Ginecologie-tratamente naturiste

•  
    • 430 mesaje
    26 Ian 2006, 10:23
    1 0
    IMPORTANT!!! Tratamentele au folosit multor persoane dar eu nu sunt medic, deci ele nu substituie un control medical. Intrebati ginecologul sau medicul endocrinolog in functie de problema.
    Pentru toate fetele cu probleme, am gasit aceste tratamente pe un forum, acolo scriau multe femei ca le-au urmat si ca erau foarte multumite de rezultate. Eu personal mi-am rezolvat chisturile ovariene, am scapat de operatie!!!!
    contra fibrom uterin:

-naprasnic(adenofibrom uterin si mamar, chist ovarian (ovare polichistice);
    este extrem de eficient in tratarea sterilitatii (la barbati si la femei), a impotentei, frigiditatii, diabetului, afectiunilor pulmonare, diverse disfunctii hormonale,actiune reglatoare hormonala deosebita, el avand un efect asemanator progesteronului, balsam pentru tubul digestiv, reduce inflamatiile inactivand focarele de infectie).Pulberea de naprasnic: se macina fin planta uscata, in piua sau cu rasnita electrica,; din pulberea fina rezultata se iau 1 lingurita de trei ori pe zi; planta se tine sub limba vreme de un sfert de ora, dupa care se inghite cu apa.
    -muguri de zmeur(rubus-idaeus)(fibrom uterin,chist ovarian,amenoree,metroragie,menoragie,metrita,pilozitate excesiva,iminenta de avort,contra fibromului );
    -tinctura din aninul alb(alnus incana)-foarte bun pt.combaterea fibromului uterin

MEDICAMENTE DIN PLANTE:
    -golden yacca(max.cat scrie pe cutie)de obicei se ia in functie de varsta(ex.50ani=5cutii)
    -cat`s claw sau detouncaria tomentosa)-vezi prospectul-ambele sunt pentru combaterea sterilitatii,reglare hormonala,resorbtia chisturilor,tumorilor,nodulilor);
    -supozitoare (nu vaginale)cu carpicon.Se adm. din a 5-a zi a ciclului menstrual pana in a 19- a zi(2-dim. si seara)
    -crema de galbenele pentru masarea vaginala;
    -granule(ovule) de argila.Se introduce seara cate o granula de marimea unei alune in vagin dupa masarea vaginului cu crema si se scoate a 2-a zi dimineata,seara repetandu-se procedeul;

Tratamentul fibromului uterin si al cervicitei

Metoda cere ceva timp, dar s-a dovedit a fi extrem de eficienta: cu irigatorul, cu para de cauciuc sau cu o seringa de capacitate mai mare (fara ac) se introduce infuzia de rostopasca pentru uz extern (minimum 15 ml) in vagin. Dupa administrarea cu seringa, bazinul va ramane ridicat fata de orizontala, timp de minimum 15 minute, astfel incat preparatul sa nu se scurga din vagin. Este bine ca in aceasta perioada sa fie facute contractii si relaxari succesive ale muschilor vaginali pentru ca circulatia sangvina sa se intensifice, iar principiile active sa fie preluate mai usor. Cea mai eficienta modalitate de administrare s-a dovedit a fi aceea in care, dupa introducerea preparatului in vagin, s-a executat si pozitia "lumanare" timp de 10-15 minute, facand simultan contractii si relaxari ale musculaturii vaginului (care intensifica circulatia locala si permite patrunderea in straturile profunde a principiilor active). Se fac 1-2 administrari pe zi. In cazul cervicitei, durata minima a tratamentului este de 2 saptamani, in timp ce la fibromul uterin durata minima este de 49 de zile. Acest tratament mai este indicat in tratarea trichomonas-ului, candidei, cancerului uterin.

Acest tratament este valabil si in infectiile cu candida, chlamydia, trichomonas, precum si in infectiile bacteriene. Chiar daca dispar simptomele bolii, este necesar un examen clinic si de laborator inainte de a va hotari sa incheiati tratamentul.
  •  
    • 430 mesaje
    26 Ian 2006, 10:24
    1 0
    Tratamentul pt.noduli la san
    Toate componentele sunt pt.tratarea nodulilor la san,reglare hormonala(pt.afectiuni mamare).

Este indicat sa se tina minim 6 luni.Ar fi indicat sa nu lipseasca nimic din trat.toate completandu-se unele pe altele.

