Piatra la rinichi de 4 cm...

•  
    • 1208 mesaje
    15 Iun 2005, 16:32
    1 3
    Fetelor, socrul meu a suferit in 3 ani de zile 4 interventii chirurgicale, fie prin laser fie laparoscopic. I se formeaza non stop piatra la rinichi. La ultima interventie i-au gasit o piatra de 4 cm - cataroi nu gluma - de s-au speriat si doctorii si asta dupa ce, in urma cu un am, i s-au mai scos vreo 2 pietre. Socra-miu bea foarte multe ceaiuri, a incercat si tratamente naturiste, a incercat si tratamentul doctorului Stelian Fulga si nici un rezultat. Cunoasteti vreun caz asemanator? Ma puteti ajuta cu ceva? Stiti vreun laborator in Bucuresti care face analize pietrelor de la rinichi?
  •  
    • 9837 mesaje
    15 Iun 2005, 18:20
    1 1
    Mai demult am suferit si eu de dureri cumplite de rinichi din cauza litiazei.
    Am tinut-o lant asa aproape un an de zile, ajunsesem o umbra - pana cand un medic mi-a spus asa: "Ca sa reglezi metabolismul calciului, trebuie sa reglezi metabolismul magneziului. Iar ca sa reglezi metabolismul magneziului trebuie sa iei vitamina B6."
    Mi-a prescris un regim ciudat (o perioada de vreo cateva saptamani am mancat NUMAI carne slaba fiarta sau fripta, oua fierte tari si branza desarata si nimic altceva in afara de apa fiarta si racita - nici macar ceaiuri sau paine), am luat vitamina B6 si asa am incetat sa mai produc calculi renali.
    E drept, eram tinerica si organismul a reactionat foarte frumos.
    Sa nu intelegi cumva acuma ca as sustine ca tratamentul care a mers in cazul meu va merge si in cazul socrului tau. Dar uite ca se poate ca problema asta atat de nasoala sa poata fi rezolvata relativ simplu, dupa o suferinta destul lunga si groaznica.
    Foarte important este, zic eu, sa gasiti un medic care sa trateze CAUZA problemei, nu efectele.

(Inainte de asta, a mai existat o situatie in care carenta de vitamina B6 mi-a facut probleme - si anume migrene cumplite. Tot asa, dupa ce alti medici ma indopasera cu diverse alte medicamente, la un moment dat unul dintre ei mi-a prescris vitamina B6, iar migrenele au disparut fara urma in cateva zile.)

Cat despre analizele de laborator - din cate imi amintesc, este suficienta o analiza de urina pentru a se determina despre ce fel de calculi este vorba.
  •  
    • 1131 mesaje
    16 Iun 2005, 11:05
    1 0
    Este f. important sa ai grija cu metabolismul. Dupa cum ti s-a mai spus unele alimente trebuiesc evitate pentur ca acelea favorizeaza de fapt formarea calculilor.

Referitor la tratarea problemei deja existente la noi este un leac babesc cu tamaie care se inghite dar cu grija sa nu atinga dintii pentru ca ii afecteaza f. tare si inghitind tamaia aceasta se spune ca sfarama piatra care apoi se elimina.
  •  
    • 9837 mesaje
    16 Iun 2005, 11:22
    0 0
    Cistita, litiaza urinara
    Se face un decoct din 20 gr. radacina de osul iepurelui, fiarta intr-un litru de apa pana se reduce la un sfert, se adauga pentru infuzare (5 minute) 5 gr. de seminte de marar. Se filtreaza, se indulceste cu miere si se bea fractionat in 24 de ore.

Curatarea rinichilor, eliminarea nisipului si calculilor
    6 crengute de mur de 60-70 cm. se rup in bucati mai mici si se fierb intr-o oala fara capac in 6 litri apa, la foc mic, pana cand raman 3 litri.
    Aceasta cantitate se bea intr-o zi, de dimineata pana seara, la culcare.
    Pe parcursul zilei se va manca vegetarian.
    Trei zile dupa tratament, se mananca lacto-vegetarian si se verfica urina in care vom observa nisipul si calculii de mici dimensiuni.

Calculi renali
    Se amesteca pe foc 1 pahar rasina de brad cu 4 pahare apa.
    Se beau cate 25 ml solutie, de 4 ori/zi, timp de 10 zile.
    Se face pauza de 10 zile si se repeta inca 10 zile.
    Se beau 2 litri de ceai diuretic/zi, timp de 3 saptamani.
    40 frunze de par se fierb intr-un litru de apa, la foc mic, timp de 15 minute.
    Se strecoara si se bea in cursul unei zile.
    Se repeta la 7 zile, timp de o luna.
    Dupa 6 luni, se poate repeta procedura.
    Se fierb 25 gr. troscot in 1/2 litru de apa, timp de 15 minute. Se beau 3 cani/zi.
    100 gr. de ceapa rasa se fierb 15 minute intr-un litru de apa, intr-un vas acoperit. Se lasa sa se raceasca si se strecoara. Se adauga apoi 50 gr. miere si se omogenizeaza bine amestecul.
    Seara, la culcare, se bea toata cantitatea.
    Se continua tratamentul pana la eliminarea tuturor calculilor.

