aparat dentar fix

  •  
    • 4208 mesaje
    30 Ian 2013, 15:44
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 2 mesaje
    1 Feb 2013, 10:33
    0 0

    am nevoie de niste sfaturi de la cineva care si-a pus aparat dentar pe la varsta de 20 de ani. ati avut nevoie de extractie de molari de minte sau de alti dinti?

    daca da,cat v-a costat?

  •  
    • 1 mesaje
    4 Feb 2013, 17:41
    1 0
    adyyyna21 said:

    am nevoie de niste sfaturi de la cineva care si-a pus aparat dentar pe la varsta de 20 de ani. ati avut nevoie de extractie de molari de minte sau de alti dinti?

    daca da,cat v-a costat?

     

     

    Sora mea şi-a pus aparat la 21 de ani. Au trebuit să-i scoată un molar de minte ptr care a plătit 150 de lei. Acum, nu ştiu în ce situaţie eşti tu, ce trebuie scos, dak trbuie scos sau nu... oricum, asta afli in urma controlului. uite ea a fost aici www.confortdent.ro, e un cabinet in sectoru 6 in Bucureşti, de care ea a fost f mulţumită. Îţi trimit şi un link cu preţurile la extracţii: http://www.confortdent.ro/preturi/  Preţurile la aparate le găseşti tu. Toate cele bune

     

  •  
    • 2 mesaje
    22 Iul 2013, 19:36
    3 0
    Regret ca am mers la ortodontul Stelea Lorin. Probleme mari nu am avut, doar 2 incisivi de sus incalecati. A trebuit sa fac un numar fix de sedinte, cu vreo 3 amanate, ajngand in final la 4 ani! 4 ani de deplasari si dureri, nemaivorbind de aspectul inestetic al aparatului. Am mers impreuna cu o prietena, si-a pus si ea si a durat tot 4 ani, cu toate ca avea o situatie diferita de a mea.
    In momentul indepartarii a lucrat pe viu, frezarea gingiei si a dintilor, iti venea sa te urci pe pereti de durere.
    Acest ortodont trateaza oamenii ca pe niste material de laborator, ca pe niste bucati de carne. Si nu spuneti de 2 copile razgaiate, nu stiti ce vorbiti.
    Mare atentie cine merge in Iasi la domnul Stelea.
    Si mie mi s-a spus ca trebuie extrasi 2 premolari, dar am insistat sa nu ii scot, si bine am facut.
  •  
    • 3 mesaje
    6 Feb 2014, 17:39
    3 0

         Vad ca discuta lumea aici despre un anume Stelea Lorin doctor ortotont dintr-asta. Am fost si eu la el acum 7 ani sa fie. 

            Aveam o disfunctie la maxila (maxila prea mica) si mandibula normala. Tot cazul meu urla: disfunctie la maxila, respespectiv: inghesuire maxilara (mandibula fara inghesuire), ocluzie inversa, rapoarte osoase diferite pe cefalo si ortopan deci totul indica largirea maxilei cu pastrarea tuturor dintilor.

     

    El a ales sa imi accentueze disfunctia maxilara scotandu-mi 2 premolari perfect sanatosi fara nici un rationament logic ingustandu-mi si mai mult maxila.

     

         Ce a urmat e can can: probleme mari cu caile respiratorii, retractie mandibulara cu ingustarea fetei, ingustarea gurii, aplatizarea fetei, profil plat, fata parca imbatranise cu 10 ani, un alt om in alte cuvinte dezatruoase. (conform Dr. Mew mandibula a fost fortata intr-o pozitie in spate si in jos ceea ce a dus ca ea sa se adapteze si sa micsoreze cu multe efecte negative)

     

         Cand le-am trimis altora de la Bucuresti si din strainatate ce a facut Lorinache Stelica asta, s-au crucit. Unu mi-a zis ca nici in evul mediu nu se trateaza asa. 

         Cand l-am pus fata in fata cu opiniile altor medici a devenit agresiv (tin minte ca s-a inrosit ca racul si respira de parca fusese pus la zid, hahahaaahh) si a zis ca io is nebun, da,da, fix. 

     

          Cand l-am intrebat de ce nu mi-a dat un consimtamant informat cu privire la faptul ca purtarea unui aparat edge wise (el numai atata foloseste, pt ca numai atata stie) are efecte negative asupra fetei a devenit si mai agresiv.

     

         Cand am incercat sa il reclam la Colegiul Medicilor a dat niste telefoane el si s-a folosit de influenta lui si am primit  raspuns ca am facut reclamtie prea tarziu (desi eram in termen) neputand astfel sa il actionez in justitie.

