steriletul!!

•  
    • 412 mesaje
    29 Nov 2001, 23:34
    0 0
    Dupa ce am nascut am folosit drept mijloc de contraceptzie steriletul.
    Apoi am plecat in canada si spre marea mea surprindere cand am mers la medic sa il scoata..nu l-a mai gasit..."stringul" (firul) se rupsese si a trebuit sa fac o operatzie (simpla) pentru a mi-l indeparta...
    Va scriu pentru a va avertiza:avetzi grija sa scoatetzi steriletul inainte de perioda "de garantzie"..altfel suntetzi supuse riscului de a aparea complicatzii.
    Acum nu am sterilet..deshi am cumparat altul nu mai sunt deloc tentata sa-l "pun"...
    Poate sa folosesc alte mijloace de contraceptzie..Voi ce zicetzi?
    Multumesc
  •  
    • 270 mesaje
    30 Nov 2001, 12:31
    0 0
    vanesa, si eu am auzit de tot felul de complicatii provocate de sterilet: infectii sau
    mai stiu eu ce. aveam vreo 18 ani cand mi-a povestit o colega casatorita
    despre problemele provocate de el. il schimbase de 2 ori
    si de fiecare data s-a ivit ceva. asa ca as merge pe orice alta metoda
    de contraceptie in afara de el...
  •  
    • 96 mesaje
    3 Dec 2001, 09:07
    0 0
    Eu nu vreau sa descurajez pe cele care folosesc sau vor sa-si puna sterilet si nici nu sunt impotriva acestei metode de contraceptie. Poate ca depinde de organismul fiecareia cum se adapteaza si ce surprize poate rezerva acesta.Vreau doar sa va povestesc ce am patit eu.
    La un an dupa ce am nascut m-am hotarat sa-mi pun sterilet. Mi s-a spus ca rata de esec este fff mica, cca.0,1%. Timp de 7 luni totul a fost O.K. Ma duceam la controale periodice si n-a aparut nici o problema in afara de cicluri mai lungi si abundente. Dupa 7 luni, surpriza! Eram din nou insarcinata. La ecografie, s-a vazut steriletul cazut in colul uterin si sarcina bine mersi la locul ei in uter. Doctorul meu a fost foarte mirat ca steriletul a alunecat si mi-a spus ca asa ceva se intampla foarte rar.
    Nici nu vreau sa-mi reamintesc clipele groaznice prin care am trecut atunci. Nestiind ca voi ramane gravida si consideran sigura aceasta metoda faceam un tratament pentru slabit cu medicamente. Am consultat mai multi doctori cu privire la medicamentul respectiv si parerile au fost impartite. Un singur medic, care a avut amabilitatea sa citeasca prospectul mi-a spus ca voi face acest copil pe riscul meu. Nu mi-am asumat acest risc si am facut avort. M-am simtit oribil pentru ceea ce a trebuit sa fac si aproape ca am facut o depresie.Ma gandeam la toate implicatiile de ordin moral, religios dar in primul rand m-am gandit ca nu as face fata daca as naste un copil bolnav. Dupa ce am terminat cu sarcina am discutat chiar si cu un psiholog.
    Nu doresc nimanui sa treaca prin ce am trecut eu. Nici acum nu-mi dau seama de ce mi s-a intamplat asa ceva si nu stiu daca a fost medicul de vina.
    Aveti grija de voi!
  •  
    jad
    • 1039 mesaje
    4 Dec 2001, 03:01
    0 0
    Xandra, ai dreptate!Eu am o cunostiinta foarte buna, care si-a pus sterilet in germania, si vreau sa-ti spun ca a avut parte de cele mai bune cadre medicale, sotul ei fiind ceva...pe langa ambasada...rezultatul: a stat linistita si, la trei luni de la intoarcerea in tara a constatat ca este insarcinata! a mai facut si al doilea copil care a iestit destul de reusit, dar...s-a intamplat! cand nu trebuia! Acum, vreau sa te intreb si eu ceva, nu vreau sa par caraghioasa, dar am ajuns la concluzia ca arunci cand Dumnezeu vrea, totul este posibil!Am nascut-o pe cea de a patra fetita prin cezariana, am profitat de ocazie pentru a-mi " lega trompele". In spital, am auzit una dintre mamici povestind de cumnata ei care, dupa aceasta metoda de sterilizare, dupa cca patru ani, a ramas din nou insarcinata.Crezi ca este posibil? Ai auzit de asa ceva?
