Pt cele care folosesc Henna

  •  
    • 135 mesaje
    19 Dec 2005, 10:28
    1 2
    Fetelor,voi cum indepartati "praful acela de frunze",nu stiu altfel cum sa-i spun,dupa ce va vopsiti?Dupa ce am stat vreo 2 ore cu Henna negru in par am incercat sa ma spal si dupa ce am observat ca nu pot scapa de frunzele acelea din par m-am gandit eu ca poate merge sa dau un sampon si putin balsam,poate raman cu ceva vopsea in par.Si bineinteles ca mi-am pus planul in aplicare.Rezultat=>efecte Henna zero.
  •  
    • 2209 mesaje
    19 Dec 2005, 11:58
    1 0
    Stai cu capul aplecat in vana si dai cu dusul jet puternic de apa. Mai dai si cu mana...da` ideea e ca stai cateodata cu capu` in jos pana incaruntesti si tot nu se ia in totalitate... Da` acuma na...asta este....se mai ia si la uramatoarea spalare..
  •  
    • 9835 mesaje
    19 Dec 2005, 16:41
    1 0
    Daaaaa, e adevarat, limpezirea completa ia destul de mult timp, dar nu e imposibila.
    Cu rabdare, maica, cu rabdare...

    Oricum, ca sfat: daca lasi pasta de henna sa ti se usuce pe par, devine mai greu de limpezit. Asa ca, imediat dupa aplicare, e bine sa invelesti parul cu folie alimentara de plastic.
  •  
    • 95 mesaje
    20 Ian 2006, 14:53
    0 0
    Buna. am si eu o intrebare legata de henna. vreau sa folosesc henna pt ca am inteles ca este foarte buna pentru par. nu vreau sa-mi schimb culoarea parului(sunt satena) si mi-am cumparat henna mahon(este o nuanta noua). crede-ti ca e ok sa o folosesc? adica eu doazr roscata nu vreau sa fiu...in rest daca imi iese un castaniu inchis e ok. am parul foarte lung. oare imi ajunge o cutie? au mai aparut si alte culori(castaniu deschis si castanui inchis) dar nu mi-am luat pt ca parca sunt mai aproape de roscat decat mahonul. voi ce parere aveti?
    multumesc anticipat. pa!
  •  
    • 9835 mesaje
    20 Ian 2006, 15:32
    1 2
    mahon = maro-roscat (castaniu, pe limba noastra)

    saten = maro curat

    asa ca probabil o sa-ti iasa si ceva reflexe roscate, dar eu zic ca nu e rau, o sa-ti invioreze culoarea naturala.
    da-i inainte cu incredere: in timp, henna iti va face un par exceptional

    nu imi dau seama daca o cutie e suficienta pt tine, pt ca nu ai mentionat ce gramaj are cutia si ce lungime/desime are parul tau.

    ca reper: la par lung si des mie abia-abia imi ajungeau 2 cutii de cate 100g.

    nu uita: dupa vopsire nu folosi sampon sau balsam (te limpezesti doar cu apa). in urmatoarele 24 de ore, lasa parul desfacut (nu-l prinde in coc sau coada), pt ca henna continua sa se fixeze in contact cu oxigenul din aer (si nuanta obtinuta se mai inchide nitel).

