feng shui pentru garsoniera

  •  
    • 481 mesaje
    21 Mar 2006, 15:19
    1 0
    Buna,
    As vrea niste sugestii pentru mobilarea unei garsoniere in stilul feng shui
  •  
    • 480 mesaje
    21 Mar 2006, 16:59
    0 1
    Puteti crea singuri un mediu armonios din punct de vedere energetic daca veti aduce in spatiul dv. cateva detalii care vor armoniza energiile prezente. Cele 5 elemente de baza pentru a crea un spatiu benefic: foc, pamant, lemn, apa, metal.
    IN CASA

    Creati o mica fantana cu apa curenta in apartament. O puteti inlocui cu un acvariu cu pesti (oriunde in casa, cu exceptia dormitorului).

    Aerisiti fiecare incapere 20 de minute zilnic. Ferestrele deschise permit energiei "chi" - vitala pentru o viata armonioasa - sa intre in casa, mereu proaspata si puternica.
    Plasati o oglinda in fata usii de la intrare, pentru a reflecta energiile negative care intra pe usa. Nu plasati niciodata doua oglinzi fata in fata.
    Nu pastrati gunoi sau mizerie in casa. Eliberati de balastul incarcat negativ cat mai repede. Duceti gunoiul in fiecare seara.
    E bine sa aveti o vietate in casa: un caine, o pisica, un peste. Animalele activeaza energia chi.
    Incercati sa aveti mereu flori proaspete in incapere, dar aruncati-le imediat ce s-au ofilit. Nu pastrati flori uscate.
    Incarcati casa cu plante de apartament cu frunze rotunde. Evitati plantele cu frunze ascutite, ca niste sabii.
    Nu lasati nimic stricat in casa. Reparati tot ce nu merge bine, orice usa care scartaie, orice robinet care curge. Orice sursa de stress dezechilibreaza armonia interioara.
    Incercati sa rezolvati totul foarte repede, nu lasati restante pe maine sau pe altadata. Orice sarcina trebuie onorata imediat.
    Incercati sa mentineti casa ordonata. Ordinea este o regula esentiala in feng shui.
    Trebuie sa aveti cristale de ametist in casa pentru efectele sale benefice asupra organismului si psihicului uman.
    Purificati frecvent incaperile in care locuiti. Cu atat mai necesara este purificarea cand va mutati intr-o casa in care a mai locuit cineva inainte. Simpla zugravire a locuintei nu este suficienta, ci trebuie sa apelati le puterile aromoterapiei, lumanarilor, fumigatiilor parfumate, sunetelor de clopotei etc.
    Nu plasati televizorul sau calculatorul in dormitor sau in camera copilului. Daca nu puteti renunta la TV, inainte de culcare acoperiti-l cu o folie de plastic sau alt gen de acoperamant. In general aparatura electronica are efecte negative in incaperile in care se doarme.
    Nu plasati in camera obiecte urat mirositoare, ci asigurati un aer proaspat si inmiresmat cu ajutorul lumanarilor parfumate, al esentelor de aromoterapie sau a aerisirilor frecvente. Parfumul si aerul curat este foarte important, deci armoatizati permanent incaperea cu parfumuri naturale.
    Nu incarcati casa cu mobila, obiecte vechi, obiecte ascutite, de forma sabiei - inclusiv plante cu frunze ascutite - care creeaza o stare de dizarmonie si energie negativa.
    Deschideti ferestrele care dau catre rasarit mai des, chiar de la primele ore ale diminetii, pentru a lasa lumina soarelui sa intre in casa.
    Nu umpleti inutil casa cu mobila si alte elemente de decor. Cu cat este mai putina, cu atat energia chi este mai libera.
    Nu creati prea multe colturi si unghere in casa, unde se acumuleaza energia negativa. Daca aveti multe astfel de locuri ascunse, repetati periodic procedura de risipire a acumularilor energetice cu ajutorul clopoteilor de vant. Zdranganiti clopoteii prun toata casa, insistand in colturi, unghere, dupa usi, sub mese, in locuri inchise si ascunse.
    Evitati sa stati sau sa dormiti sub grinzile suspendate din tavan.
    Daca de pe fereastra unei camere se vede un peisaj care nu va place, amplasati pe peretele opus ferestrei o oglinda care va da senzatia de respingere a peisajului de afara.
    E bine sa aveti multe plante in casa sau pe langa casa, dar nu pastrati flori uscate in casa sau plante bolnave in ghivecele cu plante. Imediat ce o planta da semne de ofilire, taiati-i frunzele bolnave.
    E obligatoriu sa se auda permanent muzica, dar nu orice fel de muzica, ci sunete armonioase, fara zgomote stridente, sunete de valuri, vant, apa curgand etc.

