tratament pentru par

  •  
    • 5 mesaje
    30 Nov 2001, 11:00
    0 0
    imi decolorez si vopsesc parul de vreo 4-5 ani si nu stiu ce sa-i mai fac acum pentru ca nu mai arata asa de bine.In primul rand imi cade mult par,iar alternativa de a-mi lasa parul meu natural nu-mi surade deloc.Cred ca asa (blonda)imi sta cel mai bine si nu vreu sa renunt la aceasta culoare.Stiti cumva vreun tratament eficient pentru par?
  •  
    • 254 mesaje
    30 Nov 2001, 11:07
    0 0
    Se gaseste de la Gerovital H3 un tratament pentru caderea parului. Contine petrol, ulei de ricin si nu costa mult (aproximativ 50.000 lei). Eu am facut acest tratament si vad ca parul imi cade foarte putin acum fata de cat de mult imi cadea inainte.
  •  
    • 5 mesaje
    30 Nov 2001, 13:56
    0 0
    Multumesc pentru sfat.Am sa-l incerc si sper sa-mi faca bine.
  •  
    • 157 mesaje
    30 Nov 2001, 16:06
    0 0
    Te decolorezi de 4,5 ani???vreau sa iti zic ca parul tau a devenit ultra sensibil si ceva nu ii mai prieste..Vreau sa te rog sa imi spui daca te si vopsesti sau..numai il decolorezi,daca il hranesti indeajuns cu balsam sau daca folosesti tot timpul:spuma ,fixativ,gel..etc,si cat de lung este.Toate acestea pot fi cauze care duc la lipsa de stralucire si mai ales(in cazul decolorarii)la lipsa de elasticitate a parului,El devine teapan ca lana sau si mai rau ars si fara vlaga.Da-mi amanuntele acestea si imi voi da seama care e cauza,si iti voi putea da sfaturi profesionale...
  •  
    • 32 mesaje
    3 Dec 2001, 16:53
    0 0
    Pentru Xaviana,
    As dori si eu niste sfaturi despre ingrijirea parului intrucat am aflat de curand ca am un par excesiv de uscat. Nu folosesc de obicei foenul nici produse de styling si incerc sa folosesc sampon pentru par uscat. De asemenea folosesc si balsam dupa fiecare spalare. Nici nu ma vopsesc prea des pentru a considera easta cauza. Din cate am inteles exista produse speciale pentru par foarte uscat dar as dori sa stiu care sunt cele mai bune. De asemenea, cum am parul putin ondulat,(ceea ce inseamna ca de cele mai multe ori sta in toate directiile) as dori sa-l indrept (am auzit ca exista un aparat special). As vrea sa stiu totusi daca acest aparat imi va degrada parul si pentru ce perioada se va realiza indreptarea parului.

