Vacanta in Egipt

  •  
    • 112 mesaje
    7 Ian 2006, 16:49
    0 0
    Imi doresc de foarte multa vreme sa vad Egiptul.Rog evele care au fost sa-mi spuna si mie impresii..preturi...
    Va multumesc!
  •  
    • 27 mesaje
    19 Ian 2006, 18:37
    0 0
    am fost la Egipt si a fost minunat!!!!
    m-asi mai duce odata......dar cine stie cand.....
    distractie la maxim + am fost extrem de impresionata de istoria Egiptului.

    pretul excursiei a fost aprox 1200 euro pentru 12 zile, dar nu am avut foarte multe tururi incluse asa ca am mai cheltuit vreo 700 euro acolo, pentru ele, dar a meritat din plin!!!!! si + banii dati pe ce am mai cumparat pe-acolo, sucuri, ape, bauturi, suveniruri....
  •  
    • 112 mesaje
    19 Ian 2006, 18:54
    0 0
    Coricosmi, tu in ce perioada a anului ai fost?cred ca in perioada ianuarie-martie si octombrie-noiembrie pretul exursiei e mai mic...O sa mai studiez si eu ofertele agentiilor de turism.Mercic pentru raspuns.
  •  
    • 27 mesaje
    23 Ian 2006, 15:27
    0 0
    eu am fost in Egipt in septembrie-octombrie. Dar am cumparat excursia din Portugalia pentru ca din Romania nu se organiza in perioada aia.(daca nu se strang 80 de oameni, nu se face de la noi din tara.......nu am inteles de ce.......asa ca am cumparat-o din Portugalia, de unde s-a organizat pentru 5 oameni.....)
    si am zburat cu Tarom ......care a fost mai mult decat dezmagitor......pe langa serviciile de doi bani, ne-au mai si lasat in Cairo inca doua zile, fara cazare si fara mancare pentru ca ei au anulat zborul de pe data la care trebuia sa plecam noi spre casa si ne-au spus un sincer "descurcati-va"..........
    dar asa cum am mai spus, in afara de neplacerile cauzate de Tarom, excutsia a fost minunata!
  •  
    • 112 mesaje
    23 Ian 2006, 16:39
    0 0
    Chiar asa? grupul trebuie sa fie format din 80 de persoane?...Am mai studiat ofertele agentiilor si am gasit excursii avantajoase dar cu plecare din Budapesta.Dar mai caut...
    Merci pt.tot, va pup
  •  
    • 345 mesaje
    23 Ian 2006, 17:54
    0 0
    principalii tour-operatori din Romania care organizeaza excursii in Egipt sunt Paralela 45 in special in Sharm-El-Sheikh, agentia Calibra din Cluj-Napoca (am inteles ca si-au deschis o agentie si in Bucuresti)Hurghada+Sharm El Sheikh + croaziere pe Nil de 1 si 2 saptamani, agentia C&D Parteners...pe site-ul www.infoturism.ro vei gasi mai multe oferte....oricum preturile sunt mai mici ca la noi, ia perioada propice pentru a vizita Egiptul este primavara sau toamna, in iunie-iulie-august, temperaturile sunt destul de ridicate....

    Me,
    Ex - Travel Agent
  •  
    • 27 mesaje
    23 Ian 2006, 18:51
    0 0
    da, am uitat sa mentionez si eu ca temperaturile in iunie, iulie, august, sunt infernale.
    chiar si in octombrie cand am fost eu am avut cateva zile in care simteam ca nu mai suportam caldura. E o problema serioasa de luat in calcul pentru ca ziua de cele mai multe ori esti afara, vizitand, si e destul de greu sa petreci o zi intreaga in caldurile alea.

    Si da, sincer va spun ca desi am gasit oferte de excursii, la toate agentiile si chiar am rezervat si platit locurile, nu s-a organizat excursia pentru ca nu s-au strans cei 80 de oameni......ne-am strans doar ~20. Iar avioanele charter nu zboara decat daca au acele 80 de locuri ocupate...nu zboara pentru 1/4 din capacitatea avionului.
