neg pleoapa

  •  
    • 248 mesaje
    27 Sep 2005, 16:45
    0 2
    Dragi Eve, mi-a aparut in urma cu cateva luni pe pleoapa superioara a ochiului drept o bubita de culoarea pielii, asemanatoare cu un ulcior. Nu i-am dat importanta, dar medicul oftalmolog mi-a spus (la un control pentru ochelari) ca este un neg produs de un virus, care continua sa creasca si trebuie operat, iar el nu stie alt tratament, dar ca apoi poate apare iar. Din ce am citit pe Internet, apare datorita scaderii imunitatii organismului. As vrea sa evit operatia si sa incerc intai cu medicamente. Stiu ca negii de pe maini se vindeca cu rostopasca, dar rostopasca e toxica si nu cred ca e indicata la ochi. Voi ati avut sau ati auzit cum se poate vindeca asa ceva cu medicamente sau cu plante?
  •  
    • 217 mesaje
    27 Sep 2005, 18:05
    2 1
    buna, iti recomand cu caldura sa incerci medicina homeopata pentru o zona asa sensibil.Eu m-am piscat cu penseta de pleoapa si mi-a aparut ceva asemanator care acrescut destul de mult.Am vrut sa il cauterizez, dar medicul de familie a zis ca e cam nasol si ca doare si ca ar fi mai bine sa incerc cu remedii homeopate.Nu mi-a disparut, dar s-a micsorat considerabil si sper ca daca continuu tratamentul sa treaca.Iti zic sincer ca am mai utilizat medicamente homeopate pentru mai multe chestii si a avut efect, incearca si tu.A,si nu are efecte adverse.
  •  
    • 248 mesaje
    27 Sep 2005, 18:38
    1 0
    Michelin, multumesc pentru raspuns. Ce medicament homeopat ai folosit? Si ce doctor homeopat ti l-a prescris? Ca as vrea sa-l iau si eu, dar din cate stiu trebuie sa ti-l prescrie un doctor homeopat, in anumite cantitati, in functie de alte boli, temperament etc.
  •  
    • 217 mesaje
    27 Sep 2005, 21:29
    2 1
    Buna,eu am o carte cu remedii homeopate ce pot fi utilizate in automedicatie.Sincer nu m-am gandit prea mult cand am vazut ca negul ala incepuse sa creasca.Din pacate nu stiu sa-ti recomand un medic homeopat,dar daca vrei sa incerci ia 10 granule pe saptamana de Thuya(15 sau 30 CH)asta fiind concentratia .Fara sa pui mana pe ele le pui sub limba si astepti sa se topeasca.Daca vezi ca dupa 2 saptamani nu s-a schimbat nimic da-mi un mail la michlin@eva.ro si iti dau altceva.Repet nu are efecte adverse si daca nu ma crezi da mail si iti zic si ce carte folosesc sa o cauti si sa citesti ca sa te convingi.Sper sa mearga si sa te faci bine
  •  
    • 217 mesaje
    27 Sep 2005, 21:32
    0 0
    Spun ca sper sa mearga pentru ca la unele persoane functioneaza alt remediu,in functie de aspectul negului.
  •  
    • 415 mesaje
    28 Sep 2005, 07:55
    1 0
    Buna,poti sa-mi spui din cartea ta ce ar trebuiu facut pt. o pleoapla rosie si umflata de 5 luni?Multumesc!
  •  
    • 83 mesaje
    28 Sep 2005, 11:48
    3 0
    Foarte bune pt. disparitia negilor sunt si uleiul de ricin (pe care cred ca poti sa-l folosesti si pe pleoapa fara grija) si tinctura de propolis. Ambele remedii le-am gasit in Formula-as si le-am folosit la un neg pe care il avea sotul meu pe picior. Il ungeam seara cu ulei de ricin, apoi puneam un pic de tinctura de propolis. I s-a micsorat treptat (era cam cat un bob de mazare), iar cam in 3 saptamani i-a disparut. Cred ca ai putea incerca si asta, in paralel cu trat. homeopat. Multa lume nu recomanda operatiile pt. acest gen de afectiuni. Succes si sanatate!
  •  
    • 217 mesaje
    28 Sep 2005, 12:46
    0 0
    Buna, mai Satena da' de ce nu ai mers la doctor pana acum?Remediu am gasit mai, dar vezi si tu un medic poate faci conjunctivita sau alte alea.Pana nu stii exact ce ai nu pot sa-ti zic nimic clar ptr ca aici am remedii ptr vreo 10 boli de ochi.Daca identifici problema cu draga inima iti zic ce sa iei pe langa tratamentul medicamentos clasic, altfel nu pot sa-mi asun responsabilitatea, imi pare rau.
  •  
    • 204 mesaje
    3 Oct 2005, 08:13
    1 1
    Buna Michlin,ai un email pe EVA de la mine.Multumesc.