralea exrtem de scumpe care nu rod unghiile , ca altfel o iei de la inceput!!!Succes
  •  
    • 2794 mesaje
    6 Apr 2006, 22:04
    0 0
    Multumesc mult de tot pentru sfaturi. Chiar miine vreau sa-mi cumpar tinctura de lucerna si Maybelline si sa incep tratamentul. Ulei de masline si lamiie am acasa, asa ca nu trebuie decit sa ma apuc de treaba.Va anunt cum merge!
  •  
    • 601 mesaje
    6 Apr 2006, 22:51
    0 0
    Am avut si eu aceasta problema...dar de ceva timp(vreo 2 luni) timp in care am inceput sa pap cat mai multe fructe si legume,problema s-a rezolvat...si m-am mai folosit si de o crema de maini si unghii de la Oriflame,care nu parea cine stie ce la pret,dar vad ca rezultatele sunt super...unghiile cresc chiar mai repede iar de exfoliere nici nu se mai pune problema...asha ca ai putea incerca si tu...nu garantez sa reuseasca 100% pt ca e posibil sa nu reactioneze la fel....asta depinde de piele si de unghii,dar banuiesc ca nu e o cheltuiala prea mare.Cat despre produs,gasesti reprezentanti la tot pasul...bafta si sper sa ai rezultate bune.
  •  
    • 9837 mesaje
    6 Apr 2006, 23:37
    0 0
    si tot de la Oriflame mai e bun un lac de unghii anume facut pentru unghiile cu probleme. eu una l-am cumparat din greseala, dar l-am folosit si mi-a facut f bine
  •  
    • 2035 mesaje
    7 Apr 2006, 00:08
    0 0
    Tot de la Oriflame folosesc eu o crema pt unghii si cuticule, ambalata intr-un tubulet mic si ab. Face minuni!
    Si uleiul de masline caldut este foarte bun! Se vad rezultatele inca dupa primele 2 aplicari!
  •  
    • 124 mesaje
    7 Apr 2006, 08:59
    0 0
    la the body shop se gaseste un ulei de corp- contine ulei de masline. Este pt. piele normal spre uscata. Eu l-am folosit pt. unghii si este super bun.Unghiile nu se mai exfoliaza.Poti sa incerci si tu. Bafta!
  •  
    • 4 mesaje
    9 Apr 2006, 00:44
    0 0
    eu am avut dintotdeauna acesat probleam...am incercat TOTTTTTT!!..chiar si unul ulei de unghii de 100 lre din angla...nici o diferenta. acum cateva saptamanio prietena mi-a fct cadou o sticluta de lac antiexfoliant sally hansen..extraordinar de bun..am niste unghii f frumoase. si chiar au inceput sa fie admirate. faza nasoal este ca acest lac nu se mai gaseste la noi..in trecut se gaseau doar la castel..insa acum exist adoar in USA, canada( de unde ma voi aproviziona), Germania si UK. pretul unei sticlute nu este mai mare de 7 $ .recomand cu caldura