    O alta prietena de-a mea a fost in Egipt cu excursia luata din Romania, anul trecut prin mai. Atunci s-au strans cei 80 oameni necesari. Asa ca poate ai sanse mai mari primavara.
  •  
    • 345 mesaje
    24 Ian 2006, 02:58
    1 0
    de asemenea sa iti iei imbracaminte din bumbac subtire, dar sa ai si ceva cu maneca lunga si pantaloni lungi pentru seara cand se resimte briza marina si pentru vizita la Cairo, deoarece akolo sunt mai fanatici cu religia si tin ca femeia sa fie acoperita (imi povestea cineva ca a mers in pantaloni scurti si cu decolteu si au aruncat cu ziare in ea) in statiuni nu este o problema; in ceea ce priveste tzantarii, daca alegi o excursie/croaziera pe Nil nu trebuie sa iti faci probleme, sunt mai multi la noi in Delta....de asemenea din cauza diferentelor de temperatura zi-noapte poti sa raceshti -nu te pregati cu medicamente de aici, caci s-ar putea sa nu-si faca efectul; in timpul croazierei pot aparea deranjamente stomacale-la fel, au ei medicamentele lor, nu trebuie sa iti aduci de akasa...am inteles de asemenea ca discrepantza dintre saracie si bogatie este super evidenta si ca stau foarte haios la capitolul igiena, asha ca nu spala fructele sau alte alimente sau consuma apa de la robinet...bacsisul se practica foarte mult la egipteni, de aceea unele agentii il percep din-nainte in jur de 15-20 euro/persoana (aceashtia inmanandu-se hamalilor de la aeroport si personalului hotelier)...daca alegi un hotel sa fie de minim 3*, caci sunt catalogate la stele locale, nu internationale, bine aici nu vorbim de lanturile hoteliere gen Marriott, regimul de masa sa fie cu demipensiune (masa dimineata si seara) pentru ca de obicei la ei masa este servita in regim bufet suedez (cu autoservire) si este suficienta, pentru ca intre timp, daca alegi un sejur si nu croaziera vei dori sa mai vizitezi si principalele obiective turistice shi atunci masa de la pranz nu se justifica; cel mai recomandat ar fi un hotel situat in statiune sau aproape de statiune, asta daca nu iti doreshti foarte multa liniste si plictiseala (dupa unele povestiri)...daca iei taxiul de la hotel in centru, trebuie negociat tariful inainte sa te urci, de obicei la orice produs ei propun de 3 ori mai mult din valoarea respectivului...deci depinde cat de mult te tin nervii sa te tocmeshti, acest lucru poate avea si o durata de 2 ore....legat de mancarea de la hotel - nu trebuie sa iti faci probleme pentru ca nu este cu specific egiptean, meniul este destul de variat, de la fructe de mare, fructe exotice, sucuri naturale, preparate din carne de pui, deserturi, etc....majoritatea hotelurilor care ofera ca regim de masa all inclusive (toate mesele, gustari intre ele si acces gratuit la unele servicii: sala de fitness, piscina, etc), iti da posibilitatea sa mananci si la alte restaurante decat la cele din incinta hotelului si de asemenea sa consumi free la piscina (ti se ofera o bratara pe care o potzi tot timpul in semn de recunoashtere).....deshi unele agentii din Romania ofera excursii optionale cu, cumparare din tzara, recomandat este sa le cumperi de akolo, in cazul in care cunosti limba engleza, acestea sunt afisate la receptia hotelului, pentru ca aici sunt vandute cu pret dublu si chiar triplu....daca esti nemultumita de camera, pe baza unui bacsis de 1-3 euro, poti rezolva aceasta problema la receptie....sper sa te ajuta cat de putin sfaturile mele...oricum dupa ce in urma cu un an, am vandut in proportie de 90% excursii in Egipt, ma gandesc ca 1-2 ani sa merg si eu....as alege un sejur de 7-10 zile sau croaziea de 2 saptamani (1 saptamana sejur+o saptamana croaziera)......ar mai fi multe de spus, dar ma opresc aici caci se facu tarziu si trebe sa fug la somnik....