          De atunci am bagat cam 10.000 de euro sa imi dau fata la loc in Anglia la Dr. Mew si am purtat vreo 4 ani de zile aparate neconventionale. Nu am primit nici macar scuze de la acest doctor ca sa nu mai zic despagubiri de vreun fel.

          Intre timp el conduce un BMW X5 model 2013 de vreo 60 de mii de euro si nu da nici pana azi nimanui consimtamant informat cu privire la tratamentul lui. 

        Aaa si ar mai fi ceva: cand am incercat sa fac publica povestea mea la un ziar din Iasi, tot asa s-a folosit de influenta pe care o are si articolul nu a mai aparut (m-a contactat reporterita si mi-a spus ca a sunat Lorinache pe directorul ziarului si ca a primit ordin sa nu mai publice nimic).

                                                       Asa ca............


    Acest mesaj a fost editat de către gica82: 6 Feb 2014, 17:47
  •  
    • 3 mesaje
    6 Feb 2014, 17:53
    5 1

    Din ce am scris mai jos rezulta ca Lorinache Stelisor de 140 de kile doctor ortoTont nu prea stie meserie ba din contra e panarama maxim posibila si cand e prins in fapt, adica pus in fata opiniilor altor medici seriosi ii acuza pe pacienti ca is nebuni ( adica cum iti permiti tu mai baete sa te duci si sa intrebi pe altii despre cazul tau, esti nebun?)

    Oare unde o fi nebunia? 

     Va jur ca nu-l recomand nici macar, cum zic manelistii astia, la dusmanii mei!

  •  
    • 2 mesaje
    27 Iun 2015, 19:18
    3 0
    Din ciclul: Tot patitu-i priceput! Am avut copilul cu bracketi fixati la renumitul domn dr. Stelea Lorin, din Iasi. Dupa peste 4 ani trasi de par si de o parte si de alta, am reusit, cu foarte mare greutate, sa ne eliberam de acest aparat. Voi rezuma mai jos nemultumirile legate de aceasta 'colaborare', sau, mai exact, de aceasta gaina cu oua de aur ptr dl dr., numita aparat fix. 1. Dr Stelea nu este corect de la inceputul tratamentului cu durata reala a lui 2. Acest tip de aparat nu este pentru toata lumea, asa cum ar dori doctorul Stelea. Sugestie: interesati-va pe internet cand e recomandat, care sunt masurile de precautie si igiena, cat dureaza si, cel mai bine, solicitati o a doua opinie. 3. Copilul meu a dezvoltat in paralel foarte multe carii, pe partea interioara a arcadei; fara legatura aparenta directa cu aparatul.Desi i-a umblat in gura de zeci de ori, nu a catadicsit sa ne atentioneze niciodata, sa mergem si sa tratam cariile copilului. Deci, interes profesional 000. Doar interes material. 4. Trage de timp cat poate de mult, fara niciun argument, pentru a o mai lalai cu aparatul. Singura previziune, este cash-flowul dumnealui, fara nicio preocupare pentru pacient. 5. Lacaomia dr Stelea este nemarginita: pacienti la ora 22; 5 min consultatia; alergatura lui prin toate orasele Moldovei sa isi arunce nada, ca mai apoi sa il caute ei si sa se milogeasca sa scape de aparat. Intr-un cuvant, superficialitate maxima si lipsa de profesionalism. 6. DEspre contentie, nu mai spune nimic, pentru ca, probabil e prea ieftina si prefera aparatul mobil. 7. Intr-un cuvant, ti se face lehamite de 'colaborarea' cu minunatul dr Stelea si saruti pamantul daca te vezi scapat de aparat. Este vaca de muls si atat, fara niciun interes profesional. In concluzie:: La pomul laudat nu te duce cu sacul. Iasul are medici ortodonti mai putin cunoscuti si, poate, mai preocupati de meserie decat sus numitul dr.
  •  
    • 2 mesaje
    27 Iun 2015, 19:20
    3 1
    Din ciclul: Tot patitu-i priceput! Am avut copilul cu bracketi fixati la renumitul domn dr. Stelea Lorin, din Iasi.  Dupa peste  4 ani trasi de par si de o parte si de alta, am reusit, cu foarte mare greutate, sa ne eliberam de acest aparat. Voi rezuma mai jos nemultumirile legate de aceasta  'colaborare', sau, mai exact, de aceasta  gaina cu oua de aur ptr dl dr., numita  aparat fix. 1. Dr Stelea nu este corect de la inceputul tratamentului cu durata reala a lui 2. Acest tip de aparat nu este pentru toata lumea, asa cum ar dori doctorul Stelea.  Sugestie: interesati-va pe internet cand e recomandat, care sunt masurile de precautie si igiena, cat dureaza si, cel mai bine, solicitati o a doua opinie. 3. Copilul meu a dezvoltat in paralel foarte multe carii, pe partea interioara a arcadei; fara legatura aparenta directa cu aparatul.Desi i-a umblat in gura de zeci de ori, nu a  catadicsit sa ne atentioneze niciodata, sa mergem si sa tratam cariile copilului. Deci, interes profesional 000. Doar interes material. 4. Trage de timp cat poate de mult, fara niciun argument, pentru a o mai lalai cu aparatul. Singura previziune, este cash-flowul dumnealui, fara nicio  preocupare pentru pacient. 5. Lacaomia dr Stelea este nemarginita: pacienti la ora 22;  5 min consultatia;  alergatura  lui prin toate orasele Moldovei sa  isi arunce nada, ca mai apoi sa il caute ei si sa se milogeasca sa scape de aparat. Intr-un cuvant, superficialitate maxima si lipsa de profesionalism.  6. DEspre contentie, nu mai spune nimic, pentru ca, probabil e prea ieftina si prefera aparatul mobil.  7. Intr-un cuvant, ti se face lehamite de 'colaborarea' cu minunatul dr Stelea si saruti pamantul daca te vezi scapat de aparat.  Este vaca de muls si atat, fara niciun interes profesional. In concluzie:: La pomul laudat nu te duce cu sacul. Iasul are medici ortodonti mai putin cunoscuti si, poate, mai preocupati de meserie decat sus numitul dr.
  •  
    • 37 mesaje
    30 Oct 2018, 19:49
    1 0
    Aparatul dentar se poate pune indiferent de varsta, normal ca odata ce inaintezi cu varsta, exista mai multe efecte secundare sau neplaceri...

