dieta Catalin Crisan - disociata -

  •  
    • 7 mesaje
    13 Apr 2006, 22:15
    1 1
    Salutare fetelor!Intradevar mai este o dieta, dar cum a zis si Cristiana ii lipseste faza de acomodare, tii regim timp de 3 luni dupa care revii la obiceiurile anterioare, si e pacat dupa atatea cate ai indurat sa te procopsesti iar cu kilogramele in plus.
    Eu mai am putin si termin prima luna de regim, rezultatul este de -10kg. Eu una ma inteleg perfect cu el, dar acum depinde si de felul fiecaruia.
  •  
    • 14 mesaje
    13 Apr 2006, 22:37
    0 0
    Cristiana, te implor trimite-mi si mie dieta Crisan pe j_drajy@yahoo.com
    mersi mult si va pup, de cum o primesc ma apuc de ea, deocamdata tin cele 2 saptamani...oare e bine in fiecare zi sa mancam 2 oua?nu e prea mult?
    avem voie si soia, ca e considerata carne vegetala, nu?
  •  
    • 186 mesaje
    14 Apr 2006, 08:20
    0 0
    Cristiana, iti multumesc pentru raspuns. Era clar ca "buna ziua",dar eu m-am uitat fugitiv pe dieta ...Dieta nu este grea fetelor, este de durata si presupune din partea noastra o atentie deosebita. Cred ca totusi trebuie tinut un jurnal, in primul rand pentru a putea tine corect evidenta zilelor (pe grupe de alimente) si chiar pentru a observa in ce perioade slabim si in care nu .Eu de exemplu am urmat o dieta personalizata, combinand indicatiile din mai multe diete...Se cam aseamana cu Dieta C.Crisan, difera doar nr. de zile aferent fiecarei grupe de alimente (la mine sunt aleatorii in functie de starea mea de spirit), daca pot spune asa.Insa am stagnat de mai mult de o luna de zile.Eu nu vreau sa slabesc rapid (chiar daca e tentant) si apoi sa pun repede la loc ce am pierdut...Un lucru este cert(lucru observat studiind mai multe diete si impresiile Evelor care le-ai tinut), se slabeste mult in perioadele cu alimente hiperproteice si fara carbohidrati.As mai avea multe de spus , dar am sa mai revin...
  •  
    • 7 mesaje
    14 Apr 2006, 16:21
    0 1
    Eu am observat ca slabesc atunci cand mananc carne.In zilele de lactate sau de fructe si legume greutatea imi stagneaza.
  •  
    • 2 mesaje
    14 Apr 2006, 16:59
    1 0
    as vrea si eu aceasta dieta...ma ajuta cineva? tvrapa@yahoo.com multumesc anticipat...
  •  
    • 14 mesaje
    14 Apr 2006, 20:13
    0 0
    va rog trimiteti-mi si mie aceasta dieta :
    j_drajy@yahoo.com
    va rog. mersi
  •  
    • 23 mesaje
    14 Apr 2006, 21:25
    0 0
    Buna fetelor!
    Cristiana, te rog sa-mi trimiti si mie dieta C.CRISAN...pe adresa crisansimonamaria@yahoo.com
    Merci.
    Spor la slabit!
  •  
    • 186 mesaje
    15 Apr 2006, 10:13
    0 0
    LA MULTI ANI ! tuturor Evelor cu nume de flori , cu ocazia "FLORIILOR".Sanatate, fericire si sa fiti iubite. Va pup, Elly (Pitesti)
  •  
    • 186 mesaje
    15 Apr 2006, 11:00
    0 0
    Yoyo, te rog frumos sa-mi trimiti si mie dieta pe puncte (hiperproteica), daca nu te superi.Am si eu una si as vrea sa o confrunt cu a ta. As dori in saptamana Mare sa tin post, dar sa tin si o dieta care recomanda proteinele din legume ,zarzavaturi si alte alimente...nu numai din carne,oua...
    Te rog frumos...sdresa mea : dana_elly1967@yahoo.com
    Pupici...
  •  
    • 186 mesaje
    17 Apr 2006, 13:45
    0 0
    Buna fetelor!
    Cum v-ati distrat de Florii? Cred ca foarte bine , de vreme ce nimeni nu a avut timp de discutii pe forum...Sau ati renuntat toate? Cum ramane cu slabirea si dietele?
    Unde ati disparut Cristiana, Yoyo31?
    Chiar daca este saptamna mare a Pastelui, de post, si multe diete nu se pot tine (inclusiv Dieta CC), de discutat putem discuta intre noi, NU?
    Chiar daca nu mai sunteti adeptele acestei diete, eu zic ca putem sa ne impartasim parerile pro si contra...Nu se va supara nimeni, zic eu. Nu ne lasati balta!mai ales pe cele mai noi partenere de discutii.
    Va asteptam la discutii. Va pup!
  •  
    • 508 mesaje
    18 Apr 2006, 09:55
    0 0
    nu v-am lasat balta!
    am raspuns in privat la fiecare.
    am sarbatorit prin munca!!!!! din pacate asa am facut am lucrat si vineri si sambata si duminica, iar luni o noua saptamana de munca!