    atata vreme cat te vei vopsi regulat cu henna nici n-o sa mai ai nevoie de balsam, pt ca stratul de henna de pe firele de par (se fixeaza ca un fel de lac - l-am vazut la microscop ) e cel mai bun protector si revitalizant natural posibil
  •  
    • 88 mesaje
    20 Ian 2006, 15:43
    0 0
    Buna fetelor, grea treaba si cu henna asta. Pe mine ma intereseaza henna incolora. Voi ce ziceti de ea ? exista ? sau am eu pasarici pe creier? de la prima vopsire cu henna cat timp trebuie sa treaca pana prinde vopseaua pe par? trebuie asteptat sa creasca parul sau se duce in timp ? Asta nu pricep eu... S-a mai facut cineva cu henna incolora ?
    Multumesc
  •  
    • 1135 mesaje
    20 Ian 2006, 15:49
    1 1
    Donna, probabil ai mai fost intrebata deja de nu stiu cate ori, asa ca scuze ca mai zic si eu, dar ce marca de henna folosesti? Ca am vazut mai multe soiuri pe piata, de la 50 la 300.000 lei vechi. Sau sa descrii cutia... Saru-manaaaa!
  •  
    • 95 mesaje
    20 Ian 2006, 17:59
    1 1
    donna_imobile mersi foarte mult pentru raspuns si mai ales de sfaturi(acum clar m-am hotarat sa incerc henna )...
    ideea este in felul urmator:
    am parul lung, pana la mijloc si destul de sanatos si relativ des. problema este ca e f subtire si lipsit de volum. am tot citit despre henna si m-am hotarat sa incerc si eu.
    culoarea mea naturala este saten(nu-i foarte inchis) si am ceva suvite blonde.
    acum dupa cate mi-ai spus m-am hotarat sa-mi mai iau o cutie. as putea sa iau castaniu si sa le amestec?
    pa pa!
  •  
    • 108 mesaje
    20 Ian 2006, 19:45
    2 0
    Kyrra, daca este mahonul de la SIPA , este nuanta cel mai puternic roscata dintre toate. Ca sa stii la ce sa te astepti, ca am vazut ca nu-ti doresti rosu. Incearca mai bine nuanta "brun".
  •  
    • 1090 mesaje
    20 Ian 2006, 23:10
    1 0
    Kyrra, fa un test intii, pe o suvita de par ascunsa, si vezi daca-ti place.
  •  
    • 9835 mesaje
    21 Ian 2006, 01:56
    0 1
    anatea, pe vremea cand ma vopseam cu henna (vreo 10 anisori ), foloseam numai kina - ieftina si mai buna decat alte marci (am incercat tot ce-am gasit de-a lungul timpului, si tot la kina m-am intors mereu)
    presimt o intrebare am renuntat la henna numai si numai pt ca mi-au aparut multe fire albe, pe care henna nu le acopera in intregime.

