Cum se folosesc tampoanele intravaginale

•  
    • 8 mesaje
    19 Sep 2002, 16:07
    6 0
    As vrea sa folosesc tampoanele intravaginale,dar nu stiu cum se aplica si daca sunt indicate la fetele care nu si-au inceput viata sexuala!Daca ma puteti ajuta orice sfat e bine venit!
  •  
    • 102 mesaje
    20 Sep 2002, 01:20
    0 0
    Este destul de controversata folosirea tampoanelor interne...Pot transmite niste bacterii sau virusi,nu mai stiu bine...Este adevarat ca sunt mai comode dar stiu ca medicii recomanda absorbantele externe.
  •  
    • 1443 mesaje
    20 Sep 2002, 02:17
    0 0
    socul septico-toxic e foarte rar, si se poate intimpla atunci cind lasi tamponul acolo o zi intreaga. perioada de schimbare a tamponului nu trebuie sa depaseasca 4 ore. poti sa folosesti tampoane interne chiar daca esti virgina, pentru ca himenul e flexibil, iar tamponul soft.

prin testare, descopera care e marimea ta. exista dimensiuni ca la imbracaminte, adica small, medium,large. de asemenea exista super absorbante, sau mai putin absorbante, in functie de fluxul menstrual.

parerea mea e ca ar trebui sa incepi cu small size, medium absorbance si sa le schimbi mai des de patru ore.

nu-ti face probleme, caci tampoanele interne sunt mai comfortabile si mai sanatoase decit alea externe (alea pot cauza micoze si infectii intr-o rata mai mare, statistic vorbind). exista, deasemenea, femei care nu suporta tampoanele interne, am citit ca n-ar fi comfortabile in unele cazuri. sau ca irita. eu zic ca, la fel ca in toate cele, e vorba de obisnuinta. eu le prefer suta la suta. de cind au intrat pe piata, adios externe!

exista Tampax cu aplicator, sau o.b. fara. sau always. sau mai stiu eu ce poti gasi pe piata romaneasca?

incearca fara griji si bucura-te de feminitate!
  •  
    • 1443 mesaje
    20 Sep 2002, 02:20
    1 0
    si inca un avantaj: in timp ce poti avea surpriza sa mirosi neplacut cu tampoane externe, asta nu se intimpla cu alea interne.
  •  
    • 1443 mesaje
    20 Sep 2002, 02:25
    0 0
    modul de aplicare este desenat pe fiecare tip de cutie. daca are aplicator, arata ca doua tuburi de plastic (sau carton presat?) unul intr-altul, iar la mijloc tamponul. tu impingi primul tub si tamponul se introduce automat. problema cu aplicatorul este sa ai grija sa nu fortezi tubul ala inauntru ca te poti rani.

ala fara aplicator arata ca o racheta mica de vata presata si are un snur la capat. lasa intotdeauna snurul ala afara, ca asa poti sa scoti tamponul cind il schimbi.

acum, scuze pentru detalii, dar m-am prins ca micuta noastra chiar are nevoie de sfaturi, ca n-o fi avut pe cine altcineva sa intrebe. si daca ea a avut curaj si incredere...ei, sper ca ti-am fost de ajutor. cind mai ai intrebari, indrazneste fara jena, suntem aici intre prietene
  •  
    • 418 mesaje
    20 Sep 2002, 13:35
    0 0
    Nu stiu ce satistici ai citit tu Muadi, referitoare la faptul ca utilizand tampoanele externe te expui mai usor micozelor ori altor infectii, decat daca utilizezi tampoane interne, insa eu stiu sigur dintr-o carte de medicina ca e mai periculos sa utilizezi tampoane interne deoarece poti face soc toxic. Despre asta a mai scris o eva si se gaseste si pe prospectul de la tampoanele o.b.
    Mai stiu si un medic care recomanda tot tampoanele externe tocmai fiindca tampoanele interne creaza un mediu propice dezvoltarii bacteriilor.
    Dar, trebuie aflate mai multe pareri. Asta nu inseamna ca parerea mea ( ori a acelui medic ) e cea mai buna.
    Intr-adevar sunt mult mai comfortabile, te simti de parca nici macar nu esti la menstra, insa eu prefer sa le folosesc rar, adica atunci cand merg la plaja, vreau sa inot...Situatii mai delicate.
    Sfaturile referitoare la utilizare sunt foarte bune.
    Si ai grija ca daca nu il introduci suficient de adanc e chiar incomod. Abia cand nu il mai simti vei fi sigura ca l-ai introdus corect.
    Dar astfel de explicatii mai poti citi si pe acel prospect, asa ca ma opresc aici.
    Dar de unde ai luat tu Maudi ideea aia cu mirosul neplacut??? Din reclamele tv?
    Asta se intampla doar daca ai vreo boala sau schimbi tamponul dupa prea multe ore, sau nu te speli in perioada menstrei ca asa spune strabunica.