  •  
    • 10 mesaje
    24 Ian 2002, 14:02
    1 0
    ai dreptate, se pot intampla si accidente. Ca orice mijloc contraceptiv, nu se poate garanta o contraceptie de 100%. depinde foarte mult de organismul fiecareia, de medicul care a facut operatia, de rigurozitatea controalelor, etc. Eu am steriletde 5 ani si jumatate si nu am avut nici o problema. deci, sunt cazuri si cazuri...
  •  
    • 78 mesaje
    27 Ian 2002, 00:10
    0 0
    TIMP DE TREI ANI AM AVUT STERILET SI NU AM AVUT NICI O PROBLEMA ;DE DOI ANI MI-AM SCOS STERILETUL IAR DE UN AN MA CHINUI SA MAI FAC UN COPIL SI EFECTIV SUNT ATIT DE INGRIJORATA CA NU POT RAMINE INSARCINATA.TOTUL ESTE CU SEMNUL INTREBARI?????????????
  •  
    • 740 mesaje
    12 Feb 2002, 21:45
    0 0
    ce ti-e si cu mijloacele astea contraceptive ! numai batai de cap !
  •  
    • 6 mesaje
    15 Feb 2002, 12:30
    0 0
    Am avut sterilet timp de 4ani si totul a fost in regula pana cand a trebuit sa fac un tratament antiacneic cu contraceptive,,DIANE35''.Dupa 1,1/2luni de tratament am eliminat steriletul in timpul ciclului.Doctorul mi-a spus ca asemenea cazuri sunt foarte rare.Am facut o pauza de 8luni,dupa care mi-am pus altul.Numai ca de data asta,la ovulatie,aveam niste dureri groaznice.Am crezut ca vor dispare in timp,dar m-am inselat.Dupa 5luni am renuntat la el.Ce nu pot intelege estee ce am avut reactia asta a doua oara cand mi-am pus steriletul?Doctorul care mi-a scos steriletul nu a putut sa-mi dea nici o explicatie.
  •  
    • 752 mesaje
    2 Mar 2002, 07:42
    0 0
    o lasa una
  •  
    • 55 mesaje
    2 Mar 2002, 07:47
    0 0
    ????
    sweetbia - ce se intampla?
  •  
    • 153 mesaje
    4 Mar 2002, 00:45
    0 0
    Am avut primul sterilet la un an dupa ce am nascut fetita si sincera sa fiu, nu am avut motive de plans. Totul a fost perfect, exceptand durerile din momentul implantarii. Insa au fost cateva minute doar.
    Dupa 5 ani mi l-am scos, am facut o pauza, dupa cum ma invatase medicul si mi l-am pus pe al doilea. L-am pastrat mai multe luni doar pt ca medicul imi spunea ca in curand mi se va obisnui organismul. Aveam dureri mari, singerari zilnice si l-am scos.
    Am apelat la un nou mijloc contraceptiv- se spune ca-i cel mai sigur de pana acum, care se numeste Implanon. De fapt e un betisor de cativa milimetri diametru, cam cat un ac si lung de vreo 3-4 cm care se implanteaza in bratul stang, sub piele, in asa fel ca il simti cand pipai. El functioneaza tot pe baza de hormoni. Reactia a fost ca in 4 luni m-am ingrasat cu 12 kile. Mi-era atat de foame, facusem o obsesie din a-mi umple sertarul cu ciocolate si cu alimente in general. Pentru ca in urma cu 3 luni ma lasasem de fumat, am crezut ca asta e cauza, pana in momentul in care mi-a spus un medic ca multe medicamentele si mijloacele de contraceptie pe baza de hormoni modifica apetitul. Acum mi s-a reglat apetitul, greutatea ajunge incetul cu incetul la normal, iar implanonul l-am schimbat. Alt inconvenient? Mi-au aparut puncte negre pe fata, le tratez, apar iar, si nici eu nu stiu ce sa mai fac. Iarasi conceptionale, alti hormoni straini in corp care poate iarasi imi vor modifica greutatea, sau mai stiu eu ce reactii adverse... Voi ce spuneti?
