dieta Catalin Crisan - disociata -

  •  
    • 508 mesaje
    25 Apr 2006, 10:36
    0 0
    Hristos a inviat!
  •  
    • 186 mesaje
    25 Apr 2006, 17:31
    0 0
    Adevarat a Inviat!

    Ei...fetelor? Cum ramane? De cand incepem? Cristiana, au renuntat toate? Sau mai bine zis... s-au reorientat catre alte diete? Nu ne mai sustinem? Astept vesti...Elly
  •  
    • 7 mesaje
    26 Apr 2006, 07:58
    0 0
    Adevarat a inviat! Eu sunt in continuare la dieta, ma indrept cu pasi marunti spre a doua luna de dieta.
  •  
    • 74 mesaje
    26 Apr 2006, 08:57
    0 0
    Buna dimineata si hristos a inviat!
    Sunt noua pe aici si as avea si eu de dat jos vreo 30 kg.Anul trecut am fost la un doctor nutritionist, am tinut o dieta personificata, am slabit 15 kg, si acum, dupa un an, am observat ca le-am pus la loc.Cristiana, te rog, daca ai putea sa-mi trimiti si mie dieta lui Catalin Crisan.Adresa mea de mail este korra29@yahoo.com. Multumesc mult si o zi buna!
  •  
    • 344 mesaje
    26 Apr 2006, 10:01
    0 0
    Hristos a inviat!
    Sper ca ati fost linistite si fericite de Pasti!

    Cristiana, am cateva intreb pt tine:
    1. Daca nu pot sa mananc cate 2 oua pe zi(probl cu fierea) e ceva daca le elimin din meniul zilnic?
    2. Daca nu tin toate etapele curei?
    Adica tin etapa 1-2-3-4 si ma opresc, intrerup dieta, are ceva? Sau pot sa tin Et 1, 2, 4, 6, 8? adica sa sar peste una -doua etape?
    3.Daca am gresit o zi sau am mancat ceva nepermis, trebuie reluat de la inceputul dietei sau numai etapa in care ma aflu?
    Te rog, raspunde-mi!

    P.S. Fetelor, am fost o N.esimtita si am mancat tort de ciocolata si negresa si baclava. Le-am preparat si am visat(la propriu) toata noaptea numai prajituri. A doua zi m-am inchis in frigider!
  •  
    • 508 mesaje
    26 Apr 2006, 10:03
    0 0
    elly eu de azi am inceput!
    hai si tu.
    fetelor daca ati abandonat ideea spor la slabit cu orice dieta ati ales voi.

    ptr maine, ca azi nu am avut timp, mi-am dezbracat un puisor de piele si il tai in 2 si il fierb cu ceva condimente intr-un vas de tuci.
    pana se fierbe prinde gust si mananc doar carnita, fara zeama.
    incearca mezelurile de la angst, sunt mai scumpe, dar sunt bune.
    evita cremwustii ptr ca au mai putina carne, mai mult amidon.
    mezelurile de la meda sunt bune si prin rulade chiar se vad bucati de carne si sunt ceva mai ieftine.
    peste e ok, dar in general astea congelate sunt cam vechi...
    mai vorbim.
    succes
    si sa ne cantarim doar la sfarsitul primei perioade....
    cristiana
  •  
    • 344 mesaje
    26 Apr 2006, 10:14
    0 0
    Cristiii, nu ma lasa!!!!!!
    Raspunde-mi la intrebari, pls!
  •  
    • 508 mesaje
    26 Apr 2006, 10:16
    0 1
    korra ti-am trimis dieta

    yoyo...
    nu e nici o problema cu ouale, nici eu nu le-am mancat la primul regim ptr ca nu le metabolizez...motivul ptr care sunt introduse este ptr a asigura proteie din cat mai multe alimente: carne, galbenus, branza...parerea mea..
    daca poti mananca si tu cate 1 galbenus pe saptamana, are tot felul de nutrienti buni ptr organism