    Influenta zonei: Pentru o relatie sentimentala de succes., pentru mentinerea atmosferei fericite in cuplu, pentru atragerea
  •  
    • 1037 mesaje
    22 Mar 2006, 06:30
    1 0
    Vezi...tot timpul sa fie capacul de la WC inchis si usa de la baie tot timpul inchisa(sa nu lase energiile negative prin casa)
  •  
    • 1094 mesaje
    22 Mar 2006, 13:53
    0 0
    Fetelor eu stau intr o garsoniera, si am tot citi despre feng shui. In mare am cam priceput ce sa fac, dar fara o busola n am cum sa identific punctele cardinale. Unde gasesc o busola are cineva idee?

    Avea cineva care practica feng shui o trusa super adusa din state care continea un set intreg de astfel de lucruri, stiti sa se gaseasca si la noi?
    Mersi,
    Pup,
    Jass
  •  
    • 481 mesaje
    22 Mar 2006, 15:14
    0 0
    mai eu am vazut in unirii jos oglinzi ba-gua insa nu stiu daca au si busole dar poti sa incerci.
  •  
    • 1051 mesaje
    22 Mar 2006, 15:58
    0 0
    am vazut trusa feng shui la Selgros dar nu stiu ce calitate are?!
  •  
    • 1094 mesaje
    22 Mar 2006, 17:23
    0 0
    Mersi fetelor, o sa arunc o privire sa vad.
  •  
    • 204 mesaje
    23 Mar 2006, 10:09
    0 0
    f3lychia ,
    pentrSu SANATATE stii cum ar merge feng shuiul?
    Multumesc multttt!!!!
  •  
    • 480 mesaje
    23 Mar 2006, 12:03
    0 0
    pt.KATHERINA
    Pentru a afla mai multe despre acest subiect citeste "Feng shui si sanatatea" de Regine Saint Arnauld editata la Teora. Aceasta carte te ajuta sa detectezi undele cosmice, telurice, electromagnetice, formele si materiale care iti provoaca suferinte si apoi sa le anulezi efectul prin aranjamentul ideal. Cu alte cuvinte, daca treci printr-o neplacere trece in revista aranjarea mobilelor si obiectelor din locuinta.

    Sanatatea ocupa pozitia centrala in sistemul de reguli Feng Shui, fapt ce ii certifica, o data in plus importanta!
    Curatenia si ordinea trebuie permanent intretinute in centrul dormitorului, locuintei sau biroului (am adauga ca nici marginile nu ar trebui tinute in mizerie si dezordine!)

    Eliminati obiectele inutile sau urate! Ceea ce nu ati folosit in ultimii 2-3 ani nu va mai este de folos.

    Aerul si apa casei trebuie sa fie cat mai proaspate si pure (eventual chiar filtrate, purificate). Covoarele, lenjeria si patul trebuie sa fie bine scuturate, aspirate, spalate.

    Centrul trebuie sa fie armonios luminat! Preferati pentru aceasta un candelabru de cristal. Lumina solara este si ea bine-venita!

    Elementul asociat sanatatii este pamantul, iar culorile ce il reprezinta (ocru, galben, portocaliu) sunt benefice. Verdele reprezinta o culoare ce aduce energie; o planta foarte vie si frumoasa intr-un ghiveci de lut se potriveste si mai bine acestui scop.