  •  
    • 6 mesaje
    6 Mar 2002, 11:30
    0 0
    Draga lorelei,pe langa toate ,,urmarile"evidente ,care iti trag un semnal de alarma ca organismul tau nu le tolereaza,ar trebui sa te gandesti si la bietele organe care trebuie sa proceseze(cu"de rigoare)toti acei hormoni.Ma refer in special la stomac si ficat.Nu stiu daca merita sa risti buna lor functionare.Eu am avut,in urma cu 13ani hepatitaB si stiu ce greu e sa ai probleme cu ficatul.
    Am citit despre DIAGRAMA,dar nu prea stiu cum se fixeaza astfel incat sa fie sigura.Ar fi foarte comod cu ea:o pui,faci dragoste,o scoti dimineataCel putin in America este foarte intrebuintata.Daca stiti voi mai multe,spuneti-ne si noua.
  •  
    • 153 mesaje
    6 Mar 2002, 17:30
    1 0
    Si eu as dori sa stiu mai multe despre asta! Cine ne poate lamuri???
  •  
    • 412 mesaje
    6 Mar 2002, 20:18
    0 0
    Am un sterilet nou, cumparat din toronto. A costat mult-$63.00 dar l-a platit asigurarea de la job...Am vrut initzial sa-l folosesc, apoi m-am orientat spre alt mijloc de contraceptzie...Daaca suntezi interesate de acest sterilet, vi-l pot trimite...Bunica va veni acasa in aceasta saptamana..NU am nevoie de bani...Poate pot ajuta o doamna care nu are mijloacele financiare si are mare nevoie..
  •  
    • 4 mesaje
    6 Mar 2002, 21:14
    0 1
    Am 27 ani, si mi-am pus un sterilet de un an si doua luni. Nu am avut niciodata nici copii si nici avorturi. Nu am nici o problema cu steriletul si ma simt foarte bine. Oricum, medicul mi-a spus sa nu-l tin mai mult de 3 ani. As vrea sa stiu ce operatiune este mai dureroasa, montarea sau scoaterea steriletului? Ce presupune scoatere sterilet fara "curatare"? Multumiri anticipate.
  •  
    • 153 mesaje
    6 Mar 2002, 23:09
    0 1
    Draga Vanesa! si eu sunt in cautarea unui mijloc de contraceptie mai bun decat cele avute pana acum. Ce folosesti tu si cum ti se pare? ai putea te rog sa-mi dai mai multe amanunte? Ce stii despre acea Diagrama?
  •  
    • 412 mesaje
    19 Mar 2002, 16:40
    0 0
    lorelei, imi pare rau ca am raspuns cu intarzie...Noi folosim clasicele prezervative (cu arome
    Nu porea shtiu multe despre diagrama...am folosit insa diafragma de cateva ori...
  •  
    • 6 mesaje
    4 Apr 2002, 17:46
    0 0
    Eu va spun ca am steriletul de un an si jumatate . Mi l-am pus dupa un an de la nastere si pot sa va spun ca ma simt perfect si starea mea phihica este mult imbunatatita , iar greutatea corporala este doar cu doua kg mai putin ca inainte de a avea steriletul .Eu zic ca depinde de organismul fiecaruia . Eu nici nu ma gandesc sa il schimb si il voi folosi si pe al doilea , binenteles daca nu apar complicatii intre timp .....