casatorie in strainatate

  •  
    • 725 mesaje
    28 Iul 2005, 11:49
    0 0
    la care, as indrazni sa adaug, un drum in Cipru, 380E avionul, sa aduca toate actele de care are nevoie.
    Diotima,nu mai are sens sa insistam, fiecare crede ca are o idee despre ce-i vorba, dar eu m-am adresat clar celor care sunt in situatii similare cu a mea. Fara suparare: nu am postat sa-si dea cu presupusul unii si altii daca habar nu au. Imi trebuie o parere avizata daca exista cineva, daca nu, nu-i bai o voi rezolva eu intr-un fel. Inca odata multumesc tuturor pt. pareri dar le vreau avizate, nu PRESUPUNERI SAU PARERI.

    pupici
  •  
    • 228 mesaje
    28 Iul 2005, 12:48
    0 0
    Imi pare rau Ada, eu chiar speram sa te pot ajuta, daca tu nici macar asta nu poti aprecia...imi pare rau!
  •  
    • 1511 mesaje
    28 Iul 2005, 12:53
    1 0
    Tre' sa spun de la bun inceput ca n-am habar, am numai o nelamurire logica:
    daca tu ai vrea sa mai faci cununia in Ro, el ar trebui doar sa prezinte un act in care scrie ca nu e casatorit acum. Dar asa ceva nu pupa si asta din motive intemeiate.
    Deci pe de-o parte cununia voastra nu este recunoscuta, dar pe de alta el este casatorit
  •  
    • 228 mesaje
    28 Iul 2005, 13:00
    0 0
    in plus, daca tie aici autoritatile iti spun ca acea cununie facuta de voi=0 chiar crezi ca se poate schimba ceva daca una dintre noi zice ¨da domne ai dreptate, astia de la politie sunt habarnisti!¨
    sincer, fetelor! Cat despre taxa aceea de 700 de dolari eu chiar nu am auzit nimic...poate in 7 ani s-au mai schimbat lucrurile. Intr-adevar sunt necesare o gramada de acte,dar...asta e. Unele primarii au site pe net, eu la mine in oras am aflat tot ce am avut devoie scriind un mail si am aflat tot ceea ce am avut nevoie in scurt timp....de ce nu incerci sa pui o intrebare cuiva care chiar arr putea sa te ajute...eu sper sa iti fie bine si sa iti rezolvi problemele.
  •  
    • 725 mesaje
    28 Iul 2005, 14:56
    0 0
    fetelor,

    Se pare ca va ofensati foarte usor. 1. 1.Nu ma ajuta cu nimik parerile unora care nu trec prin ce trec eu si nu se lovesc de ce ma lovesc eu.
    2. Am apelat la persoane care au trecut prin ce trec eu, sa invat ceva din experienta lor, eventual sa-mi usurez situatia.
    3. Nu ma intereseaza pareri de genul "Primaria habar nu are" sau "politia habar nu are" samd, prin simplu fapt ca NU MA AJUTA CU NIMIK.
    4. Pur si simplu v-am rugat sa nu va mai dati cu presupusul, ca asta e cel mai usor la curul altuia, daca nu ati trecut prin asta voi s-au cineva apropiat.
    5. Nu am timp sa-mi pierd in polemici sterile.

    va pup.

    Ca dovada o singura persoana a inteles despre ce vorbesc si aceea are experianta unui mariaj cu un cetatean strain grec.M-am gandit ca suntem mai multe si am cu cine ma conversa.
  •  
    • 1511 mesaje
    28 Iul 2005, 20:49
    0 0
    Bey, aici esti pe un forum public gratis, ce te tot ofensezi atata ca-si da lumea cu parerea? E dreptul fiecaruia s-o faca!
    Du-te la un avocat, plateste-l, si pune-l sa-ti rezolve problema. Abia atunci te poti plange de el daca isi da personal cu parerea fara sa aiba habar.

    Si-nca ceva: daca ai fi pus titlul topicului ca lumea, probabil c-ai fi primit mai multe raspunsuri avizate. Dar se pare ca la asta nu te-a dus mintea.
  •  
    • 188 mesaje
    28 Iul 2005, 22:46
    0 0
    Eu m-am casatorit acum sapte ani, cu cetatean strain( brrrr, ce groaznic suna!) La primarie nu a trebuit sa platim nimic in plus fata de casatoriile intre cetateni romani. Un act mai special pe care l-au cerut a fost acel certificat de capacitate de mariaj, din care sa reiasa ca nu e casatorit.
    Si-acum ajung la problema Adei. Cu certificatul de casatorie romanesc, fara traducere sau altceva, ne-am dus la ambasada, iar cei de acolo au transcris casatoria in registrul lor de stare civila si ne-au eliberat livretul de familie. Asa am facut si cand s-au nascut copiii, cu certificatul romanesc de nastere au fost transcrisi si acolo.
    Cred ca ambasada sau consulatul romanesc de la Larnaca stiu f. bine care e procedura in Cipru(apropo, si in Anglia cununia religioasa tine loc si de cununie civila). Daca ei sunt cei magari, ameninta-i ca-i dai in media cipriota, o prietena din Spania asa a facut si s-au miscat urgent!
    Succese!
  •  
    • 725 mesaje
    29 Iul 2005, 10:18
    0 0
    Multumesc frumos Stekill. Uite desi lucrez cu englezi habar nu aveam ca si la ei este la fel.
    numai bine.
  •  
    • 228 mesaje
    29 Iul 2005, 16:34
    0 0
    draga mea, stekill are dreptate...te poti adresa consulatului din tara unde ati facut casatoria pentru eleberarea certificatului de casatorie romanesc. Eu sunt in Spania acum si peste doua luni urmeaza sa nasc si m-am interesat iar certificatul de nastere romanesc il pot ridica de aici de la consulat fara sa mai fie nevoie sa mai facem un drum in ro.

