Trebuie sa slabesc 30 kg

  •  
    • 15 mesaje
    17 Sep 2005, 13:06
    0 0
    Buna fetelor,
    ma numesc Aneta am 30 kg in plus, sunt bolnava de hipotiroidita autoimuna sindromul Hashimoto. Daca a slabit cineva 30 de kg , rog sa-mi spuna si mie cum. Am tinut diverse diete in urma carora m-am ingrasat mai tare. Deasemenea va rog sa-mi recomandati un medic endocrinolog bun din Timisoara
  •  
    • 81 mesaje
    18 Sep 2005, 14:27
    0 0
    Mi-ar placea mult sa te ajut, insa, din pacate, sunt in aceeasi situatie si nu prea am descoperit marea SOLUTIE! Daca ne poate sfatui cineva, am fi tare recunoscatoare. Multumim
  •  
    • 15 mesaje
    18 Sep 2005, 18:07
    0 0
    draga mea, am postat si la forumul sanatate si deja am aflat "un nume" de medic, maine am sa ma interesez mai in amanunt. Parerea mea este ca in primul rand trebuie sa gasim medici buni si apoi cu ajutorul lor sa urmam un mod de viata. Am citit despre hipotiroidita tot ce am putut gasi, cred ca sunt foarte multe femei bolnave care nici macar nu sunt constiente de acest lucru.
  •  
    • 1744 mesaje
    20 Sep 2005, 00:37
    0 0
    Dat fiind faptul ca suferiti din cauza acestei afectiuni, nu trebuie sub nici un motiv sa urmati diete "dupa ureche", pentru ca va puneti sanatatea in pericol.
    Unele diete sint nepotrivite si pentru un om perfect sanatos, daramite in cazul de fata.

    Cel mai bine este sa va adresati unui medic nutritionist.
    Sanatate multa!
  •  
    • 15 mesaje
    23 Sep 2005, 08:53
    0 0
    Am fost ieri la medic la Timisoara, la dr. Vlad din Policlinica 1 de la Spitalul Judetean. Mi s-au facut niste analize, urmeaza sa merg din nou luni pentru tratament ( in functie de rezultatele analizelor ) dar am primit si un regim alimentar, obligatoriu. L-am inceput de astazi si consta in :
    Alimente interzise: paine, paste fainoase,grasimi, cartofi, mazare, fasole boabe, sare, condimente, dulciuri.
    Alimente permise:
    dimineata: 1 cana lapte cu continut redus de grasime + 1 ou fiert moale sau 1 cana ceai diuretic + 1 felie parizer sau branza de vaci dietetica si iaurt.
    ora 10 : 2 mere
    pranz: salata cruditati + carne fiarta sau la gratar ( vita, pasare, ficat, peste) + 1 cana cu supa fara paste fainoase
    ora 16: 2 mere
    seara: idem dimineata.
    Se poate bea cafea cu zaharina.
    Sunt interzise abaterile.

