Medic endocrinolog din Timisoara?

  •  
    • 122 mesaje
    5 Mai 2011, 12:35
    11 7
    Nu stiu in Timisoara, dar in Craiova am dat peste un medic endocrinolog foarte bun. Doamna Maria Picu de la Centrul Medical Helios. Vorbeste foarte frumos si chiar ii pasa de pacientii ei. Sunt foarte multumita de ea.
  •  
    • 1 mesaje
    28 Iun 2011, 11:39
    12 11

    Buna ziua. Ma numesc Cristina si vreau sa va scriu despre povestea mea legata de endocrinolog, Dr foarte bun Camelia Lacatus din Piata Dacia Timisoara, calma, draguta si cu rabdare sa-ti explice.

    Am avut noduli la glanda tiroida. Am facut diverse teste, T3, T4, TSH, biopsie, scintigrafie si altele. Am fost si in Ungaria. Un medic a vrut sa ma opereze altul nu. Am ramas intr-o mare dilema.

    Doctorita Camelia mi-a spus ca poate se vor trage sau vor disparea in 8-12luni cu tratamentul normal si daca nu, sa fac neaparat operatie. Am urmat tratamentul dat de tratamentul dat de dr Camelia, asa cum mi-a recomandat, inclusiv dieta si modul de viata.

    Am mai facut ceva in plus care pe mine ma ajutat foarte mult si la tiroida si la altele.

    Acum 7 luni m-am dus la cabinetul Meglio biorezonanta din Timisoara si am facut 6 sedinte cu aparatul de biorezonanta, metaterapie laser in paralel cu tratamentul dat de endocrinolog si cu un tratament naturist dat de la biorezonanta.

    Noduli s-au resorbit dupa terapia cu aparatul de biorezonanta, in 4 luni, timp in care am folosit si picaturile pe care le-am primit de la biorezonanta.

    De curand am facut din nou scintigrafie, analizele si ecografie. Totul OK . In afara de tiroida la sedintele de tratament cu biorezonanta am facut tratamente si pe genital si pe alte glandele suprarenale.  Ma simt mai bine din toate privintele.

    Am reusit si sa slabesc 5kg fara efort deosebit, probabil ca pe masura ce sa normalizeazat situatia hormonala nu mai aveam acea foamea continua. Deocamdata mai iau doar un produs naturist pentru reglare hormonala si fac detoxifiere osmoza o data pe luna (detoxifierea aia cu picioarele in apa, te calmeaza si te simti mai bine).

    Cu 300 de lei cat au costat toate sedintele de tratament la biorezonanta mi-am rezolvat problema, in Ungaria doar pe drum si consult am cheltuit atata si nu mi-au facut nimic doar m-au vazut si mi-au zis… operatie.(operatie care sa o fac tot la ei, dar costa prea mult). Multumesc D-nei Dr  Camelia, mergeti cu incredere. Puteti incerca si biorezonanta. Pa. 

     

  •  
    • 122 mesaje
    12 Ian 2013, 20:51
    40 14
    Cat e consultatia la doamna Camelia Lacatus?
  •  
    • 9 mesaje
    7 Aug 2015, 08:45
    1 2
    II recomand pe cei de la http://endocrinologiecopii.ro/
  •  
    • 3 mesaje
    6 Ian 2016, 11:10
    1 0
    http://ro.bimedis.com/latest-news/browse/166/poate-inlocui-mamografia-digitala-vreodata-tomosinteza-2d

    POATE INLOCUI MAMOGRAFIA DIGITALA VREODATA TOMOSINTEZA 2D?  

    Cancerul de sân (BC) afecteaza milioane de femei din intreaga lume. Scopul screening pentru cancerul mamar "standard de aur" a credemamografii regulate - este cea mai bună opțiune, dar are mai multe dezavantaje. Tomosinteza Digitală (CT) - o nouă tehnologie care combină combinația ideală de confortă, design, exactă și iute cum pentru pacienti , asa  si pentru operatori. Ea este unică cu acei că  doză radiație este mică, da capacitatea de a diagnosta cancerul de san este mare. Din această cauza tomosinteza cândva va inlucui mamografia 2D obișnuită.

    Ultimele recomandări pentru detectarea cancerului de san.

    Noua conducere a comunității americane de cancer (Societatea Americana de Cancer - ACS) din octombrie 2015 indică faptul că femeile în vârstă de 40-44 de ani - ar trebui să fie treacă screening-ul de vointă. Acum, de standardele de femei 45-54 ani ACS recomanda screening-ul anual, iar femeile 55 si mai mari - la fiecare 2 ani.

    Auto-examinarea de san ACS nu este recomandată, deoarece acestea pot provoca rezultate pozitive false. Femeile cu risc ridicat (cancer au avut un istoric personal sau familial) ar trebui să se supună RMN si  mamografiei in fiecare an. Multe femei de peste 40 de ani începe să perturbe riscul de cancer, de acei lor sr recomandă să  se consulte la un medic pentru a discuta despre riscurile si beneficiile mamografiei anuale.

    ACS ia în considerare dovezile de sute de studii stiintifice, colectează și analizează aceste informații, precum și efectuarea de cercetare a acestora, apoi ajustează sau modifică liniile directoare pentru screening.

