Astm bronsic sau bronsita cronica

  •  
    • 11 mesaje
    18 Oct 2005, 13:21
    3 0
    Buna !
    Revin din nou pe Forum cu un subiect nou la care evident, va cer parererea.
    Acum 3 ani baietelul meu a fost diagnosticat cu astm bronsic cronic, sever.Am urmat tratament timp de aproximativ o luna, cu spray-uri: ventolin si becotide si medrol, care au fost eficiente in sensul ca daca pana atunci cam la 2 luni lua antibiotice , de atunci nu a mai racit decat dupa 6 luni si apoi din ce in ce mai rar.
    Problema e ca simptomele de respitatie sueratoare, dureri in piept, tuse se manifesta doar cand este racit.
    Din cate stiu eu astmul este o boala alergica care se manifesta in mediu alergic.
    Credeti ca in cazul baiatului meu care acum are 8 ani,este vorba de astm sau o bronsita cronica ?
  •  
    • 62 mesaje
    19 Oct 2005, 19:04
    3 0
    Oana, eu am facut astm anul trecut in urma unei viroze netratate corespunzator si atunci am aflat ca sunt de doua tipuri: alergic si dobandit.
    Partea haioasa e ca cel dobandit nu se poate trata. Nu definitiv! Se pot trata doar crizele declansate de raceli. Stiu cum e si nu e usor deloc.
    La ultima criza am avut capacitatea pulmonara 31%, oboseam si ma ineca tusea si daca ma intorceam noaptea de pe o parte pe alta. Nu vreau sa te sperii, oricum la copii e mult mai usor si cu mai multe sanse de a se rezolva in timp. Mie mi-au spus ca tot ce pot face e sa fiu la punct tot timpul cu sist. imunitar si prin asta sa reduc numarul racelilor si al virozelor din perioadele de toamna si primavara. Mai mult, astmul dobandit se pare ca are ca element declansator incipient sinuzitele, deviatiile de sept, rinitele prelungite si orice alte probleme legate de nas, deci aici trebuie actionat. Sper ca ti-am fost de ajutor si iti doresc sa ti se insanatoseasca baiatul repede.
  •  
    • 11 mesaje
    19 Oct 2005, 20:25
    0 0
    Dalf , cred ca ai dreptate in ce priveste astmul dobandit.Mama mea cand raceste are probleme respiratorii in sensul ca o doare in piept si are respiratie sueratoare.
    Acelasi lucru mi se intampla si mie dar nu de intensitatea cu care se manifesta la baiat.
    Tu crezi in curele de salina ?
  •  
    • 62 mesaje
    20 Oct 2005, 10:50
    0 0
    Da, cu toate ca nu am incercat, dar avand in vedere faptul ca dupa numai cateva zile de aerosoli la mare nu mai aveam practic nimic (anul asta cand am plecat la mare eram in plina criza, si deja a 2-a zi respiram normal fara sa mai fie nevoie sa folosesc inhalatoul), salina ar trebui sa aiba efecte mult mai mari.
    Pe mine m-a ajutat mult si inhalarea aburului dupa ce in apa fiarta am pus sare.
  •  
    • 11 mesaje
    20 Oct 2005, 22:44
    0 0
    Dalf, iti multumesc pentru ca ai avut timp sa-mi mai raspunzi.
    Ideea cu aburii mi se pare pe moment cea mai usor de pus in practica.Banuesc ca trebuie o sare speciala, cea care se da la animale....
    Merci mult !
  •  
    • 62 mesaje
    21 Oct 2005, 21:43
    2 0
    Eu am folosit sare mare (din aceea care se pune la muraturi). Si am uitat sa-ti spun, am baut o vreme un ceai antiasmatic de la plafar. Nu stiu cat a ajutat dar oricum, rau nu are cum sa faca.
  •  
    • 9835 mesaje
    21 Oct 2005, 23:06
    0 0
    In copilarie, am suferit si eu de bronsite groaznice.
    Un medic i-a zis mamei sa ma duca cel putin o data pe an la mare. Si m-am vindecat. Drept pt care, intr-o vara, ai mei au considerat ca putem sa mergem in concediu la munte, nu la mare - asa, ca variatie. Dar in iarna care a urmat eu am facut o bronsita cumplita. Asa ca, ulterior, inca multi ani la rand n-a mai trecut nici o vara fara sa mergem la mare. Si a meritat.