-pt.dureri poti folosi un unguent cu Mastoprofen,Progestagel(se aplica dupa ziua a 14-a a ciclului)

-DETOuncaria tormentosa)se adm.max.cat scrie in prospect

-MASTODYNON sau de AGNUS CASTUS-tinctura:30 pic.dimineata si 30 pic.seara

-GYDRELLE PHYTO-stopeaza procesul evolutiv al patologiei benigne de san adica boala regreseaza (nu mai stiu exact cum se adm.dar daca te uiti pe prospect vei stii,vei lua max.cat scrie in prospect)-in gasesti in farmacii

-NAPRASNIC-4 lingurite-Se ia o lingurita rasa de planta maruntita de patru ori pe zi, pe stomacul gol. Inainte de a inghiti pulberea cu putina apa, ea se tine timp de 10-15 minute sub limba.

Alt trat.pt.cervicite,eroziuni de col,infectii cu candida si trichomonas

Trat.dureaza 20 zile(intre menstruatii).

Seara se fac spalaturi vaginale cu infuzie concentrata de galbenele apoi se maseaza colul cu unguent din propolis;apoi se introduce un ovul de propolis(Microsept-se gaseste la Plafar)-atentie pateaza lenjeria!Dimineata se fac spalaturi vaginale cu antiseptice(Septovag).
    Intern:se inghit(sau sug)3 tablete Proposept de 3 ori/zi
  •  
    • 430 mesaje
    26 Ian 2006, 10:27
    1 0
    Tratament impotriva sterilitatii

Tratamentul dureaza cca.3-6 luni.

Foarte importanta este procurarea dinainte a celor necesare:

- storcator de fructe pentru obtinerea sucurilor de morcov+telina
    - rasnita de cafea pentru obtinerea pulberilor din plante si seminte

PLANTE:

- coada-soricelului (menstre neregulate, vaginita, anexita, leucoree, hemoroizi etc.);
    - cretisoara (fortificarea fibrelor uterine, fixarea sarcinii, antiavort, tulburari menstruale, afectiuni ale organelor pelviene etc.);
    - dragaica sau sanziene(afectiuni uterine);
    - galbenele (efect de curatire, boli de ficat, infectii bacteriene, boli gastro-intestinale);
    - urzica vie (boli grave ale sangelui, depurativa, hematopoetica, inflamatii ale cailor urinare; afectiuni hepatice);
    - urzica moarta galbena sau alba (boli grele ale organelor pelviene,tulburari menstruale);
    - naprasnic (adenofibrom uterin si mamar, chist ovarian (ovare polichistice);

Este extrem de eficient in tratarea sterilitatii (la barbati si la femei), a impotentei, frigiditatii, diabetului, afectiunilor pulmonare, diverse disfunctii hormonale,actiune reglatoare hormonala deosebita, el avand un efect asemanator progesteronului, balsam pentru tubul digestiv, reduce inflamatiile inactivand focarele de infectie).

TINCTURI:

- muguri de zmeur(rubus-idaeus)(fibrom uterin,chist ovarian,amenoree,metroragie,menoragie,metrita,pilozitate excesiva,iminenta de avort);
    - coada-soricelului (pentru dereglarea hormonala,inflamatii genitale etc.);

Se administreaza 30 de picaturi din fiecare de 3 ori pe zi.

MEDICAMENTE DIN PLANTE:

- kamayani : 1tableta de 3 ori pe zi
    cat`s claw sau detox (uncaria tomentosa) -vezi prospectul-ambele sunt pentru combaterea sterilitatii,reglare hormonala,resorbtia chisturilor,tumorilor,nodulilor);
    - supozitoare (nu vaginale)cu carpicon. Se adm. din a 5-a zi a ciclului menstrual pana in a 19- a zi (2-dim. si seara) +1 tableta de 2 ori pe zi de vit.E apoi pauza pana la urmatoarea menstruatie si se reia.(pentru chisturi ovariene si hemoroizi)
    supozitoare cu metronidazol (nu vaginale)1 supozitor pe zi timp de 7 zile si, nu se mai repeta in lunile urmatoare.(pentru inflamatii ale trompelor,ovarelor,uterului);
    - seminte de marar + seminte telina.

Se macina fin cu rasnita de cafea si se adm.1lingurita plina de 3 ori pe zi , sublingual ,timp de 15 minute,inainte de masa, apoi se inghite pulberea cu putina apa si se asteapta inca 15 minute dupa care se poate manca. Aceasta cura dureaza 21 de zile si nu se repeta in celelalte luni.( pentru ciclu menstrual neregulat, contra sterilitatii feminine sindrom premenstrual (dureri ale sanilor, crampe abdominale, nervozitate inaintea declansarii menstrelor), in ciclul menstrual foarte abundent - cu hemoragii puternice );

- crema de galbenele pentru masarea vaginala;
    - granule de argila.Se introduce seara cate o granula de marimea unei alune in vagin dupa masarea vaginului cu crema si se scoate a 2-a zi dimineata, seara repetandu-se procedeul;

