bici eliptica mecanica sau magnetica?

  •  
    • 1013 mesaje
    7 Feb 2006, 19:55
    0 0
    m-am hotarat sa-mi cumpar bicicleta,ca de cand sunt frigurile astea ajung mai greu la sala.am fost in mag si am vazut bicicleta eliptica care are si shea ,asta in cazul in care vrei doar sa pedalezi.m-a incantat ideea ,mai ales ca e un produs, sa zic asa, 2 in 1.
    cea mecanica era la 4.5 mil si cea magnetica la 9.5 mil,dublu ca pret.stiu ca cea magnetica e mai buna,dar acum nu dispun de atat de multi bani.sunt chiar atat de rele cele mecanice?vi s-au defectat des sau ireparabil ?asta in cazul in care le utilizati zilnic si doar cateva ore,nu cum sunt muncite cele de la salile de sport...zau nu stiu ce sa fac...
  •  
    • 9835 mesaje
    7 Feb 2006, 20:10
    0 0
    paula, exista biciclete magnetice mai ieftine. cauta pe la supermaketuri, cu siguranta vei gasi ceva pe la 4-5 milioane sau chiar mai putin de atat.

    eu am una ieftina (mountain byke, cumparata de pe okazii, mana a doua ) si functioneaza impecabil. bine, nici nu pot sa ma laud ca am facut cine stie ce ciclism de performanta cu ea
    (la magazin era vreo 4,5 milioane, eu am luat-o cu 3,5.)

    in fond nu iti trebuie una extrem de rezistenta (dar scumpa), ca doar nu vrei sa utilezi o sala de fitness cu ea, unde sa poata functiona 10 ore pe zi non-stop fara sa se uzeze prea repede.

    diferenta dintre bicicletele mecanice si cele magnetice este modul de franare: la cele magnetice pedalele se opresc instantaneu in momentul in care te oprsti din pedalat, in timp ce la bicicletele mecanice pedalele se mai invart de cateva ori, in virtutea inertiei. diferenta de confort este mare.
  •  
    • 175 mesaje
    8 Feb 2006, 12:10
    1 2
    bicicleta magnetica. cea mecanica are dezavantajul curelei care se uzeaza de la pedalat. nu stiu foarte multe detalii.
    stiu insa urmatorul lucru: carrefour, fo' 15 modele, optiunile cele mai ieftine de bicicleta magnetica - 2.400.000 si 3.300.000.
    spor la pedalat, ca mie mi-au iesit ochii.
  •  
    • 1013 mesaje
    8 Feb 2006, 16:47
    0 0
    mie mi s-a pus rau pata pe bicicleta aia eliptica care are si o shea in dotare,mai ales ca pedalatul mi se pare un ecercitiu plictisitor,dar ce ,sa-i faci?asta este.si pot sa si stau pe shea si sa pedalez obisnuit si pot sa o si folosesc ca un stepper si pentru brate(preturile sunt din mag first bike)
    deocamdata sar coarda incropita din cablul de la antena si ridic praful si covoare si deranjez si vecinii....
  •  
    • 27 mesaje
    8 Feb 2006, 20:21
    0 0
    Voi cat timp pedalati ? Am si eu o astfel de bicicleta si adevarul e ca ma plictisesc ingrozitor pe ea chiar daca mai privesc la tv sau citesc .Teo spunea intr-un interviu dat pe la inceputul curei ca pedaleaza 1h30min , apoi face o pauza si din nou inca 30 min. Apoi mai e o problema cu seaua , trebuie sa fie foarte sus pentru a lucra fesierii ... Stie cineva mai multe ?
  •  
    • 1013 mesaje
    8 Feb 2006, 20:31
    0 0
    de aia vreau eu bicicleta eplitica combinata cu shea,ca ma plictisesc repede de pedalat in pozitie sezanda si apoi trec la cea eliptica ,unde lucreaza si bratele si mai multe grupe de muschi.in 10 min se face un fel de incalzire pe o treapta mai mica ,apoi se trece la o treapta mai mare si iar se reduce din dificultate,cel putin asa fac eu si pedalez cel putin 30 min,cu diverse grade de dificultate.eu ma bucur ca sunt bicicletele astea combinate ,mi se par foarte eficiente ,ai acasa 2 aparate in unul ,mai ales ca economisesti spatiu.
    pedalare usoara