Calciu, fier sau ce?

•  
    • 229 mesaje
    29 Oct 2005, 14:43
    0 0
    Scuze ca postez aici si nu la sanatate, dar aici m-am obisnuit

Voi ce luati inainte, in timpul si dupa "perioada" din luna? De vreo 2 luni am ameteli in timpul MS, si chiar si dupa.
    Am luat zilele trecute fiole cu calciu si magneziu, dar tot ma simt ametita.
  •  
    • 623 mesaje
    29 Oct 2005, 14:52
    0 0
    Inseamna ca ai o lipsa de calciu cam mare. Ar trebui sa iei un calciu bun si un fixator Vigantolenten (cred ca asa se numeste).Sau ia Calciu, magneziu, zinc + fixator pt calciu. Eu folosesc Calciu (Strong) de la CaliVita de 3 ani si este cel mai bun. Intra pe site-ul lor sa vezi detalii despre produse :www.calivita.com
  •  
    • 229 mesaje
    29 Oct 2005, 15:23
    0 0
    Mersi mult
    D-aia am apelat la voi ca m-am si uimit... La inceputul fiecarui an imi fac analizele, si chiar la capitolu calciu n-am avut niciodata probleme.

Poate s-a adunat si cu faptu ca am fost cam suparata si am mancat cam deloc in ultima vreme
  •  
    • 623 mesaje
    29 Oct 2005, 15:29
    0 0
    Atunci pune mana si mananca ca sa te pui pe picioare cum trebuie
  •  
    • 229 mesaje
    29 Oct 2005, 15:31
    0 0
    Pai asa o sa fac, mai ales ca m-am mutat din nou cu ai mei. Si e bucuroasa si mama ca are pt cine gatii, ca tata mai mananca prin oras
  •  
    • 623 mesaje
    29 Oct 2005, 17:04
    0 0
    Atunci profita din plin
  •  
    • 201 mesaje
    29 Oct 2005, 18:36
    0 0
    Cel mai bine este sa iti faci niste analize sa vezi care este situatia cu acesti ioni.Fa-ti un Ca, un Fe seric si un Mg ( s-ar putea sa le platesti pentru ca s-au cam terminat fondurile pentru gratuite pe anul asta).
    Oricum, in timpul menstruatiei, se pierde o cantitate insemnata de fier( si multe alte substante nutritive ), de aceea femeile sunt predispuse anemiei. Asa ca e bine sa iei dupa ciclu niste fier sau sa mananci legume bogate in fier. In timpul menstruatiei nu are rost sa iei, ca ce iei se duce la vale. Fier poti sa iei tot timpul lunii, pentru ca nu este pericol de supraincarcare: absorbtia Fe este foarte desteapta, organismul isi ia cat ii trebuie din alimentatie si restul il elimina. De aceea daca iei fier din niste suplimente ( vitamine, minerale), nu trebuie sa faci exces de zel si sa iei peste doza prescrisa, insa este indicat sa iei doza respectiva in mod consecvent.
    Sanatate si numai bine!
  •  
    • 229 mesaje
    29 Oct 2005, 19:14
    0 0
    O sa ma duc pe la plafar sa vad niste vitamine, ceva cu fier, si alte minerale...
    Daca si dupa ce revin la normal o sa mai am problema asta, ma duc sa-mi refac analizele.
    Mersi mult fetelor, sunteti niste scumpe
  •  
    • 229 mesaje
    30 Oct 2005, 18:34
    0 0
    Buna Victoria
    De mult vroiam sa iau laptisor, da am uitat... M-am uitat pe naturaplant.ro si am vazut ca au ceva cu laptisor de matca (Polen Poliflor). E bun nu?
    Ca sunt atatea tipuri, ca ma pierd

Multumesc tuturor care si-au luat cateva minutele din timpul lor ca sa-mi ofere cate un sfat.
    Na ca m-am emotionat...