Grasime la genunchi...

•  
    • 711 mesaje
    1 Sep 2005, 19:09
    3 0
    Deci...eu oricum am picioarele putin strambe...dar in jurul genunchilor s-a depus grasime/celulita si aratra oribil...mai ales pe partea interioara a genunchiului (nu in spate ci in lateral). As dori sa stiu metode de a scapa de aceasta grasime inestetica...ce dracu, la 15 ani nu pot purta o fusta mai sus de genunchi???
  •  
    • 14 mesaje
    1 Sep 2005, 20:25
    0 0
    Nu prea inteleg cum s-a localizat doar acolo. In general se depune pe coapsa si cuprinde si genunchiul. Oricum eu am avut aceasta problema deasupra genunchiului, nu inaintase foarte mult dar eu o vedeam, se incretea pielea cand incordam piciorul. Am scapat de ea prin gimnastica si regim alimentar.
  •  
    • 841 mesaje
    2 Sep 2005, 10:58
    0 0
    da, gimnastica e sfanta. te modeleaza imediat!
  •  
    • 711 mesaje
    2 Sep 2005, 12:11
    0 0
    Bun, dar ce fel de gimnastica??? dati-mi si mie exemple de exercitii va rog...
  •  
    • 14 mesaje
    2 Sep 2005, 19:43
    0 0
    pentru asa ceva, nu tine regim, ascultama! fa multe genoflexiuni, in jur de 50 dimineata, 50 seara. si la mine sunt cam "umflati", dar dupa ce am incercat genoflexiunile, s-au mai atenuat ceva! multa lume zic ca nu ajuta la absolut nimik, dar chiar dau rezultate. daca te tii de ele...
  •  
    • 1090 mesaje
    4 Sep 2005, 00:26
    0 0
    atentie cu genoflexiunile, ca va fredonati la nemurire articulatiile si ce-ti mai avea voi pe acolo
    si eu am avut problema asta, insa mi-am rezolvat-o partial prin tonifierea si evidentierea ulterioara a muschilor gambei - de doi ani ma dau cu bicicleta foarte des, si, surpriza, picioarele mele arata foarte bine.
  •  
    • 9837 mesaje
    4 Sep 2005, 14:38
    0 0
    1. Masaj local, Samantha, masaj local.
    Faci matale o tinctura de coaja de grapefruit: 1 parte coaja rasa + 3 parti alcool de 70 grade (eu am pus gin, ca n-am gasit decat alcool de 90 de grade, care e prea tare, arde pielea). Se pun intr-o sticluta inchisa la culoare, se inchide bine-bine, se lasa 1 sapt. la loc intunecos si rece (camara), apoi se strecoara si se foloseste la masajul anticelulitic.
    (Daca ai pielea sensibila, poti sa pui pe piele mai intai cateva picaturi de tinctura, sa le masezi pana se absorb in piele, apoi sa faci un masaj viguros cu un strop de lapte de corp.)
    2. O cura de grapefuit face foarte bine, pentru ca elimina toxinele (cauza celulitei) si topeste grasimile.

In zona aia a genunchiului nu sunt muschi, asa ca numai masajul poate remedia problema in mod vizibil. Fireste, exercitiul fizic ajuta si el foarte mult.
  •  
    • 711 mesaje
    4 Sep 2005, 20:41
    0 0
    Mersi mult de raspunsuri fetelor. Si o intrebare Donna...masajul local il fac cum ma duce pe mine capul?
  •  
    • 9837 mesaje
    4 Sep 2005, 23:44
    0 0
    Masajul trebuie sa fie profund si destul de viguros - totusi, nu foarte tare, ca sa nu te invinetesti. Prinzi carnea in profunzime, cu degetele, si o framanti bine-bine. Unele guri sustin faptul ca masajul conteaza mai mult decat crema folosita si ca, de fapt, orice lapte de corp poate fi folosit cu succes pentru masajul anticelulitic, cu efecte foarte bune. Ideal cica este sa faci 5 minute la un picior, apoi sa treci la celalalt - si sa repeti cate 5 minute la fiecare. Daca masajul e bine facut, pielea se inroseste usor si devine fierbinte, semn ca s-a activat circulatia sanguina in zona respectiva.
    Fireste, cu cat ai unghiile mai scurte, cu atat poti face mai bine masajul.
  •  
    • 711 mesaje
    5 Sep 2005, 11:48
    0 0
    Aha...deci in loc de crema anticelulitica eu folosesc tinctura?
  •  
    • 2 mesaje
    6 Sep 2005, 14:01
    0 0
    Totul depinde de cat de grabita esti. O lipo usoara te-ar ajuta repede,iar despre picioare strambe , ai auzit de implant de gambe? Am vazut la cineva. E super.
  •  
    • 711 mesaje
    7 Sep 2005, 17:42
    0 0
    nu sunt chiar atat de rau...cam in cat timp se duce grasimea cu masaju?