    2. daca iti alegi sa sari peste cateva etape, trebuie sa iti stabilesti pe care sa le sari de la inceput. din cate imi aduc eu aminte tu ai mai tinut o dieta hiperproteica, asa ca nu exagera cu perioadele de proteine.
    iti alegi o perioada de la inceput, complet disociata, fara legume, unele de la mijlocul dietei, dar fii atenta sa alegi si zile in care sa ai si legume, si lactate, si carne simpla, sa mananci din toate, si te sfatuiesc sa nu renunti la ultimele perioade in care iti reintroduci alimentele "interzise" in dieta si asa faci trecerea la un regim normal si o sa-ti fixezi si bunele obiceiuri proaspat invatate.

    daca ai calcat gresit, revin-o cu cateva zile in urma unde dieta era mai restrictiva si apoi continua ca si cum nu te-ai fi intors in urma, normal ca
    nu o incepi de la inceput...

    daca simti ca mori daca nu mananci ceva bun, incearca sa alegi o inghetata atunci cand ai lactate, sau un fruct atunci cand ai legume, nu prajituri si creme, asa greseala e mai micuta..

    sper ca am raspuns la tot
    cristiana
  •  
    • 344 mesaje
    26 Apr 2006, 10:29
    0 0
    Multam fain! Te pup!
  •  
    • 508 mesaje
    26 Apr 2006, 11:27
    0 0
    ok fetelor!
    va astept!
  •  
    • 52 mesaje
    27 Apr 2006, 00:33
    0 0

    Buna ziua fetelor,
    Numele meu este Florentina, sunt din Tulcea si va urmaresc de cateva zile pe forum. Ma intereseaza foarte mult dieta aceasta "Catalin Crisan" si va rog sa mi-o trimiteti si mie pe adresa de mail. Toata speranta mea este in voi.


    Acest mesaj a fost editat de către flori29: 8 Dec 2010, 10:25
  •  
    • 186 mesaje
    27 Apr 2006, 08:14
    0 0
    Buna fetelor,
    Ce pot sa va spun...Cristiana de marti stau la pat.Sunt foarte bolnava.Am temperatura 38-39 grade, frisoane, apoi transpir rau....Tusesc, nu pot sa stau nici pe scaun dar in picioare(acum fac un efort mare!)...Medicul de familie este plecat din tara, iar cel care ii tine locul si-a luat concediu de odihna.Mie frica sa ma duc la Urgente, ca ma vor interna, iar ai mei nu se descurca fara mine...Sunt toti speriati (sotul, fata si baiatul), parca nu credeau ca ma pot imbolnavi si eu...Baiatul meu imi spune (are 10 ani)ca eu nu am cum sa ma imbolnavesc ca doar eu am grija de ei cand sunt bolnavi si stiu sa ma feresc de boli...In sfarsit...Acest fapt ma impiedica sa incep dieta, cu toate ca nu mananc mai nimic iar stomacul meu este in "greva". Va urmaresc in continuare si va anunt cand incep si eu dieta (sper ca de luni). Va urez mult succes!
    Va pup, Ely.
  •  
    • 508 mesaje
    27 Apr 2006, 08:55
    0 0
    draga elly,

    imi pare tare rau ca te-ai imbolnavit si iti doresc insanatosire grabnica!
    nu-ti face tu probleme acum ca nu ai inceput dieta, mananca, daca poti, fructe multe ca ai nevoie de vitamine, bea sucuri ca probabil din cauza febrei esti deshidratata, incearca sa mananci branza cu smantana... sunt sigura ca sti ce trebuie sa faci ca sa te pui pe picioare.
    apoi trebuie sa analizezi: este o simpla gripa/raceala care tine o saptamana oricum sau ai facut vre-o toxiinfectie alimentara, o criza de bila, pot fi multe cauze....
    daca nu doresti tu , nu te interneaza nimeni cu japca la urgenta, asa ca mai bine ai trece pe acolo ca sa ai si avizul unui medic.
    daca tot nu vrei, orice medic de familie, contra unei taxe destul de mici te poate vedea.

