Farmece- dezlegare

  •  
    • 827 mesaje
    26 Sep 2002, 10:05
    0 1
    Maudel, ai dreptate in felul tau! Insa chiar daca madam Green este 'sensibila'; ma deranjeaza tupeul ei obraznic.
    Asa ca, pana nu inceteaza cu stilul ei, nu o s-o las in pace! A stricat atmosfera; si ne-a jignit!
  •  
    • 242 mesaje
    26 Sep 2002, 10:07
    0 1
    Maudi, ai perfecta dreptate in ceea ce spui. Stiu ca nu exista comparatie, este diferenta in tot - civilizatie, gandire, trai, etc, stiu ca suntem ramasi in urma dar poate multe sunt si datorita disperarii.
    Cand am spus ca acolo nu este ca aici, nu am vrut sa spun ca acolo lumea nu este credincioasa sau ca nu merge la biserica, ci, asa cum am citit in mesajul lui jewls si cum am auzit de la alti romani din strainatate, bisericile acolo desi sunt frumoase sunt lipsite de farmecul celor de aici.

    Iti povestesc ceva ce atunci mi-a alinat sufletul.
    Era o sarbatoare mare si la slujba alaturi de parintele patriarh erau si "capi ai bisericii" din Grecia.
    Este adevarat, era imbulzeala mare si erau oameni din toate categoriile.
    La incheiere, parintele din Grecia s-a
    adresat cam asa - sa nu fiti suparati, poporul roman este un popor sarac dar ceea ce am vazut aici la voi m-a impresionat foarte mult, fiti fericiti ptr.ca sunteti bogati spiritual, si sunteti un popor mai bogat decat multe altele, considerati-va bogati, ptr. ca ei nu au caldura voastra, nu au dragostea voastra, etc....-

    Este adevarat, peste tot exista si oi negre, dar nu trebuie sa judecam, fiecare este liber sa mearga acolo unde isi gaseste linistea, sa se roage si sa creada asa cum simte inima lui, dar este bine sa tinem cont si de invataturile bisericii.

    Doamne ajuta tuturor!
  •  
    • 418 mesaje
    26 Sep 2002, 16:30
    1 1
    Maudi, si eu stiu acelasi lucru despre ce a intrebat Tiana, dar ca nu stiu sigur daca asa e.

    Irina, daca spui ca eu te-am jignit cand am spus ca te consider limitata la dogmele religioase coercitive iar nu izbavitoare( dupa parerea mea )atunci cum se numeste ce faci tu?

    Ai si de ce sa o apreciezi pe Maudi. Macar asupra acestui aspect suntem de acord.
    Ei nu i-a trebuit mult ca sa inteleaga perfect ceea ce nu reusisem eu sa spun.

    Iar ultimul tau mesajul , dincolo de faptul prin el ca ai aruncat cu noroi in tine insu-ti nu in mine, ma intristeaza si nu pentru cuvintele josnice pe care le-ai proferat la adresa mea ci din alte motive:
    - ma asteptam la mai multa intelegere de la o propavaduitoare a invatamintelor lui Dumnezeu. Tu esti dintre acei farisei, si imi pare rau pentru sufletul tau. Eu macar nu am atata venin in suflet cat ai tu.

    Si inca ceva: " Cine sucuipa in vant, in barba scuipa".
  •  
    • 418 mesaje
    26 Sep 2002, 16:47
    1 0
    Irina spuneai ca v-am jignit.
    E drept ca in afara de noi doar Gabriela si Maudi au dat semne ca au asistat la disputa noastra, insa nici una dintre ele nu a spus ca s-ar fi simtit jignita.
    Asadar nu vorbi pentru altii.
    Gabi este chiar draguta cu rabdarea de care a dat dovada asistand la asa ceva.
    De fapt cred ca tu ai jignit pe mai multi prin atitudinea ta, prin "exprimarile tale colorate", uitand probabil ca nu duci o conversatie privata, ci una la care au asistat persoane care nu sunt vinovate cu nimic ca sa indure asa ceva citind ceea ce tu ai scris orbita de furie. Si ma mai intrebi pe mine daca nu-mi este rusine.
    Un om inteligent face aceasta diferenta.
    Si probabil ca iar te vei simti jignita. Este vina ta. Eu doar constat.

    Si sa stii ca desi Maudi fiind asa de impaciuitoare aproape ma convinsese....sa incerc sa te cunosc, ultimul tau mesaj m-a dezgustat.
    Iar faptul ca nu te voi putea ierta niciodata pentru rautatea ce a razbatut dincolo de acele vorbe grosolane, il trec de pe acum pe lista pacatelor cu care voi merge la Domnul.
    Prefer sa postesc si sa ma Il rog sa ma ierte decat sa iti mai acord vreodata credit ca esti capabila sa duci o disputa in mod civilizat.