Actul sexual sa se efectueze numai in perioada fertila (din a 9-a zi pana in a 18-a zi din 2 in 2 zile dupa o irigatie vaginala cu apa fiarta si racita (calduta)+1 lingura rasa de bicarbonat sau ceai (infuzie) concentrat de galbenele,apoi se sta minim o jumatate de ora culcata dupa contactul sexual, eventual cu bazinul mai sus dupa care se introduce granula de argila (fara masaj);

Schema de tratament (va alegeti orele in functie de timp si program)

DIMINEATA:

- o cana de infuzie coada-soricelului+cretisoara in parti egale(o lingurita planta la o cana apa clocotita,se lasa la infuzat 10-15 minute si se bea neindulcita) + kamayani+cat`s claw +vit.E (cand trebuie,din a 5-a pana in a 19-a zi a ciclului menstrual);
    - o lingurita plina de amestec pulbere de telina + marar sublingual(cum am mentionat mai sus); -dupa 1/2ora 100ml suc (amestecat) de telina+morcov;
    - pulbere de napraznic,o lingurita plina sublingual adm.ca si pulberea de seminte;
    - dupa 1/2ora tincturile de muguri de zmeur si coada-soricelului;
    - supozitor carpico
  •  
    • 430 mesaje
    26 Ian 2006, 10:29
    2 0
    Sper sa va ajute la fel de mult cum m-au ajutat pe mine. Multa sanatate fetelor!!!
  •  
    • 1022 mesaje
    26 Ian 2006, 11:52
    0 0
    Eu sunt de parere ca trat. naturiste ajuta dar nu vindeca.Eu am luat 2 ani trat. naturiste pt. infectie urinara si pana la urma mi-a zis medicul sa iau antibiotic si apoi sa fac tr. naturist.
  •  
    • 2823 mesaje
    26 Ian 2006, 15:00
    1 0
    multumim, Magdel, in numele tuturor fetelor cu probleme ginecologice.Esti o dulce ca te-ai gandit la noi. M-ai rar intalnesti asa o fata
  •  
    • 430 mesaje
    16 Feb 2006, 08:44
    0 0
    Aduc acest topic la actualitate pentru eva cu probleme la uter.
  •  
    • 591 mesaje
    17 Feb 2006, 09:46
    0 0
    Buna, iti multumim pt. efortul de a cauta remedii pt. noi. As dori sa adaug insa, ca in unele cazuri aceste tratamente sunt f. bune adjuvante dar nu rezolva problema in totalitate. Un astfel de exemplu sunt eu: adenofibrom mamar, tratat naturis ani de zile. El saracul incepuse sa se micsoreze putin dar, se calcifiase si nu putea disparea in totalitate. In urma cu 2 luni a trebuit sa ma operez. L-am tratat 18 ani naturist (dar cu intermitente), asa cum am crezut ca e mai bine...De multe ori tratamentul clasic este cel mai eficient. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa tinem cont de produsele naturiste...
  •  
    • 1 mesaje
    9 Mai 2007, 10:55
    0 0
    Buna Magdel.As vrea sa te intreb daca in timpul tratamentului cu pulbere de naprasnic impotriva fibromului uterin se pot folosi anticonceptionale.Multumesc anticipat
  •  
    • 303 mesaje
    9 Mai 2007, 16:10
    0 0
    eu am mare incredere in produsele naturiste. eu am scapat de ovare polichistice cu tinctura din muguri de zmeur si elixir de fructe de soc acum vreo 3 ani. acum sunt in tratament pentru echilibrare hormonala cu acelasi zmeur si cu branca ursului. in cateva luni nu numai ca aproape s-au dus nodulii de la sani ci mi s-a reglat si foarte bine ciclul care venea si la 50 zile!
  •  
    • 231 mesaje
    10 Mai 2007, 22:37
    1 0
    Euaili,da-ne mai multe detalii, cum iei si in ce cantitati remediile mentionate de tine, ca probabil suntem multe cu aceleasi probleme.Multumim mult pentru informatii, tuturor!!!
  •  
    • 303 mesaje
    11 Mai 2007, 09:37
    0 0
    pai pentru ovare polichistice luam 50 de picaturi de zmeur dimineata si seaa si o lingura de elixir de soc la fel dimineata si sear, diluate desigur.
    tratamentul de acum este in felul urmatorimineata si seara 50 picaturi de zmeur si o lingura de branca ursului, insa in mod normal ar tebui sa fie 3 doze pe zi de branca, dar nu pot sa umblu cu medicamentele dupa mine toata ziua, mai ales ca am un serviciu care necesita multe deplasari zilnice si intalniri cu varii persoane. nu pot sa stau cu punguta dupa mine. asa ca iau 2 doze mai mari pe zi.

