Lotiune tonica

•  
    • 335 mesaje
    30 Ian 2006, 15:35
    0 0
    Cam ce lotiuni tonice folositi voi? Aveti poate vreo reteta originala cu care inlocuiti lotiunea tonica cumparata din magazin? Chiar sunt curioasa daca v-ati gandit la vreo combinatie mai deosebita.
  •  
    • 198 mesaje
    30 Ian 2006, 16:28
    0 0
    Eu folosesc lotiune tonica Vichy pt ten sensibl si este extraordinara !
  •  
    • 335 mesaje
    31 Ian 2006, 16:11
    0 0
    Am gasit: apa minerala (preferabil plata) cu un continut mare de minerale, o combin cu tinctura de galbenele, in dilutia specificata. Pana acum, toate bune. Rau nu are cum sa-mi faca

Mai aveti si alte idei?
  •  
    • 180 mesaje
    31 Ian 2006, 19:21
    0 0
    Daca vrei retete pt preparat acasa, uita-te in formula as pe site-ul lor.
    Am cautat acum pe fuga si am gasit o multime de retete. Uite aici cateva:

- Lotiune de castraveti: 2-3 castraveti bine copti se curata si se rad. Se pun intr-un borcan cu 2 albusuri batute spuma, un pahar cu apa distilata si un pahar cu alcool de 90¡. Se lasa la macerat trei zile. Se filtreaza si se pastreaza in sticle mici, inchise la culoare.
    - Apa de tarate: 1 l de apa de ploaie sau apa distilata se fierbe laolalta cu 200 g tarate de grau timp de 25-30 de minute. Se strecoara si se adauga zeama de la o lamaie si 20 g miere de albine. Este deosebit de emolienta, hranitoare si hidratanta.
    - Apa de roze: La 500 g petale proaspete de trandafir bine zdrobite, se adauga doua pahare de apa fierbinte. Se strecoara a doua zi si se adauga 50 g alcool si 2 g sulfat de zinc.
    - Apa de patrunjel verde (pentru iritatii, inrosiri ale pielii, arsuri de soare): o legatura de patrunjel verde taiat marunt se lasa la macerat 12 ore intr-un pahar cu apa. Se sterge fata, dupa care se aplica crema. Se mai poate aplica sub forma de comprese.
    - Apa de flori de soc (pentru pete, pistrui): se fierb doua linguri de orez intr-o jumatate de litru de apa, pana se inmoaie bobul. Se strecoara si se adauga in apa fierbinte trei inflorescente de soc. Se acopera si se filtreaza dupa ce se raceste.
  •  
    • 75 mesaje
    1 Feb 2006, 19:39
    0 0
    apa termala de la avene e excelenta k lotziune tonica.. acum am incercat o combinatzie care zic k suna bine: apa plata+sucul de la o portocala+o linguritza de miere. o folosesk de 2 zile shi pana acum nu mi`a cazut fatza
    sau alta combinatzie incercata: ceai verde+lamaie+miere shi nici de la asta nu mi`a cazut fatza.. avetzi grija numai sa le tzinetzi in frigider nu mai mult de 4 zile, dupa care va "preparatzi" altele
    altceva ce mi`a placut lotziunea tonica de la gerovitalplant k nu are alcool k sa nu mai zic k moor dupa mirosul ei
  •  
    • 335 mesaje
    2 Mar 2006, 10:43
    0 0
    Salutare, fetelor!
    De aproximativ o luna folosesc o lotiune tonica preparata de mine: apa plata (100 ml), tinctura de castan (10 ml), tinctura de galbenele (10 ml) si 2 aspirine.
    In ultima vreme nu mi-a mai aparut nici un cos iar tenul meu e curat, luminos...Partea cea mai grozava e ca nu are miros. Iar pe mine ma dispera parfumurile din cosmetice, mai ales cele pt ingrijirea tenului.
    Iar termenul de garantie cred ca poate fi specificat la 1 an Simplu si eficient
  •  
    • 118 mesaje
    2 Mar 2006, 11:17
    0 0
    Olive25, suna bine reteta ta. Deci nu usuca pielea? Trebuie sa incerc si eu.
    Nici eu nu suport parfumurile in creme, lotiuni, etc. Ai gasit ceva creme bune fara parfum? Si ce folosesti pentru curatat fata (inainte de lotiunea tonica)?
    Mersi!
  •  
    • 110 mesaje
    2 Mar 2006, 11:25
    0 0
    lotiune tonica pt ten acneic: apa plata in care se dizolva cateva tablete de aspirina netamponata. (acidul salicilic e folosit in majoritatea tratamentelor anti acnee)

crema fara parfum: Sensibio Creme de la Bioderma (se gaseste in farmacii)
  •  
    • 118 mesaje
    2 Mar 2006, 11:34
    0 0
    Reteta mea nu e chiar o lotiune...dar e un tonic...
    Imi fac un ceai concentrat din ceai verde de calitate (teekane, si doar ceai verde, fara gust de lamaie) si patrunjel (verde). Il torn in forma de cuburi si il bag in congelator. Dupa ce ma spal pe fata iau un cub de gheata, il tin un pic in mana sa inceapa sa se topeasca si il plimb usor pe sub ochi, pe toata fata si pe gat. Nu ma sterg, se usuca la aer. Miroase superb de la ceaiul verde.
    pupici!
  •  
    • 335 mesaje
    2 Mar 2006, 11:48
    0 0
    etheria, gasesti la topicul Putina matematica cam tot ce folosesc eu. Lotiunea tonica mi se pare o alternativa f ieftina la cele din comert. Tincturile sunt pt un plus la apa plata...mai multe subst nutritive etc.
  •  
    • 511 mesaje
    2 Mar 2006, 16:07
    0 0
    e super buna ideea cu aceste "lotiuni tonice". dar oare curata la fel de bine tenul ca o lotiune tonica normala? caci eu am tenul gras si chiar dupa demachiere se cunosc urme de grasime din piele pe tamponul demachiant. dar, oricum o sa incerc, mai ales varianta cu aspirina caci am ten acneic.
  •  
    • 511 mesaje
    2 Mar 2006, 16:07
    0 0
    e super buna ideea cu aceste "lotiuni tonice". dar oare curata la fel de bine tenul ca o lotiune tonica normala? caci eu am tenul gras si chiar dupa demachiere se cunosc urme de grasime din piele pe tamponul demachiant. dar, oricum o sa incerc, mai ales varianta cu aspirina caci am ten acneic.