  •  
    • 345 mesaje
    24 Ian 2006, 03:25
    0 0
    ash mai avea de adaugat ca pretul excursiilor optionale variaza akolo intre 10 si 50 de dolari, pe cand aici intre 20-70 euro, de asemenea armata insoteste autocarele cu turisti in aceste trip-uri, deci eshti safe; cele mai cunoscute si vizitate statiuni sunt Hurghada, Sharm-El Sheikh, El Gouna, prima este situata pe malul Marii Rosii si este mai rezonabila ca pret, a doua este mai luxoasa si este situata in Peninsula Sinai, iar a treia este construita pe mai multe insule si lagune, iar accesul la plaja se face cu barca, ajungi in 5-10 minute; daca o alegi pe prima ai acces la mai multe obiective (Marele Baraj de la Aswan, Cairo-Muzeul de Egiptologie, Institul de Papirus, Platoul de la Giza cu Piramidele si Sfinxul, etc) si o poti vizita si pe a doua, implicit Peninsula Sinai, deoarece exista excursii cu ferry-boat-ul...daca alegi Hurghada excursia la Cairo este cea mai lunga, dureaza 3-4 ore, se pleaca dis de dimineata, oricum este suficient timp pentru a se vizita principalele obiective turistice, intoarcerea fiind la 12 noaptea back in statiune....eu ash alege totusi croaziera de 2 saptamani, cea de 1 saptamana nu se justifica deoarece mai tot timpul esti pe drum si depinzi de grup, care este bine organizat, dar include si calatoria cu trenul (unele agentii ofera contra cost, cu o diferenta evidenta de pret, locuri la cuseta, insa am inteles ca si cele de la clasa I-incluse in pret, sunt destul de confortabile, scaunele fiind rabatabile)...de asemenea excursia cu sunbmarinul nu se justifica pentru ca acelashi lucru il vezi si cu ochiul liber (peshti exotici, corali-pe care ii poti fotografia cu un aparat subacvatic de unica folosita, care costa 8-9 dolari akolo, iar pozele sunt de calitate)...
  •  
    • 345 mesaje
    24 Ian 2006, 03:30
    0 0
    iar in legatura cu grupul, care trebuie sa fie format din 80-90 persoane, este adevarat pentru ca in general un charter are 160 de locuri si trebuie sa acopere minim jumatate pentru a se acoperi costurile de zbor si pentru a scoate si un profit rezonabil...oricum agentiile mari si serioase ishi anuntza de la bun inceput clientii legat de zborurile nesingure...iar decizia de anulare a zborului este clara cu 1 luna, maxim 2 saptamani inainte de data zborului respectiv....