    kyra, poti sa amesteci orice nuante crezi ca in combinatie ar forma nuanta pe care ti-o doresti. proba pe o suvita este o idee buna - insa nu mi se pare ca e necesara in cazul tau, pt ca ai optat pt nuante care sunt foarte apropiate de culoarea parului tau. iar pe de alta parte, henna, chiar roscata, nu prinde chiar asa de intens la o prima vopsire.
    (asa cum am mai spus, frunzele de henna depun pe firul de par un fel de strat ca de lac. imagineaza-ti un lac de unghii transparent, usor colorat: e nevoie sa aplici mai multe straturi pe unghie pana sa se vada o culoare cat de cat intensa. la fel e si cu vopsirea cu henna )
  •  
    • 1090 mesaje
    22 Ian 2006, 13:19
    0 0
    E, asa o fi, Donna... Insa, la prima mea vopsire cu Henna, peste culoarea mea naturala, si anume un castaniu nici prea-nchis nici prea deschis, mi-a iesit un oranj-rosu-super-intens, de mai mare frumusetea!!!
    Mie chiar mi-a placut, foarte tare, insa se pare ca ar fi exact ce nu-si doreste Kyrra, de accea am tinut s-o previn.
  •  
    • 1135 mesaje
    22 Ian 2006, 16:14
    0 1
    Donna, multam de raspus si rusine sa-ti fie ca m-ai privat de placerea unei noi intrebari. Cred ca o sa experimentez si eu week-endul viitor, ca in timpul saptamanii nu ma vad stand 2 ore cu maclavaisul in cap. Aproos, parca prinde pe vopsea, nu?
  •  
    • 734 mesaje
    22 Ian 2006, 18:58
    0 0
    mie mi-a prins si henna peste vopsea, si vopseaua peste henna. si am folosit balsam intotdeauna, si imediat dupa aplicare, si la spalarile ulterioare, pentru ca imi usca parul foarte tare. in final am renuntat si am revenit la vopseaua dinainte, atat pentru ca-mi usca parul, cat si pentru ca-mi iesea prea rosu, iar eu prefer culori mai naturale. ce ironie, nu? culori mai naturale cu vopsea chimica
  •  
    • 1063 mesaje
    22 Ian 2006, 23:02
    0 0
    fetelor va rog mult
    vreau si eu sa folosesc henna neutra pt ca am probleme cu parul si am inteles ca'l regenereaza
    3 intrebari mari am si eu:
    1.neutra inseamna ca nu'mi schimba culoarea nu?eu sunt blonda cu vopsea..
    2.e adevarat ca dup'aia n'o sa mi se mai prinda vopseaua?pt cat timp?
    3.de unde pot s'o cumpar din bucuresti?
    mersi mult
    astept sfaturi
  •  
    • 95 mesaje
    23 Ian 2006, 08:50
    0 0
    Fetelor, multumesc pentru atatea raspunsuri Nu am avut timp in weekend sa ma fac(dar sincera sa fiu...nu am avut curaj ). Am doua cutii de mahon, nu este mahon de la Sipa ci de la Sonia(e una din nuantele noi aparute)... acum nu stiu ce sa zic... am sa incerc pe o suvita prima data(chiar in seara asta) si va spun rezultatul maine. Va pup dulce }{ si tinem legatura. pa pa!
  •  
    • 83 mesaje
    23 Ian 2006, 15:14
    0 2
    Pt. Delia: am mai scris pe undeva la un alt subiect despre Henna ca si eu si sora mea folosim Henna si peste par vopsit. Ea se vopseste blonda, asa ca foloseste Henna neutru de la Sipa, la o sapt. dupa vopsirea chimica. Efectul este fantastic. Vopseaua veche cu cea noua, de la radacina, se uniformizeaza (ea e bruneta naturala, asa ca intotdeauna cand se vopseste blonda se cunoaste diferenta la radacini), parul devine lucios si matasos ("viu", cum zice ea, care inainte de a o convinge sa foloseasca Henna se plangea ca ii sta ca o coada de matura). Exista si Henna blond auriu, dar ii e frica sa foloseasca, sa nu-i schimbe culoarea. Henna Sipa in diverse nuante (inclusiv neutru) noi gasim la Plafarul din spatele mag. Cocor (str. Baratiei) sau la mag. Ki-life din Pta Amzei, dar nu au intotdeauna. Spunea o Eva ca a gasit si la Plafarul Naturaplant de la pta. Unirii, st. lui 104. Costa cam mult, cam 180.000 lei cutia, dar noi dintr-o cutie folosim cam de 4 ori, pt. ca o "lungim" cu 1-2 galbenusuri de ou si cu ceai (eu ceai negru, ea ceai de musetel) si aplicam mai mult ca o masca, pt. ca dupa cum am mai zis, suntem deja vopsite inainte. Urmatoarea vopsire (chimica) este cam peste o luna, cand apar radacinile de par albe (la mine) si negre (la ea). Sper c-ai inteles ceva. Te pup.
  •  
    • 1063 mesaje
    23 Ian 2006, 18:14
    1 0
    mersi mult aurora..mai spune'mi despre efectele hennei..ajuta parul sa aiba mai mult volum..sa creasca mai rpd..sa nu mai fie tocit?
    efectele se vad dupa 1 folosire sau in timp?
    deci nu exista riscul de a nu mi se mai prinde vopseaua?
    mersi
    pup
  •  
    • 9835 mesaje
    23 Ian 2006, 18:51
    0 0
    delia, efectele depind de starea in care se afla parul tau si, fireste, se cumuleaza la fiecare utilizare a hennei.

    cat despre cealalta intrebare: daca vrei sa ramai blonda in continuare, foloseste numai henna neutra - daca apuci sa dai cu henna colorata pe par, n-o mai scoti nici cu decolorari succesive, pentru ca este foarte rezistenta.
  •  
    • 1708 mesaje
    23 Ian 2006, 18:55
    1 1
    Fetelor, si eu vreau sa folosesc henna (pentru regenerarea parului, nu neaparat pentru culoare), si am citit mult pe net - asa am aflat ca nu exista henna neutra (henna naturala 100% e numai roscata, toate celelalte nuante sunt produse prin amestecuri, in general cu alte plante). Henna neutra este de fapt o alta planta, senna (sau eventual combinatie de senna cu henna), care are si ea efecte foarte bune asupra parului. Si ceai de senna se gaseste pe la plafaruri, poate va e mai usor sa-l gasiti asa decat sa gasiti "henna neutra".

    Sper ca v-am fost cat de cat de folos celor care cautati henna neutra!