    Si imi pare rau ca te-ai ofilit ca a trebuit sa citesti raspunsuri de la unele care ¨nu te inteleg¨ si sunt mai grele de cap pt a-ti intelege problema...ideea era ca noi am vrut sa te AJUTAM cu atat cat am stiut fiecare, nimic mai mult !
  •  
    • 725 mesaje
    1 Aug 2005, 09:41
    0 0
    Am scapat cat de cat de emotii, se pare ca dosarul a fost admis si urmeaza intr-o luna jumate sa-mi ridic certificatul.
    Va pup si numai bine.
  •  
    • 2 mesaje
    20 Iun 2006, 11:20
    0 0
    Buna
    Ma numesc Andreea si anul acesta in octombrie voi veni si eu in grecia.As vrea sa corespondam si sa te pot intreba mai multe despre viata de acolo.
    Mailul meu este :marinandreea76@yahoo.com
  •  
    • 2 mesaje
    26 Nov 2010, 17:26
    1 0

    BUNA, AM CITIT PROBLEMA TA SI VREAU SA ITI SPUN CA DESII NU STIAM CE PROBLEME SUNT DACA AI FACUT DOAr nunta religioasa in cipru iti scriu ca eu am cununia civila fixata cu un cipriot in cipru acum in decembrie si nu iti spun cate acte  a trebuit sa am dar o poti face in cipru.iti trebuie de la primaria orasului de unde esti o adeverinta cum ca nu esti casatorita si daca momentan nu te poti duce in romania sa o iei nu este nici o problema, eu mam dus in nicosia la ambasada romaniei si am facut o imputernicire mamei mele pt a o putea lua de la primarie, apoi te duci la posta si io trimiti originalul binenteles platesti vreo 15 euro si 70 la ambasada dupa care trebuie sa tio trimita original inapoi te duci in nicosia este un birou unde se fac traduceri si ti le legalizeaza, apoi te duci cu sotul tau la tribunal si faceti 2 hartii stie sotul tau trebuie sa jurati cum ca nu sunteti casatoriti in prezent cu alte persoane te fizeaza la primarie si ti sa terminat problema.te pup si bafta.daca vrei nr meu de telefon din cipru sa iti explic mai multe este 96567301.

  •  
    • 2 mesaje
    26 Nov 2010, 17:29
    0 0
    sa o faci in romania este mult mai dificil mam interesat eu ca asa vruiam sa o fac dar din pacate trebuie sa depui toate dosarele inainte cu 12 zile, din cauza ca este cipriot nu poti rezolva analizele cu bani, trebuie un translator oficial sa fie prezent, mie mi sa parut foarte dificil poate si din cauza ca ma duc acum de craciun doar 3 saptamani si nu as fi avut timp.
  •  
    • 2791 mesaje
    26 Nov 2010, 19:09
    0 0

    doar ca e diferenta de cativa ani
    si-o fi rezolvat fata problema intre timp

     

     

     

    (ai o garmatica de balta... vai mama ta!)


    Acest mesaj a fost editat de către medion: 26 Nov 2010, 19:10
  •  
    • 7967 mesaje
    27 Nov 2010, 10:18
    0 0
    In cazul in care locuiti in Cipru, trebuie facuta un fel de cununie civila la ambasada Romaniei. Fara acel certificat esti ca si nemaritata in Romania! Prietena mea s-a casatorit cu un egiptean (crestin) si a facut-o si la ambasada pt ca altfel nu ar fi fost valabila doar cea de la biserica...In cazul in care nu sete crestin(poate musulman sau altceva) se face la sharia si la ambasada...
  •  
    • 2791 mesaje
    27 Nov 2010, 20:24
    0 0
    ... alta

    (mesaje din 2005)
  •  
    • 7967 mesaje
    28 Nov 2010, 10:15
    0 0
    Mai, ai dreptate, uite ca m-a luat valul si chiar nu m-am uitat la data... Dar, poate o fi divortat si e la a doua casatorie...i-o fi bun sfatul!
  •  
    • 2791 mesaje
    28 Nov 2010, 11:04
    0 0
    poate
  •  
    • 1 mesaje
    17 Mai 2018, 13:26
    0 0
    Am gasit acest birou de traduceri, pentru cine are nevoie. http://www.traducerejuridica.ro . Mie mi-a fost de ajutor. Am fost multumita de serviciile oferite.
  •  
    • 2 mesaje
    31 Aug 2023, 21:24
    0 0
    diotima said:draga inaa, este imposibil ca ada sa mai faca o cununie civila in romania. ori nu ati inteles exact situatia, ori nu ati citit bine (fara nici un repros). Dincolo de asta, cred ca ti-ai dat seama ca sotul ei este strain. Cand un strain se casatoreste in rom, in afara de actele mentionate de tine, li se cere si o taxa destul de marisoara - acum 7 ani, cand ma interesasem eu pt sotul meu, imi spusesera de vreo 700$.si nu cred ca sunt pera multi dispusi sa dea atatia bani num ai si numai ca sa faca cununia in rom. de aceea si noi am facut-o in grecia, fara nici o taxa degenul asta.