Pt cele care folosesc Henna

  •  
    • 95 mesaje
    24 Ian 2006, 09:31
    0 0
    Buna dimineata tuturor!
    Aseara mi-am facut testul pe o suvita, nu am pus decat apa fierbinte peste putina pulbere Henna(fara ulei de masline, galbenus...) si am lasat cam 3 ore. Nu se vede tare diferenta...adica e asa un castaniu mai inchis si la lumina parca bate putin spre roscat...dar putin de tot. Mie imi place si m-am hotarat sa ma fac fie in seara asta fie maine seara. As mai avea cateva intrebari:
    1. Este ok daca pun ulei de masline, un galbenus si in loc de apa fierbinte sa pun ceai de musetel(cred ca deschide putin culoarea...acum ce sa zic...sper ca nu o deschide foarte tare si sa-mi iasa un portocaliu). Altceva oare ce sa mai adaug?
    2. Este suficient sa stau 3 ore? mai mult nu pot decat in weekend. seara ajung de la servici pe la 6-7.
    3. Eu am suvite blonde si cred ca vor iesi putin mai deschise la culoare...oricum e ok. dar ma intreb daca peste ceva timp(o luna-doua) pot sa-mi mai fac suvite?
    Va pup. mult spor azi(eu una am muuult de lucru.... ) si mai vorbim.
    aveti grija de voi
    kyrra.
  •  
    • 1135 mesaje
    25 Ian 2006, 09:09
    0 0
    Mi-am luat ieri Henna de la Sipa, castaniu (brown) si evident ca n-am rezistat, asa ca de la 8 la 12 noaptea am stat cu o punga si prosop pe cap, de ma striga barbatul meu prin casa Vichi! Rezultatul? Nu vad nici o diferenta de culoare, pentru ca nu asta era scopul, mi-am luat o nuanta similara cu cea de pe par, cat despre restul avantajelor, mai am de asteptat un pic. Ah, si cred ca nu m-am clatit bine la spate, ca ma tot mananca pielea...
  •  
    • 9835 mesaje
    25 Ian 2006, 12:44
    0 0
    pt kyrra:
    1. numai daca urmaresti in special efectul regenerator al hennei. (in fond, masca cu galbenus, ulei, musetel poti face si fara henna, nu? categoric, ingredientele astea vor scadea efectul de vopsire cu henna)
    2. 3 ore sunt foarte ok.
    3. NU. nici decolorantul si nici vopseaua chimica nu razbat complet prin stratul de henna. suvitele se vor decolora, dar nu suficient si, cu siguranta, inegal.

    anatea, henna se aplica pe parul curat si uscat (eventual, spalat cu o zi inainte). daca ai aplicat henna similar modului cum se procedeaza la vopseaua chimica (adica pe parul nitel ingrasat, ca sa nu se arda prea tare - dar la henna chiar nu e cazul ), da, te cam mananca pielea capului.
    unul dintre efectele hennei este eliminarea iritatiilor, mancarimilor etc - deci... cel putin teoretic, daca aveai parul curat-curat, nu ar fi trebuit sa apara mancarimea, chiar daca nu te-ai fi limpezit bine de henna. ...poate doar daca ai o usoara reactie alergica...
  •  
    • 1135 mesaje
    25 Ian 2006, 13:43
    1 0
    Probabil ca oi fi putin alergica, dar nu e o mancarime insuportabila. Am zis ca nu m-am clatit bine pentru ca mi se vede negreala sub unghii dupa un episod de scarpinat. Parul era curat, ca ma dadusem cu spuma cu o zi inainte, asa ca am urmat sfatul tau, m-am spalat si uscat inainte sa aplic Henna. Oricum, multumesc mult pentru sfaturi!!! Pupici!
  •  
    • 161 mesaje
    25 Ian 2006, 16:57
    0 1
    Buna fetele. Mi-am mai bagat si eu nasul pe aici sa vad ce se mai discuta.
    Cu Hena m-am facut chiar aseara. Am parul pana la mijloc si acum opt luni am avut creara idee sa imi fac suvite blonde ptr. a scapa de negru. Pe un par fin. Nu a fost o idee buna. De atunci am observat o serioasa deteriorare a parului meu. M-am chinuit ca naiba. Am un deja- vu...oare am mai scris aici?
    In fine. Ideea este ca este complicat sa folosesti Hena dar rezultatele sunt splendide. Am o culoare superba de nuca (pe parul nedecolorat, si la radacina natural) si un aramiu pe suvitele odata blonde. Nu mai imi cade asa in disperare, nu se mai rupe. Are un luciu frumos. Si imi creste par nou...arat chiar un pic ridicol...dar este un lucru bun. Intre timp am luat vitamine ptr. par fara oprire si am trecut pe sampoane naturale (chiar si spuma si fixativ.
    Adevarat ma chinui un pic sa o pun, sa o dau jos (stau cu capul in cada pana ametesc si tot nu o dau chiar pe toata la prima spalare), se usuca dar ii trece a doua zi si ii dau cu balsam tot de hena (neutru). Ma fac chiar o data la 2 sapt. ptr. imi creste parca a innebunit si profit de ocazie sa fac masca de ulei si sa revigorez culoare.
