Pareri despre Roaccutane

  •  
    • 12 mesaje
    17 Mar 2006, 01:10
    0 7
    Buna,ma numesc Diana,am 22 de ani si am acnee de cand ma stiu.In cateva zile voi incepe un tratament cu Roaccutane.M-am informat pe google dar doctorita dermatolog(d-na Leventer si dl.dr.Gradina)mi l-a recomandat intr-o cantitate minima la nr meu de kilograme,astfel incat sa isi faca efectul dar sa nu am efecte secundare.Sunt totusi reticenta in ceea ce priveste acest medicament datorita numeroaselor lui efecte secundare.As dori sa stiu parerile celor care l-au folosit,care au fost efectele secundare pe care le-au experimentat dar si starea lor psihica din timpul tratamentului si urmarile pe care le are acest tratament.Multumesc,Diana!
  •  
    • 1708 mesaje
    17 Mar 2006, 16:12
    2 0
    Buna, Diana!

    Si eu urmez acest tratament (de fapt eu iau Sotret, contine aceeasi substanta ca Roaccutane dar e produs de alta firma si e mult mai ieftin . Intr-adevar lista efectelor secundare e impresionanta, dar nu te speria, majoritatea persoanelor care iau acest medicament sufera in principal de uscarea/iritarea/descuamarea accentuata a pielii si a mucoaselor si cam atat. Cred ca stii deja ca tratamentul nu e compatibil cu sarcina.

    Si eu iau o doza minima - adica, la 50 de kg iau cate o capsule de 10 mg isotretinoin/zi, 5 zile/saptamana. Asta din cauza ca am pielea fff sensibila si reactiva, cu probleme de genul dermatita atopica, deci vreau sa minimizez pe cat posibil efectele secundare. Din ce am citit pe Internet, am vazut ca s-au facut studii care demonstreaza ca isotretinoinul este eficient si in doze ff mici (logic, tratamentul dureaza mai mult in acest caz).

    Eu deja urmez tratamentul de o luna si jumatate, si intr-adevar pielea mi s-a uscat destul de rau (cel mai rau fata - obrajii mai ales, spatele si bratele), si daca nu am grija maxima ma irit repede sidestul de urat. In paralel iau si vitamina E (ca sa compensez uscarea pielii) si un hepatoprotector (Liv.52). Si cred ca voi incepe sa iau si capsule speciale pentru hidratarea pielii din interior (exista astfel de capsule cu diverse uleiuri). In rest, imperfectiuni tot mai am, cel mai adesea pe barbie, dar la astfel de doze mici, trebuie sa avem multa rabdare...

    In rest, iti recomand sa ai mare grija cu ce iti cureti fata - eu am o lotiune speciala pt ten sensibil, care nu se clateste cu apa (Sensibio H2O, de la Bioderma - am mai vorbit despre ea pe forum, sunt f, incantata de ea si o folosesc deja de cativa ani). De asemenea ai nevoie de o crema foarte hidratanta (de ex. Sebium creme tot de la Bioderma, sau Ictyane de la Ducray), si o crema pt protectie solara (cum ar fi Photoderm AKN de la Bioderma, SPF 30, o crema solara special conceputa pt tenul cu probleme). Oricum trebuie sa eviti pe cat posibil expunerea la soare.

    Trebuie sa fii de asemenea atenta cu produsele de ingrijire corporala, un sapun/gel de dus cat mai bland, pentru piele uscata, sensibila saua atopica, si un hidratant bun.

    Cam asta ar fi. Iti recomand sa citesti si discutia despre "acnee", e adevarat ca e teribil de lunga , dar pe-acolo au mai povestit fetele despre experientele lor cu Roaccutane-ul.

    Daca mai ai intrebari, poti sa-mi scrii pe mail, la livius_s@yahoo.com, iti voi raspunde cu placere!

