Henna blond?

  •  
    • 54 mesaje
    12 Oct 2005, 07:44
    0 0
    A folosit cineva henna nuanta blond? as vrea sa stiu ce efecte are...
  •  
    • 9835 mesaje
    12 Oct 2005, 10:31
    1 1
    daca ai parul blond natural, cu siguranta ca ii va da o nuanta frumoasa si il va regenera
    daca nu, atunci forget about it - fara decolorare chimica nu-ti iese nimic (am incercat ) Si nu stiu cum/daca henna prinde pe parul decolorat. Dupa aia, oricum, ar trebui sa iti decolorezi radacinile... eheeeeiii... foarte complicat... ca trebuie sa nimeresti mereu fix acelasi grad de decolorare, pt ca henna nu acopera 100% culoarea parului.
  •  
    • 54 mesaje
    12 Oct 2005, 13:58
    0 0
    Merci pt. raspuns ...chiar ca m-ai calmat!
  •  
    • 157 mesaje
    13 Oct 2005, 13:09
    0 0
    dar daca parul e deja vopsit blond si dai cu henna peste?!
  •  
    • 9835 mesaje
    13 Oct 2005, 13:46
    2 0
    nu iti recomad sa faci asta

    peste henna nu iti mai prinde bine nici un fel de vopsea SI NICI DECOLORANTUL nu mai face fata. Si ce te faci cu radacinile? cum le decolorezi si vopsesti sa iasa la aceeasi nuanta cu restul parului deja vopsit chimiuc cu blond si pe urma nuantat cu Henna?

    Eu de un an de zile tot incerc sa ma fac blonda peste Henna roscat. Am dat cu vopsea blonda - nu a prins decat pe zona de la radacina. Vazand asta, mi-am luat inima in dinti si am incercat sa-mi decolorez, pentru inceput, doar cateva suvite subtiri, sa vad cum merge. NU MERGE prea bine! Acolo unde a fost vopsit cu Henna, abia-abia daca s-a decolorat cu 2-3 tonuri.

    Deci NU iti recomand sa te complici.

    Eu am parul lung si nu se vede asa tare diferenta de nuanta, daca-l strang - ca asta-i singura solutie, deocamdata, pana creste si tund treptat parul care a fost vopsit cu Henna. Ce sa fac, m-am resemnat cu ideea ca mai am de asteptat pana voi avea o culoare uniforma de blond. Dar ce bine era daca ma sfatuia si pe mine cineva de la bun inceput...
  •  
    • 249 mesaje
    13 Oct 2005, 13:50
    0 0
    Donna,
    Explica-mi si mie : ce-ti veni sa te faci blonda? Ai indraznit sa tradezi tu grupul-celor-care-se-vopsesc-cu-henna?????
  •  
    • 9835 mesaje
    13 Oct 2005, 14:13
    0 0
    DA

    da, pentru ca am in crestet suvite de par alb (au inceput sa-mi apara fire albe de la 14 ani ), pe care henna, dupa o varsta, (deh, 35 de ani nu-s chiar de col, nu le mai poate acoperi cum as vrea eu.

    asa ca acum un an mi-am zis ca, daca tot e sa-mi ard parul cu chimicale, macar sa vad si io cum mi-ar sta blonda, cat inca mai conteaza Mi-am bibilit o poza in photoshop si am vazut ca mi-ar sta bine, asa ca am purces la "imblonzire". Cred ca in inca 6-12 luni de munca de lamurire cu parul (adica dupa ce o sa-l tund treptat de la varfuri, pana scap de parul care a fost vopsit cu henna) o sa reusesc. De tuns, nu il tund, ca nu vreau par de lungime medie - pur si simplu nu ma pot concepe decat cu parul lung.

    Dar am noroc: imi creste foarte repede.
  •  
    • 249 mesaje
    13 Oct 2005, 14:22
    0 0
    Parca te vad ca peste '6-12 luni' te plictisesti si o iei de la capat .... Ce-o sa mai rad
  •  
    • 1 mesaje
    31 Iul 2013, 22:52
    0 0
    Eu am folosit henna blond in combinatie cu henna cupru, pe par saten deschis(vopsit blond chimic)... dupa cateva luni au inceput sa imi creasca radacinile... am incercat sa le acopar cu henna blond dar nu am avut succes(pur si simplu nu prindea) asa ca am zis ca mai rau nu poate fi si m-am vopsit chimic cu blond capsuna...si astfel am demontat mitul ca vopseaua nu prinde pe henna si invers...de un an ma fac o data la 3 luni pe radacini cu blond capsuna (Revlon sau Garnier-blond calduros) si imi improspatez culoarea in fiecare luna cu amestec henna blond cu henna cupru (de la mayam)... motivele pentru care nu am renuntat si nu o sa renunt la henna sunt : nu imi mai cade parul si s-a regenerat + pigmentul portocaliu (pe care il ador) din vopseaua comerciala sau cea profesionala se ducea intr-o saptamana la spalat (ma spalam zilnic,ca am par gras)...cu henna ma spal o data la 2-3 zile( pentru ca henna usuca parul) iar pigmentul incepe sa se duca abia dupa o luna(de un an ma vopsesc aproape lunar cu henna deci banuiesc ca pigmentul e bine fixat, la prima vopsire s-a dus ceva mai repede)....de mentionat ,ca fiind obsedata sa am culoarea de par a Islei Fisher din "Confessions of a Shopaholic", 2 ani mi-am maltratat parul vopsindu-l chimic si de 2 ori pe luna, pana l-am ars(ma faceam numai cu vopsea profi.)....acum nu am probleme si de la henna parul are un luciu minunat.
  •  
    • 4 mesaje
    11 Sep 2018, 19:46
    0 0
    donna_imobile said:daca ai parul blond natural, cu siguranta ca ii va da o nuanta frumoasa si il va regenera
    daca nu, atunci forget about it - fara decolorare chimica nu-ti iese nimic (am incercat ) Si nu stiu cum/daca henna prinde pe parul decolorat. Dupa aia, oricum, ar trebui sa iti decolorezi radacinile... eheeeeiii... foarte complicat... ca trebuie sa nimeresti mereu fix acelasi grad de decolorare, pt ca henna nu acopera 100% culoarea parului.

     a folosit o prietena a mea si i-a iesit portocaliu, pe saten natural! a trebuit sa se faca aramie dupa!uite aici poze before and after cu henna:

    http://www.anventure.ro/2018/09/08/vopsitul-cu-henna/