  •  
    • 345 mesaje
    24 Ian 2006, 03:52
    0 0
    ''inca una si ma duc'' ca-n reklama:
    - pasaportul-nu il lua cu tine (cu exceptia croazierelor caci nu ai unde sa il lasi), fa-ti o copie, caci se fura; nu sta la poveshti cu necunoscutzi si neinsotita;
    - viza-se asigura de catre agentie, si se pune pe pasaport cand ajungi pe aeroport in Egipt, poti sa ti-o iei si tu de akolo ca sa nu mai platesti aici, dar este mai sigur, sa se okupe ei;
    - reclamatie-daca ai nimerit la alt hotel decat la cel la care ai vrut sa mergi (exista si astfel de cazuri, caci touroperatori romani sau straini in cazul excursiilor cumparate din strainatate au doar cateva camere cumparate la hotelul respectiv si egiptenii din teama de a nu ramane cu ele neocupate, se intampla sa mai faca si overbooking) sau daca serviciile gasite nu corespund cu cele comandate, atunci pui manutza si faci o reclamatie in doua exemplare, una la tine si una la reprezentantul agentiei in Egipt, sa ai semnatura lui bineinteles, pentru ca o data intors in tzara sa ceri diferenta de confort sau serviciu, marile agentii iti restituie suma respectiva;
    - asigurarea medicala-in primul rand este obligatorie, se face la agentie, pe numarul de zile in care eshti plekata in excursie, inclusiv ziua de plecare si cea de intoarcere, cost aproximativ 200-300mii pentru 7 zile sa zicem; daca apare o problema de sanatate trebuie sa citesti cu atentie obligatiile asiguratului, caci trebuie informata atunci, telefonat la societatea de asigurare;
    - vaccinuri-nu sunt necesare pentru Egipt.
  •  
    • 345 mesaje
    24 Ian 2006, 03:53
    0 0
    P.S. pasaportul trebe sa il iei cu tine, ma refer ca daca ai posibiliatea ar fi recomandat sa il lashi in seif la hotel ....o...asta ca sa nu se inteleaga greshit ideea....
  •  
    • 345 mesaje
    24 Ian 2006, 03:59
    0 0
    din 500 de turisti: 3 au fost nemultumiti: una ca a facut indigestie si a racit in croaziera, altul ca hotelul era prea departe de statiune si un caz de overbooking...cam atat....in rest numai de bine despre experienta vacantei in Egipt...
  •  
    • 112 mesaje
    25 Ian 2006, 10:17
    0 0
    Multumesc Salome...imi sunt de mare ajutor informatiile si sfaturile date de tine.Eu sunt din Iasi, am intrat in cateva agentii de turism de pe aici, dar nu mi s-au parut prea amabili...m-au expediat in cateva vorbe si imi tot sugerau excursiile din Grecia...Din cate am inteles, tu lucrezi sau ai lucrat intr-o agentie din Bucuresti, nu?...Din ceea ce mi-ai scris tu, am inteles ca in luna octombrie e ideal sa mergi in Egipt...eu suport foarte bine caldura, asa ca, nu cred sa fie asta o problema...
    Iti multumesc si tie coricosmi pentru mesaje...
    Cu privire la costuri, ce ziceti, mi-ar fi de ajuns cam 1.500 euro? pentru o saptamana macar?
    Va pup !
  •  
    • 345 mesaje
    25 Ian 2006, 19:09
    0 0
    da am lucrat la doua agentii de turism in Bucuresti, pentru anul acesta oferta estivala inclusiv pentru luna septembrie si octombrie va fi definitivata dupa Targul National de Turism 6-9 aprilie 2006 care se va desfasura la Romexpo Bucuresti, poate din aceasta cauza nu ai gasit oferte in aceasta perioada (cand se contracteaza locurile si se alcatuiesc programele turistice)...ca si agentie touroperatoare pentru Egipt iti recomand Agentia Calibra din Cluj-Napoca, site-ul lor www.vacanteinegipt.ro (gasesti oferte speciale, sejururi si croaziere iar pentru intrebari suplimentare ii poti contacta telefonic)...iar plata o poti face prin ordin de plata, ma refer la avansul care se face de obicei cu o luna inainte de plecare pentru rezervarea locurilor si restul de plata cu minim 2 saptamani inainte de plecare....cat priveste suma alocata de tine pentru aceasta excursie este suficienta, oricum la ei se foloseste dolarul ca si moneda de circulatie internationala, deci recomandat este sa ai la tine dolari nu euro, au si case de schimb valutar la hotel cu comision 0%, de asemenea au si bancomate deci poti folosi si cartea de credit....de preferinta ar fi sa nu iti iei o excursie single, adika sa iti gaseshti o partnera/partener pentru ca platesti in plus pentru excursie intre 150-200 euro....
