Farmece- dezlegare

  •  
    • 827 mesaje
    25 Sep 2002, 15:31
    0 0
    Iasmina, ai dreptate! M-am inflacarat prea tare! Dar nu suport cand vad ironii de genu...nu-ti place, du-te cu Dumnezeu si lasa-i in pace pe ceilalti.
    spune-mi ai primit mesajul meu privat? Am senzatia ca nu l-a luat.
  •  
    • 242 mesaje
    25 Sep 2002, 15:35
    0 2
    Irina nu l-am primit.
  •  
    • 418 mesaje
    25 Sep 2002, 15:43
    0 0
    De acord Gabi, ai dreptate.

    Iar tu, draga Irina, nu mai tipa la mine. Ca-mi e clar.......

    Si la care meserie te referi, draga?
    La dat acatiste si pomelnice?
    M-ai luat tu la bani marunti ca sa afli cat de buna sunt ????

    Da sunt rea de gura cand vad reactii asa de inversunate.
  •  
    • 418 mesaje
    25 Sep 2002, 15:49
    1 0
    Si daca nu-ti pasa de parerile mele, Irina, de ce te aprinzi asa?

    De ce e nevoie sa tipi ca sa inteleg ca le consideri aberatii. Nici nu ma gandeam ca tu ai sa intelegi ceea ce cred eu.

    Dar eu nu ma supar ca tu ai alta parere.

    Eu ma supar ca esti o braz ni ca!!!!!

    Clar????
  •  
    • 418 mesaje
    25 Sep 2002, 15:53
    0 0
    Si cum adica nu-mi "fierbe oala"? Ce? Ai monopolizat subiectul?
    Sau te pomenesti ca tot forumul?
    Sa-ti cer tie voie sa-mi spun parerea?
  •  
    • 418 mesaje
    25 Sep 2002, 16:02
    0 0
    Citat din spusele Irinei: " n-ai decat sa faci varza de Bruxelles din 'cunostintele' tale "

    Irina draga, din cunostintele mele, eu stiu ca varza de care amintesti e numele unei legume iar nu al unui preparat culinar asa ca nu vad cum sa fac eu o leguma......., dar poate ca tu sti altceva.

    Daca exista si un preparat culinar cu un nume omonim.....gateste tu..... si:"Mananca sanatoasa!"
  •  
    • 827 mesaje
    25 Sep 2002, 16:08
    0 0
    Suferi? Ai complexe de inferioritate? DA-I INAINTE CU T U P E U....Deschide subiecte si baga-te NU TE LASA. Cine a zis mandro sa nu te bagi?
    Fiecare e liber sa spuna ce VREA! Monopolizez forumul? Esti dusa!
    Si ca sa stii, VORBESC CUM MI SE VORBESTE! Uita-te ma mesajele tale; sa stii ca cei/cele ca tine, nu ma sperie, ma ingretoseaza.
  •  
    • 242 mesaje
    25 Sep 2002, 16:14
    0 0
    Prietenele noastre din strainatate, astazi am revazut albumul, si va multumesc ca ne-ati oferit aceasta bucurie, ideea a fost buna. Voi care sunteti plecate din Ro., asa cu pozele si imaginile placute ne-ati introdus si pe noi putin in lumea voastra. Noi aici ne bucuram de frumusetea spirituala, cum spunea Jewls , acolo nu este asa ca aici.
    Puteti intra la "Bumerang - Arta si cultura - Religie- si sun mai multe site-uri. La "Resurse ortodoxe romanesti" puteti intra online prin multe manastiri de aici de la noi, si sunt si multe invataturi si chiar si rugaciuni( nu mai stiu exact pe ce site)
    Numai bine.
  •  
    • 242 mesaje
    25 Sep 2002, 16:18
    1 0
    Fetelor, am schimbat subiectul, asa ca potoliti-va.
    Irina, astept mesajul tau pe privat.
  •  
    • 151 mesaje
    25 Sep 2002, 16:22
    0 1
    Irinuca,
    multumim tare mult pt. rugaciunea pe care ne-ai scir-o. Ai avut intradevar o idee f. buna sa o scrii direct pe forum, a.i. sa se poata folosi oricine are nevoie de ea!
    Multumim inca o data si te pupam toate evele!
    Mirela
  •  
    • 827 mesaje
    25 Sep 2002, 16:23
    0 0
    Nu l-ai primit? Ti-am scris doua. I-a verifica, si spune-mi, te rog.
  •  
    • 827 mesaje
    25 Sep 2002, 16:30
    0 0
    Iasmina, din respect pt.tine si pt.celelalte eve, ma opresc din 'dialogul' cu impricinata. PROMIT.
  •  
    • 418 mesaje
    25 Sep 2002, 17:01
    0 0
    Complexata, esti probabil mataluta, caci "impricinata" a vorbit calm.

    Eu nu am tipat.
    Daca am folosit majusculele am facut-o ca sa-mi subliniez punctul de vedere, nu ca sa arunc invective dintre cele mai diverse cum ai facut 'neata.