    Puncte slabe mamografie

    De-a lungul anilor, mamografia este considerată cei mai eftină, de încredere, și sigura metoda de screening. Mulți au auzit de mamografie, dar puțini știu unde ea este ineficientă:

    • densitatea sânelor (ascunde sau masca de cancer potential cauzatoare, e probabil a obține rezultate pozitive false (PF) sau rezultate negativ false (NF).

    • compresia de san la sondaj (inconfortabil și în unele cazuri aduce la stratificarea de tesut care pot duce de asemenea la rezultate PF sau NF).

    • acces incomplect (folosind imagini mamografie conventionale face două unghiuri: de sus în jos și în cruce).

    Mamografie digitala, care nu are nevoie de pelicula de raze X, cu un pas mai sus de peliculele mamografiei. Cu ajutorul formatului electronic medicii pot mari sau micsora fotografia, procesa, acționa și copia fotografia obtinută. Studiile științifice au arătat că pe scară largă mamografia digitală este mai sensibelă pentru a studia sanii densi, dar este încă mult mai probabil să fi dor de tumori, comparativ cu CT.

    De ce CT scan - cea mai buna alegere pentru a detecta cancerul de san?

    CT, de asemenea, numit mamografie 3D a fost aprobat de FDA in 2011. Principiul de lucru a CT –ului este designulul unical și funcționalitate. Sistemul este alcătuit dintr-un tub rotativ de raze X, se deplasează într-un arc și capturarea instantantă la anumite intervale. Apoi fotografia trece prin algoritmuri pe un ecran de computator în bucăți 3D de 1 milimetru grosime.

     

    Oamenii de stiinta si medicii au ajuns la consensul unanim că CT este mult mai sensibil pentru 2D mamografie, și apare la 30-40% mai puțin nevoie de examinare suplimentară a pacientului.

    CT-ul de piept surprinde multe imagini din unghiuri diferite, în cazul în care constată tumori mamografie conventionale nu pot (prin unele estimări până la 50% si mai mult). CT-ul, de asemenea, comparativ cu expunerea la radiatii mamografie 2D este mai slab, asa ca femeile nu trebuie să se gândească la creșterea dozei.

     

    Este CT-ul disponibel la nivelul mondial?

    Am facut deja revizuirea pro-sistemului de Planmed - Claritatea 3D, dar există și alte seturi de branduri celebre, cum ar fi GE, Hologic, Siemens și altele. Astăzi, numărul de CT dispozitive instalate este relativ mic, dar acest lucru se va schimba în curând. Dacă vă gândiți să făceti un upgrade de 2D acestuia la mamografie 3D, asigurați-vă că instituția dumneavoastră a pacienților ssau oamenilor dragi vor beneficia de aceasta noua tehnologie medicală.

    Este posibilitatea de crestere.

    CT - această metodă nouă, al cărui principiu este similar cu o mașină, care face poze la anumite unghiuri într-un arc in jurul sanului. Deși mamografie 2D este considerată încă "standartul de aur" pentru depistarea cancerului de san, poate rămâne în viitorul apropiat rezervă de îndată ce dispozitive de termoficare vor deveni disponibile și puse în aplicare în practică. Echipa BiMedis consideră că CT are potentialul de a fi recunoscut ca "standartului de aur", înlocuind astfel mamografii 2D.

  •  
    • 1 mesaje
    26 Iul 2016, 00:47
    8 5
    o recomand cu incredere pe dna Dana Stoian(Bucuras) din Timisoara...un doctor extrem de pregatit,informat care stie cu siguranta ce face...si da,vb urat daca nu respecti ce ti cere si nu faci ce trebuie..atunci de ce sa mai mergi la ea,,,stai acasa si trateaza te dc nu esti multumit.
    Eu am doua fetite sanatoase,nascute pe cand aveam hipertiroidie si apoi hipotiroidie...am ramas f  usor insarcinata , sarcina a mers bine,analizele de tiroida au fost bune,,,fara modificari,,am fost  lunar monitorizata de dna doctor si totul a fost bine.
     
  •  
    • 1 mesaje
    26 Iun 2017, 08:17
    19 2
    Recomand medici mai tineri.Doctor Loredana Roman de la Medicis se poarta foarte frumos si pare dedicata meseriei.
  •  
    • 3 mesaje
    1 Feb 2018, 13:12
    0 0
    Buna fetelor,daca am ft4 negativ sub valori,am pofta de mancare,obosesc si alte probleme,ce doctor endocrinolog recomandati din Timisoara? Sau daca stie un regim
    Acest mesaj a fost editat de către Adela80: 1 Feb 2018, 14:01
  •  
    • 3 mesaje
    5 Feb 2018, 13:04
    4 0
    Vreau un eco ieftin,inteleg ca 50.ar fi,nu?
  •  
    • 3 mesaje
    16 Feb 2018, 18:42
    10 5
    Doctorul Zaboj consulta pacientii la numar,nu sta la program,la ora 14-18 vinerea,daca lucrezi o tura,si stai departe ce faci?stie cineva un endocrinolog cu 50 lei ecografie si care sa lucreze cu casa de asigurari?