hemoroizi

•  
    • 866 mesaje
    25 Ian 2006, 18:28
    0 0
    un subiect mai... rusinos sa spun asa. ce sfaturi imi puteti da? nu am fost la doctor si nu stiu ce se face in astfel de situatii. nu am dureri doar o usoara usturime la defecatie si uneori aceasta se intampla cu sange. nu mult, cateva picaturi. am incercat sa mananc alimente care sa favorizeze digestia dar problema persista. voi ce stiti de problema asta? multumesc
  •  
    • 1272 mesaje
    25 Ian 2006, 20:44
    0 1
    subiectul nu este rusinos! se poate intampla si nu este nimeni vinovat!
    mi s-a inamplat acum, in timpul sarcinii! de vina este constipatia!
    iti recomand bai de sezut cu apa calduta, sa nu depaseasca sezutul! dupa care se unge cu oxid de zinc.
    se fac inainte de culcare spalaturi rectale cu ulei de masline sau bicarbonat de sodiu!
    este bine, daca nu dispar sa se consulte neaparat un medic!
    in multe cazuri hemoroizii sunt vina unui cancer rectal sau ciroza hepatica!
    bineinteles, nu trebuie sa gandesti asta, dar daca se intampla des, sau nu se trateaza repede, trebuie consultat un medic pentru linistea interioara!
    multa sanatate
  •  
    • 430 mesaje
    26 Ian 2006, 10:14
    0 0
    Incearca cu supozitoare Carpicon de la Plafare, eu le-am luat pt altceva dar sunt bune si pt hemoroizi.
  •  
    • 533 mesaje
    26 Ian 2006, 10:51
    0 0
    Pe perioada crizei evita mancarurile condimentate si alcoolul.
    Mananca multe alimente care contin fibre.
    Ca tratament : dupa scaun, igiena locala si apoi supozitor hermozom iar la exterior unguent hermozom (sau hermozon ?/). Se recomanda si supozitor pt ca in afara celor externi pe care-i simti, pot fi si in interior.
    Tratamentul se aplica dimineata si seara si se continua si o saptamana dupa incetarea simptomelor.
    Evita lenjeria tanga pt ca irita si ea zona.
    Si logic, daca nu trec sau daca episodul revine, consulta un medic.
    Formeaza-ti un stil de alimentatie sanatos, mai ales daca suferi de constipatie (una din cauzele aparitiei lor)
  •  
    • 866 mesaje
    26 Ian 2006, 13:28
    0 0
    va multumesc foarte mult pentru raspunsuri
  •  
    • 627 mesaje
    28 Ian 2006, 12:03
    0 0
    Eu am pb de genul asta de cand ma stiu, si am avut perioade de 2-3 saptamani cand aparea si singe. Spre rusinea mea, nu m-am dus la doctor, dar am rezolvat totul prin alimentatie...
    Obligatoriu o ciorba la pranz, lapte sau iaurt dimineata, salate de cruditati la orice masa, fructe multe (ori inainte de masa cu jum de ora, ori dupa masa la minim 3 ore, ca altfel poate aparea senzatia de umflare)
    Am auzit si eu ca Hermozon-ul etse bun, unguent si supozitoare; la fel uleiul de ricin. In ultima instanta, du-te la un doctor, chiar dc pare jenant, ca sa eviti posibile complicatii mai tarziu.