oricum, eu nu am fost la doctor sa-mi recomande asta. pur si simplu m-am uitat pe naturaplant.ro ca sa vad ce se recomanda pentru ce am eu, contraindicatiile ( eu de exemplu nu am voie tinctura de marar ca am exces de estrogen) si am luat tratamentul dupa cum scrie in prospect.
  •  
    • 1 mesaje
    4 Mai 2010, 15:57
    0 0
    Buna,
    Spui ca te-a ajutat acest tratament,insa si eu am inceput de cateva zile si nu reusesc sa dau de supozitoarele cu metronidazol. Poate ca in 2006 acestea se mai gaseau in farmacii,insa in 2010 au fost scoase dupa piata sau exista in varianta ovule intravaginale.
    Mai mult de atat, mi se pare ca din acest tratament lipsesc informatii de genul in perioada menstrei se vor mai face aceste masari cu crema de galbenele si se va mai introduce granula de argila? E cam in van sa se mai faca aceste 2 proceduri,ma gandesc....

Stiu ca este un tratament care a aparut dupa ce o fata (Livia) chiar a avut succes cu acesta,insa nu stiu cum sa ajung la sursa.
    Deci, ma poate ajuta cineva in acest sens si referitor la problema indicata mai devreme?

Multumesc
  •  
    • 38 mesaje
    4 Mai 2010, 16:49
    0 0
    Eu am avut dintotdeauna cm dereglat, chiar si la 60 sau 90 de zile. Cu ajutorul tonicului feminin si a tincturii de marar, il am la 30-31 de zile.
  •  
    • 32 mesaje
    26 Nov 2010, 17:14
    0 1
    anastasia26 said:
    Eu am avut dintotdeauna cm dereglat, chiar si la 60 sau 90 de zile. Cu ajutorul tonicului feminin si a tincturii de marar, il am la 30-31 de zile.

Lady ANION - absorbante igienice cu ioni negativi (anioni) sunt singurele care previn infectiile si bolile genitale. Banda cu ioni negativi incorporata in absorbante distruge bacteriile care se produc in tipul perioadelor critice, eliminand mirosurile neplacute si posibilitatea producerii infectiilor. Acolo unde infectiile sau bolile sunt deja prezente, Lady Anion au actiune terapeutica - reduc/inlatura durerile, accelereaza procesul de vindecare. Banda contine mineral natural numit turmalin care in timpul utilizarii genereaza anioni ce neutralizeaza bacteriile si virusii cu incarcatura pozitiva, fara sa provoace reactii adverse. La generarea anionilor cu densitate inalta se elimina Oxigen Iionizat care • neutralizeaza flora anaeroba; • activeaza lucrul fermentilor; • inlatura inflamatiile; • normalizeaza echilibrul acido-bazic.
    Datorita acestor efecte deosebit de benefice absorbantele Lady ANION contribuie la:
    - ameliorarea starii generale de sanatate a organismului,
    - sporirea imunitatii, imbunatatirea schimbului de substante,
    - imbunatatirea activitatii sistemului endocrin.
          Lady ANION sunt compuse din 8 straturi realizate din materiale de cea mai buna calitate, create special pentru acest tip de produs si NU sunt materiale "adaptate" sau reciclate.
    Absorbantele terapeutice Lady Anion ajuta la prevenirea:
    -Inflamatiilor si dermatitelor
    -Infectiilor cu toate tipurile de bacterii
    -Candidozelor, mancarimilor si arsurilor vaginale (si cele din timpul menopauzei)
    -Infectarea trompelor uterine
    -Scurgerilor vaginale excesive
    -Dismenoree
    -Durerilor de cap din perioada ciclului menstrual.

Cu fiecare pachet este distribuit si un Self Tester - pentru verificarea starii de sanatate.  Este un instrument simplu si eficient prin care iti vei putea  determina singura starea de sanatate la nivelul aparatului ginecologic. Vei afla in cateva secunde daca trebuie sa mergi urgent la doctor sau daca esti sanatoasa.

Avem urmatoarele tipuri de pachete:

• pentru  folosire zilnica – 30 de buc.;

• pentru ciclu normal – 10 buc.,

• pentru ciclu abundent  - 8 buc.,

• pentru tanga – 20 buc.

Alte informatii puteti obtine de la loapersonal@yahoo.com sau  0768.05.68.69 ANCA

•  
    • 1 mesaje
    13 Aug 2013, 14:47
    0 0
    buna fetelor! as avea si eu nevoie de o lamurire. am fost diagnosticata cu ovare polichistice. am luat timp de 8 luni progesteron iar acum de 3 luni iau anticon Yasmin.  doctorul endocrinolog mi-a sugerat sa iau anticonceptionale pana in momentul in care doresc sa raman insarcinata. adica, in momentul in care opresc medicamentatia sa tot incerc sa raman insarcinata. prea curand nu vreau sa avem bebe, dar nici nu vreau sa continui cu anticonceptionalele, ci vreau sa trec pe remedii naturiste. ce imi sugerati? multumesc foarte mult!