Metode de albire a dintilor

•  
    • 68 mesaje
    12 Dec 2005, 19:39
    0 0
    V-ati albit dintii la stomatolog? Are efecte secundare (afecteaza smaltul?).
    Am vazut la teleshopping am vazut un gel pt. albire si m-ar cam tenta! A incercart cineva?
  •  
    • 111 mesaje
    13 Dec 2005, 10:03
    0 0
    Eu am incercat un gel de albire acasa. Isi face efectul pe termen scurt. Daca bei cafea, fumezi, etc. se ingalbenesc la loc.
    Ca sa il aplici trebuie sa nu ai nici cea mai mica carie. Afecteaza putin smaltul.
    Este recomandat sa ceri parerea unui stomatolog inainte da a-l aplica.
  •  
    • 425 mesaje
    13 Dec 2005, 10:55
    0 0
    Eu mi-am albit la stomatolog, cu prafuri de curatare care sa nu afecteze smalutul dintilor si a fost ok. ca nu te tine mai mult de o saptamana, asta-i partea a doua...Parerea mea ar fi sa nu incerci acasa experimente noi cu dintisorii tai...
  •  
    • 215 mesaje
    15 Dec 2005, 02:27
    0 0
    cauta in magazin,pasta de dinti DENTIVIT pentru albirea dintilor,dar o folosesti dupa ce ai spalat dintii normal,daca o folosesti de 2-3 ori pe zi,nu ai nevoie de albirea dentistilor
  •  
    • 1316 mesaje
    13 Mai 2006, 12:23
    0 0
    la stomatolog are efecte secundare, strica smaltul
  •  
    • 34 mesaje
    23 Iun 2006, 15:57
    0 0
    Ai gasit pasta de dinti pentru albirea dintilor Dentivit?Ma intereseaza si pe mine ce medote de albire mai cunoasteti.Mersi,
  •  
    • 201 mesaje
    24 Iun 2006, 01:04
    0 0
    Dragele mele, eu mi-am cumparat din farmacie un gel pt albirea dintilor.."Bright Smile"..mi-a fost recomandat ca fiind cel mai bun. Am dat pe el 1 mil 800.
    ESTE CEA MAI MARE PORCARIE!!!
    Dupa ce l-am folosit ca la carte, dintii mei s-au ingalbenit foarte tare..parca erau patati de cafea. Mai mult, mi-a afectat smaltul si dintii pareau la baza transparenti.
    Nu faceti greseala sa dati bani pe prostii care mai tare strica, decat vindeca.
  •  
    • 481 mesaje
    24 Iun 2006, 05:32
    0 0
    eu auzii ca nici nu e normal ca dintii sa fie prea albi, e un semn ca nu sunt prea sanatosi
  •  
    • 185 mesaje
    24 Iun 2006, 11:38
    0 0
    Am incercat Corident si nu face doi bani. Scump si prost. Orice pasta Colgate e mai buna. Preferata mea e Total 12+Whitening.
  •  
    • 3548 mesaje
    24 Iun 2006, 11:43
    0 0
    bai, bai, bai, unde va grabiti!? nu asa, Evelor .

1. unele paste de dinti din comert -nu conteaza ce marca- contin sortimente speciale pentru albirea dintilor; ex.: "Colgate super white", sau, io stiu, orice cu acest calificativ. ei bine, ele NU SUNT BUNE pentru ca ataca smaltul! deci, orice pasta cu astfel de indemn "de bine" ar trebui ocolita.

2. du-te la stomatolog, altfel nu-ti cumpara singura de capu' tau nimic pentru a-ti albi dintii.

