Reguli la intretinere/asociatie locatar?

•  
    • 14 mesaje
    2 Apr 2006, 19:13
    0 0
    Buna evelor , am si eu o nelamurire .. poate cineva ma poate ajuta.
    Am o garsoniera in BV , nu sta nimeni in ea , ce trebuie platit la asociatie si cam cat ar trebui? Am interfon la scara ( ma gandesc ca trebuie sa platesti ptr ala nonstop) , am apometre , si am ceas la calorifer . Deci in casa nu ar fi de platit ca nu e nimeni sa uzeze apa sau lumina , poate la calorifer as avea cate ceva de platit ca si iarna a fost dat drumul doar un pic sa nu inghete tevile , insa cam cat credeti ca as avea de platit la asociatie sau daca am ceva de platit la asociatie lunar. Am incercat sa caut pe net reguli ptr asociatii de locatari sau ceva de genul asta si nu am gasit nimic ... Ma gandeam ca ma poate ajuta una din voi Mersi anticipat
  •  
    • 5 mesaje
    5 Apr 2006, 09:07
    0 0
    La bloc exista niste cheltuieli pe care trebuie sa le platesti chiar daca nu locuiesti acolo (sau cel putin asa e la blocul unde si eu am un apartament).Cheltuielile astea ar fi cele de administratie in care intra salariile personalului, cheltuielile cu lumina de pe scara, femeia de serviciu etc.Cat despre caldura...daca ai repartitoare cat consumi atat platesti, iar daca interfonul nu a fost deja achitat atunci cand te-ai mutat ar trebui intradevar sa platesti niste rate.Pentru asta insa cel mai bine te-ai interesa la administrator.
  •  
    • 151 mesaje
    5 Apr 2006, 12:47
    0 0
    si la mien e la fel platesti destul pt administratori

in fiecare vara cand plecam din bucuresti ma enervam si ma enervez si acum cand imi amintesc

dc trebuie sa platesc eu daca nu locuiesc?? si nu consum nimic nimic ??logic nu?
  •  
    • 14 mesaje
    6 Apr 2006, 16:35
    0 0
    La intretinere pot fi trecute zero pers pt ca nu locuieste nimeni (atentie ca sunt asociatii care nu acceapta asta si trec 1 pers). Regulile se stabilesc de catre Asociatia respectiva, deci poti avea si o astfel de "surpriza". Platesti chiar daca nu locuieste nimeni in respectivul apartament cheltuielile pt femeia de serviciu, administrator, lift (intretinerea lui), lumina pe scara, caldura pe scara si apa folosita la spalarea scarilor si udatul florilor si gradinilor (vara), etc. Pt Interfon nu se plateste daca a fost achitat integral, sau se poate plati un abonament lunar pt intretinere (ca la lift) depinde cum a fost facut contractul. De asemenea se platesc salariile portarilor daca aveti. Deci sunt destule cheltuieli la o asociatie si chiar daca nu locuieste nimeni acestea se platesc. O zi buna
  •  
    • 14 mesaje
    6 Apr 2006, 20:52
    0 0
    OK , mersi fetelor. Sa zicem ca sunt trecuta la 0 ( desi nu stiu sigur si mi-e aproape imposibil sa aflu acum , doar cand voi merge in tara) , cam cat ar fi de platit lunar? Ptr instalarea interfonului am platit in momentul in care am cumparat garsoniera ( chiar atunci se instala), deci nu cred ca mai e de platit , insa ptr salariile celor ce se ocupa cu blocul etc etc , cam cat credeti ca e pe luna? Un milion? Jumate? Mai mult? Vreau sa stiu , ptr ca am pe cineva care se ocupa de garsoniera si cheltuielile sunt cam mari ( dupa mine) pe nimica toata. Garsoniera este in BV.
  •  
    • 109 mesaje
    7 Apr 2006, 00:07
    0 0
    anidoc, nu vrei sa inchiriezi?daca da cam cat ai vrea chiria?m-ar interesa mult.putem vb pe mess?roxxedum
  •  
    • 5 mesaje
    7 Apr 2006, 09:20
    0 0
    Mi se pare incredibil de mult si 500.000 pentru o garsoniera nelocuita...Daca platesti atat de mult cred ca ar trebui sa rogi persoana care se ocupa de garsoniera sa-ti arate chitantele de la cheltuielile de intretinere.Sau poate a costat atat pentru ca au mers caloriferele si ai platit caldura?In mod normal pe timp de vara ar trebui sa platesti niste sume mai mult simbolice...200.000-300.000 lei.Dar repet: cel mai corect ar fi sa vezi chitantele si atunci totul at fi lamurit.
  •  
    • 1148 mesaje
    7 Apr 2006, 12:19
    0 0
    m-am uitat la lista de intretinere de la blocul meu - e o garsoniera tot libera in bloc (singura garsoniera din bloc)..se calculeaza in functie de suprafata locuibila...pe luna februarie (cu consum de apa rece si apa calda trecut o deci fara bani pt asta- ceea ce e foarte corect)) numai caldura si restul cheltuielilor(lumina si curat pe scara+administratie) 27 de metri patrati
    =744 000
  •  
    • 14 mesaje
    7 Apr 2006, 21:55
    0 0
    744 de mii? maica ce mult ptr nimica toata. Da , cel mai bine o sa ma uit la facturi cand merg acasa si asa o sa ma lamuresc .. Roxedum ( nu cred ca ti-am scris corect nick-ul , sorry ) E cam dificil sa dau garsoniera la inchiriat ptr termen lung, ptr ca noi mergem in tara anual si este incomoda situatia ptr cei care ar inchiria , ptr ca noi , acolo stam cand mergem acasa . Atunci chiriasii sa mearga unde ptr o luna sau doua ? Ne gandeam sa o inchiriem ptr turisti ( saptamanal ) sau oameni care vin cu afaceri in BV si le-ar conveni mai mult sa stea la o garsoniera ( cu tot ce le trebe) decat la hotel . Pe termen lung e mai inconvenient ptr amandoua partile . Nu as vrea sa pun pe nimeni intr-o situatie care nu mi-ar conveni personal
  •  
    • 14 mesaje
    7 Apr 2006, 21:59
    0 0
    Hmmm ... nici nu stiu cati metri patrati am acolo , insa e mare camera in comparatie cu alte garsoniere care am vizitat inainte sa o cumpar p-asta. Off .. tot vorbind de garsoniera si imi imaginez cum e .. parca as merge acasa intr-o fuga , numa' asa de dor
  •  
    • 109 mesaje
    8 Apr 2006, 12:11
    0 0
    multumesc pt raspuns