    Eu astazi am mancat de dimineata : 1 cana lapte 0,01% gras. + 1 ou fiet moale amestecat cu frunze de patrunjel tocat. Pentru pranz mi-am pregatit si am luat cu mine la serviciu un amestec de piept de pui fara piele fiert foarte bine+1 rosie+1 gogosar+2ridichi+frunze patrunjel (asta este ce am avut in casa) si bineinteles cele 2 mere pe care le voi manca la ora 10. In plus am baut deja o cafea + zaharina. Am 82 de kg. Te voi tine la curent cu acest regim.
  •  
    • 1135 mesaje
    23 Sep 2005, 10:19
    0 0
    Aneta, mi se pare un regin foarte bun. Eu cu un regim similar am slabit 8 kg in 2 luni si il tin in continuare. Nu am problemele tale de sanatate, dar greutatea e inca mare. Asa ca succes si o sa vezi ca o sa te simti bine cu regimul asta, nu-ti va fi foame, vei avea energie si vei slabi cu siguranta! Multa vointa iti doresc! Daca ai putea sa faci si un pic de sport ar fi excelent.
  •  
    • 346 mesaje
    24 Sep 2005, 16:09
    0 0
    eu nu trebuie sa slabesc, dar vreau sa va incurajez si sa fiu alaturi de voi! Aveti grija si multa sanatate!
  •  
    • 573 mesaje
    25 Sep 2005, 10:36
    0 0
    Dragele mele,m-am hotarit sa va scriu pt, ca eu stiu ce inseamna sa trebuiasca sa slabesti 30 kg.
    Eu am slabit 35 kg.de pe 21 martie pina acum.Puteti merge la dieta ATKINS si gasiti acolo tot ce va trebuie,inclusiv "pe mine" ))))))))))))
    Acolo am scris tot timpul ce am facut,cit am slabit si cum.
    Succes va doresc!
  •  
    • 15 mesaje
    3 Oct 2005, 09:08
    0 0
    Buna dimineata fetelor, nu am venit cu noutati deoarece acasa nu mai am acces la net (deocamdata). Acum sunt la servici, deci cu bucurie va anunt : am slabit 8 kg, azi de dimineata aveam 74 kg ( va reamintesc ca am plecat de la 82 kg). In afara de dieta medicul mi-a prescris si un tratament , dieta trebuie sa o urmez 30 de zile si apoi sa merg la control. Tratamentul consta in calciul lactic, magne B6, vit A + D, indometacin in anumite doze, doctorul mi-a explicat ca acum facem o reglare de metabolism, vad ca deocamdata da rezultate. Am de gand ca de diseara,sa incep si putina gimnastica acasa.O zi buna tuturor.
  •  
    • 1135 mesaje
    3 Oct 2005, 11:49
    0 0
    Excelent, Aneta! Multa vointa in continuare!
  •  
    • 1 mesaje
    4 Oct 2005, 07:59
    0 0
    Si eu am slabit f mult, nu 30 kg dar peste 20 cu siguranta. Ce te sfatuiesc? Sa observi ce alimente te ingrasa si sa le eviti. Eu de 3 ani nu mananc paine, prajeli, grasimi ... Imi plac f mult dulciurile dar le-am redus drastic, daca chiar vreau ceva dulce, il servesc la micul dejun. Mananc cereale, mamaliga, cartofi, peste , oua, iaurt degresat, fructe si legume, piept de pui fiert, nu am aplicat o dieta ci mi-am schimbat mult modul de a ma hrani. In plus am mers la sala de fitness zilnic cate 2 ore pe zi. Conteaza f mult miscarea, si... sub nici o forma nu am mai mancat dupa ora 18. In general manac des si putin. Offf... ar fi multe de spus, daca vrei poti sa-mi scrii la diana35a@yahoo.com. Apropo, pt un consult si un tratament endocrinologic eficient cu adevarat mergi in Bucuresti la Institutul Parhon, in Piata Aviatorilor. Eu acolo am fost si.... a meritat.
  •  
    • 5 mesaje
    4 Oct 2005, 13:19
    0 0
    Eu
  •  
    • 5 mesaje
    4 Oct 2005, 13:19
    0 0
    .
  •  
    • 13 mesaje
    4 Oct 2005, 13:24
    0 0
    Eu as recomanda dieta lui Michel Montignac. De fapt este un stil de viata si nu este greu de tinut si nici nu se face foame. Si chiar da rezultate.
  •  
    • 1135 mesaje
    4 Oct 2005, 15:08
    0 0
    Crengutica, cat timp ai tinut dieta asta si cate kilograme aveai, la ce inaltime? Cum te mentii in prezent? Multumesc!
  •  
    • 1555 mesaje
    4 Oct 2005, 22:49
    0 0
    crengutica, cred ca ai avut o vointa de fier ... vroiam decat sa'ti urez bafta in continuare! kiss
  •  
    • 492 mesaje
    5 Oct 2005, 01:27
    0 0
    Aneta35, bravo! Pina aici este exceptional, chiar prea ... caci ma gindesc la cum ai slabit tu 8 kg in aprox. 11 zile, ceea ce este foarte mult, chiar prea ..., cum spuneam mai inainte. Intrebare: ce treaba are indometacinul aici (asta daca ti-a explicat cumva doctorul ce si cum)? Indometacinul este un antiinflamator. Ce doza aplici si in ce forma (capsule, supozitoare .. )?
  •  
    • 5 mesaje
    5 Oct 2005, 09:03
    0 0
    ,
  •  
    • 492 mesaje
    7 Oct 2005, 10:59
    0 0
    Aneta, nu ne mai zici nimic? Cum mai progresezi? Te intrebasem ceva cu indometacinul; astept un semn.