pocnituri ale dulapului

  •  
    • 187 mesaje
    29 Dec 2005, 09:35
    7 1
    se intimpla in fiecare seara - noapte sa pocneasca dulapurile la mine in dormitor, dar atit de tare incit ma trezesc noaptea de ele, dulapurile sint vechi intr-adevar dar nu stiu daca inseamna ceva sau ce a-si putea sa fac, eventual ?
    o alta problema este un vis ciudat in care s-a vazut clar o oglinda sparta (crapata in lungime), ce poate sa insemne ?
  •  
    • 92 mesaje
    29 Dec 2005, 10:26
    9 5
    Draga mea,
    Cel mai bine ar fi sa faci o festanie in casa si daca poti sa schimbi dulapurile. Daca crezi in tot felul de prosti si te duci pe la tot felul de vrajitoare faci mai rau. Crede in Dumnezeu si totul se va rezolva, poate este o incercare.
  •  
    • 1003 mesaje
    29 Dec 2005, 23:36
    0 5
    eshti bantuita
  •  
    • 187 mesaje
    30 Dec 2005, 09:54
    1 1
    helenika1982, dezvolta te rog, ce inseamna asta ce mi-ai scris ?
    te rog frumos. multumesc
  •  
    • 9835 mesaje
    30 Dec 2005, 12:20
    7 1
    Treminati, ma, cu prostiile...
    Dulapurile troznesc la toata lumea, mai ales daca sunt vechi... Se dilata lemnul, ca in timpul noptii e mai frig afara si baga "astia" caldura mai multa in calorifere. Plus ca e normal ca taman noaptea sa bagi de seama pocniturile, ca e mai liniste si doar stai acolo, in dormitor. Da' mobila pocneste si ziua...
  •  
    • 187 mesaje
    30 Dec 2005, 12:59
    1 2
    donna, dar pocnesc asa de tare incit ma trezesc noapte din cauza lor, si eu caut tot felul de explicatii logice, inteleg ca televizorul pocneste dupa ce-l opresc, ca se raceste, etc, dar dulapurile, noapte de noapte, si de f multe ori.
  •  
    • 364 mesaje
    30 Dec 2005, 13:27
    6 0
    hai ma!
    e normal sa trosneasca! si la mine se intampla! no problem!!!!!!!!!!
  •  
    • 3 mesaje
    31 Dec 2005, 03:32
    2 1
    E vremea sa schimbi dulapurile alea..
  •  
    • 215 mesaje
    31 Dec 2005, 12:09
    4 1
    asta se stie de cand lumea ,ca nu e lucru curat.mobila veche trosneste asa?noaptea?mobila veche are material mai bun ca asta noua.de ce nu chemi un preot sa-ti sfinteasca casa?explica-i si lui ce se intampla. spune-ne si noua daca se schimba ceva dupa aceea
  •  
    • 94 mesaje
    1 Ian 2006, 16:04
    5 2
    casa in care tu locuiesti a fost vreodata sfintita (facuta festanie)? sau daca cumva a murit cineva in casa respectiva cindva?.Exista lumi perfect paralele dar pe care o parte din noi le simtim avaind o mai mare perceptie senzoriala la astfel de fenomene.Se spune ca persoanele care din diverse motive in timpul vietii au fost blestemate de cineva, dupa moarte nu pot sa parasesaca locurile prin care au trait.La fel se intimpla si cu cei care au murit fara sa vrea sau inainte de vreme(Accidente, boli crude moarte subita etc.) sufletele parasesc cu greu acele locuri.Apropo dulapurile nu le ai cumva de la astfel de persoane, daca da da-le de pomana, si nu strica sa faci o festanie.De multe ori lucruri necurate pot intra in casa impreuna cu persoane la care nici nu te astepti.
  •  
    • 2 mesaje
    2 Ian 2006, 19:41
    4 2
    cel mai bine e sa chemi preotul sa sfinteasca casa. cand eram mai mica kiar adormeam foarte greu, stateam ore in sir cu ochii in tavan. mi-am sfintit casa si de atunci am dormit fara probleme. nu vorbesc acum de cine stie ce forte malefice, dar o sfintire ajuta
  •  
    • 1280 mesaje
    3 Ian 2006, 09:12
    6 1
    asa se intampla cu lemnele cu cat se usuca trosnesc.
    Si caloriferele fac niste zgomote cand se da apa cu dif de presiune.
    Si peretii se misca numai ca nu constientizam noi decat ca vedem, dupa o vreme, crapaturi.
    Sunt niste fenomene fizice normale si nu are rost sa facem sfestanii. Ce naiba, se face atata scoala si tot la prostiile de om fara carte se ajunge!
  •  
    • 22 mesaje
    3 Ian 2006, 15:51
    3 4
    rozzz,cred ca te inseli.
    ce spui tu nu auzim asa cum aude ea.
    din pacate exista multe lucruri care se intampla si nu au explicatii,mai vizioneaza si tu ceva documentare
  •  
    • 666 mesaje
    3 Ian 2006, 22:20
    2 2
    May , deci eu ce naiba tre' sa fac in cazul asta ca si la mine zici ca se trage cu arma in casa noaptea ?
    Chestia e ca eu nu le iau in seama si le-am gasit explicatzii ,,stiintzifice" ca sa zic asa , nu de alta dar pe urma o luam razna , mai ales ca unele pocnesc asa de tare ca ma scoala din somn si se repeta seara de seara mai ales la anumite ore .
    Temperatura la mine in casa este destul de constanta si nu exista variatzii de temperatura duse la extreme ca sa zic ca din cauza asta apare fenomenul de dilatare si contractare a mobilei , totusi ........cateodata chiar ma sperie si ma face sa-mi pun intrebari ....
  •  
    • 9835 mesaje
    3 Ian 2006, 23:23
    8 0
    sigur ca da... si raspunsurile se gasesc, in 99,999 din cazuri, in manualul de fizica... sunt acolo niste explicatii formidabile, cum ar fi, de ex, de ce dispare apa dintr-un pahar, in cateva zile... unii cred ca vin fantomele si-o beau, dar in manuale scrie ceva de un fenomen misterios numit evaporare... hm... o fi, n-o fi asa?...
  •  
    • 1280 mesaje
    4 Ian 2006, 09:10
    3 3
    Am auzit ca pe luna sunt varcolaci.
    Am auzit de vrajitoare care se transforma noaptea in pisici.
    Am auzit de argintul viu care umbla prin aer si ajunge la o persoana si ii face rau.
    Am auzit de haine descantate, cusute cu ata rosie, care fac mult rau.

