E adevarat ca zatul de cafea face minuni

  •  
    • 412 mesaje
    23 Feb 2006, 13:43
    2 11
    fetele am citit intro revista ca dak te masezi cu zatz de cafea scapi de celulita si ai pielea mai frumoasa... o fi oare adevarat???
  •  
    • 61 mesaje
    23 Feb 2006, 14:36
    1 1
    eu acum fac experimentul
    amestec zatul de cafea cu supliform
    am putine zile de cand fac tratamentul dar sper sa dea rezultate
  •  
    • 102 mesaje
    23 Feb 2006, 15:02
    0 0
    ZATU DE CAFEA E EXCELENT SI UN BUN EXFOLIANT..POTI FRECA ZONELE MAI ASPRE CU ZAT DE CAFEA..FACE PIELEA FF CATIFELATA
  •  
    • 2903 mesaje
    23 Feb 2006, 15:56
    0 0
    da ma da' miroase ciudat

    exfoliaza, catifeleaza insa miroase bizar...

    oricum este o.k
  •  
    • 412 mesaje
    23 Feb 2006, 16:27
    1 2
    mai fetelor doar miroase a cafea ..a ce altceva poate sa miroase???....dar totusi cate kile de zatz trebe??) eu am barbatu care lucreaza la un bar ) deci am zatz da nush cat ar trebui si cu cat sa ma masez... MA POT MASA IN CASA NU???
  •  
    • 518 mesaje
    23 Feb 2006, 16:44
    0 2
    si eu folosesc zatul de cafea si imi place la nebunie cum arata pielea duap:e foarte catifelata si fina. si cred ca face mai mult decat atat caci am observat ca scaote un fel de ulei din piele. nu pot sa-mi dau seama exact ce este dar e ca si cum m-am dat cu ulei pe corp.
  •  
    • 412 mesaje
    23 Feb 2006, 16:47
    3 1
    defapt reformulez))) ma gandeam la altceva... ma pot masa in cada nu??) ....scuzati romana
  •  
    • 61 mesaje
    23 Feb 2006, 17:11
    1 0
    eu imi fac masajul in cada pt ca se face un pic de mizerie
  •  
    • 412 mesaje
    23 Feb 2006, 17:15
    5 0
    lenutzaaa.. cat zatz folosesti si de cate ori pe saptamana???
    da`mi mai multe detalii pls..
  •  
    • 61 mesaje
    23 Feb 2006, 17:24
    1 1
    eu intr-o borcanel de al crema de fata pun mai mult de jumatate de cafea si pun supliform + un pic de crema care sa intre un pic mai greu in piele ca sa pot face masaj sa nu se usuce si cu o perie de masaj ma dau de fiecare data dupa dus dar am mai si m-am dat in fiecare zi dupa care stau pana ma plictisesc prin baie si apoi doar ma clatesc fara a mai da cu gel de dus plec in vacanta saptamana urmatoare dar dupa ce vin vreau sa incep sa ma impachetez si sa fac un pic de sport asa data cu zat dupa care sa fac dus
    cat costa o sedinta de masaj anticelulitic?
  •  
    • 412 mesaje
    23 Feb 2006, 17:34
    1 0
    eii...am sa`mi iau si eu nijte zatz de cafea..si nijti crema... si am sa incep..si`am sa ma masez pe tot corpu in special pe partile afectate de celulita..in fiecare zi...sa vad ce se intampla
  •  
    • 451 mesaje
    23 Feb 2006, 18:24
    3 0
    Fetelor, este cafeaua macinata foarte fin (ca pentru cafea turceasca )care ajuta la celulita. Zatul de cafea catifeleaza si exfoliaza dar nu mai contine cofeina necesara combaterii celulitei.
  •  
    • 2081 mesaje
    23 Feb 2006, 18:29
    3 0
    Creola, sa ne tii la curent cu rezultatele...mi-am propus sa fac si eu acelasi lucru!!!
  •  
    • 412 mesaje
    24 Feb 2006, 17:10
    1 0
    aaaa... deci cu cafea cafea... atunci ma duc\si`mi cumpar un pachet de cafea lavazza..si am sa incep sa`ma masez.. .cu oleak de crema in cafea si ma masez acolo pan cred yo ca mam saturat)...sarumana de sfat fetele... pup ...am sa va tin la curent si cu transformarile...
  •  
    • 2 mesaje
    25 Feb 2006, 16:28
    4 0
    am auzit ca este bun si pt. exfolierea tenului(sa_ti masezi usor fata inainte de a aplica o masca).Voi ce stiti?
  •  
    • 335 mesaje
    25 Feb 2006, 17:53
    2 1
    Reteta mea:
    zatul de cafea (cam 2 lingurite cu varf) il amestec cu o lingura de ulei de masline si cam 5 jeturi de sapun lichid. Cu amestecul obtinut ma masez in fiecare seara, inainte de dush. Apoi clatesc. Si gata. Urmeaza apoi gelul anticelulitic de la Tis, care se absoarbe mult mai bine in pielea astfel exfoliata.
    Cu Supliform ma dau dimineata, pe pielea umeda.
  •  
    • 25 mesaje
    25 Feb 2006, 20:20
    6 1
    Parfum pentru corp - pentru a va parfuma intregul corp cu un miros suav de cafea, umpleti cu zat un saculet de tifon si frecati-va cu el la dus sau la baie.