    Clopoteii metalici atarnati in centrul dormitorului de o panglica rosie si agitati ori de cate ori doriti sa va „impulsionati” sanatatea reprezinta un remediu placut.

    Patul in care dormiti poate fi invelit intr-o panza rosie. Daca rosul nu se potriveste culorilor dormitorului, peste panza poate fi asezata lenjeria asortata cu acestea (important este sa rememorati aspectul lui in rosu!).

    Nu dormiti sub acoperisul sufocant al mansardei sau sub grinzi, care pot strica armonia cuplului sau determina tulburari de crestere ori afectiuni vertebrale (tulburari ale regiunii corporale intersectate de grinda)!



    Remedierea acestor situatii se poate obtine prin utilizarea unei sfere de cristal sau a clopoteilor.
    Armonia dorita a elementelor naturale (chinezesti: pamant, apa, foc, metal, lemn) se poate realiza prin asocierea lor sau a culorilor ocru, albastru, rosu, alb, verde ce le reprezinta in centrul casei sau camerei persoanei cu probleme de sanatate.

    Consumati doar alimente si bauturi proaspete, fara aditivi chimici. Evitati excesele de grasimi, condimente, excitante, alcool. Lumina, clopoteii sau o oglinda pe usa frigiderului ii pot ajuta pe cei aflati in lupta cu kilogramele. La fel si purtarea cu precadere a hainelor albe (care nu le vor ascunde surplusul de kilograme).

    Indepartati campurile electomagnetice din dormitor (aparate cu relee, transformatoare, etc), care reprezinta in fapt o forma elaborata de dezordine.

    Ascultati mai des muzica armonioasa (de genuri si la intensitati pe care le-ati suporta si daca v-ar durea capul!).

    Oferiti-va mai des ragazul unei bai cu saruri, unui masaj aromat si ingrijiti-va aspectul si tinuta si cand sunteti singura acasa!

    Ordonati-va programul spre a va permite un orar regulat al meselor, suficient somn si relaxare, alternand treburile cotidiene cu exercitii fizice!
  •  
    • 480 mesaje
    23 Mar 2006, 12:04
    0 0
    pt.KATHERINA
    Pentru a afla mai multe despre acest subiect citeste "Feng shui si sanatatea" de Regine Saint Arnauld editata la Teora. Aceasta carte te ajuta sa detectezi undele cosmice, telurice, electromagnetice, formele si materiale care iti provoaca suferinte si apoi sa le anulezi efectul prin aranjamentul ideal. Cu alte cuvinte, daca treci printr-o neplacere trece in revista aranjarea mobilelor si obiectelor din locuinta.

    Sanatatea ocupa pozitia centrala in sistemul de reguli Feng Shui, fapt ce ii certifica, o data in plus importanta!
    Curatenia si ordinea trebuie permanent intretinute in centrul dormitorului, locuintei sau biroului (am adauga ca nici marginile nu ar trebui tinute in mizerie si dezordine!)

    Eliminati obiectele inutile sau urate! Ceea ce nu ati folosit in ultimii 2-3 ani nu va mai este de folos.

    Aerul si apa casei trebuie sa fie cat mai proaspate si pure (eventual chiar filtrate, purificate). Covoarele, lenjeria si patul trebuie sa fie bine scuturate, aspirate, spalate.

    Centrul trebuie sa fie armonios luminat! Preferati pentru aceasta un candelabru de cristal. Lumina solara este si ea bine-venita!

    Elementul asociat sanatatii este pamantul, iar culorile ce il reprezinta (ocru, galben, portocaliu) sunt benefice. Verdele reprezinta o culoare ce aduce energie; o planta foarte vie si frumoasa intr-un ghiveci de lut se potriveste si mai bine acestui scop.

    Clopoteii metalici atarnati in centrul dormitorului de o panglica rosie si agitati ori de cate ori doriti sa va „impulsionati” sanatatea reprezinta un remediu placut.