Si inca ceva: e adevarat ca nu e contraindicat virginelor, insa eu cred ca nici indicat nu e.
    Adevarul e undeva la mijloc. Depinde de natura orificiului himeneal, asadar de la caz la caz, de la femeie la femeie. Si sunt mai multe varietati de himen. Mai intai documenteaza-te temeinic in aceasta privinta si apoi hotaraste-te.
    Iti recomand un tratat de medicina cu fotografii explicite. Asa vei stii mai bine cum arata corpul tau si vei decide mai usor.
    Succes!
  •  
    • 159 mesaje
    20 Sep 2002, 18:02
    0 0
    Draga Greensilk
    mirosul neplacut nu e neaprat din cauza unei boli sau ca nu te speli in cazul tampoanelor externe doar ca menstra in contact cu aerul provoaca acel miros,de aceea eu merg pe ideea tampoanelor interne.
  •  
    • 153 mesaje
    21 Sep 2002, 05:28
    1 0
    Din cate stiu eu si din recomandarile medicilor nu sunt indicate tampoanele ci absorbantele deoarece sangele(care este toxic) trebuie sa iasa nu sa ramana acolo.chiar dc. Este absorbit. Daca nu sunteti deacord cu mine nu ma condamnati.asta este parerea mea.
  •  
    • 1443 mesaje
    22 Sep 2002, 07:33
    0 0
    ba te bagam la carcera cu apa si paine uscata, deertet.lol
  •  
    • 153 mesaje
    22 Sep 2002, 11:35
    0 0
    deci ma condamnati!
  •  
    • 208 mesaje
    24 Sep 2002, 02:36
    0 0
    eu una sunt pro tampoane interne, sunt f. igienice, sunt f. confortabile, nu mirosi si , intr-adevar te simti in pielea ta si poati face ce vrei, sa mergi si in spagat, daca poti....cat timp am folosit externe nu ma simteam niciodata in largul meu, plus ca aveam senzatia ca ma miroase lumea de la o posta, desi, logic, nu era asa. si am avut probleme pana am gasit tipul de tampon intern care mi se potrivea: adik nu pot folosi altceva in afara de o.b. si helen harper, parca, in rest ma irit pe dinauntru si ma doare al naibii de rau...decizia e a ta, dar te sfatuiesc ,cel mai bine e sa mergi la un doctor ginecolog, care sa te consulte si care poate sa-ti spuna exact ce poti folosi si ce nu.
    te pup, bafta!
  •  
    • 8 mesaje
    15 Mar 2003, 22:31
    0 0
    Eu mi-am pierdut virginitatea cu un tampon OB mini...am vrut sa fac plaja si auzind de la prietene ca e ok si daca esti virgina ..am incercat...atunci cand l-am introdus mi-am spus ca e ok..peste vreo 3 ore cand m-am dus sa-l schimb..si l-am tras afara ..am simtit o durere puternica...si cred ca atunci mi sa rupt himenul ......mai tarziu cand am facut prima data dragoste nu am simtit nici o durere...si nici nu am mai sangerat....deci sincer nu-l recomand petru fetele virgine!
  •  
    • 1 mesaje
    4 Aug 2005, 21:18
    0 0
    Buna fetelor!
    Am comis-o...
    Dupa ce m-am documentat cu privire la Tampax (si categoria din care face parte) am hotarat ca o sa-l incerc azi, cu ocazia unei reprize de strand
    Zis si facut... Prin minune am reusit sa-l introduc din prima, basca si ca sunt virgina, si fara vreo durere. Plus ca nici nu s-a udat de la balaceala (yey!)
    DAR... Dupa ce l-am scos (circa 4 ore) a inceput sa ma doara burtica (parca as fi facut febra musculara) si ma simt destul de ciudat cand stau jos. Any clues de ce?
    Va multumesc pentru documentare, anyway
  •  
    • 51 mesaje
    4 Aug 2005, 22:50
    0 0
