se poate amana ciclul cu cateva zile?

•  
    • 24 mesaje
    8 Iul 2005, 18:10
    0 3
    plec la mare si imi vine ciclul,ce pot sa fac?
  •  
    • 455 mesaje
    8 Iul 2005, 21:59
    0 0
    Poti sa amani numai daca esti sub anticonceptionale.
    Daca ai cutie cu 21 de tablete iei 2 cutii una dupa alta fara pauza.
    Daca ai placheta cu 28 de tablete, ultimele 7 sau ultimele 4 de la urma, colorate diferit, contin placebo, adica nimic. In acest caz sari peste cele de la urma colorate diferit (placeb si incepi o placheta noua fara pauza.
  •  
    • 72 mesaje
    8 Iul 2005, 23:21
    0 0
    da, si eu am nevoie si am si timp pana in august deci sunt deschisa si la tratamnete care necesita timp, ceaiuri orice , nu-mi tebuie numai cateva zile 2-3 si nu m-as apuca de anticon
  •  
    • 218 mesaje
    9 Iul 2005, 01:57
    0 0
    fetelor eu stiu ca e o vitamina care interzie dar nu mai stiu care.eu nu am folosit in schimb aveam multe prietene care o faceau.parca E...dar nu mai stiu sigur.orcum avea efect
  •  
    • 62 mesaje
    9 Iul 2005, 03:40
    0 6
    E vitamina K. Se iau 2 fiole si se cumpara de la farmacie la un pret super mic.
  •  
    • 128 mesaje
    9 Iul 2005, 18:07
    1 2
    Daca nu luati anticonceptionale se ia un medicament numit Orgametril. Se ia fara reteta. Scrie pe prospect cum se foloseste dar trebuie laut cu minim 5 zile inainte de data la cre ar trebui sa vina ciclul si poate sa il intarzie pana la 10 zile.
  •  
    • 541 mesaje
    16 Iul 2005, 19:38
    0 0
    aduska, exista vreu risc daca iei un altfel de medicament?
    si ca eu sunt interesata de o solutie pentru a-l intarzia vreo cateva zile.
    dar vitamina K? cat timp se ia?
  •  
    • 128 mesaje
    21 Iul 2005, 17:31
    0 3
    Va trimit toate informatiile despre orgametril, asa cum scrie pe prospect.
    "Compozitie: Fiecare tableta contine: 5 mg Iynestrenol.

Farmacodinamica: Orgametril este un preparat oral al progestagenului sintetic - Iynestrenol care exercita o serie de efecte analoge cu ale hormonului natural - progesteron. Lynestrenol are o puternica influenta progestationala pe endometru. Aditional, suprima ovulatia si menstruatia atata timp cat se administreaza zilnic fara intrerupere. Orgametril poate fi folosit in situatiile ce necesita un efect progestagenic pronuntat.

Farmacocinetica: Dupa administrarea orala, Iynestrenol este absorbit usor si, consecutiv, convertit in norethisteron farmacologic activ, prin care sunt exercitate efectele sale biologice majore. Dupa ingestia de Orgametril, nivele plasmatice maxime de norethisteron sunt atinse in 2-4 ore. Lynestrenol si metabolitii sai sunt excretati predominant prin urina si numai o mica parte prim materiile fecale.

Indicatii si dozaj: Datorita activitatii sale progestogenice, Orgametril poate fi folosit intr-o gama larga de afectiuni ginecologice, in care este necesara o dominanta progestogenica. In text, prima zi a ciclului menstrual este considerata prima zi a sangerarii menstruale. Hemoragii uterine disfunctionale: Polimenoree: O tableta zilnic in zilele 14-25 a ciclului menstrual. Menoragie si metroragie: 2 tablete zilnic timp de 10 zile. In mod normal sangerarea se va opri la cateva zile dupa inceperea tratamentului. Tratamentul se repeta la urmatoarele trei cicluri menstruale cu doza de 1 tableta pe zi, in zilele 14-25 ale fiecarui ciclu. Daca acuzele nu dispar in timpul sau dupa acest tratament, sunt necesare proceduri diagnostice suplimentare. Cazuri selectionate de amenoree si oligomenoree primara si secundara: Tratamentul trebuie sa inceapa cu administrarea unui estrogen, de exemplu 0,02-0,05 mg etinilestradiol pe zi, timp de 25 de zile. Odata cu acesta se administreaza si Orgametril - 1 tableta zilnic in zilele 14-25 ale ciclului menstrual. Dupa oprirea tratamentului va aparea hemoragia de privatie in aproximativ 3 zile. Tratamentul se continua (al doilea ciclu menstrual) incepand din ziua a 5-a de la declansarea sangerarii, cu estrogenul administrat in zilele 5-25 ale ciclului menstrual si din nou cu Orgametril, 1 tableta zilnic in zilele 14-25. Acest tratament va fi repetat pentru cel putin un alt ciclu. Sindrom premenstrual: O tableta pe zi, in zilele 14-25 ale ciclului menstrual. Endometrioza: Endometrioza poate fi tratata chirurgical, medicamentos sau combinat. Pentru cazurile usoare, tratamentul medical este deseori suficient. Pentru cazurile moderate pana la severe este indicat tratamentul chirurgical cu terapia hormonala preoperatorie. Avantajul terapiei hormonale preoperatorii consta in reducerea vascularizatiei si inflamatiei pelviene, ceea ce faciliteaza abordarea chirurgicala si reduce riscul aderentelor postoperatorii. Doza de Orgametril recomandata este 1-2 tablete pe zi timp de cel putin 6 luni. Cazuri selectionate de carcinom endometrial: 6-10 tablete pe zi pe perioade prelungite. Patologia benigna a sanului: O tableta pe zi in zilele 14-25 ale ciclului menstrual pentru cel putin 3-4 luni. Suprimarea menstruatiei, ovulatiei si a durerii satelite ovulatiei; dismenoree: Tratamentul cu o tableta pe zi incepe in ziua 1 a ciclului menstrual, dar nu mai tarziu de a 5-a zi a ciclului. Se poate continua timp de mai multe luni (fara zile de pauza). Aparitia unor sangerari nedorite pe durata tratamentului impune marirea dozelor la 2-3 tablete pe zi de 3-5 zile. Amanarea menstruatiei: Tratamentul cu o tableta pe zi va incepe cu 2 sampamani inainte de data presupusa a menstruatiei. Daca tratamentul incepe cu mai putin de o saptamana inainte de data presupusa, doza va fi de 2-3 tablete pe zi. In acest caz o intarziere mai mare de o saptamana este nedorita. Daca tratamentul incepe mai tarziu creste riscul de sangerare. De aceea, tratamentul nu trebuie inceput mai tarziu de 3 zile inainte de data presupusa a mestruatiei. Ca adjuvant al terapiei estrogenice in peri-