    Exista multe lucruri pe care nu le intelegem pt ca nu exista cunoastere. Tot ce nu ne explicam inseamna ca au facut-o spiritele sau nu stiu ce fel de forte supranaturale.
    A zis cineva sa mai citesc. Pai am citit o gramada de ineptii din alea. Toate fenomenele sunt, de fapt chestii de fizica, chimie etc.
    Stiu ca multi cred ca dupa moarte ramane sufletul. Putini accepta ca din ei dupa moarte nu mai ramane nimic. Nu se poate ca marele EU sa dispara.
  •  
    • 1280 mesaje
    4 Ian 2006, 09:20
    0 1
    si la mine acasa se mai intampla sa mai trozneasca dulapurile dar nu ma stresez ca sunt fantome.
    Am o usa la dormitor care uneori se inchide mai greu, ca si cum ar fi prea mare pt locul pe care e montata. Alte ori se inchide foarte usor. Au fost ceva fantome care mi-au facut chestia asta? Nu. Pamantul se misca deci si blocul se misca. Exista miscari mici. Din cauza lor apar uneori si crapaturi in pereti. Deci exista explicatii fizice.

    Ce ar fi daca atunci cand ce intampla ceva sa ne gandim ca sunt niste fenomene normale, naturale, nu fantome sau forte supranaturale?
  •  
    • 215 mesaje
    4 Ian 2006, 19:03
    1 1
    sceptici sunt de cand lumea,pana nu demult se spunea ca ne tragem din maimute si acum s-a demonstrat ca nu exista nici un adevar in ipoteza asta.
    atat de mult credeti in coincidente?
    chiar niciodata nu ati avut un presentiment?nu s-au studiat case bantuite chiar de oamenii sceptici,care nu au mai avut nici un fel de explicatii?
    Rozzz sufletul exista si nu ne transformam in cenusa cand murim.
    mai vb.in rai sa vezi ca am avut dreptate
    cat despre casa ,trebuie neaparat sa vorbesti cu un preot
  •  
    • 562 mesaje
    4 Ian 2006, 20:08
    2 3
    Draga ROZZZ,
    Daca tot le ai cu demonstratiile stiintifice, poate imi raspunzi si mie din pct de vedere fizic la una: "pe vremea cand eram copil, am asistat la o deshumare dupa 9 ani, pt ca asa era obiceiul, sa se faca parastas, si sa se sfinteasca oasele. Mare a fost mirarea pentru toti, sa gaseasca cadavrul cu fata in jos iar viscerele inca mai sangerau printre coaste. Carui fenomen fizic, chimic, seismic, sau de care vrei tu se datora intoarcerea mortului cu fata in jos? Cei care au fost prezenti cu 9 ani in urma la inmormantare spuneau ca nimeni n-a intors mortul si ca l-au ingropat cum se ingroapa, normal, si nici n-au rasturnat cosciugul cand l-au pus in graoapa.
    Crede-ma, ca am si eu o facultate, si nu am venit cu pluta pe Olt la vale dar chestia asta nu pot sa mi-o explic stiintific. Asa ca ar trebui ca lucrurile paranormale sa le lasam asa cum sunt. caci isi au rostul lor.
  •  
    • 1280 mesaje
    5 Ian 2006, 09:06
    0 0
    De ce crezi ca noi stim absolut tot?
    Ce daca am facut facultate? La facultate (depinde si ce facultate)se preda ceea ce se cunoaste in prezent. In permanenta se fac noi descoperiri stiintifice.
    Cunosterea este limitata. Sunt o gramada de fenomene care nu sunt inca explicate dar asta nu inseamna ca sunt paranormale.
    Fiecare interpreteaza ceea ce vede prin gradul lui de cunoastere. Majoritatea considera ca ei stiu tot, nici macar nu isi dau seama ce superficiale le sunt informatiile.

    (De exemplu stiu pe cineva care nu a acceptat niciodata ideea ca magnetii se atrag. Considera ca sunt 2 bucati simple de metal pe care Dumnezeu le face sa stea lipite. Nici nu poti avea pretentii pt ca facuse doar clasa I)

    Ce s-a intamplat atunci cand zici tu? Cu gradul meu de cunoastere nu pot explica, dar asta nu inseamna ca nu exista o explicatie stiintifica. Sau poate a fost o sarlatanie. O explicatie exista, dar nu cu chestii paranormale.
    Admit ca nu stiu tot si nu exista om care sa stie toate regulile dupa care functioneaza Universul.