    O miica problema ar fi ca am ceva firisoare albe la radacina..asa am avut de cand lumea. Si hena le face rosiatice. Dar nu ma deranjeaza.
    Sunt un om fericit.
    Multumesc pe aceasta ocazie donna_imobile! Sfaturile tale au fost de mare folos.
    Recomand cu caldura Hena
    Eu folosesc insa pe cea rosie.
  •  
    • 29 mesaje
    26 Ian 2006, 11:34
    0 0
    Aurelia spune-mi te rog de unde iti cumperi tu balsamul de care vorbesti...eu nu prea am vazut si in prospect scrie sa amesteci hena cu acest balsam...
  •  
    • 29 mesaje
    26 Ian 2006, 11:34
    0 0
    Aurelia spune-mi te rog de unde iti cumperi tu balsamul de care vorbesti...eu nu prea am vazut si in prospect scrie sa amesteci hena cu acest balsam...
  •  
    • 83 mesaje
    26 Ian 2006, 14:18
    0 0
    Singurul loc unde am gasit eu balsam cu Henna (Sipa) a fost la mag. Ki-life din Pta Amzei, dar nu neutru (de fapt nu specifica vreo culoare, dar avea o nuanta usor bejulie). A costat 270.000 lei (in dec. 2005).
  •  
    • 886 mesaje
    26 Ian 2006, 16:20
    0 0
    aurora2005, zi si mie despre cum se face sora ta..zici ca e vopsita blonda. cu vopsea chimica, din cate am inteles. din aia din supermarket sau se face la coafor? ma gandeam ca cea de la coafor nu ataca oricum parul, adica sa il deterioreze. dar nu stiu. si zici ca la o saptamana aplica henna neutra peste blond chimic. si sta hennata 3 saptamani, dupa care, cam la o luna, se vopseste chimic blond din nou? si ii prinde? vreau si eu blonda cu tratament henna, dar ma gandeam ca nu o sa prinda. si inca ceva: ea cand se vopseste chimic, vopseste tot parul, sau doar radacinile?
  •  
    • 161 mesaje
    26 Ian 2006, 19:57
    0 0
    Balsamul cu Hena mi-l se gaseste aici (Germania) doar in magazine cu produse bio/naturale. Este de la firma Neobio.
    Dar m-am bucurat foarte tare sa gasesc o alta firma f. buna si tot bio Anne Marie Borlind (nemteasca) si in Romania. Cautam produsele Bioderma (produse dermatologice)si am descoperit pe acest site http://www.sentia.ro/bioderma.html cfa sunt distribuite si la noi. Lucru care m-a bucurat f.f.f tare ptr. ca o sa intorc in curand. Eu am folosit sampoanele si sunt bune. Gama nu este foarte larga dar au Sampon revitalizant cu hena.
  •  
    • 83 mesaje
    27 Ian 2006, 10:20
    0 1
    Da Libra, exact asa cum ai zis face. Nu se vopseste la coafor, ci acasa. In principiu se vopseste peste tot, dar bineinteles insista la radacini. Ea are parul negru, nici macar castaniu inchis, dar f. fin. Am intrebat-o daca se decoloreaza mai intai, si mi-a spus ca nu, aplica direct vopseaua, care pe parul ei fin prinde f. bine. Iti dai seama ca totusi dupa vopsirea chimica altfel prinde pe radacinile negre si altfel pe restul parului vopsit anterior. Tocmai aici apare acel efect al hennei care, aplicata ulterior, uniformizeaza culoarea (nu-mi explic cum, dar asa se intampla).La fel si la mine, care ma vopsesc satena. Intotdeauna radacinile imi sunt mai deschise decat restul parului. Dupa ce aplic Henna, nu se mai vede diferenta. Tocmai de asta folosesc si henna, nu ma multumesc numai cu vopsitul chimic, desi, iti spun sincer ca m-am saturat de atata timp si atatia bani alocati acestei activitati. Dar, ce sa fac, daca m-a napadit parul alb ! Fara vopseluri as arata ca o mamaie (si ma incurajez si eu ca inca nu sunt !)
  •  
    • 886 mesaje
    27 Ian 2006, 10:32
    0 0
    am inteles. si zici ca parul arata mai bine de cand foloseste henna? adica se vede diferenta fata de cum era ea blonda inainte nehennata? eu vreau de mult timp sa ma fac blonda, ca eu acum sunt inca roscata cu henna, dar mi-e teama sa nu imi stric parul. asta m-a facut de fiecare data sa ma razgandesc. nu vreau sa ajung cu o matura in cap, mai ales ca de cand folosesc numai henna, am un par super moale si stralucitor. dar daca zici ca pot sa fiu si blonda stralucitoare, aduci o sa incerc merci frumos.
  •  
    • 4 mesaje
    11 Sep 2018, 19:43
    0 0
    uite aici poze before and after cu henna:
    http://www.anventure.ro/2018/09/08/vopsitul-cu-henna/