Cum se folosesc tampoanele intravaginale

  •  
    • 270 mesaje
    27 Nov 2006, 09:05
    1 0
    mie imi plac mai mult tampoanele decat absorbantele. e mai comod si mai igienic..cel putin asta e parerea mea..si le-am folosit si cand eram virgina, nu am avut nici o problema...
  •  
    • 1 mesaje
    2 Feb 2007, 13:25
    2 0
    eu am vrut sa folosesc ob...era small...dar m-a durut foarte rau cand am vrut sa il introduc si am renuntat...sincer as mai incerca dar mi-e teama sa nu-mi fac ceva...asa ca am ramas la always...ma poate sfatui careva?
  •  
    • 1005 mesaje
    2 Feb 2007, 16:15
    0 0
    Eu zic sa nu mai incerci din moment ce te-a durut folosind cel mai mic Ob , las-o balta oricum ai vazut ce au scris fetele mai sus ca nu sunt prea indicate ; esti cumva virgina ? poate de aia te-a durut ....
  •  
    • 231 mesaje
    2 Feb 2007, 22:17
    0 0
    Super,Monic a pus punctul pe iiii!!!!Pai chiar asa este!!!Unii dau bani grei pe tratamente si analize si noi ne'chinuim" sa ne imbolnavim.Pai daca Dumnezeu a lasat sa se elimine acest lichid(ca nu-i numai sange),atunci la ce va chinuiti sa-l retineti 4-8 ore in organism???Sau nu ati auzit de vaginita,infectii de vecinatate si alte nebuneli???Si apoi igiena in perioada asta trebuie intensificata,asa ca nu trebuie sa ne fie mai comod,ci mai sanatos!!!E adevarat ca si absorbantele contin acea "substanta care transforma lichidul in gel"destul de cancerigena,dar asta e....pana vor aparea si la noi absorbantele sterile,100%bumbac!!!A propos,am participat si eu la un program P&G,de educatie a fetelor,in scoli,dar nu le-as sfatui sa foloseasca chiar tot ce trebuie sa se vanda pe piata,mai gandim si sanatos!!!Hai pupici si nu va suparati pe mine,ca mai bine preveneti decat sa tratati.
  •  
    • 171 mesaje
    3 Feb 2007, 10:25
    0 0
    Sustin ce spune monic.
    Sunt de acord cu faptul ca tampoanele interne sunt mult mai comode.Eu am platit aceasta comoditate tot cu o rana pe col...iar acum regret asta.
    Aveti grija asadar.
  •  
    • 2 mesaje
    31 Mai 2007, 16:34
    0 0
    . .
  •  
    • 2 mesaje
    31 Mai 2007, 16:41
    0 0
    buna.am shi eu o problema.cam peste o luna merg intr`o excursie.unde voi merge la plaja shi am sa intru shi in apa.shi in acea perioada ar trebui sa`mi vina menstruatsia.shi ash vrea sa folosesc tampoanele interne.sunt virgina.numai k` imi e cam frica.shi nu shtiu daca imi sunt indicate.shi am auzit k dak intrii in apa tsi se umfla:">.sau chestii de genu.deci.ce imi propunetsi?apz.in primele trei zile am fluxl mare.deci?.pls ajutatsi`ma.
  •  
    • 133 mesaje
    31 Mai 2007, 17:48
    0 0
    Buna fetelor
    Si eu folosesc Ob de ceva timp ma simt f bine si nu as renunta deloc la ele .
    Absorbantele externe ma irita , nu sunt confortabile , ma jeneaza , sunt nervoasa din cauza lor ( in momentul in care sunt la menstra si am absorbant ) ......sunt naspa !!!!
    In schimb nici sa faci abuz de tampoane interne nu este bine ...ar tb sa alternezi cumva ....o luna numai absorbante , o luna absorbante noaptea si ziua ob , sau ma rog altceva , eu asa fac , si mai port si ziua absorbant , imi este greu dar nu as vrea sa ma imblonavesc si apropo de imblonavire sa va zic ce am patit : am avut un chist , in fine , acum o luna si ceva am facut ecografie si am reusit sa scap de el , in schimb am ramas cu niste dureri de ovare si ami mult in aprtea dreapta , unde am avut chistul si acum , desi menstra mi-a trecut de aproape o saptamana , inca mai am niste scurgeri maronii
    aveti idee de la ce o fi ? a mai patit careva asa ? va rog sa imi spuneti ...
    vreau sa ajung la medic gineco dar din pacate timpul nu imi permite , adika din cauza serviciului mai exact nu pot ajunge
    Incep sa ma ingrijorez deja ...... ce o fi ? O aparea chistul din nou ? Of nu as vrea sa ma mai confrunt din nou cu aceeasi situatie .........
    pup
  •  
    • 1 mesaje
    6 Iun 2007, 22:26
    0 0
    Le poti folosi si noaptea fara nici o problema. Il pui inainte de culcare si il scoti dimineata. Informatii gasesti si pe prospectul din pachet.
