Mancarea dupa ora 18.00

  •  
    • 163 mesaje
    10 Ian 2006, 03:54
    0 0
    Multumesc Debbie!Oricum,mi se parea ca-i o prostie sa nu bei apa dupa ora 18.Pentru ca si eu in timpul zilei beau f.putina apa,dar seara imi este sete mai mult si beau cam 1-1,5l,fara sa ma fortez,beau pentru ca pur si simplu imi este sete,pina la urma organismul se autoregleaza singur.Uitasem sa va spun ca de o saptamina am inceput un regim disociat,deocamdata ma simt bine,cintarul arata cu 2 kg mai putin,probabil ca nu e foarte mult ,dar eu ma simt bine asa. Si sa stiti ca am mai observat ceva in decursul acestor ani in care am tinut tot felul de diete,cind eram mai grasa kg-ele le pierdeam mai repede.Fetelor,mai vroiam sa va intreb ceva,spuneti-mi si mie o crema cu care sa-mi dau pe picioare si burtica,caci a inceput sa se cam lase pielea! Multumesc!Va pup si ne mai auzim!
  •  
    • 136 mesaje
    10 Ian 2006, 23:59
    0 0
    Apa poti sa bei la orice ora....0 kcal. dar cu cat o bei mai tarziu cu atat risti mai mult sa te trezesti noaptea pt anumite nevoi...Si eu mancam fructe seara si am fost apostrofata f dur de nutritionista...dar cum ajung acasa dupa ora 21.00 mi-e foame asa ca o mandarina doua acolo tot mai pap. Oricum, cu cateva ore inainte de culcare e bine sa nu mai manaci nimik, pt ca organismul sa aiba timp sa consume ultima masa. Apa si ceaiul (neindulcit..evident) sunt permise la orice ora...chiar recomandate.
  •  
    • 1 mesaje
    17 Ian 2006, 08:33
    0 0
    Eu mananc aproape orice, dar in cantitati reduse. Evit pe cat posibil grasimile. Am un servici care ma obliga sa mananc mai mult la ore nepermise si incerc pe cat posibil sa nu ma culc nemancata pentru ca nu e bine. parerea mea e ca poti manca orice, moderat!cred ca acesta e secretul
  •  
    • 163 mesaje
    17 Ian 2006, 09:46
    0 0
    Ciao fetelor! Eu nu pot sa respect aceasta ora,seara cind ne stringem toti acasa se face cam ora 19,deci masa de seara ,mincam toti impreuna in jur de 19-19,30.Oricum ma culc cam la 4h dupa ce maninc,ora e orintativa,important e sa treaca 3-4h de la ultima masa.Va pup si ne mai auzim!
  •  
    • 1070 mesaje
    18 Ian 2006, 17:45
    0 0
    spunea bibi1 ceva de o dieta , in urma careia slabesti 30 kg.......?
    apa o poti bea la orice ora si in cantitate nelimitata.
  •  
    • 175 mesaje
    18 Ian 2006, 19:35
    0 0
    Dupa ora 18 stiu sigur k painea e interzisa si carnea .In schimb fructele si lichidele sunt super oki ,dar nu bananele, caci ingrasa .Mai poti manca iaurt fireste, are calciu si nu cred k ingrasa, mai ales daca e activia natural cu 0,1% grasime .Eu am dat 1 kg jos intr-o sapt fara sa ma infometez .Nu dulciuri ,nu sucuri acidulate si doar 3 felii de paine pe zi .Succes si voua Evelor!!!
  •  
    • 163 mesaje
    28 Ian 2006, 05:57
    0 0
    Buna fetelor!Debbie,spuneai ca ai avut rezultate cu ne-mincatul seara,dar macar o fructa sau un iaurt se poate?Totusi cu stomacul gol de la prinz pina a doua zi ,e cam mult.Adica vreau sa spun ca in locul cinei(deci oricum cu 3-4 ore inainte de a ma culca)sa consum doar un iaurt sau o fructa.Ce spui,asa ar functiona?
  •  
    • 767 mesaje
    28 Ian 2006, 12:58
    0 0
    Da, e absolut ok, si eu mai bag cate un iaurt sau un fresh de portocale/mandarine/gref facut in casa.
    Apropo de iaurt...cica ideal e nu sa mananci neaparat din ala 0.1% grasime (care nu mai are mai nimic in el in afara de zer - deci calciu, proteine 0)ci un iarurt semidegresat (ex.1.5% in loc de 3% sau 4%). La fel la lapte.
  •  
    • 136 mesaje
    28 Ian 2006, 15:15
    0 0
    Pai da, dar ce te faci cand pe Activia scrie (mic e adevarat )ca are in jur de 90 kcal?Cam mult pt o masa de seara...mai bine un fruct
  •  
    • 163 mesaje
    29 Ian 2006, 00:03
    0 0
    Pai,nu-i asa de mult,un mar de 200g are cam tot atitea calorii.Multumesc Debbie,am sa incerc si asa,dupa ce termin inca o tura cu disociatul,numai bine!
  •  
    • 767 mesaje
    30 Ian 2006, 12:53
    0 0
    E asa si nu prea, depinde ce alegi. Daca mananci un iaurt Milli Light 0.1% grasime - sunt 53 kcal, daca mananci o Activia simpa - sunt spre 100 kcal. La fel si fructele - un mar sanatos (mare) poate avea 140 kcal, in schimb o portocala sau mandarina mai micuta in jur de 80-90 kcal.
    So... depinde. Dar oricum nu e mult, hai sa fim seriosi 100-150 kcal seara cred ca e ok. O alta solutie e un bol de ciorba de vacuta cu legume (facuta in casa, fara condimente la plic si cu un strop de ulei de masline) eventual cu un pic de iaurt sau smantana ~ 150 kcal.
  •  
    • 163 mesaje
    1 Feb 2006, 08:36
    0 0
    Buna fetelor!Eu am cumparat iaurt de 0,1%grasime si scrie pe el 34 cal. la 100g,are 150g,deci in jur de 50cal,am sa mai adaug si 2-3 linguri de cereale de ovaz fara zahar si deci va fi in regula de mincat seara,voi ce spuneti?
  •  
    • 767 mesaje
    1 Feb 2006, 17:06
    0 0
    Da, e ok! Nu mai stiu daca ti-am mai zis (daca ma repet, scuze) dar poti combina iaurtul asta chior cu diverse astfel incat sa nu sari de 100 kcal in total si sa capete un gust bun: 2 linguri de cereale, 1 lingurita de miere, de Nesquick sau dulceata dietetica, cateva nuci, 1 lingura de inghetata de fructe etc.