    Te pup,
    Larisa
  •  
    • 157 mesaje
    4 Dec 2001, 17:32
    0 0
    pt Larisa...
    As dorii sa stiu cat de ondulat este si de ce anume vrei sa fie drept drept..lucru care se poate realiza cu "prese"speciale ce se gasesc in saloane Dar aceasta solutie nu iti va indrepta parul definitiv ci doar pana la prima spalare pe cap,cand parul va revenii la forma initiala.Cat despre faptul ca este foarte uscat si ca nu reusesti sa rezolvi problema cu un balsam de par...te-as sfatui sa incerci mastile pentru par cu anumite creme speciale ce le gasesti si la Loreal Wella sau Londa..(tratamentul cu crema pt par se aplica de 2 ,3 ori pe saptamana ...depinde cat de uscat este parul..si se lasa sa actioneze 20 min dupa care se clateste din abundenta si se dau NUMAI varfurile cu balsam.Adevarul este ca aceste creme(pe baza de placenta si uleiuri naturale) s-ar putea sa fie greu de gasit in toate magazinele de cosmetice..asa ca incearca in farmacii ...sunt cutii mari de aproape 400g chiar si 1 kg si iti ajung pe o perioada mare de timp si nici nu sunt asa scumpe si merita investitia....pupici
  •  
    • 32 mesaje
    4 Dec 2001, 19:04
    0 0
    pt Xaviana,
    Parul meu nu este extrem de ondulat ci doar atat cat sa stea in toate directiile dandu-mi un aspect neingrijit.
    De curand mi-am schimbat tunsoarea iar stilistul mi-a intins parul cu peria rotunda facandu-l sa arate mult mai ingrijit si mai sexi (parerea colegilor mei). Din pacate parul de la ceafa se ridica mereu iar pentru a-l aranja cat de cat trebuie ca dupa baie sa ma inarmez cu o perie rotunda si cu multa rabdare sau sa ma rog de vreo colega mai draguta sa ma ajute sa-l aranjez. De aceea as dori sa mi-l indrept pentru o perioada mai indelungata de timp.
    Dupa cum vezi e o problema complicata cu noile tunsori... nu stau niciodata si acasa ca la coafor.
    Te pup,
    Larisa
  •  
    • 5 mesaje
    5 Dec 2001, 16:12
    0 0
    Draga Xaviana,multumesc pentru mesaj si mai ales ca s-a gasit cineva care sa ma ajute.Intr-adevar ma vopsesc de vreo 5 ani,iar acum sunt nemultumita ca parul meu este lipsit de stralucire si imi si cade.Balsamul il folosesc mereu, din abundenta.Nu de cate ori ma decolorez ma si vopsesc;iar perul imi ajunge la umeri cam atat este de lung.
    Astept sfaturi de la tine si inca o data iti multumesc pt. mesaj.
  •  
    • 157 mesaje
    5 Dec 2001, 19:12
    0 0
    Pt clara21
    Intradevar parul tau este complet lipsit de vitalitate si ceea ce i-ar trebuii acum este o pauza..NU IL MAI DECOLORA.Ai incercat vopsele ce contin in ele decolorant? Sunt o solutie mai bunicica pt situatia ta actuala si nici nu mai agreseaza parul asa tare..Banuiesc ca poate te-ai obisnuit cu culoarea care o obtii in urma decolorarii dar iti sugestionez sa incerci si altceva..o culoare apropiata de aceea dar care sa nu mai necesite decolorarea..E foarte important sa fac o pauza de cel putin 4 luni ca sa vezi ca parului ii revine elasticitatea..si in plus o schimbare nu iti strica...Apoi ma mai intreb si ce fel de sampon folosesti?2 in unul sau balsam separat?incearca un sampon special pentru par decolorat si vopsit si balsamul la fel...si macar odata pe saptamana o crema de par tratament de care i-am pomenit mai sus...pupici si multa bafta
  •  
    • 5 mesaje
    20 Dec 2001, 10:13
    0 0
    pt. Xaviana
    Multumesc foarte mult Xaviana, parerea ta m-a facut sa iau o decizie foarte radicala.Stii, e buna parerea ta, o schimbare nu strica niciodata.M-am hotarat sa ma vopsesc roscata,nu stiu ce fel imi va sta ,dar macar incerc.Cu vopsea doar parul nu se mai degradeaza asa tare,nu?A...si am uitat folosesc sampon 3 in 1 de la Avon si balsam separat pentru par subtire fin sau gras.Folosesc cateodata chiar si masca pentru par tot de la Avon.Dar sa nu intelegi ca parul meu este foarte degradat, parul in ceea ce priveste fizionomia ,e prima prioritate si tin foarte mult ca el sa arate cat mai bine.Chioar multa lume m-a intrebat cum de nu este asa de degradat parul,de la atata decolorat.Fata de alte persoane care se decoloreaza, parul meu arata bine.Doar ca nu are acea stralucire care o au alte tipe.
    Sper sa-mi stea bine roscata,sau poate imi dai tu o idee.Tenul meu este cam galben palid si imi trebuie ceva sa ma lumineze nu crezi?
  •  
    • 157 mesaje
    20 Dec 2001, 16:59
    0 0
    E o schimbare de la blond la roscat...si eu am la fel tenul palid..dar nu o sa incerc in viata mea sa fiu blonda .Cat despre culoare incearca un rosu nu prea radical spre mov sau visina... imbatraneste deodata...Offf asta e problema ca nu stiu cum sa te sfatuiesc in privinta culorii..fara o poza.Dar oricum incearca ceva bland...si vezi ca au culori magnifice si nuante superbe de rosu la Wella sau Viva sau Wellaton .Eu asta folosesc.
  •  
    • 412 mesaje
    28 Dec 2001, 18:24
    0 0
    Vreau sa va "transmit" un tratament care in cazul meu a dat rezultate spectaculoase. Cand am venit in Canada, din cauza stresului mi-a cazut fff mult par...Ajunsesem diesperataarul meu cel lung si frumos cadea fara intrerupere...Am inceput sa-mi fac mashti inainte de fiecare spalare> Masca consta in :1 galbenush de ou amestecat cu 3 linguri de ulei de masline si 3 linguri de miere de albine..Se amesteca bine compozitzia, se umezeshte parul si se aplica masca apoi capul se acopera cu un prosop "trecut" prin apa fiarta..SE lasa masca timp de 30 minute, se spala parul si nu se aplica balsam. rezultatul e instantaneu.
    Bafta'.
  •  
    • 13 mesaje
    2 Feb 2002, 17:59
    0 0
    vreau sa spun ca sunt cateva ingredientre care daca sunnt combinate dau rezultate bune .Acestea sunt :ulei de ricin,ulei de masline,miere,galbenus,petrol,usturoi etc.Incercati ca merita , chiar daca efectele nu snt vizibile imediat oricum nu fac rau pt. ca sunt naturale.Daca vreti am sa va scriu cateva retete pe care le-am folosit si pot sa spun ca m-au salvat.
  •  
    • 23 mesaje
    29 Apr 2002, 02:06
    0 0
    BUNA,DACA AI VRE-O RETETA IMPOTRIVA CADERII PARULUI EU SINT AMATOARE.AM NASCUT ACUM 4 LUNI SI DE O LUNA SI CEVA IMI CADE PARUL.NU AS VREA SA-MI SPERI FAMILIA APARIND INTR-O ZI CHEALA...HELP..MULTUMESC
  •  
    • 6 mesaje
    9 Mai 2002, 11:00
    0 0
    Eu folosesc de aprox. 3 saptamani samponul si balsamul de la L'Oreal cu nutriceramide. Sunt placut impresionata de ele. Deja nu imi mai cade parul (de cateva luni imi cadea parul, la fiecare periat umpleam peria de par). Vreau sa-mi cumpar si masca de par
  •  
    • 63 mesaje
    11 Mai 2002, 14:54
    0 0
    salut clara!