  •  
    • 16 mesaje
    21 Oct 2005, 23:46
    0 0
    In cazul bolnavilor de astm, orice infectie respiratorie suprapusa pe boala de baza, nu face decit sa-i agraveze simptomele, respectiv:respiratia suieratoare, setea de aer, tusea, etc.
    Nu este vorba de o bronsita cronica, ci de bronsita acuta care a intensificat toata aceasta simptomatologie.
    Astmul poate fi determinat de substante numite alergeni(si se numeste astm bronsic alergic), de infectii respiratorii repetate si haios tratate sau netratate(caz in care se numeste astm bronsic infectios), iar cind componenta infectioasa se suprapune peste cea alergica, apare asmul bronsic infecto-alergic.
    Tratamentul de fond pentru astm este cel pe care l-ati enumerat, iar in cazul unei bronsite acute se dau si antibiotice.
  •  
    • 346 mesaje
    22 Oct 2005, 19:22
    2 0
    Fetita mea a fost sub observatie de astm bronsic alergic, si i-am tot facut tratamente destul de costisitoare tot cu acele sprayuri si plus siropuri antialergice, la un moment dat cineva mi-a recomandat o doctorita homeopata, si i-am facut tratament homeopat timp de 2 sedinte, si de abia dupa aproximativ 7 ani mi-a mai racit tare, adica anul trecut, am repetat tratamentul homeopat si acum este foarte bine, fetita mea avea 3 ani cand a facut astmul bronsic si acum are 11, au tratament extraordinar pentru tuse asmatica, trece foarte repede, noi am fost multumiti de el, vezi ca exista un aparat cu placute de sare electric care se pune in camera si face aerul salin ca intr-o salina descoperit de un roman de-al nostru, aparatul cred ca se numeste exact asa Salin, la un moment dat a fost prezent si la Teo si chiar il gasisem pe internet, poti da cautare si poate mai gasesti ceva, era cam de acum 2-3 ani in urma.
  •  
    • 11 mesaje
    22 Oct 2005, 21:00
    1 1
    Baiatul meu,care are 8 ani, a mers la mare de 6 ori la rand .Aceasta boala floricica s-a manifestat cam de pe la 3 ani , mai exact de cand l-am dat la gradinita, unde a inceput sa contacteze racelile mai usor.A facut chiar si pneumonie in doi ani la rand.
    Am cumparat aparatul Salin dar efectele au fost aproape nesemnificative.Pana nu i-am dat spray-uri nu am reusit sa reduc simptomele.
    Am sa incerc si tratament homeopatic poate da Dumnezeu sa scape de asa ceva.
    Multumesc mult pentru sfaturi!
  •  
    • 11 mesaje
    22 Oct 2005, 21:05
    0 0
    Nu floricica ci boala grea
  •  
    • 218 mesaje
    30 Ian 2007, 15:50
    1 0
    mie imi merge bine cu salinul, doar ca respir mai bine acasa unde nu e incarcata camera cu mobila

    si nu te ajuta d-zeu sa te faci bine mai bine curata camera de praf si de alergeni in general, si ia inhalatoarele, ia medicamentele in fiecare zi ( eu iau seretide50/250 si aerius/xyzal), si cu astea ai sa respiri mai bine
  •  
    • 1 mesaje
    9 Feb 2016, 23:28
    0 0
    Incercati tratamente homeopate, dar nu de pe net. Mergeti la un medic bun, iar pentru tusa v-as recomanda ce ne ajuta si pe noi- siropul Prospan pe baza de iedera si siropul de ridiche cu miere. Ii sunt recunoscatoare medicului de familie ce ne-a recomandat acest sirop. Noi mai facem si inhalatii cu catev picaturi plus menta si eucalipt. Sanatate!
  •  
    • 2 mesaje
    15 Feb 2016, 15:27
    0 0
    Cel mai bun tratament in cazul bolilor de tipul acesta este marea ! Timp de doua saptamani la mare trece orice tip de bronsita si astma. http://www.farmaciaalfa.ro