eczema sau psoriazis?

  •  
    • 4 mesaje
    28 Oct 2005, 12:25
    3 1
    Salut,
    Sunt pentru prima data aici pentru ca nu mai suport. Am o problema despre care am vazut ca s-a mai vorbit. Am pe maini (numai pe degete) o eczema (sau poate altceva, nu stiu) care debuteaza cu niste basicute pline cu lichid. Acestea se sparg pentru ca noaptea, in somn, ma scarpi, si apoi pielea se usuca foarte tare, pana imi crapa. Acum astept rezultatul de la o biopsie pe care mi-am facut-o saptamana trecuta. Dar incep sa nu mai am incredere in medici. Fiecare isi da cu pararea. Pe langa aspect (care ma deranjeaza cel mai putin), mancarimile si durerea cand pielea se crapa, ma exespereaza.
    As vrea sa stiu daca cineva a scapat de asa ceva definitiv.
  •  
    • 100 mesaje
    28 Oct 2005, 12:44
    0 0
    Din cate imi dau eu seama din descrierea ta, eu cred ca este eczema dishidrozica sau dishidroza. M-am chinuit si eu cu ea de cateva ori (asta pentru ca de eczema asta nu scapi niciodata definitiv). Singura modalitate prin care eu am reusit sa scap de ea atunci, si in prezent sa o tin sub control, este regimul alimentar care consta in renuntarea la: carne, grasimi animale, cafea, cola, tutun, zahar (si mai ales aici trebuie mare atentie pentru ca toate sucurile, dulciurile, biscuitii, bomboanele, etc din magazin contin zahar). Eu am tinut un astfel de regim drastic in momentul in care palmele (si talpile in cazul meu) au fost invadate de dishidroza pana la punctul de nu-mi mai folosi absolut deloc mainile si pot sa spun ca rezultatele s-au vazut aproape imediat. Dupa care am inceput sa mananc un pic mai ... normal....dar cu mare grija sa nu fac exces de nimic (zahar, cola, cafea, tutun, carne, etc). Eu mananc cu mare grija de cativa ani. Asta pentru ca in momentul in care fac exces de carne sau de cola sau de zahar, etc imediat imi apar cateva bubite. Si atunci trec din nou pentru vreo doua saptamani pe regim si bubitele imi dispar, nu se mai inmultesc, etc.
    Nu pot sa spun ca este foarte comod, dar in timp m-am obisnuit si acum nu mai am nici un fel de problema in a respecta restrictiile atunci cand este cazul.
    A, mi-am adus aminte. In perioadele cand aveam un acces de dishidroza si cand nu imi puteam folosi mainile, mai luam si antioxidanti pastile. Mi-au fost recomandate pentru ca ajuta pielea sa se refaca.
  •  
    • 4 mesaje
    28 Oct 2005, 12:53
    0 0
    Multumesc pentru promptitudine, black_magic_woman. Nu ma asteptam atat de repede la un raspuns.
    Inteleg ca problema ta a fost rezolvata si acum e tinuta sub control cu ajutorul regimului. Asta nu ar fii tocmai greu de realizat. Mai putin cu fumatul si cafeaua. Stiu ca-mi vei spune ca nu tine decat de mine sa ma fac bine. Sunt dispusa sa incerc orice. Chiar sa ma las de fumat. Oricum, fumatul nu face bine nimanui.
    As vrea sa te rog sa vizitezi un site dermato.ro si sa vezi figura 3. Cam asa ceva am si eu (parca nu chiar atat de rau, insa nu as vrea sa ajung acol. Spune-mi te rog daca si tu ai avut la fel.
    Inca o data iti multumesc si astept un semn. Mirela
  •  
    • 100 mesaje
    28 Oct 2005, 13:00
    0 0
    Sa imi spui te rog unde anume in site gasesc poza respectiva.
  •  
    • 4 mesaje
    28 Oct 2005, 13:17
    1 0
    Eu am dat o cautare pe google "eczema maini", dar cred ca in cadrul site-lui poti sa dai o cautare dupa "helicobacter pylori"
    Merci
  •  
    • 100 mesaje
    28 Oct 2005, 13:30
    1 0
    Gata, am gasit.
    Ce am avut eu este dishidroza - adica figura 3. Doar ca la mine a fost mult mai grav decat arata poza respectiva.
  •  
    • 4 mesaje
    28 Oct 2005, 13:50
    1 0
    Si la mine e cam la fel, ti-am spus, doar ca ceva mai bine.
    Inseamna ca avem acelasi lucru. Oricum, ultima doctorita la care am fost a zis sa-mi faca mai intai o biopsie, pentru a fii sigura ca nu e psoriazis. Alti medici la care am mai fost, mi-au spus ca este dermatita de contact (de la detergent), dar este adevarat ca atunci (acum jumatate de an sau mai bine) era foarte putin extinsa. Mi-au prescris triancinolon sau advantan, care au facut pe moment ceva, dar cred ca nu-si mai fac efectul.
    Ultima doctorita mi-a zis sa nu mai folosesc triamcinolon, ca pe langa ca nu-mi face nimic, nici nu este bun la ce am eu. Insa mi se usuca atat de tare pielea, incat trebuie sa dau cu ceva.
    Nu mai stiu ce sa zic de doctorii astia. Parca nu ar fii facut toti aceeasi scoala. Cu cat vezi mai multi medici, cu atat esti mai nedumerit.