Croitorie. Cine-mi da un sfat?

  •  
    • 9367 mesaje
    13 Sep 2007, 14:12
    1 0
    Elena, eu nu am folie, Ralutzu nu are calc...
    fiecare cum poate. ar fi o idee cu folia, dar...cu ce conturezi tiparul pe folie? adica, vreau sa zic, cu ce tip de marker? din cel permanent?
  •  
    • 71 mesaje
    13 Sep 2007, 14:22
    0 0
    cu ce-mi pica in mana, chiar si cu evidentiator, verde, portocaliu, nu cnteaza, ca dupa ce-l conturezi il tai si crestezi si fiecare semn de pe tipar.

    Daca n-ai folie cumperi un sac transparent, iti ajunge la un sacou sau la un pantalon. pentru bucati mai mici poti face pe pungute mici pt. congelator, gen buzunare, gulere etc.

    Recomand plasticul la tipare, peste timp se intretine mult mai bine, la hartie nici nu poti s-o mai aranjezi peste material.
  •  
    • 71 mesaje
    13 Sep 2007, 14:43
    0 0
    jeanine - uite aici o pagina care te poate ajuta la fusta clos

    http://homepage.ntlworld.com/crispin.roche/circular.htm

    si

    http://www.craftster.org/forum/index.php?topic=86002.0

    sa scoti spatii de la adresa daca sunt, altfel nu ti-o deschide.

    eu ma mai uit pe site-ul asta, fetele sunt inventive, poate va vin idei noi

    http://www.craftster.org/forum/index.php?board=7.0

    si la fel cu spatiile scoase.

    Va pupic si spor
  •  
    • 584 mesaje
    13 Sep 2007, 19:16
    0 0
    Elle_nna, super ideea cu sacii din plastic, nu ma gandisem. Carmen, stiu ca a existat pe vremuri calc din acela la sul, avea si tatal meu, dar nu mai are si nu am mai gasit pe nicaieri, nici nu stiu daca se mai produce. Ala avea succes pe timpuri cand se faceau proiectele de mana, cu tus, cu sabloane, truse Rotring etc...acum daca se fac toate pe computer...cred ca nu mai are nimeni nevoie de calc....
    In afara de noi!!!
  •  
    • 9367 mesaje
    14 Sep 2007, 08:19
    0 0
    deci nu se mai foloseste?
    si eu, care pastram cu sfintenie trusa Rottring pt fi-miu
  •  
    • 584 mesaje
    14 Sep 2007, 08:34
    0 0
    Carmen, cred ca nu se mai foloseste! Si noi avem niste rigle de alea gradate si niste sabloane, pe alea le pastrez sigur pt cel mic .
  •  
    • 108 mesaje
    18 Sep 2007, 16:10
    0 0
    fetelor, cine stie cat mai e metrul de satin din ala luciosss , nu cu lycra...si pe unde pot sa-l gasesc ? Dar taftaua cat mai e m ?
  •  
    • 108 mesaje
    20 Sep 2007, 14:39
    0 0
    vreau un sfat de la o croitoreasa.ce sa pun la o bustiera pe dedesubt sa stea si ea mai tare ca e prea moale. alea din comert parca au si eleceva mai apretat ....parca si panza de insertie e moale rau...astept r
  •  
    • 71 mesaje
    20 Sep 2007, 15:25
    0 0
    satinul este la 5 lei m, tafta in jur de 15 lei m (astea sunt preturi de Bz)

    pentru bustiera poti sa lipesti cu fierul de calcat intaritura termoculanta (parca asa se numeste) se gaseste la m de unde iei si materiale, dupa care mai pui o dublura sa nu se vada/strice partea lipita.
  •  
    • 108 mesaje
    21 Sep 2007, 13:40
    0 0
    EU AM CUMPARAT SATEN CU LYCRA LA PRET DE 200.000 m. CUM NAIBA E LA TINE 5 LEI NU STIU
  •  
    • 71 mesaje
    21 Sep 2007, 14:31
    0 0
    PAI SI LA MINE SATENUL CU LICRA E SCUMP, DAR FARA E 5 lei METRUL
  •  
    • 357 mesaje
    21 Sep 2007, 16:54
    0 0
    asa-i, si eu sunt tot din bz.
  •  
    • 553 mesaje
    9 Ian 2008, 17:04
    0 0
    fetele ce-ati mai facut?? ati mai cusut ceva...sau ati abandonat?
  •  
    • 567 mesaje
    2 Apr 2008, 16:50
    0 0
    de unde va cumparati materiale?
    vorbesc de Bucuresti
    ce magazine cu materiale de calitate cunoasteti?
  •  
    • 1 mesaje
    5 Apr 2008, 16:56
    0 0
    Buna!
    Va rog ajutati-ma si pe mine,stie cineva o croitorie unde as putea sa duc citeva tricouri la scurtat?problema este ca e nevoie de o masina de cusut speciala.Sper ca intelegeti la ce ma refer.Sunt din Timisoara
    Va multumesc.
  •  
    • 2 mesaje
    7 Apr 2008, 12:58
    0 0
    saci pt gunoi? sau sunt ceva mai grosi?
    am incercat si eu tiparele din burda.Am incercat sa-mi fac o bluzita mai mulata.M-am masurat pt a-mi cauta masura care mi se potriveste pt a alege tiparul.Problema a fost ca ma incadram in mai multe marimi,de ex:busta la marimea 34,latimea spatelui la 40,etc.Eu mi-am ales marimea 40.Am copiat-o si cand am inceput s-o cos am observat ca imi era mare,larga.Poate ca nu am copiat bine tiparul pe material,acesta fiind saten elastic si mai ales sunt incepatoare.Daca se poate sa-mi dea si mie cineva un sfat in alegerea masurii.Multumesc mult
  •  
    • 2 mesaje
    7 Apr 2008, 13:38
    0 0
    e un magazin la intersectia Calea Mosilor cu Histro Botev,pe colt e un restaurant,e visa-vis de restaurant.Magazinul cred ca se numeste Sheril sau ceva de genul asta.Sunt de calitate si nu sunt scumpe.De aici se aprovizioneaza cu unele materiale si cei de la Picasso,dar acolo sunt preturi mari.Sub 50 ron nu prea gasesti nimic
  •  
    • 71 mesaje
    15 Oct 2008, 23:53
    0 1
    fetele, in curand deschidem un forum special de croitorie, daca intereseaza pe cineva de-aici va spun si adresa pe privat.
  •  
    • 9367 mesaje
    16 Oct 2008, 15:59
    0 0
    pe mine m-ar interesa
    te rog, da-mi si mie link-ul pe mp.
  •  
    • 71 mesaje
    17 Oct 2008, 21:48
    0 0
    carmen, ti-am trimis mail.