Cum te pregatesti sa mergi la ginecolog

•  
    • 56 mesaje
    14 Dec 2005, 15:05
    1 0
    Am nevoie de un sfat pe tema asta.N-am fost niciodata la ginecolog si nu as vrea sa o dau in bara.Si cum ar trebui sa te comporti?
  •  
    • 9837 mesaje
    14 Dec 2005, 15:28
    0 0
    Daca obisnuiesti sa faci spalaturi vaginale, nu face una taman inainte de a merge la ginecolog (altfel consultul si analizele pot sa nu fie concludente).

In rest... pentru comoditatea ta, e bine sa porti haine de care te dezbraci si cu care te imbraci cu usurinta. In principiu, nu e nevoie sa te dezbraci decat de la mijloc in jos, dar e foarte posibil sa ti se faca si un control de rutina al sanilor (palpare).

Cat priveste comportamentul tau: cu cat te porti mai normal (fara sclifoseli) si explici mai coerent pentru ce anume probleme te-ai dus acolo, cu atat o sa mearga totul mai repede si mai firesc.
  •  
    • 23 mesaje
    14 Dec 2005, 15:29
    1 0
    Nu trebuie sa faci nimic deosebit, e ca orice alta vizita la un medic.
    Depinde ce iti doresti de la aceasta vizita, un control de rutina, vrei sa stii ceva anume, daca ti-ai inceput viata sexuala ar trebui sa faci un Papanicolau care iti arata daca exista vreo suspiciune de cancer uterin, un examen de secretie-infectie, etc, flora bacteriana, sa vezi daca ai vreun chist, sint o multime de lucruri pe care le poti solicita unui doctor ginecolog. Doctorul va dori sa ii spui citeva lucruri despre tine, nasteri, chiuretaje,-chiar daca nu e cazul la tine, daca ai avut vreo infectie, daca ai viata sexuala si daca folosesti vreo metoda de contraceptie, etc.
    Cam astea ar fi in mare lucrurile cele mai frecvente care se petrec intr-un cabinet de consultatie ginecologica.
    Sper ca ti-am fost de folos si te-am lamurit cit de cit.
  •  
    • 56 mesaje
    14 Dec 2005, 15:34
    0 0
    E un examen de rutina.Multumesc,uitam de partea cu spalatul intravaginal.Mai mult mai interesa daca trebuie sa ne radem de tot sau nu..Eu nu ma epilez inghinal.De asta sunt in dilema.
  •  
    • 56 mesaje
    14 Dec 2005, 15:37
    1 0
    La cate zile dupa menstruatie e bine sa mergi la control?
  •  
    • 1022 mesaje
    14 Dec 2005, 16:10
    0 0
    Mie imi zice dr daca vreau o lama sa merg cu vezica plina adica nu urinez 3 h inainte.E bine si pt eco.Nu trebuie sa te razi de tot.Normal.., numai cand nasti e necesar.
  •  
    • 56 mesaje
    14 Dec 2005, 16:14
    0 0
    Si la cat timp dupa menstruatie pot sa merg la un control?
  •  
    • 9837 mesaje
    14 Dec 2005, 16:21
    2 0
    Imediat dupa ce se termina sangerarea e ideal.
  •  
    • 9837 mesaje
    14 Dec 2005, 16:23
    2 0
    Numai pt echografie trebuie sa ai vezica plina, nu si pentru recoltarea de secretii vaginale.

Allysa, medicul tau ori e sadic, ori handicapat!
  •  
    • 1022 mesaje
    15 Dec 2005, 12:57
    1 0
    Donna, nu fa afirmatii de genul asta despre un medic, nu esti tu destul de informata si nici de competenta si cu studiile unui medic primar.
  •  
    • 389 mesaje
    15 Dec 2005, 13:33
    2 0
    Donna are dreptate. Daca faci control ginecologic de rutina, nu are nici o legatura vezica plina cu urina. Doar la eco.
  •  
    • 389 mesaje
    15 Dec 2005, 13:36
    1 0
    Si ca sa pricepi ce inseamna ''lama''este o recoltre a secretiei vaginale cu un betzisor, pe un soport de sticla.....so......nici o legatura cu vezica urinara.
  •  
    • 389 mesaje
    15 Dec 2005, 13:38
    0 1
    Si ca sa intelegi, fara suparare, ce inseamna ''lama''este o recoltre a secretiei vaginale cu un betzisor, pe un suport de sticla.....so......nici o legatura cu vezica urinara.
  •  
    • 175 mesaje
    15 Dec 2005, 15:25
    0 0
    Da,ideal ar fi imediat dupa menstruatie ,mai ales dc vrei sa ti se examineze si sanii .Atunci nu sunt tensionati si grei k dinainte sa iti vina ciclul..
    Pt. vizita la ginecolog ar mai fi( obligatorii oricum) igiena intima si epilatul pe picioare si subtioara...Pt testul Papanicolau este recomandat sa nu ai contact sexual cu 48 ore inaintea testului..
  •  
    • 827 mesaje
    15 Dec 2005, 16:43
    2 1
    poate se gandea ca te baga si la eco dupa recoltare, altfel chiar nu inteleg de ce iti chinuie vezica
  •  
    • 1022 mesaje
    15 Dec 2005, 18:48
    0 0
    Nu stiu de ce trebuie sa nu urinezi cu 3 h inainte , dar eu merg de mult timp la acest medic si de fiecare data asa trebuie sa ma "pregatesc" .O fi ..vreun motiv. Medicul ala trebiue sa aibe o explicatie, e drept ca nu am intrebat special care e motivul.Dar nu sunt deacord sa fi asa de agresiva verbal cum e donna.