    Spui ca aluziile mele nu-si au locul in ac. subiect delicat dar tu iti dai drumul la gura cum vrei punanad si pauze intre litre ca sa nu iti cenzureze formularile.

    Te deranjeaza ca am simtul umorului si stiu sa-mi spun parerea si fara sa folosesc "limbajul de cartier"? Aici te-am citat. De fapt ce incercai tu sa numesti se cheama "argou".

    Si....utilizeaza-l mai departe daca pentru aluzii n-ai stofa.
    Eu stiu sa ies ditr-o disputa cu capul sus caci am limite nu ma arunc la jigniri.

    Adio...
  •  
    • 1443 mesaje
    25 Sep 2002, 20:11
    0 0
    fetelor, stati asa, ca ati putea fi chiar prietene, va cunosc pe amindoua si sunteti senibile amindoua si destul de temperamentale. asa ca mai bine faceti pace. irina, greensilk este din partea celor care simt, asa cum este si gabriela de la subiectul cu apocalipsa. poate ca nu au citit asa mult din religie, dar e foarte bine ca sunt cu dumnezeu. deci, la capitolul asta al credintei sunteti pe aceeasi baricada. Greensilk, Irina face parte din cei care au citit mult la subiecte religioase, si cind se enerveaza, este mai mult dintr-o generozitate gresit directionata. ea este mai mult furioasa pe sine, de parca s-ar simti raspunzatoare pentru toti cei care n-au citit ce a citit si ea. le fel de sensibila si ea, o ia ca pe un afront personal cind cineva vorbeste mai "dialectic" despre credinta. ar vrea sa "dea" din ce stie, iar cind e respinsa, da cu dreapta dar amindoua sunteti credincioase si bune, asa ca n-are rost sa va ciondaniti numai ca e luna plina afara
  •  
    • 1443 mesaje
    25 Sep 2002, 20:15
    0 0
    asa si acum sa spun ce stiu si eu.

    o zice dogma ortodoxa ca ingerii sunt asexuati, dar eu mi-am vazut ingerasa in carne si oase. intr-o experienta de neuitat, si nu visam. spiritual sunt asexuati, dar in fata noastra ne iau chipul si asemanarea. ingerasa mea este mai in virsta decit mine cu putin, are parul castaniu si scurt, si se sperie grozav daca, atunci cind vorbesc cu ea, fac glume nesarate. ingerii sunt delicati si speriosi, au puterea harului si nu inteleg "raul" cind il vad in noi. se sperie si fug. ingerii intervin numai cind ii rogi. altfel, stau pe margine si se roaga in tacere, fara interventie.

    eu spun asta din experienta mea personala.
  •  
    • 1443 mesaje
    25 Sep 2002, 20:16
    0 0
    din ce stiu, cei nebotezati merg in limburi pina la judecata de apoi. nici in rai, nici in iad.
  •  
    • 1443 mesaje
    25 Sep 2002, 20:41
    0 0
    irina, cu blindete cistigi mai mult, mai ales pentru tine. nu-ti otravi sufletul in suparare ca altii nu inteleg ce sustii tu. trebuie sa intelegi ca oamenii, mai ales dupa ce s-a vorbit atit de mult despre pacatele preotilor din romania si cum ne-au vindut stapinirii si securitatii, cum au acceptat sa fie darimate bisericile, cum au pacatuit homosexual cu novicii in manastirii...romanii au pierdut increderea in vechea generatie de preoti. iar in generatia noua nici nu poti cistiga increderea, Irina, mergi o data la seminarul din Bucuresti si vezi ca se destrabaleaza aia acolo mai rau ca studentii de la medicina sau litere mai rar vezi pe cineva acum alegaind calea preotiei pentru altceva decit avantaje materiale si pozitie sociala. sa nu uitam cit de cruzi sunt unii preoti care nu ingroapa pina nu vad banul! sunt atitea povesti, am patit-o si eu!!

    este defensiva atitudinea lui greensilk, pentru ca ea vrea sa se apere in credinta ei de "liturghiile" care nu sunt facute cu inima curata de catre preoti. mai bine, hai sa cadem de acord ca exista inca preoti cu har si sa ne sfatuim unde sa-i gasim si sa ne indrumam catre ei. eu am intilnit numai unul in intreeaga mea viata, si am cautat mult. de aceea sunt si eu asa defensiva cind mi se spune de ei sau de dogma bisericeasca. mi-a luat tare mult timp si chin interior sa discern ce este de mentinut din dogma si ce a fost pus acolo de conciliile bisericesti in scopuri nu tocmai ortodoxe. tocmai pentru ca toate il iubim nespus pe dumnezeu, tocmai de aceea irina, greensilk, suntem asa de patimase si il aparam in inima noastra de ceea ce ni s-ar parea sa fie ofensa sau atentat

    gabrielaiasmina, in romania nu am vazut atita credinta cita vad aici in america.si imi cer scuze ca te contrazic. chiar si numai simplul fapt ca lumea e civilizata in relatiile cu ceilalti, in ciuda problemelor personale, spune multe. sunt credinciosi in bisericile din romania care iti infig un cot in burta daca le tai fatza sa vezi slujba mai bune, in timp ce le curg lacrimile pe obraji in extaz religios. Fariseismul e peste tot si ipocrizia spirituala la fel.
    aici bisericile sunt pline ochi duminica, cum in romania vezi numai de Pasti si Craciun.

