podoabe de craciun

•  
    • 32 mesaje
    8 Dec 2001, 20:42
    2 0
    stie careva dintre voi sa confectioneze podoabe de craciun din conuri de brad, beteala, globuri s.a? aveti vreo carte desre astfel de idei?
  •  
    • 1 mesaje
    11 Dec 2001, 09:48
    0 0
    Da .Tot ce iti trebuie e doar imaginatie si rabdare.Carti nu stiu daca se gasesc dar idei sunt date in tot felul de reviste.Dar fara reviste si carti din globuri sparte se poate face sclipici care se lipeste pe o crenguta de brad se leaga cu o fundita si iata un ornament e gata.
    Dar ceea ce nu inteleg e de ce e asa putina lume interesata de asa ceva !!!
  •  
    • 1445 mesaje
    11 Dec 2001, 10:08
    0 0
    uite, sunt eu interesata de podoabe de acest gen. eu mi-am si adus la birou doua, ca sa aduc un pic atmosfera si aici.

ce mi-am adus? un Mos Craciun pe care l-am agatat sa il pot vedea tot timpul si un glob in care sunt bomboane, un glob mare.

dar sa auzim idei de confectionat diverse, ca sa le si aplicam.
  •  
    • 20 mesaje
    12 Dec 2001, 08:41
    0 0
    Si eu mi-am decorat biroul si nu numai. Cu ajutorul elevilor (lucrez într-o scoalã), voi decora întreaga scoalã.
    Ce am fãcut si ce vom face : coronite pe care le vom pune pe fiecare usã, ghirlande,brad. Dacã vrei câteva idei: crengi de brad (mã rog, nu cred cã este vorba de brad, dar nu stiu cum se numeste) cu conuri cu tot pe care sã le pui într-un suport (vazã, cos etc); le poti vopsi cu bronz auriu sau argintiu. Coronite de conuri decorate cu diverse plante uscate sau nemuritoare pe care le poti vopsi (cu pensula sau cu spray) sau natur; lumãnãri puse în suporturi de betealã sau conuri, norisori de vatã sau zãpadã artificialã. E cam complicat sã pot descrie, dar încearcã sã-ti pui imaginatia la bãtaie si sunt sigurã cã nu vei fi dezamãgãtã. Succes!!!
  •  
    • 150 mesaje
    12 Dec 2001, 10:50
    1 0
    Pe site-ul www.acasa.ro la "Sarbatori" explica cum se face o coronita de brad si ornamente din hirtie.
  •  
    • 32 mesaje
    14 Dec 2001, 19:25
    1 0
    Draga Maria,

In ultimii 7 ani eu una imi decorez singura casa. Secretul consta in coronite de brad de toate marimile. O coronita de dimensiuni mici, realizata dintr-o cracuta de brad, poate fi suportul ideal pentru lumanare. O poti decora cu fundite la culoarea mobilei, sau a draperiei. Cracute mici de brad cu fundite prinse pe draperie; coronite pe perete, o coronita ornata prinsa cu multe funde inguste de lustra, cu partea ornata in jos este de mare efect. Iti poti confectiona fundite de diferite culori singura acasa, cumparand funda la metraj, .... vei avea casa ornata superb si cu foarte putini bani. Conurile de brad le poti vopsi cu bronz, se gaseste in sticlute mici si este foarte ieftin. Cauta sa dai o nota de armonie camerei axandu-te pe o combinatie reusita de culori. De exemplu: bradul ornat in albastru cu argintiu sau rosu cu auriu, ce crezi ca se potriveste mai bine camerei si pastreaza aceasi combinatie de culori si la coronitele din camera respectiva, alege in aceasta combinatie si lumanarile. Cumparati un
    vas de sticla in care sa pui apa si mici cracute de brad printre lumanari mici parfumate(este 5000lei o astfel de lumanare).
  •  
    • 32 mesaje
    17 Dec 2001, 22:08
    0 0
    va multumesc pentru sfaturi. este o problema de imaginatie, e drept. dar ma gandeam la combinatii mai traznite, spre exemplu cu crengute de salcie creata, cum ii spun eu.