  •  
    • 4411 mesaje
    7 Iun 2007, 14:36
    0 0
    Eu pe cat posibil evit tampoanele interne.Le folosesc de obicei ziua cat nu sunt in casa iar apoi absorbante,inclusiv noaptea.Ideea este ca tampoanele absorb lichidul insa nu si membrana respectiva care se desprinde de pe uter asa ca procesul trebuie sa fie cat mai natural si sa nu impiedicam eliminarea ei.Din categoria absorbante ma inteleg chiar bine cu always sensitive de cand au aparut,nu ma mai irita,nu ma mai mananca sau altele,dintre tampoane imi plac ob procomfort ,tampax nu am incercat niciodata,cand ma uit la aplicatorul ala parca mi se pare ciudat,ma gandesc ca poate sa zgarie sau ceva.Iar in ultima zi cand fluxul este ff scazut cat sunt prin casa folosesc pur si simplu vata.E f comoda,nu ma irita chiar deloc iar daca folosesc tampon intern ma doare cand il trag pt ca este aproape uscat.

    anacutsik nu ti se umfla insa firul acela care ramane afara oricum se umezeste,apa sarata sau nu tocmai curata,bacteriile..Trebuie sa l schimbi cand iesi din apa,firul acela este legat de tamponul propriu zis care este inauntru ,deci bacteriile circula.La fel si de fiecare data dupa ce urinezi trebuie schimbat.
  •  
    • 1166 mesaje
    7 Iun 2007, 16:43
    1 0
    nu stiu cum naiba nu vi se umfla voua in apa va eu oricat de adanc l-as introduce tot ce umple de apa
  •  
    • 465 mesaje
    10 Iun 2007, 23:48
    0 0
    Mai, nu stiu cum vi se umfla voua de la apa din piscina, ca eu una n-am patit ... Nici n-am stiu ca se poate intampla asa ceva, ci eventual ca se poate uda, de la ata care oricum se uda si apoi ti se poate scurge lichidul pe picior (in vazul lumii, asta ar fi cel mai rau ...)
    Cat despre controversa interne / externe mie mi-a zis o doctorita ca ar fi bine sa nu folosesc exclusiv interne, pe durata unui ciclu, asa ca le folosesc cand ies din casa (Asta pt ca, pt externe trebuie sa port chiloti normali si nu suport sa mi se vada cusaturile prin pantaloni). Iar noaptea sau prin casa folosesc externe chiar daca nu prea imi plac.
    A, si mie imi e groaza de inca o chestie: sa nu mi se rupa ata si sa raman cu el inauntru mai ales la ore dubioase cand tre' sa mergi la urgenta, la spital sa ti-l scoata, ca nu sunt deschise cabinetele gineco.
    Voi ati patit faza cu ata rupta? Ca eu am auzit de o fata care a patit-o de 2 ori.
  •  
    • 682 mesaje
    18 Iul 2007, 01:04
    0 1
    .
  •  
    • 682 mesaje
    18 Iul 2007, 01:06
    0 0
    .
  •  
    • 134 mesaje
    18 Iul 2007, 11:42
    0 0
    Si eu am folosit o vreme tampoanele interne si am aflat mai tarziu ca am facut rana pe col din cauza lor si nu m-am vindecat nici acum, in ciuda tratamentelor pe care le-am facut si ginecologul m-a sfatuit sa nu le mai folosesc decat atunci cand e absolut necesar si chiar nu am incotro. Cred ca depinde cat de sensibila e fiecare, unele femei nu au nimic, altele se irita. Oricum, le sfatuiesc pe cele care au dificultati in a introduce tamponul sa foloseasca putin lubrifiant si va aluneca foarte usor.
  •  
    • 2 mesaje
    26 Aug 2008, 15:39
    0 0
    am si eu o intrebare ... voi ce faceti cu ata de la tampon?dak e lasata libera e posibil sa iasa pe langa slip ... eu am patit ...
  •  
    • 2501 mesaje
    26 Aug 2008, 18:07
    0 0
    Kiss,ai si tu grija!
  •  
    • 2 mesaje
    27 Aug 2008, 01:26
    0 0
    eu am pus doar o intrebare ... nu e nevoie sa ma ironizati ... dar unii stiu doar sa rada nu sa ajute
  •  
    • 427 mesaje
    27 Aug 2008, 12:29
    0 0
    trebuie sa ai grija sa te dezinfectezi inainte sa pui mana si sa-l desfaci din tipla pt. ca e zona cea mai sensibila si vrei mostenitori...mare atentie la igiena...nu e nici o problema daca esti virgina,s-ar putea numai la inceput la primele 2-3 utilizari sa te simti un pic altfel,e un corp strain acolo si pana ajunge lichidul la el sta mai batos,o sa te obisnuiesti...trebuie schimbat cam la 4-5 ore....