cum aman ciclul?

•  
    • 891 mesaje
    24 Dec 2005, 01:12
    1 0
    aveti idee?vreo metoda de a-l face sa intarzie???
  •  
    • 1003 mesaje
    24 Dec 2005, 01:17
    0 0
    cu anticonceptionale.
    iei cand iti vine ciclu o folie si cand tre sa fazi pauza de 7 zil nu mai faci pauza si incepi direct a doua folie.dupa ce termini a doua folie iti vine ciclu.daca intrerupi a doua folie iti vine imediat cum intrerupi
  •  
    • 1531 mesaje
    24 Dec 2005, 01:30
    0 0
    cum amani? simplu. ramai gravida si se amana automat cam cu 9 luni.
  •  
    • 10 mesaje
    24 Dec 2005, 06:53
    0 0
    trebuie sa ai grija ce anticonceptionale folosesti!!! nu toate functioneaza...

daca folia are pastile de culori diferite (fiecare rand alta culoare/nuanta), citeste prospectul si ai sa afli ca fiecare rand de pastile contine un procent diferit de hormoni. prima saptamana mai putini, si apoi din ce in ce mai multi. cu pastile din astea NU poti programa ciclul. corpul tau se adapteaza la procentul cel mai mare de hormoni (din ultima saptamana. daca sari la prima saptamana dintr-o folie noua, procentul va fi mai mic. corpul tau il va detecta ca pe o pauza hormonala si vei avea sangerari.

poti sa incerci sa iei o folie pana la capat, apoi randul al treilea din urmatoarea folie. exista o sansa sa functioneze, dar nu e garantat si poti avea sangerari in schimb. mai mult, ai irosit inca o folie intreaga.

daca pastilele au toate aceasi doza de hormoni, atunci poti sa iei doua sau mai multe folii in continuare si sa-ti programezi ciclul cand iti convine.
    in pachetele astea, toate pastilele sunt echivalente. sunt infinit mai usor de folosit pt. ca nu trebuie sa-ti bati capul cand uiti sa iei una. si poti sa le folosesti ca pe seasonale, 4 cap la cap, uiti de ciclu un anotimp intreg

ai grija insa, vorbeste cu DOCTORUL inainte sa-ti cumperi pastilele...nu poti estima singura reactiile secundare de la tipul de pastile pe care il alegi! numai doctorul iti poate spune ce ti se potriveste.
  •  
    • 7 mesaje
    24 Dec 2005, 07:04
    0 0
    dar tu vrei sa amani asa pt perioada sarbatorilor? adica in caz ca-ti vine de revelion si apare fat frumos, pana la urma sau cum?

daca asa sta stituatia eu zic sa stai cuminte.
  •  
    • 9837 mesaje
    24 Dec 2005, 14:10
    0 0
    corect!
    nici un barbat nu merita sa te chinui in felul asta...
  •  
    avy
    • 489 mesaje
    24 Dec 2005, 18:07
    0 0
    Bellina.
    Eu zic ca nu merita sa-ti chinui organismul!
    Vrei sa ai probleme dupa aia?
  •  
    • 891 mesaje
    24 Dec 2005, 21:12
    0 0
    nu iau anticonceptionale in mod normal asa k mi s-a zis la farmacie k nu exista nici o metoda de a amana ciclul
    de vitamina K am auzit dar nu prea stiu cum sa o iau.any idea?
    va pup si va multumesc pt promptitudine!
  •  
    • 10 mesaje
    25 Dec 2005, 01:37
    0 0
    Diafragma sau cervical cap.

bun, nu poti amana ciclul, dar daca vrei neaparat sa ai contact sexual intr-o zi din timpul lui, this can save you the mess...

amandoua acopera orificiul cervical si pot fi lasate inauntru pt mai multe ore. am vazut recent la farmacie diafragma vanduta drept dispozitiv sanitar de folosit la ciclu, deci este destul de incapatoare pt. cat ai sangera tu in cateva ore. nu mai tin minte cate ore scria pe cutie s-o lasi, un pic mai mult decat la absorbante. in jur de 6 ore as estima.

si diafragma si cap-ul vin in masuri diferite. daca stii cat de mare ti-e cervixul, ai putea sa ghicesti cam ce masura-ti trebuie. daca nu, trebuie sa mergi la doctor pt. fitting.

eu iti sugerez sa folositi si prezervativul - in diafragma/cap se pun spermicide gel, dar n-am idee cum interactioneaza cu secretiile tale menstruale. si nici nu cred ca vrei sa experimentezi ; ) e mai sigur cu el in orice caz.
  •  
    • 23 mesaje
    25 Dec 2005, 10:26
    0 0
    Eu am auzit ca se pot lua 2 aspirine o data.Am luat si eu dar prea tarziu(pt ca venise deja),dar ciclul a fost mai scurt si a curs mai putin.