RENUNTAREA LA ANTICONCEPTIONALE

  •  
    • 10 mesaje
    5 Sep 2005, 13:34
    0 0
    am facut pauza de o luna si acum imi intarzie ciclul.am facut testul de sarcina si a iesit negativ.e posibil sa fie o dereglare hormonala?
  •  
    • 10 mesaje
    5 Sep 2005, 14:46
    0 0
    nu are nimeni idee?
  •  
    • 135 mesaje
    5 Sep 2005, 14:55
    0 0
    Si eu am facut intrerupere dar in prima luna am avut normal,fara intarziere iar a doua luna a intarziat,bineanteles.Am facut un test de sarcina care a iesit negativ dar dupa vreo 2 saptamani am mai facut unul si s-a dovedit a fii sarcina.Nu vreau sa te sperii,acesta este cazul meu poate la tine e doar o dereglare!

    Oricum eu zic sa mai faci un test si daca e tot negativ si iti tot intarzie sa mergi fugutza la doctor!

    Mult succes!
  •  
    • 10 mesaje
    5 Sep 2005, 15:12
    0 0
    multumesc de mesaj!mai fac un test si mai astepot cateva zile apoi merg la un medic!
  •  
    • 174 mesaje
    5 Sep 2005, 15:28
    0 0
    Si eu am renuntat la anticonceptionale acum 8 luni, in speranta ca vom face un bebe. De atunci, desi inainte de a lua pastile imi venea regulat la 30 de zile acuma imi vine haotic ba de doua ori pe luna(la 15-20 de zile), ba la 40-45 de zile. De ramans insarcinata nu raman.
    Eu una m-am lecuit de luat pastile....M-au dereglat ingrozitor.
  •  
    • 10 mesaje
    5 Sep 2005, 15:30
    0 0
    toata treaba e ca am avut grija luna asta si chiar nu cred ca am ramas insarcinata dar ma streseaza ca nu imi vine si nu stiu cand ar trebui sa vina!
  •  
    • 10 mesaje
    5 Sep 2005, 16:05
    0 0
    alte pareri?
  •  
    • 3729 mesaje
    5 Sep 2005, 16:32
    0 0
    Nu vreau sa te speri nici eu, dar stiai ca dupa intreruperea anticonceptionalelor ovulatia se produce aproape zilnic? Sansele de a ramane insarcinata cresc...Se poate sa fie si o dereglare, in ambele cazuri (dereglare,sarcina) te sfatuiesc sa consulti cat mai repede un medic ginecolog.
  •  
    • 3729 mesaje
    5 Sep 2005, 16:35
    0 0
    Cat despre dereglarea produsa de pastile, este absolut normala. Foarte rar exista persoane care sa aiba o menstruatie regulata in general. Iar dupa intreruperea anticonceptionalelor cu atat mai putin. De aceea se sfatuieste intreruperea lor numai cu acordul medicului. Testele de sarcina sunt in general destul de precise,dupa primele 7 zile de sarcina. Trebuie insa sa fie facute corect, la ora indicata.
  •  
    • 10 mesaje
    5 Sep 2005, 17:11
    0 0
    am mai spus ca am avut grija luna aceasta si am folosit prezervativul in mod corect.am facut pauza la anticonceptionale la sfatul medicului.si testul de sarcina a fost corect facut!acuma eu nu stiu ce sa cred.testul de sarcina este corect?chiar nu stiu ce sa cred
  •  
    • 372 mesaje
    5 Sep 2005, 23:41
    0 0
    Ca sa fii sigura, trebuie sa faci testul de sarcina la medicul ginecolog. In momentul in care un test de sarcina facut acasa a iesit pozitiv, trebuie mers la medic. Cu ocazia asta vei vedea si ce e de facut si in privinta dereglarii hormonale. Intr-adevar, pilulele pot produce dereglari, fie atunci cand te lasi de ele, fie cand te reapuci.
  •  
    amo
    • 23 mesaje
    6 Sep 2005, 01:24
    1 0
    Sal!

    Si eu am luat anticonceptionale la sfatul medicului pentru ca dupa nasterre aveam hemoragie luna de luna si am urmat un tratament cu aleese si apoi cu Diane 35 cam 8 luni dupa care am fost in Romania si efectiv am uitat sa le iau vreo 2 zile asa ca m-am hotarat sa renunt la ele ca nici nu ma simteam extraordinar de bine,in sensul ca simteam tensiuni in sani si ma cam durea capul.
    Dupa 4 zile mi-a venit ciclu desi trebuia sa imi vina la sfarsitul lunii dupa care mi-a mai venit inca o data normal adica la sf. lunii.Luna asta mi-a venit deja menstruatia dar sper sa nu mai vina si la sf. lunii,oricum cred ca sunt niste dereglari hormonale care se vor regla in 2-3 luni.
    Multab sanatate si numai bine!
  •  
    • 26 mesaje
    6 Sep 2005, 08:40
    0 0
    Mai si eu le-am intrerupt, ce e drept mi-a venit putin intarziat dar apoi si-a revenit...dar desi ovulatia e "mare" acum ca nu mai iei pastile protejeaza-te bine!
    Succes!
  •  
    • 1 mesaje
    19 Nov 2018, 19:07
    0 0
    Buna as vrea sa stiu si eu..un an și două luni am luat anticonceptionalele dupa in aprilie anul asta le am lasat si după o lună nu mea mai venit si din iunie până în august mia venit menstruatia dar din august iar nu mea mai venit mentionez ca eu aveam menstruatia regulata dar de 2 luni si 20 de zile nu imi mai apare menstruatia si mie un pic teama ce ar putea fi si am facut si inainte 3 teste două negative unul pozitiv poate sa fie o dereglare hormonala sau ce poate cauza chestia asta sa nu imi mai apara mai am un pic si fac 3 luni
  •  
    • 16 mesaje
    29 Mai 2019, 11:12
    0 0

    Dupa intreruperea anticonceptionalelor, ar trebui sa te duci la un consult. Mai ales, ca spui ca ai probleme cu ciclul menstrual. Poate fi o dereglare a hormonilor ce trbuie tinuti sub observatie. Eu merg la Silviu Istoc de mai bine de 5 ani si intr-o perioada am avut si eu o problema asemanatoare, insa am fost cat de repede am putut la un consult si totul a revenit la normal dupa un tratament prescris. Ti-l recomand pe dr. Silviu Istoc cu toata increderea! Multa sanatate!