Ajutor!! ce sa fac?

•  
    • 1 mesaje
    27 Oct 2005, 20:03
    0 0
    dragele mele EVE

va citesc mesajele de multa vreme si va admir intelepciunea, de aceea apelez si eu la sfatul vostru. acum cativa ani sotul meu a mostenit niste bani pe care i-am investit in diverse chestii. am avut noroc, ce sa zic altceva ca sa fie pe scurt? asa am putut sa scap de serviciul groaznic de stresant pe care il aveam ca sa stau linistita acasa si sa fac copilul pe care ni-l doream.

acum copilul merge la gradinita, iar toata dimineata (8-13), cat el este acolo, ma simt cam aiurea. pentru menaj avem o femeie foarte priceputa si draguta, care ne si gateste din cand in cand. m-am saturat de magazine, de mers la aerobic, de televizor si internet. am meditator de germana, de 2 ori pe saptamana. sa-mi deschid o firma mica ar insemna sa ma inham iarasi la munca infernala si stres cu carul (sunt avocat), lucruri de care, sincer va spun, eu ii zic bogdaproste lui dumnezeu ca m-a scapat.

as vrea sa calatoresc, sa vad macar o parte din orasele mari din europa, dar puiutul e inca prea mic, asa ca mai amanam cativa ani traba asta.

ce credeti ca as putea face diminetile, ca sa nu pierd timpul aiurea - sa fie in acelasi timp ceva si dinamic si placut si constructiv?
  •  
    • 3313 mesaje
    27 Oct 2005, 20:55
    0 0
    da-mi mie lectii de germana.. ca e de la 3-4 mil in sus un curs si nu-mi permit
    si uite asa, iti canalizezi energia intr-un scop nobil!
  •  
    • 1013 mesaje
    27 Oct 2005, 20:55
    0 0
    ce muuuuuuult te invidiez..
    pai daca ai timp cu carul si nu ai ce face ,iar banii nu sunt o problema,fa ceva de genul munca voluntara.vei fi admirata si apreciata de cei din jurul tau,mai ales ca sunt atatea fundatii care asteapta ajutor neconditionat.eu asta as face. de ex ,in facultate ,de 1 iunie am fost si am dat unor copii ai strazii (in bv ,unde nu erau f multi)creioane colorate si carti de colorat ,caiete,tot felul de prostii la care ei nu s-au asteptat.cand ne-am intors pe aceeasi strada ,am vazut ca unul dintre ei era atat de concentrat sa deseneze ca nici nu mai cersea.
    ideea e sa faci ceva din inima care sa-ti ofere satisfactie si aprecierea celor din jurul tau.
  •  
    • 72 mesaje
    1 Nov 2005, 07:50
    0 0
    Draga Blondi,
    Eu iti recomand sa cosi goblen. Este o mare, mare satisfactie. Eu nu mai am vrsta ta, am servici si 3 barbati pe cap(acum mai am unul), dar mi-am gasit timp si pentru a coase, adevarate opere de arta. Sa nu crezi ca este greu ! Si satisfactia este foarte mare. Daca doresti iti poti spune cum sa achizitionezi catalogul de modele si apoi modelele.
    Cu multa dragoste
    Irina
  •  
    • 3636 mesaje
    1 Nov 2005, 07:58
    0 0
    eu iti recomand sa incepi sa citesti. orice, incepe si tu cu carti despre copii, cum sa-l cresti, cum sa-l intelegi, etc.

dar nush cum o fi pt tine, io daca nu ma duc la servici simt ca ma plafonez, ma indobitocesc. n-as putea niciodata sa stau acasa.
  •  
    • 21 mesaje
    1 Nov 2005, 11:05
    0 0
    dar prietene nu ai ?nu iesi la plimbare cu bb?si eu am postat ceva de genul acesta si mi-au sarit o multime in cap,- de ce domnule stau acasa?cred ca sunt in aceeasi sit ca si tine.deja cineva cunoscut mie ti-a adresat si tie ceva de genul asta.si sta si ea de ceva timp acasa si nu imi pare sa se fi indobitocit.nu asa florina?
    ocupate de tine in timpul tau liber.de unde esti?
  •  
    • 120 mesaje
    1 Nov 2005, 16:37
    0 0
    si eu sunt de parere ca voluntariatul ar fii cea mai buna solutie...eu regret ca n-am mai mult timp liber.
    uite-te pe www.voluntariat.ro, gasesti acolo o lista a fundatiilor

sunt atatia oameni care au nevoie de ajutor pe lumea asta...si nu neaparat ajutor material, dar -cazul copiilor, de ex -cineva care sa stea de vorba cu ei si sa-i indrume pe un drum mai bun..