3. exista o pasta -pe mine m-a costat 120 de euro- care se aplica pe dinti. cum? stomatologul iti ia amprenta dentala, pentru ca, apoi, sa-ti faca un fel de proteza din plastic pe car vei aplica pasta, doar pe partea din fata a dintilor. dureaza 3-4 ani. cand faci tratamentul -care dureaza 3-4 zile- nu ai voie sa bei lichid acidulat, cafea, cola, tigari, vin rosu, ciocolata, caramel. ti se va da si un gel de protectie pentru gingii. te dor putin dintii, iar acel gel previne o durere prelungita.

4. periajul profesionist. este facut tot la dentist. difera de detartraj. este o spalare "ca la carte" a dintilor. cu o pasta speciala, pe care doar dentistii o au.

succes, mai, fata si-ti dau un sfat: daca nu stii ceva vreodata, intotdeauna apeleaza la profesionisti. lasa-te pe maini bune, ca o viata ai!
  •  
    • 259 mesaje
    26 Iun 2006, 11:16
    0 0
    Eu am fost la dentist pt detartraj si am "cerut" dintzi mai albi.Acolo am aflat ca fiecare dintre noi are dentina diferita, ca si pigmentul pielii.Daca eu am dentina mai colorata, adica mai galbena, este imposibil ca dentistul sa-i albeasca.Se observa intr-devar o schimbare, dar albi nu vor fi niciodata.Parerea mea este ca ar trebui sa avem incredere in ce spun ei, ca doar nu degeaba fac si ei o facultate, nu?
  •  
    • 1316 mesaje
    26 Iun 2006, 11:56
    0 0
    eu nu cred k daca nu ai dintii cat de cat albi genetic, nu ti-i poate albi, si zic asta gandindu-ma la toate vdt-le cu dinti mega albi, presupun k nu or avea toti de la mama natura asa ceva. tot la albire in cabinete apeleaza, si merge
  •  
    • 591 mesaje
    26 Iun 2006, 11:58
    0 0
    Citisem pe undeva ca, daca te speli pe dinti cu bicarbonat, s-ar mai albi...
  •  
    • 736 mesaje
    26 Iun 2006, 12:05
    0 0
    Ce au vedetele se numesc dinti fatzetazti. Adica si drepti, si albi nu-i are nimeni. Iar cu albirea exista sanse sa nu se albeasca uniform. Cu fatzete totul arata perfect
    17girl, asta ai de facut, daca tot iesi la rampa.
    Am si eu in plan asa ceva, dar mai incolo, dupa 30 de ani...
  •  
    • 259 mesaje
    26 Iun 2006, 12:10
    0 0
    Medeutz, ce pp fatzetarea si cat costa, PLS?
    Merci, pupici
  •  
    • 3248 mesaje
    26 Iun 2006, 12:13
    0 0
    Pai depinde de material.din cate stiu eu,cele mai scumpe fatzete sunt cele din portzelan.dar si cele mai bune.mergi la o clinica serioasa si iti vor da toate detaliile necesare.
  •  
    • 1316 mesaje
    26 Iun 2006, 12:44
    0 0
    da, si fatetele mai sunt k alternativa, dar nu mi-as pune asa ceva la 17 ani, nu-s galbeni nici asa cum is acum, ii mai fac si chestia cu gelul la dentist si gata, le ajunge
  •  
    • 736 mesaje
    26 Iun 2006, 13:45
    0 0
    De costuri nu stiu. Momentan nu sunt interesata
    Dar stiu ca fatetarea presupune pilirea dintilor (ca sa adere) si apoi aplicarea...fatetei.
    De asta nici nu ma agit pt urmatorii 5-10 ani
    Deocamdata e deajuns o periuta buna si o pasta de dinti de albire (ca deh, sunt mare amatoare de cafea )
  •  
    • 259 mesaje
    26 Iun 2006, 14:25
    0 0
    OK, MERCI. PUPICI
  •  
    • 38 mesaje
    13 Iul 2006, 16:06
    0 0
    mi-am albit dintzii cu laser. ma rog, iti pune pe dinti un fel de crema si dupa aia vine si laserul. se vede supeeeeeeeeeer.