    Concentrat de cafea pentru stralucirea parului - are un miros divin si da, intr-adevar, rezultate: parul va deveni mai stralucitor chiar si dupa o singura aplicare. Faceti o portie mare de cafea foarte tare (la ibric sau chiar un espresso, daca aveti aparat) si lasati-o sa se raceasca, pana devine calduta. Strecurati-o, puneti-o intr-un lighean si inmuiati-va parul uscat in ea. Lasati sa actioneze timp de 20 de minute, apoi clatiti-va abundent cu apa calduta. (Metoda recomandata doar pentru femeile satene, roscate sau brunete.)

    Zat anticelulitic. Toate acele creme anticelulitice foarte scumpe au un singur ingredient comun: cofeina! Va puteti prepara singure o crema anticelulitica, folosind zatul de cafea. Are efecte mai bune daca se foloseste caldut.
    Dupa ce va beti cafeaua, amestecati un sfert de ceasca de zat caldut, cu o lingura de ulei de masline. Stati in picioare, in cada, si aplicati amestecul de cafea pe zonele corpului cu probleme, masand energic, ca sa patrunda in piele. Nu va faceti griji daca o parte din amestec va cadea; ramane destul ca sa adere la piele si sa produca efectul scontat.

    Dupa aplicarea amestecului aplicati pe zonele respective o folie de plastic si lasati sa actioneze pentru cateva minute.

    Desfaceti folia si frecati pielea cu palmele, pentru a inlatura excesul de amestec ramas. Clatiti cu apa calduta.

    Aceasta procedura are rezultate foarte bune, daca o repetati de doua ori pe saptamana.

    Exfolierea si tonifierea tenului. La un sfert de cescuta cu zat de cafea adaugati un ou, amestecand bine pana obtineti o pasta. Aplicati pe fata, masati cu blandete, apoi lasati amestecul sa se usuce. Clatiti cu apa calduta. Pentru persoanele cu ten uscat, se recomanda adaugarea unei creme hidratante in amestec.
  •  
    • 2081 mesaje
    25 Feb 2006, 22:24
    2 2
    Multumim tare mult pentru aceste retete...eu nu sunt bautoare de cafea, insa ce ne-ai spus tu aici este aur curat!!!Gata, ma arunc in cada, cu ibricul dupa mine...vara nu e chiar asa departe, iar celulita e in toi!!!
  •  
    • 412 mesaje
    25 Feb 2006, 22:42
    2 0
    Dumnezeuleee ce minunatieeee.... sa vedeti ce\am facut eu...mam dus in baie mi`am pus pe o farfuriutza nijte cafea si nijte crema anticelulita de la elmiplant.. si am inceput sa ma masez... ushor ushor aproape tot corpu...am mai stat yo asa oleak cu ea..si mam clatit cu apa caldutza.. nu va pot explica ce piele fina rezulta.. si apoi mi`am mai facut un masaj cu crema anticelulita.. uuffa criminal... spor la treaba fetele ca e superrr
  •  
    • 75 mesaje
    25 Feb 2006, 23:25
    1 0
    eu il folosesk p post de exfoliant, amestecat cu miere, o lingura de ulei de masline shi gel de dush cat sa capete consistentza.
    pt cine zicea k toate produsele anticelulitice contin cofeina, ele contzin de fapt cafeina. nush sigur dak e unul shi acelashi lucru cu cofeina din cafea