Pete roseata pe fata

•  
    • 1135 mesaje
    24 Mar 2006, 09:17
    0 0
    Salut fetele!

De cateva zile (cam o saptamana) am remarcat un fenomen ciudat: mi-au aparut niste pete rosii pe frunte si pe obraji. Rutina mea dimineata: ma spal cu gel de fata si apoi ma dau cu crema. Petele apar cand ma dau cu crema si apoi se estompeaza in timp. Mentionez ca folosesc crema asta de cateva luni.

Fenomenul 2: am zone, mici, in care pielea este rosie si putin cojita.

Ce naiba poate fi?! Parca nu-mi vine sa merg la dermatolog pentru atata lucru... dar nici sa stau asa, pentru ca n-am mai avut asemenea tampenii pe fata pana acum. Help!
  •  
    • 30 mesaje
    24 Mar 2006, 11:06
    0 0
    Eu ma confrunt cu problema asta de mai mult timp. Mereu imi apar niste pete rosii, pe frunte , pe obraz si nu imi plac deloc. Nu stiu de la ce este,dar am observat ca imi ies mai ales vara cand e soare afara si foarte cald, si iarna cand bate vantul afara, sau cand ploua. Ce mai, aproape in fiecare anotimp mai mult sau mai putin. Am fost si la dermatolog si mi-a zis sa stau linistita ca nu e nici o problema. Mia zis sa ma dau cu crema Nivea Soft Baby, ca e buna pt tenul sensibil, si parca se mai vede o ameliorare. Dar nu intotdeauna, si ce sa zic,cand se mai vad, incerc sa mi le acopar cu fond de ten. Chiar si de la crema asta vad ca tiot nu am scapat de ele. Daca afli tu ceva astept sa imi spui si mie. Pupici
  •  
    • 480 mesaje
    24 Mar 2006, 12:23
    0 0
    Roseata aparuta pe fata, mai ales in zona cu piele sensibila, poate fi, intr-adevar, un semn de alergie. Din pacate, singurul care poate stabili precis cauza este medicul alergolog. Cert este ca intre cosmeticele pe care le folosim, unele pot declansa alergii. De pilda: parfumurile amestecuri de uleiuri esentiale si arome naturale sau de sinteza sunt primele cauze ale alergiilor cosmetice. Substantele conservante, prezente in sampoane si creme, pot fi si ele o cauza (contin chimicale care se pot invechi). In fine, lanolina, fabricata din grasime de oaie, prezenta in creme si rujuri de buze, sapunuri si sampoane de par, poate provoca si ea alergii. Ca un sfat general, faceti un test, schimbandu-va crema de fata si evitati produsele prea parfumate, care contin potentiali alergeni (bila de metal bagata in unele sticlute cu oja este, si ea, alergena, la fel ca si partea metalica, nichelata, a clipsurilor care se prind de lobii urechilor).
  •  
    • 1135 mesaje
    24 Mar 2006, 12:39
    0 0
    Probabil daca nu-mi trec in timp scurt o sa merg la medic. Ma mai gandesc la ceva: de curand folosesc alt gel de fata. Daca nu ma dau cu crema, n-am nimic. Asa ca presupun ca e ceva intre gel si crema care nu-mi prieste...

Dar petele alea mai mici, rosii si uscate le am dinainte sa iau gelul. Am incercat cu unguent de galbenele, un ulei de azulen... nu vad nici o ameliorare.

O sa incerc sa schimb crema, si asa era pe terminate. Pe de alta parte, am ten gras, nu pot folosi orice crema (de bebelusi de ex), ca lucesc ca un felinar.
  •  
    • 345 mesaje
    24 Mar 2006, 14:30
    0 0
    si mie imi apar cateodata, legatura am facut-o cu un demacheant pe baza de catina de la Hofigal sau alte creme de-a lungul timpului caci un ten uscat si sensibil si cu digestia, adika cand ma constipam pentru 2 zile, aveam tenul mai iritat..
  •  
    • 98 mesaje
    24 Mar 2006, 20:19
    0 0
    petele rosii apar si din cauza stresului a cafelei sau al alimentatiei.date ci ultralan sau unguent pe baza de hidrocortizon dar mai bine dute la un dermatolog si fati si niste analize pt. ca daca nu le tratezi se vor extinde!Am patito si eu!Sanatate multa!
  •  
    • 1135 mesaje
    27 Mar 2006, 09:17
    0 0
    Multumesc de sugestii, cred ca n-am de ales si o sa merg la un dermatolog, ca nu dau semn sa treaca, ba dimpotriva.

Acum apare intrebarea: stiti un dermatolog bun in Bucuresti si la care sa nu astept o vecie pana ma vede?