    Dar am citit si eu ca iaurtul asta cu 0.1 nu mai are proteine si minerale, ci 90 zer, deci tocmai are putine calorii pt ca nu e hranitor. In fine, prefer sa iau unul "mediu" de 2%.
  •  
    • 163 mesaje
    2 Feb 2006, 05:19
    0 0
    Multumesc Debbie,dar mie nu-mi plac iaurturile dulci,asa ca am sa le maninc doar cu cereale simple.Deocamdata am renuntat la orice fel de dieta,pentru ca am o viroza respiratorie tare urita ,iau un pumn de medicamente si maninc normal.Va pup si multa sanatate!
  •  
    • 767 mesaje
    2 Feb 2006, 14:15
    0 0
    Aoleu! Ai grija de tine si fa-te bine!

    Eu nu stiu ce naiba am patit dar dupa ce de la o saptamana la alta am slabit 1kg, acum am 2 in plus! Sper sa fie doar "umflata" = retentie de apa
  •  
    • 163 mesaje
    2 Feb 2006, 14:31
    0 0
    Evident ca nu te poti ingrasa 2kg in mai putin de 24 ore,cum nici nu poti slabi 2kg in 24 ore.Eu am observat ca daca maninc mai sarat retin mai multa apa si se vede la cintar,diferenta de 1kg plus,iar cind scot sarea din alimentatie ,scad la cintar.Am un nas cit un borcan si un cap cit o banita,ma duc sa-mi fac un ceai,doamne cit il urasc,nu-mi place ceaiul deloc,il beau de nevoie.Va pup si numai bine!
  •  
    • 163 mesaje
    2 Feb 2006, 14:40
    0 0
    Debbie,vroiam sa te intreb,tu ce dieta urmezi?Eu,acum cred ca n-o sa mai urmez nici o dieta,am observat ca mi-a scazut imunitatea si racesc foarte repede.Dar am sa reduc portiile de mincare,iar seara am sa maninc un iaurt cu 2-3 linguri de cereale,daca as slabi 1kg pe luna ,ar fi ideal pentru mine pina la vara! Numai bine!
  •  
    • 767 mesaje
    2 Feb 2006, 19:00
    0 0
    Incerc sa ma tin de dieta hipocalorica, astfel incat sa ma incadrez in 1100-1200 kcla pe zi. Mi-a mers bine primele doua saptamani, insa de dumina am luat-o razna! Nu am mari sperante, daca dau 2 kg jos intr-o luna e bine (fara sa fac mari eforturi)... oricum am vreo 4 kg in plus, deci nu e grav.
    Doamne ajuta!
  •  
    • 163 mesaje
    3 Feb 2006, 10:24
    0 0
    Pai...si eu cam la fel maninc,de toate dar mai putin decit de obicei.Cred ca orice dieta ar trebui inceputa asa,cu mincatul mai putin,apoi mai vedem...nu stiu ce am sa mai incep,mai intii va trebui sa ma disciplinez alimentar,sa am ore de masa fixe,si sa maninc atit cit trebuie nu cit as vrea.Mai am mult de lucrat la faza asta,pentru ca eu de multe ori nu maninc de foame ,ci de pofta.Va pup si numai bine!