    as avea o rugaminte la evele carora le-am scris pe mail-urile personale, daca vreti, daca puteti, daca aveti timp , lipiti si voi raspunsurile mele pe forum ptr. ca ar putea interesa si pe alte eve.
    eu nu-mi pot permite ptr ca au avut, poate, caracter personal, dar va rog pe voi sa o faceti!

    Va multumesc in numele celor carora le-ar putea fi de folos si in numele meu ptr ca poate m-ati scuti sa ma repet.

    despre ce discutam ?

    ati facut rost de agende?
    cand se da startul la marea cura de slabire?
    astept propuneri!!!!
    eu propun prima saptamana dupa paste!
    nu de luni ca nu-s nebuna !
    de vineri, mereu au avut rezultate starturile in milocul saptamanii, sau de ce nu de luni, ca sa fie mai usor la contabilizat...
    sa vedem: cine e cu noi?
    cine se inscrie la regim?
    astept si veterane si incepatoare!!!!!
    cristiana

    daca nu raspund prompt este ptr ca nu am net acasa (nu am timp sa ma duc sa-l instalez...ca sa vedeti si voi ce hal de om sunt) si nu ptr ca v-am abandonat!!!!
  •  
    • 186 mesaje
    19 Apr 2006, 08:17
    0 0
    Buna evelor, buna Cristiana,
    Sigur ca vom face asa cum ne-ai rugat tu cu privire la fetele care doresc dieta (pana acum nu aveam acordul tau...).Imi pare rau sa aud ca ai un program asa incarcat.

    Referitor la dieta...sigur ca da, ne-am pregatit...cel putin eu...:
    - cumparat agenda
    - citit dieta "din scoarta in scoarta"
    -facut plan ptr. prima perioada (alimentar!)
    - acumulat "speranta" multa...
    Cam atat...eu zic ca este suficient,Nu?
    Asteptam sa vedem care din Eve ni se alatura, Nu?
    Parerea mea este sa ne apucam de dieta nu de luni (prea devreme dupa Pasti), nici de vineri (prea tarziu), ci de miercuri...Ce ziceti?
    Saptamana asta vom fi toate ocupate, cel putin eu : am baiatul racit, trebuie sa termin si ultimele amanunte ale curateniei generale, trebuie sa merg cu copiii la biserica la spovedit, si apoi pregatirea culinara ptr. Pasti, ca doar copiii si sotul nu tin dieta...Si apoi mai am de facut unele cumparaturi cu "iepurasul" ptr. copiii si ptr. o finuta de a mea...asa ca va spun de acum...Sa aveti un PASTE FERICIT ! alaturi de cei dragi voua.
    va pup, Elly
  •  
    • 508 mesaje
    19 Apr 2006, 09:58
    0 0
    Buna evelor,
    Buna Elly,