    Patul in care dormiti poate fi invelit intr-o panza rosie. Daca rosul nu se potriveste culorilor dormitorului, peste panza poate fi asezata lenjeria asortata cu acestea (important este sa rememorati aspectul lui in rosu!).

    Nu dormiti sub acoperisul sufocant al mansardei sau sub grinzi, care pot strica armonia cuplului sau determina tulburari de crestere ori afectiuni vertebrale (tulburari ale regiunii corporale intersectate de grinda)!



    Remedierea acestor situatii se poate obtine prin utilizarea unei sfere de cristal sau a clopoteilor.
    Armonia dorita a elementelor naturale (chinezesti: pamant, apa, foc, metal, lemn) se poate realiza prin asocierea lor sau a culorilor ocru, albastru, rosu, alb, verde ce le reprezinta in centrul casei sau camerei persoanei cu probleme de sanatate.

    Consumati doar alimente si bauturi proaspete, fara aditivi chimici. Evitati excesele de grasimi, condimente, excitante, alcool. Lumina, clopoteii sau o oglinda pe usa frigiderului ii pot ajuta pe cei aflati in lupta cu kilogramele. La fel si purtarea cu precadere a hainelor albe (care nu le vor ascunde surplusul de kilograme).

    Indepartati campurile electomagnetice din dormitor (aparate cu relee, transformatoare, etc), care reprezinta in fapt o forma elaborata de dezordine.

    Ascultati mai des muzica armonioasa (de genuri si la intensitati pe care le-ati suporta si daca v-ar durea capul!).

    Oferiti-va mai des ragazul unei bai cu saruri, unui masaj aromat si ingrijiti-va aspectul si tinuta si cand sunteti singura acasa!

    Ordonati-va programul spre a va permite un orar regulat al meselor, suficient somn si relaxare, alternand treburile cotidiene cu exercitii fizice!
  •  
    • 204 mesaje
    28 Mar 2006, 08:35
    0 0
    f3lychia multumesc mult pt raspuns.
    spune-mi te rog,tu,cum ai facut impartirea, dupa puncte cardinale sau dupa usa principala(de la intrare)?
    Multumesc mult.
  •  
    • 480 mesaje
    28 Mar 2006, 10:01
    0 0
    dupa punctele cardinale.
  •  
    • 1 mesaje
    25 Mai 2006, 08:51
    0 0
    Salut Evelor,
    sunt preocupata de feng shui.
    Voi cum v-ati impartit casa dupa metoda:intrarea in casa e NORDUL! sau dupa metoda busolei(nordul e nordul cardinal?)
    ????Multumesc.
  •  
    • 204 mesaje
    27 Mai 2006, 08:30
    0 0
    Vezi mai sus.f3lychia a zis ca a impartit dupa metoda busolei.Eu inca nu stiu cum sa fac.
    Nimeni nu mai e interesat(a) de subiect?
  •  
    • 5 mesaje
    27 Mai 2006, 14:17
    0 0
    Si mie mi se pare ca merita respectate regulile feng-shui, dar sunt prea multe, uneori se contrazic sau daca nu se contrazic, oricum nu le poti aplica pe toate acasa. Este un ideal spre care se poate tinde, nu atinge. Asa ca imi aleg doar idei care imi plac si care mi se potrivesc mie si casei mele.
  •  
    • 204 mesaje
    29 Mai 2006, 10:04
    0 0
    Buna gianinatm ,tu cum ti-ai amenajat casa?Dupa puncte cardinale sau dupa usa(nordul)?
  •  
    • 4 mesaje
    31 Mai 2006, 09:14
    0 0
    Buna f3lychia,poti sa ma ajuti cu cateva sfaturi in feng shui?
  •  
    • 44 mesaje
    14 Nov 2018, 15:27
    0 0
    A aplicat cineva feng shui si a avut efect? Eu abia ce am adoptat cateva din tehnicile astea si astept sa dea rezultate. Sfaturi despre feng shui gasiti si pe zodiacool.ro, eu de acolo m-am inspirat.
    https://www.zodiacool.ro/feng-shui