    si, ca sa -ti dau un exemplu, am trait o data, prin 1994 tragedia spaimei interioare, si am cautat un preot care sa ma indrume. era o problema de constiinta. urma sa prezint un talk show pe tema puterilor paranormale ale omului si aveam invitati din domeniu, adica persoane care practicau bioterapia, etc. si eram mica si nestiutoare si am cazut in disperare, caci nu voiam sa actionez "impotriva" credintei. si am mers singura cu trenul pina la manastirea din Sinaia, unde auzisem de calugarii cu har...iese unul din cladire, mirosind a vin si mincare, cu grasimea inca pe obraji...si, eu pling si-i spun ca trebuie sa apar la TV si nu stiu cum sa pun problema cu invitatii mei. sunt ei in afara credintei sau cum? Biblia zice sa fie spinzurati vrajitorii, dar in acelasi timp dumnezeu trimite semne si minuni prin oameni. cum sa discern intre vrajitori si iluminati, intre cei proscrisi si cei cu dar de a face minuni de la dumnezeu? mi-e sila sa spun cum s-a purtat preotul ala cu mine, era sef pe-acolo, ca nu ma pricep la ierarhii. mi-a atras atentia in primul rind ca am nimerit inttr-un moment cind preotii manastirii sunt dupa masa si isi fac siesta...apoi, sa vin mai tirziu. nici nu l-au miscat lacrimile mele, eram intr-un impas de constiinta. si i-am zis ca mai triziu nu pot, ca trebuie sa iau trenul inapoi acasa. si el a zis ca nu are ce sa faca. ori vin mai tirziu, ori vin maine dimineata cu alt tren...

    stiu ca o intimplare nu caracterizeaza toata tagma preotimii si nu am incetat sa cred ca nu sunt toti asa. dar ma feresc sa merg pina in pinzele albe pina si in ceea ce priveste Biblia. cred in spiritul si cuvintul Bibliei. dar nu pot sa uit ca aceasta carte sfinta era mai cuprinzatoare pina s-a intrunit conciliul de la Niceea sa decida ce ramine si ce nu, ca text biblic...
  •  
    • 1443 mesaje
    25 Sep 2002, 20:46
    0 0
    fetelor, din ce stiu eu, traba cu pacatele generatiilor trecute care atirna pe umerii nostri tine de legea vechiului testament. apoi a venit Iisus cu legea noua a dragostei si iertarii. daca nu e asa, imi cer scuze.
  •  
    • 1443 mesaje
    25 Sep 2002, 20:51
    0 0
    si mai e ceva. nu cred ca trebuie sa aruncam cu piatra. adica atunci cind cineva ne impartaseste cum este dumnezeu sau cum sunt ingerii pentru el. se stie ca dumnezeu a creat omul dupa chip si asemanare. dar fiecare are propria cale de izbavire, dupa sufletul sau. pentru unii, dumnezeu apare ca un judecator, daca inima le este mai puternica si spiritul mai ordonat si mai exigent. pentru altii, apare ca un prieten, sau ca un parinte, sau ca o forta, sau ratiune suprema a lucrurilor, sau speranta inimii. ... eu sunt mai sensibila, asa ca voi, si deci pentru mine El e dragoste...
  •  
    • 827 mesaje
    26 Sep 2002, 10:02
    0 0
    Nu te potolesti? Ai spus dintr-u inceput ca nu duci 'polemici' cu cei care n-au IQ corespunzator tie, apoi ridicola si stupida, dupa ce ai dat la 'gioale' sa vii cu chestii de genul: Va pup si alte chestii.....NU TI-E RUSINE?
    Cerceteaza-ti inca o data mesajele Eminenta Cenusie; si ai sa vezi ca esti 'paralela' vis-a-vis de subiect; prin 'interventia' ta, n-ai facut decat sa te 'usurezi' in mijlocul drumului; chiar nu realizezi ca ne-ai jignit? Cine sa mai zica ceva de TINE?
    Dar n-ai cum sa-ti dai seama; ai 'soriciul' prea gros si impenetrabil; arunca-ti 'harfele' in alta parte unde te simti pe 'pozitii'; cand vei face observatii pertinente si la obiect, o sa-mi scot palaria in fata ta si iti sarut si dreapta! Insa pana atunci termina si nu o cauta cu mine!
    De altfel cu tine se probeaza perfect ceea ce s-a zis:

    NIMENI DINTRE ACEI NEINVATATI TAINELOR DE UNELE CA ACESTEA SA NU SE ATINGA. CINE VA LASA PORCII DIN MARGARITARE SA SE HRANEASCA, SI-N VASE SFINTE CAINII SA LE LINGA?

    Asa ca n-o mai da in tangouri cu mine, madam, si vezi-ti de sirba in caruta!