    Aaaaaa! Si....sa stii ca mi-am recitit mesajele. Ti-am spus o singura data ca esti obraznica.
    Si nu imi retrag afirmatia!!!
  •  
    • 45 mesaje
    26 Sep 2002, 16:47
    1 0
    Ce e aia ca "merg in limburi", Maudi? Jur, nu e la misto, chiar nu stiu!
  •  
    • 418 mesaje
    26 Sep 2002, 17:05
    2 0
    Maudi, cred ca am expicat destul de clar pentru oricine de ce nu iti pot urma sfatul, adica sa ma impac cu Irina. De azi inainte insa promit sa o ignor. Si eu ...spre deosebire de ea ( care a si tipat ca sa fie crezuta )nu am sa imi incalc promisiunea cum a facut ea cu promisiunea fata de Gabriela.

    Maudi, sa stii ca si eu vreau sa stiu la ce te refereai. La limbi?

    Si sa stii ca experienta ta cu intruparea ingerului tau incat sa-l vezi o consider mi-nu-na-ta!!! Esti printre cei fericiti.
    De ce nu ne dai amanunte?
    Vreau sa aflu mai multe. Nu ai crezut ca ai halucinatii? Cum te-ai convins ca e reala?
  •  
    • 424 mesaje
    26 Sep 2002, 18:59
    0 1
    Irina am mult respect pentru credinta ta dar nu pot sa concep sa lasam credinta sa fie motiv de ura între tine si Greensilk.
    Iarta-ma Irina ca ma bag si eu unde nu-mi fierbe oala, nu mi-s prea bisericoasa deci n-am voie sa discut la un subiect atat de delicat.
    Vreau doar sa va aduc aminte de faptul ca istoria omenirii este incarcata de razboaie "sfinte", tocmai pentru ca uitam ca suntem ficele/fiii aceluiasi Dumnezeu. Doamne-Doamne ne iubeste pe toti, este capabil in iubirea sa sa ne ierte pe toti si cauta bunatatea in sufletul omului iar in sufletul lui Greensilk, o gaseste. Eu n-as vrea sa-i alung prietenia.
  •  
    • 1443 mesaje
    26 Sep 2002, 19:07
    0 1
    nu va mai certati, va rog eu frumos, mai ales la un asemenea subiect!

    merg la doctor acum si raspund cind ma intorc. limb este un tarim intermediar intre iad si rai, un loc unde merg copiii care au murit nebotezati, paginii si cei cu pacate din nevinovatie, adica din ignoranta. este un loc de tranzit unde asteapta sufletele pina la judecata de apoi. unii dintre noi merg direct in rai sau iad, chiar si inainte de judecata. dar e timp de rascumparare oricind!!!

    pupici,
    ana
  •  
    • 827 mesaje
    26 Sep 2002, 19:28
    0 2
    Eloise, lasa-ma cu respectul! Credeam ca-ti dai cu parerea despre altceva.

    1. Credinta nu este motiv de URA intre mine si matase verde, nu intelegi? Eu ma aprind repede si-mi trece la fel de repede; insa cand vad reactii de genul, nu o scoti la capat cu mine;

    2.Cine, ma rog, nu-ti da voie sa discuti un subiect atat de delicat? Ca vad ca ma parafrazezi; insa nu accept maniera mai sus mentionata;

    3. nu trebuie sa te confesezi si sa mi te justifici; crezi in ce vrei si inchina-te unde vrei; nu ma intereseaza;

    4. Ca bunatatea din ea este recunoscuta de Dumnezeu???!!!!!! si ca e o fata extraordinara....ca n-ai vrea sa-i alungi prietenia...; cin'te pune? nu ma intereseaza;

    5. Si de ce ma rog, anticipezi ca am sa te 'judec' ca nu stii Biblia; dar cine o stie pe dinafara? Eu cred ca nimeni; eu raspund fiecaruia asa cum consider eu; iar daca i-am raspuns asa ei, am facut-o pt.ca a meritat; de ce crezi ca si cu tine as face la fel?

    Concluzii:

    - nu ati inteles niciuna ce m-a deranjat pe mine de fapt; N-am ce va face!
    - nu inteleg de ce unii simt nevoia acuta de a se erija in 'purtatori de cuvant'
    - si iarasi nu inteleg sensul discutiei asteia care a degenarat; ea a spus ca nu se va lansa in polemici, ca pana la urma S-O FACA, si modu-i caracteristic; aici am cunoscut-o cu ADEVARAT! Si nu mi-a placut ce-am vazut la ea! Ca vooi nu vedeti, sa fiti iubite si fericite! Ma bucur pt.voi;
  •  
    • 827 mesaje
    26 Sep 2002, 19:30
    0 2
    Asa ca ADIO si n-am CUVINTE! In veci de veci, n-am sa mai deschid 'subiecte' delicate pt.nimeni in care sa fie luate in ras si in bataie de joc.
  •  
    • 424 mesaje
    26 Sep 2002, 19:45
    1 0
    Bine Irina.
    Sa traiesti si sa nu te mai superi.
  •  
    • 1443 mesaje
    26 Sep 2002, 22:36
    0 1
    irina, inteleg ce te-a suparat pe tine, ai avut impresia ca subiecte ca ecestea pe care le discutam acum sunt luate in ris. o fi adevarat ca tonul face muzica, dar intelege si tu ca nu pentru toti este asa presanta problema asta, asa cum este pentru tine. aminteste-ti ca evele intra pe forum intr-o pauza, sau de la serviciu, sau cind apuca de acasa, printre picaturi. si mai depinde si de starea pe care o au. daca sunt mai vesele, raspund mai degajat. nu o lua ca pe un afront personal.

    greensilk, irina chiar traieste cu toata fiinta transformarile astea pe care noi le numim "religioase", dar, ca sa nu ne mai contram, iata ca gasesc un alt cuvint: "spirituale". ea e foarte in adinc si am avea multe de invatat de la ea, daca am reusi sa trecem de viltoarea aia temperamentala care acopera un suflet de aur. pot sa garantez.

    daca aveti curiozitatea sa vedeti si o alta irina, mergeti la Social, la subiectul "pentru vanesa, kiralina etc". si veti vedea ce m-a paruit si pe mine de mi-au mers fulgii. culmea e ca eram intr-o dispozitie buna, adica impaciuitoare si nu m-am suparat, desi m-am simit teribil ofensata asta a fost un noroc, caci discutia a continuat dupa o vreme cu avantaje de ambele parti, ma refer la schimbul de informatii si opinii.

    si mai e o chestie: se zice ca persoanele care se antipatizeaza profund la inceput devin cei mai buni prieteni. eu am experimentat deja lectia asta pe forum cu citeva eve, asa ca nu pot decit sa va incurajez sa facem pace si sa ne ajutam reciproc cu ce stim despre tema in discutie.

    eu chiar ca va iubesc pe toate, ce sfinta sunt
  •  
    • 827 mesaje
    26 Sep 2002, 22:41
    0 1
    Chiar m-ai facut sa RAD! Bravos, pasaroi! , , ,
  •  
    • 1443 mesaje
    26 Sep 2002, 22:42
    1 0
    eu cred in farmece, adica in existenta lor. de multe ori ne auto-vrajim, in sensul ca negura din suflet ne schimba traiectul in viata si ne impinge sa ne facem rau singuri. se trateaza in liniste, comprese reci pe frunte, ceai calmant si speranta din plin, sa nu uitam de rugaciune, asa cum o fi ea, din carti sau din suflet.
  •  
    • 827 mesaje
    26 Sep 2002, 22:44
    1 0
    Eu sunt de stanga! Asa ca sa poftesti sa-mi spui cosmarul. Daca nu in 'direct' macar pe 'privat' ; m-ai lasat cu gura CASCATA!
  •  
    • 1443 mesaje
    26 Sep 2002, 22:45
    0 1
    acuma, chestia cu rugaciunea, daca e bine sa fie din carti sau putem sa ne rugam prin cuvintele noastre.

    am pus si eu intrebarea asta odata si mi s-a raspuns asa: rugaciunile din cartea de rugaciuni au o putere speciala, pentru ca sunt binecuvintate. se stie ca incantatia are putere, adica pina si sunetele unui cuvint pot invoca o putere sau alta. deasemenea, cuvintul in sine atrage harul sau trimite vrajitoria. prin urmare, daca spui rugaciunea din carti, e de bine. poti sa te rogi si cu propriile cuvinte!! important este ca in ambele cazuri sa simti ce spui. adica sa crezi.
  •  
    • 827 mesaje
    26 Sep 2002, 22:47
    1 0
    F.F.F.F.F. COOOOOOREEEEECT! Ai spus ce n-am reusit eu intr-o mie de cuvinte, SOCRATE!
    hihiiiiii - chiar - de-acum o sa-ti spun SOCRATE! Te superi?
  •  
    • 1443 mesaje
    26 Sep 2002, 22:51
    0 1
    irina, esti aici???
  •  
    • 1443 mesaje
    26 Sep 2002, 22:52
    1 0
    irina, fii buna si nu te mai repede la gitul omului ca uraganul, ca asta nu e crestineste, draga mea apologeta!!!lol
  •  
    • 1443 mesaje
    26 Sep 2002, 22:54
    0 1
    irina, la stilul tau razboinic ar trebui sa intri in politica, pe bune, nu sa sperii copiii cuminti chiar mi-ar placea sa te vad dindu-le pe cocoasa citorva demnitari, sau chiar presedintelui, de ce nu, ca ne-a mincat ficatii