    sanatate multa si ai grija de tine!

    te asteptam pe orul cand iti revii!!!!!

    cristiana
  •  
    • 52 mesaje
    27 Apr 2006, 23:43
    0 0
    Salutare fetelor, iata ca am revenit - acum cu noi sperante. Multumesc Cristina pentru dieta si incurajari. Pe de o parte ma incanta dieta, nu pare sa fie dificila, dar pe de alta parte ma sperie ca este foarte lunga. N-am mai tinut o dieta asa de lunga. Cred ca de luni ma apuc de treaba. totusi mai am cateva intrebari:
    1. SARE: avem voie?
    2. lamaia o manaci pur si simplu sau avem voie sa o tocam si sa o folosim in loc de sos pentru fripura si oua?
    3. am voie sa-mi suplimentez dieta cu clarinol? (am apucat sa-mi cumpar deja)
    4. legumele trebuiesc consumate fierte sau crude?
    5. chiar nu pot sa beau apa minerala in loc de plata? sau minerala partial decarbonizata?
    Astept raspunsul vostru si va urez bafta celor care deja sunteti in toiul dietei.
    Pentru cele care nu au inceput inca, haideti sa o tinem si noi, am sentimentul ca vom reusii!
  •  
    • 508 mesaje
    28 Apr 2006, 09:19
    0 0
    buna evelor!

    sare ai voie, dar tine cont de faptul ca se retine apa in organism din cauza sa.
    cand mananci carne se elimia acid uric in organism care suprasolicita rinichii, dar daca mai adugi si sare s-ar putea sa retii mai multa apa decat de obicei, dar nu este interzisa!

    2. lamaia se consuma cum doresti tu, ofaci citronada cu indulcitor, o pui in apa care o bei, in ceai, o toci cum zici tu, o storci - cum vrei tu, dar fara coaja....

    3. legumele le consumi fierte, crude, fripte, la cuptor, in aburi, la presiune...cum iti trece prin cap...le poti amesteca in ce combinatie doresti..
    e ok si ghiveciul!

    4 nu cred ca clarinolul interfera cu ceva, din cate stiu eu este acidul linoleic conjugat si are rol in metabolizarea proteinelor....

    nu mai stiu ce m-ai mai intrebat.
    va pup si apucati-va de un regim, de oricare, ca vine vara....
    cristiana
  •  
    • 344 mesaje
    28 Apr 2006, 09:26
    0 0
    Cristiana, am voie sa mananc carne de porc slaba la gratar?
  •  
    • 508 mesaje
    28 Apr 2006, 09:51
    0 0
    daca nu ai incotro mananca, dar ai grija ca e mai grasa decat celelte tipuri.
    dar e mai buna crnea de porc salba decat mezeluri.
    poti manca linistita.
    cristiana
  •  
    • 508 mesaje
    28 Apr 2006, 09:56
    0 0
    apa minerala are CO2 care te baloneaza, dar din punct de vedere chimic nu e mare diferenta. se umfla stomacul.
    bea si apa minerala daca nu poti , dar bea 2L. daca ai varianta, bea partial decarbogazificata....

    va sfatuiesc sa beti apa minerala ptr ca aveti nevoie de minerale....
  •  
    • 1135 mesaje
    28 Apr 2006, 11:40
    0 0
    Fetele, de luni vreau sa ma apuc si eu de dieta. Dar am facut acum totalul la zile si ies ~7 luni. Atat de mult??? Aveam senzatia ca-s 3 luni.
  •  
    • 508 mesaje
    28 Apr 2006, 13:40
    0 0
    mai fetelor, daca va uitati atent, ultimele perioade sunt de acomodare, sa inveti ce inseamna un regim de viata sanatos.... ai voie sa mananci din toate... cate putin din fiecare...
    hai nu va mai coditi, incepeti si vedeti voi ce usor o sa fie....
    cristiana