    probabil asta mica vrea sa mearga si ea la plaja in perioada vesela si voi o speriati cu tot felul de boli. foloseste cu incredere tampoanele o.b.(acum au aparut si o.b. pro confort care se intoduc mai usor) daca sunt introduse corect, adica sa ramana numai snurul afara, nu produc nici disconfort si nici nu ies. si ai grija sa le schimbi la 4-6 ore in functie de gradul de absorbtie. in timp te lamuresti singura.
  •  
    • 51 mesaje
    4 Aug 2005, 22:56
    1 0
    si inca cev. rlaxeaza-te atunci cand il scoti. altfel e posibil sa resimti un mic disconfort.
  •  
    • 1 mesaje
    26 Nov 2006, 18:52
    0 0
    Tampoanele ob se folosesc si noaptea, cand dormi?
    Iertatimi intrebarea stupida, dar vreau sa ma documentez inainte sa folosesc asa ceva
  •  
    • 1 mesaje
    26 Nov 2006, 20:31
    0 0
    HELP! HELP! HELP!
    In sfarsit am gasit un site unde pot sa-mi spun oful
    De 4 luni incerc sa folosesc si eu tamppoane intravaginale, dar (nush cum sa zic) "nu prea am simtul gaurii" :">
    help....zicetimi cum se face??? pllls
  •  
    • 1225 mesaje
    26 Nov 2006, 20:43
    2 0
    elly, poti folosi si noaptea, daca te trezesti sa le schimbi, la 4-5 ore!
    depinde si de fluxul menstrual, in cazul in care e minim e ok, in rest e mai bine cu absorbant.
    Mya, tu faci misto? sau esti virgina?
    pai fa tu o baitza cu spuma si joaca-te cu degetzelul stii tu unde, asa o sa rezolvi si problema de "orientare"!!! :O
  •  
    • 700 mesaje
    26 Nov 2006, 21:29
    1 0
    Sper ca o sa pot sa va lamuresc,eu am fost implicata intr-un program educational desfasurat in licee,iar in cadrul acestui program am discutat si depre tampoane.
    In primul rand vreau sa va spun ca tampoanele nu produc dezvirginarea,orice fata ramane virgina pana in momentul in care are contact sexual,este adevarat ca folosite in mod incorect pot sa afecteze integritatea himenului,dar asat nu inseamna ca nu mai esti virgina,gandeste-te ca sunt fete care sufera anumite accidente in urma carora himenul poate sa se rupa,sportivele de performanta pot sa aiba aceasta problema,la fel de bine sunt fete care si-au inceput viata sexuala,dar in urma primului contact sexual himenul nu a cedat,fata nu a sangerat,la urmatorul contact himenul cedeaza,se produce sangerarea,o sa spunem ca fata si-a pierdut virginitatea in acel moment?

In al doilea rand,trebuie sa aveti foarte mare griga sa aveti mainile foarte curate,desfaceti tamponul din ambalaj,fixati varful acestuia la intrarea in vagin,si impingeti usor,trebie sa stoti ca pozitia vaginului nu este una verticala,trebuie sa inclinati usor tamponul in momentul in care il introduceti pentru al pozitiona corect,daca folositi tampoane ce au aplicator,trageti usor de acesta ca si cum va pregatiti sa incarcati o seringa,apoi introduceti varful aplicatorului in vagin si impingeti usor,daca tamponul este pozitionat corect el nu trebuie sa fie simtit.
    Tamponul poate sa fie pastrat intre 4 si 8 ore,daca innotati trebuie sa-l schimbati imediat ce iesiti din apa.

Cele virgine trbuie sa foloseasca pe cele mai micute.
  •  
    • 3528 mesaje
    26 Nov 2006, 21:52
    1 0
    eu am folosit ceva vreme tampoane interne, si la un moment dat aveam o rana mica pe col si papanicolaul clasa II; de cand mi-au zis 2 ginecologi sa nu le folosesc deloc sau doar in cazuri extreme, mi-a disparut rana de pe col fara tratament si am papanicolau I.