    Este suficient, dar , mereu exista un dar, nu uita de ceaiul verde , daca il suporti, si sa iti cumperi niste vitamine (complex de minerale si vitamine). daca te intereseza caut eu ambalajul celor pe care le-am luat eu, sunt "foarte" ieftine, atat cat pot fi ele, vre-o 250.000 / 40 pastile-o pastila/zi si dupa mine au tot ceea ce este necesar organismulul intr-o astfel de perioada de restriste.
  •  
    • 15 mesaje
    19 Apr 2006, 09:58
    0 0
    cristiana ,poti ,te rog,sa imi trimiti si mie pe mail dieta catalin... si cea de 13 zile?poate incep si eu dieta cu voi
    adriana81@zappmobile.ro

    multumesc
  •  
    • 508 mesaje
    19 Apr 2006, 10:10
    0 0
    ma scuzati va rog, a trebut sa ies brusc.
    Despre ce vorbeam? Nu conteaza!
    Va urez si eu PASTE FERICIT si sa va bucurati impreua cu cei dragi.
    Eu incerc sa mai intru pana vineri, pentru acelea care nu mai intra , ne dam intalnire pe forum, marti dupa Paste , pentru a decide cand luam startul.
    Mai aveti o saptamana!!!!!

    Va pup si sa auzim de bine!

    P.S. Da-mi un mail pe cristiana_patrascu@yahoo.com si iti trimit ce dieta doresti!
  •  
    • 344 mesaje
    19 Apr 2006, 10:44
    0 0
    AM BEC! Adica: I`m back!
    Scuze ca am lipsit dar, puiul meu e pe cale de a deveni iepuras, adica ii dau doi dinti si plange si se agita mititelul. Si nu am prea avut timp de forum.
    Deci, dieta hiperproteica, sau pe puncte(a nu se confunda cu punctele WW)presupune consumul de proteine de origine animala.
    Reguli de baza:
    -nu se beau ceaiuri diuretice
    -nu se iau pastile pt slabit
    -se bea numai apa, apa minerala, exclus sifon, ceai negru verde, sau usor laxativ(daca este nevoie), nu de fructe.
    - zilnic se iau polivit, calciu, vit D, vit C. OBLIGATORIU.
    - se mananca numai din alimentele permise, pe saturate
    -se beau multe lichide
    -NU SE NUMARA CALORIILE
    etapele sunt intre 4 zile si maxim 14 in functie de cat se doreste a slabi.
    Et I
    sunte permise: carne de orice fel, fiarta sau prajita, gratar(inclusiv sunca presata, bacon, salam-dar fara soia, carnati)-NELIMITAT
    supe de carne fara zarzavat -nelimitat
    peste fara legume, nu conserva
    oua preparate oricum - nelimitat(atentie la fiere si ficat, e de rau-va recomand fiobilin in caz de colica biliara)
    grasimi: slanina, ulei, margarina, unt
    salata 2 cesti/zi: telina, ridichii, castraveti, muraturi(cu ulei si putin otet sau lamaie) fara ceapa sau usturoi
    branza NUMAI USCATA(tare, nu proaspata)
    Am AFLAT ACUM 2 ZILE!!!!!!!!!
    FEISCA!!!!!!!!!! 4 lingurite cu zaharina WOWWWW!!!! (pont :bateti fisca amestecati cu indulcitor pisat si congelati: mama ce inghetata de frisca!!!)
    In prima etapa femeile slabesc cca 3 kg/sapt iar barbatii 5(nu e cinstit!!!)
    daca se simte senzatie de ameteala se ia o fiola de potasiu.

    ET II

    Se mananca aceleasi alim la care se adauga : 50 g branza de vaci, nuci , alune(30 g), o rosie mica, putina ceapa la salata( ideal ar fi nu toate in aceeasi zi ca sa nu se depaseasca 6 g de hidrocarbonati)

    ET III
    Se continua et II adaugandu- se pana la 14-15 g de hidrocarbonati . Ex: se mareste portia zilnica de salata, , zarzavat, cascaval, branza grasa

    Et IV
    Aceleasi alim la care se adauga fructe(atentie tabel)
    Se recomanda capsune, sau zmeura
    se pot adauga 2-3 linguri de smantana /zi SAU 150g paine graham sau secara.
    Se ajunge la 20g carbohidr

    Et V
    Se ajunge treptat la 40 g carbohidr/zi. Se urmareste cantarul.