**
    Sunt terapii luate de pe http://www.vindecare.go.ro - printre autorii lucrarii se numara si Valeriu Popa.
  •  
    • 9837 mesaje
    16 Iun 2005, 11:30
    0 2
    Apropo de alimentatie: eu faceam negresit crize puternice de colica renala dupa ce mancam anumite alimente (de ex.: spanac, stevie, rosii, castraveti), din nestiinta. Dupa ce intr-o seara am mancat la cina salata de rosii cu castraveti, in noaptea aia am ajuns la spital, din cauza durerilor.

Uite aici un articol foarte bun despre alimentatia in litiaza renala:

http://www.e-sana.ro/index.php?a=139
  •  
    • 455 mesaje
    17 Iun 2005, 09:36
    0 0
    DUPA O CARTE RECENTA publicata de universitari occidentali:
    Sunt mai multe tipuri de pietre la rinichi iar regimul e diferit.
    In toate cazurile se beau multe lichide, peste 2,5 litri in 24 de ore repartizate uniform in timpul zilei. Se bea cel putin odata noaptea.

1. LITIAZA CALCICA
    a. CURA DE DIUREZA 2,5 litri in 24 h
    b. In caz de HIPERCALCIURIE (concentratie mare de calciu in urina) SCADEREA (nu eliminarea) ALIMENTELOR BOGATE IN CALCIU. Maxim 1 pahar de lapte si un iaurt pe zi. Nu tineti un regim foarte sarac in calciu caci creste OXALIURIA (oxalatii in urina). Daca regimul foarte sarac in calciu e tinut mult timp riscati o demineralizare osoasa.
    c. ELIMINATI ALIMENTELE BOGATE IN OXALATI: spanac,revent, sparanghel,
    sfecla rosie, nuca, ciocolata, cacao, cafea, ceai verde sau negru
    d. CONSUM MODERAT DE SARE
    e. CONSUM MODERAT DE PROTEINE (carne) sub 1 gram proteine pe kilogram corp in 24 ore.

2. LITIAZA URICA
    a. cura de diureza
    b. Apa minerala alcalina (nu stiu care-i aia) in cantitate necesara pentru a avea un pH al urinii intre 6 si 6,5
    c. Bolnavul isi controleaza singur pHul urinii cu bandelete urinare sau hartie indicator de pH.
    d. regim sarac in PURINA (fara alcool, bere, vin). BEREA e interzisa.
    e. la recomandarea medicului, ALOPURINOL sau ZYLORIC

3. LITIAZA CISTINICA
    - Cura de diureza
    - Alcalinizarea urinii band apa minerala alcalina
    - Vitamina C
    - Regim sarac in PROTEINE

4. LITIAZA XANTICA
    - Cura de diureza
    - Regim sarac in PURINA
    - La recomandarea medicului, ALOPURINOL sau ZYLORIC
  •  
    • 1208 mesaje
    20 Iun 2005, 11:28
    0 0
    Va multumesc din suflet fetelor. Vom incerca si retele astea si in paralel cautam totusi un medic bun caci pana acum vad ca nici unul nu stie ce sa-i spuna exact.
  •  
    • 455 mesaje
    20 Iun 2005, 12:09
    0 0
    Ca sa sti ce regim trebuie, trebuie stiut ce piatra e.
    Ca sa sti ce fel de pietre sunt:
    - Cea mai fiabila e abaliza calculilor intr-un laborator de BIOCHIMIE mai modern.
    Daca nu reusesti:
    - analiza urinii in biochimie
    - Radiologul isi cam face o idee dupa aspectul pe radiografie (opac, transparent).

Ca sa stie care apa minerala e acida si care e alcalina:
    - Ar trebui sa scrie pe sticla dar nu prea scrie.
    Daca scrie pe sticla:
    - un PH mai mic decat 7 e acid. Exemplu de pH acid: 6,5; 6,2....
    - un pH mai mare decat 7 e alcalin. Exemplu de pH alcalin: 7,5; 7,,8.....
    Daca nu scrie te poate ajuta cineva care lucra intr-un laborator de chimie, de analize, vreun student la chimie, farmacie, biochimie. Dai esantioane de vreo 100 ml din diferite ape din comert. E nevoie de 1 minut e munca.

PANA NU STIE CE PIETRE SUNT
    - E bine sa bea multe lichide
    - Consum rezonabil de proteine (carne) , cam 1 gram pe kilogram corp pe 24 ore. Nu-i bine sa se priveze de carne.
    - Consum rezonabil de calciu si lactate. Sunt permise putine lactate: 1 pahar de lapte, 1 iaurt. E periculos sa se priveze total de calciu si lactate.
    - Regim sarac in oxalati: fara cafea, cacao, ceai chinezesc, ciocolata, spanac, sfecla rosie, nuci.
    - Regim fara bere

Cand afla ce fel de pietre sunt adapteaza regimul mai bine.