    cind iti cade parul pe o peroada lunga cel mai bine e sa te duci la un dermatolog specializat in chestiuni capilare, ca sa constate problema legata de caderea parului; o analiza de singe e mai precisa in cazurile astea + un bilant hormonal. Incearca sa te duci la unul bun!
    In ceea ce priveste sampoanele, nu mai folosi sampoane de la supermarket gen L'Oreal etc ! Cumpara de la coafor direct ( profesionale) sau din farmacie!Sampoanele de la Supermarket contin prea mult detergent si alti factori care strica parul!
    SA iti cumperi un sampon "utra doux" care se poate folosi in fiecare zi si unul cu tratament. Gelule de drojdie de bere ff bune pt par si creste si mai repede+vitaminele B. TRebuie sa vezi ce zice dermatologul; poate ca iti cade de la pilula, poate ca ai o mica alopetie (si nu e de neglijat, trebuie tratat de pe acum), poate ca e stresul, poate sa fie de la lipsa de fer (in timpul menstruatiei) dar in nici un caz nu este de la decolorare; se strica parul de la decolorare,nu mai este ca inainte dar nu cade de la asta!

    Exista in Occident o solutie care se cheama MInoxidil care se aude ca e buna dar depinde de persoane...Masaje pt pielea capului pt a activa circulatia singelui,multe proteine, masca la virful parului numai, serum si ...doctorul!

    snak
  •  
    • 109 mesaje
    13 Mai 2002, 15:02
    0 0
    Va rog mult de tot sa-mi spuneti ce pot face impotriva parului gras sau mai bine zis extrem de gras. Si eu si fiica mea suferim de aceasta problema si e tare dizgartios ca un par spalat cu doar o zi in urma sa arate soios.
    Spalatul de ( la trei zile) nu cred ca e bun deoarece observ ca imi cade mult par cu cat ma spal mai des. Am incercat N sampoane dar se pare ca nu am gasit nimic bun.

    Va multumesc anticipat
  •  
    • 234 mesaje
    9 Iun 2005, 10:53
    0 0
    Buna, Eu pt par gras am folosit Garnier Fructis. Intr-adevar lasa parul scartaind de curatenie, cum zice in reclama. Parul meu e cand gras cand uscat, mereu variaza. Cand e gras mai dau la radacina cu alcool sau cu otet injumatatit cu apa, iar cand e prea uscat il dau cu ulei de masline.
    Cred ca e bine si cu ou dar eu nu am incercat.
  •  
    • 213 mesaje
    9 Iun 2005, 11:21
    0 0
    PT XAVIANA:

    Buna, am observat ca te pricepi si as vrea sa-mi dai si mie vreo cateva sfaturi cu privire la perisor.
    Problema mea e ca vreau sa fac o schimbare de culoare.Vreau sa trec de la negru la saten (castaniu mediu) cum se poarta anul asta. Din cate am inteles,singura modalitate de a scapa de "negru" e decolorarea, si sincer nu ma tenteaza, mai ales ca parul meu e lung pana-n talie, are firul gros si e si f stralucitor.Ma gandeam ca poate exista alte modalitati, si...trebuie sa existe!!! Auzisem ca L'oreal FERIA Colour Booster iti schimba culoarea datoria pigmentului,si cu toate astea recunosc ca n-am prea mare incredere in produsele astea de pe piata.
    Culoarea mea naturala e castaniu inchis si de cativa ani buni m-am tot incapatanat sa ma fac bruneta(negru-albastru). Nu-mi mai place deloc, mi se pare monoton, si cum am zis mai sus vreau o schimbare. Si-n plus sunt si deschisa la ten si culoarea asta nu face decat sa ma imbatraneasca si mai mult, si...pentru Dumnezeu(!!!) am doar 19 ani
  •  
    • 271 mesaje
    9 Iun 2005, 11:34
    0 0
    Din pacate si eu am fost vopsita bruneta-la fel negru albastrui cand eram liceanca-era un fel de obsesie generala culoarea asta si nu am reusit sa scap de ea decat gradual, vopsindu0ma cu culori cu cate o nuanta doua mai deschise iar in timp a iesit.Acum insa exista asa numitul"decapaj"un proces prin se deschide culoarea parului.Nu stiu cum se procedeaza dar la un coafor cu siguranta vei fi sfatuita de profesionisti si va iesi perfect.Bafta