    Pupici si bafta!
  •  
    • 1510 mesaje
    17 Mar 2006, 21:05
    1 0
    Uite un site cu francezi care folosesc roaccutane (e numai in franceza..)http://www.daniel-lemire.com/phorum-5.0.13a/list.php?7,page=1
  •  
    • 1 mesaje
    25 Oct 2007, 01:18
    0 1
    De mica am avut probleme cu acneea am incercat diferite tratamente externe care nu m-au ajut foarte mult.
    Dupa cativa ani de "suferinta" am ajuns la un doctor dermatolog recomandat ca fiind foarte bun;acest doctor mi-a prescris ROACCUTANE...fara a ma informa in ceea ce privesc efectele secundare.
    Eu tocmai am terminat de luat o cutie ....nu mai am nici macar un cosulet in momentul de fata dar....am avut si stari acute de depresie in ultima peroada...incepeam sa plang din senin,nici eu nu intelegeam ce-i cu mie,deoarece eu sunt o persoana foarte optimista care nu"palnge usor"...cu alte cuvinte nu ma mai recunosteam.
    EU NU AM STIUT PANA IN ACEST MOMENT CARE SUNT EFECTELE SECUNDARE ALE ACESTUI MEDICAMENT...DAR CITINDU-LE LE-AM RECUNOSCUT...LA MINE.PE MIINE CHIAR M-A AFECTAT PSIHIC...IMI VOI FACE SI ANALIZE AMANUNTITE SA VAD CAT M-A AFECTAT FIZIC.
    Sfatul meu este nu urmezi acest tratament...
  •  
    • 267 mesaje
    25 Oct 2007, 20:47
    3 1
    am avut acnee timp de 7 ani, am facut toate tratamentele posibilile si imposibile...pan acand...am fost la un super doctor care mi-a prescris roaccutane dupa un tratament de 7 luni am scapat de acnee am ten supet curat si frumos...intradevar sun foarte multe efecte secundare dar care se manifesta diferit la fiecare persoana...eu recomand din tot sufletul acest tratament pentru mine a fost singurul care intradevar ma scapat de aceasta problema...si eu am indurat multe buze uscate, fara epilat cu ceara timp de 7 luni...dar toate or sa treaca...si strae de depresie trece la fel de repede

    recomand roaccutane din toata inima
  •  
    • 4 mesaje
    24 Sep 2013, 01:59
    1 4
    inainte de a va distruge ficatu cu roacutane, incercati Bactroban, nici nu va imaginati cat de buna este acesta crema, puteti da pe google Bactroban reviews si vedeti acolo parerile strainilor
    bafta
  •  
    • 1 mesaje
    22 Nov 2017, 09:39
    1 2
    Buna, sunt Roxana, pot spune ca am luat acest tratament aproape cinci luni,sufeream de acnee usoara pe fata , spate si piept. Am incercat sa merg pe la mai multi medici dermatologi, dar tratamentul prescris avea un efect minim doar pe perioada cand il luam. Acum pot spune ca dupa tratamentul cu Roaccutane spatele, pieptul si fata s-au curatat. Iar in ceea ce privesc reactiile adverse, da au fost, dar minime, pielea a fost foarte uscata dar o hidratam tot timpul, la fel si buzele si, de asemenea, am avut dureri de spate, cam atat. Iar sfatul meu este: Merita incercat!!!!! Sper sa aibe efecte pozitive si la tine!
  •  
    • 2 mesaje
    20 Ian 2018, 00:24
    0 3
    Buna,numele meu este Lauraam 28 de ani și de 2 luni de zile ma confrunt cu o acnee nodulo chistica ceea ce pana acu n-o aveam deloc defapt nici o forma de acnee,mi sa dat doxiciclina peroxid de benzoil și nici un remediu am mai folosit tetraciclina unguent și in final mi-au trecut nodurile însă am rămas cu cicatrici pe fata am fost însă la un alt doctor pentru o a doua opinie insa dansul mi-a dat roaccutane timp de 6 săptămâni in primele doua sapt câte 2 caps celelalte 2 sapt câte trei caps și ultimele 2 sapt câte 4 caps pe săptămâna....întrebarea mea este și dacă ma puteți ajuta in ce condiții apar reacțiile adverse grave și cât de periculos e
  •  
    • 2 mesaje
    20 Ian 2018, 00:27
    4 1
    Lalacris said:Buna,numele meu este Lauraam 28 de ani și de 2 luni de zile ma confrunt cu o acnee nodulo chistica ceea ce pana acu n-o aveam deloc defapt nici o forma de acnee,mi sa dat doxiciclina peroxid de benzoil și nici un remediu am mai folosit tetraciclina unguent și in final mi-au trecut nodurile însă am rămas cu cicatrici pe fata am fost însă la un alt doctor pentru o a doua opinie insa dansul mi-a dat roaccutane timp de 6 săptămâni in primele doua sapt câte 2 caps celelalte 2 sapt câte trei caps și ultimele 2 sapt câte 4 caps pe săptămâna....întrebarea mea este și dacă ma puteți ajuta in ce condiții apar reacțiile adverse grave și cât de periculos e întreb pentru ca încă nu am început tratamentul și nu știu ce as putea face...multumesc.blockquote>