    Nr de puncte
    Slabire 40/zi
    mentinere 60/zi
    ingrasare 80/zi sau mai mult

    TABELUL
    aliment g de CH
    carne 0p
    supa de carne 0p
    ficat de vitel(100g) 4p
    leber 250g 4p
    ficat de vita 250 g 6p
    ficat de porc 250 g 4p
    ficat de pasare 0p
    limba 100g 2p
    creier 100g 0.7p
    lapte 250ml 13p
    smantana o lingura 1p
    zahar o lingura 12p
    paine alba 100g 21p
    paine graham 100g 11p
    fidea 100g 6.9p
    mar mijlociu 18p
    rosii 100g 12p
    mancare de fasole verde 19p
    spanac mancare 6p
    pilaf 100g 41p
    dovlecei mancare 7p
    gulii mancare 10p
    morcovi sote 10p
    conopida 6p
    sfecla 12p
    cartofi fierti 20p
    ciuperci 5p
    salata telina 4.4p
    praz 11.8
    ceapa 10p
    iaurt 12.6p
    unt 1 lingurita 0.1p
    ciocolata amaruie o tableta 3p(o patratica)
    1 clatita 16p
    cascaval 50g 2.8maioneza o lingura 0.2
    faina o lingura 5.4
    mar mare 27p
    para 18p
    cirese 100g 15 p
    pepene galben 22p
    capsune 13p
    zmeura 17p
    afine 22p
    cola 100 ml 30p
  •  
    • 186 mesaje
    19 Apr 2006, 11:09
    0 0
    Buna din nou!
    Multumesc Cristiana ptr. oferta, dar eu consum ceai verde din luna februarie zilnic.Acum m-am obisnuit cu el si il beau (neindulcit) si in loc de apa. Dupa cum am spus am fost aproape o luna in perioada de platou, am fost tare ingrijorata si atunci mi-am analizat "jurnalul" si am descoperit ca apa nu mai consumam deloc, si invariabil consumam cam aceleasi alimente zilnic dar preparate diferit .Organismul meu nu mai reactiona...Tin sa va spun ca din 9 Februarie nu mai consum paine,paste, zahar, dulciuri, ciocolata si alte alimente care nu imi mai vin acum in minte...Apoi am facut o cura cu lamai si multe ceaiuri (10 zile), dupa care am trecut la dieta pe puncte hiperproteica (asemanatoare cu cea trimisa de YOYO- ptr. care tin sa-i multumesc mult), si am slabit (incet dar bine)8 Kg ,pana cand am intrat in perioada de platou-20 Martie...De atunci nimic...Ei, dar de Florii am avut de sarbatorit 3 "floricele" in familie si una din ele sora mea a facut un tort senzational...si dupa atata timp am mancat si eu o felie (de tort)...Atat... si azi am cu 2 Kg...atentie : mai putin!!!
    Nu stiu cum s-a intamplat dar gasesc eu explicatia.
    Voi ce parere aveti?
    Cristiana, Yoyo, va multumesc din nou ptr. raspunsuri.Sper sa ne mai auzim.Pupici !
  •  
    • 186 mesaje
    19 Apr 2006, 11:18
    0 0
    Am uitat de vitamine ...M-am aprovizionat cu "Eurovita Multiminerale", respectiv oferta de la Sensiblu (2 cutii la 12,5 RON). Sper ca sunt bune, ce ziceti?
    Oricum sotul meu le experimenteaza de o saptamana (dar el le ia ptr. ca a slabit prea mult, dar fara dieta, din cauza oboselii si a stresului)...
  •  
    • 344 mesaje
    20 Apr 2006, 10:14
    0 0
    Feteloooor!!!!!!!!
    Azi sunt imbracata intr-un costum pe care-l purtam inainte de a ramane gravida!
    Sunt in al noualea cer!
    In caz nu mai pot intra(probl de dintisori si pregatiri pt Pasti), eu va doresc multa fericire si impliniri si sa aveti parte de Paste fericit!
  •  
    • 508 mesaje
    20 Apr 2006, 10:21
    0 0
    felicitari!!!!!
    tare bine e cand intri in toale pe care le tineai acolo in dulap...cu asta eram imbracata cand l-am vazut pe el....
    am mai auzit si pe alti ca au tinut dieta ta si stiu ca a dat rezultate, din pacate nu pot sa va spun daca s-au si mentinut.
    va pup!
    andreea vezi ca ai mail, tare lung!!!!