    http://www.ortodonbaiamare.ro/
  •  
    • 3 mesaje
    14 Feb 2021, 15:36
    0 0
    elenaelenap said:Din ciclul: Tot patitu-i priceput! Am avut copilul cu bracketi fixati la renumitul domn dr. Stelea Lorin, din Iasi. Dupa peste 4 ani trasi de par si de o parte si de alta, am reusit, cu foarte mare greutate, sa ne eliberam de acest aparat. Voi rezuma mai jos nemultumirile legate de aceasta 'colaborare', sau, mai exact, de aceasta gaina cu oua de aur ptr dl dr., numita aparat fix. 1. Dr Stelea nu este corect de la inceputul tratamentului cu durata reala a lui 2. Acest tip de aparat nu este pentru toata lumea, asa cum ar dori doctorul Stelea. Sugestie: interesati-va pe internet cand e recomandat, care sunt masurile de precautie si igiena, cat dureaza si, cel mai bine, solicitati o a doua opinie. 3. Copilul meu a dezvoltat in paralel foarte multe carii, pe partea interioara a arcadei; fara legatura aparenta directa cu aparatul.Desi i-a umblat in gura de zeci de ori, nu a catadicsit sa ne atentioneze niciodata, sa mergem si sa tratam cariile copilului. Deci, interes profesional 000. Doar interes material. 4. Trage de timp cat poate de mult, fara niciun argument, pentru a o mai lalai cu aparatul. Singura previziune, este cash-flowul dumnealui, fara nicio preocupare pentru pacient. 5. Lacaomia dr Stelea este nemarginita: pacienti la ora 22; 5 min consultatia; alergatura lui prin toate orasele Moldovei sa isi arunce nada, ca mai apoi sa il caute ei si sa se milogeasca sa scape de aparat. Intr-un cuvant, superficialitate maxima si lipsa de profesionalism. 6. DEspre contentie, nu mai spune nimic, pentru ca, probabil e prea ieftina si prefera aparatul mobil. 7. Intr-un cuvant, ti se face lehamite de 'colaborarea' cu minunatul dr Stelea si saruti pamantul daca te vezi scapat de aparat. Este vaca de muls si atat, fara niciun interes profesional. In concluzie:: La pomul laudat nu te duce cu sacul. Iasul are medici ortodonti mai putin cunoscuti si, poate, mai preocupati de meserie decat sus numitul dr.

     
    Asa e, trebuie avuta mare grija pentru ca cu dantura nu e de joaca. Am descoprit recent in Baia Mare o clinica misto, si are si parte de ortodontie https://dentasym.ro/servicii/ortodontie/