  •  
    • 345 mesaje
    25 Ian 2006, 19:26
    0 0
    lunile cele mai recomandate pentru a vizita Egiptul din cauza impedimentului caldurii sau aglomeratiei, sunt: aprilie, mai, septembrie si octombrie...in iulie si august in afara de faptul ca temperatura este ridicata, este si destul de aglomerat: majoritatea celor care lucreaza au concediu si copiii sunt in vacantza....din cate am inteles predominanti sunt turistii: nemtzi, francezi si rusi...
  •  
    • 26 mesaje
    27 Ian 2006, 18:02
    0 0
    are mare importanta si agentia cu care mergi . eu am fost la sfarsitul lui septembrie in 2003 , pe atunci a costat aprox 650 eur/persoana 12 zile ,3 zile Cairo , croaziera pe Nil 4 zile , 3 zile Hurgada ,2 zile Cairo . A fost extraordinar , sa-ti iei haine racoaroase dar nu foarte decoltate . Noi atunci am fost prin marshal turism din bucuresti ( mai erau cativa turisti veniti prin alta agentie dar au fost tratat total diferiti , adica mai rau , cu intarzieri , fara ghid ... ) Am avut in permanenta un ghid care ne sfatuia exact ce sa facem . Sa ai bani la tine , e o tara a negocierilor si a bacsisului . Sa profiti de toate miniexcursiile : scufundari , safari in desert , piramide , muzee , valea regilor ...ai ce vedea ...am sa mai merg si eu inca o data
  •  
    • 74 mesaje
    28 Ian 2006, 19:54
    0 0
    noi am fost anu' trecut in februarie , am platit 450 de euro de caciula ,cazare , mic dejun si cina incluse plus zborul din budapesta si ianpoi inclus .. a fost super , pe langa vacanta care am avut-o in romania , am mai luat-o si pe asta in El Gouna -Egypt ... serviciul a fost excelent ... desi ne era frica sa nu ne bombardeze vreun musulman p-acolo .. ( sotul fiind american) ... am fost foarte placut impresionati . Du-te si povesteste-ne !
  •  
    • 127 mesaje
    29 Ian 2006, 18:51
    0 0
    Eu m-m intors acum cateva zile din egipt. Am fost doar la Cairo cateva zile. Nu mi-a placut.Intradevar muzeele sunt foarte interesante , am fost si la piramide si a fost deosebit. In rest nu mi-a placut absolut nimic.Totul imi pare foarte jegos. In aer e un miros urat.Si despre localnicii mi-am facut o parere foarte proasta.Incearca sa te fure si sa te pacaleasca cu orice ocazie.Nu vreau sa te descurajez. Poate ca in statiunile de le mare e altfel. Eu am fost pe cont propriu, fara agentie de turism.
  •  
    • 1964 mesaje
    3 Feb 2006, 12:16
    0 0
    Mare dreptate are Aduska ...
    Eu am locuit in Cairo mai bine de un an si cunosc orasul ca pe Bucuresti..
    E o mizerie incredibila , oameni putzitori, nu sunt locuri in care sa te poti distra .. cat priveste locurile pe care le poti vizita, in Cairo ai vreo 3 mari si late ... Muzeulm Gradina Zoologica si piramidele ... Unde si acolo asteapta-te sa se agatza (la propriu) cate 1-2 saraci lipiti si sa nu mai scapi de ei pana nu le dai ceva .... La mine se agatzau efectiv de masina si nu ii dadea jos decat viteza si scuipaturile mele ... Sunt incredibili !!! Pare ireal dar este cat se poate de real ..

    Mizerie mai mare ca acolo nu am vazut ... si miros si ... mizerie umana ...
    Beah ... Eu nu mai dau pe acolo cate zile oi avea ...

    Sunt oricum multe de povestit, dar mai nimic interesant.