dureri groaznice maseaua de minte :((

  •  
    • 138 mesaje
    14 Iun 2005, 09:26
    4 20
    Dragele mele, ajutor – sunt disperata
    Vinerea trecuta (acum 4 zile) am facut o operatie prin care mi s-a extras maseaua de minte din dreapta jos, care era crescuta complet in interiorul gingiei, impingand in ceilalti dinti. Incepuse sa ma doara si mi s-a spus ca asta e singura solutie. M-am operat la un chirurg recomandat de o colega, care s-a operat si ea de doua ori de acelasi lucru. Operatia nu a fost foarte lunga sau foarte grea. Ma bucurasem chiar ca nici nu m-am umflat decat foarte putin.
    Problema este ca am dureri mari, mult mai mari decat inainte sa ma operez, care nu s-au micsorat de loc de vineri si pana acum. Iau cate un calmant puternic (ketonal sau nurofen forte) la fiecare 4-5 ore. Doctorul m-a controlat ieri si mi-a spus ca totul este “OK”, in sensul ca nu e infectat… dar e u nu mai suport sa ma doara si ma gandesc cu groaza ca in curand nici calmantele astea nu vor mai avea efect Dupa mintea mea ar fi trebuit sa ma doara rau dupa operatie, apoi din ce in ce mai putin, dar durerile nu scad deloc… Mi-e frica sa nu cumva sa-mi fi “accidentat” vreun nerv in timpul operatiei si sa nu-mi mai treaca durerile niciodata.. sau doar dupa alta operatie costisitoare si dureroasa… Nu stiu daca e posibil, poate sunt paranoica, dar nu stiu ce sa mai cred, am ajuns la disperare… M-am trezit azi noapte cu niste dureri de m-a apucat plansul… Nu stiu ce sa mai cred sau sa mai fac…
    Daca ati trecut vreodata prin asta, va rog din suflet spuneti-mi si mie ce si cum…
  •  
    • 9835 mesaje
    14 Iun 2005, 12:13
    3 5
    Nu ma pricep, dar ma gandesc ca stomatologul ar fi trebuit sa iti faca o radiografie inainte de a putea sustine ca totul este in regula.
    Mai stii? o fi ramas vreo bucata de radacina pe-acolo...
    Mergi iarasi la el (sau la altul!); nu sta sa rabzi - durerea este un semn ca, totusi, ceva nu este in regula.
  •  
    • 344 mesaje
    14 Iun 2005, 12:26
    3 3
    Monica, ai grija Ketonalul nu este calmant. Este antiinflamator. Donna are dreptate ar trebui o radiografie. Sunt de acceasi parere.
    Si mi-e mi-a fost scoasa o masea de minte care "rasarise" aiurea, dar am avut dureri mici, ca la orice extractie,ssuportabile, iar dupa 1 zi au trecut
  •  
    • 704 mesaje
    14 Iun 2005, 15:20
    7 4
    Depinde..pe mine m-a durut 2 saptamani asa groaznic..apoi a trecut..se diminua durerea..asa ca..mergi la medic..dar in acelasi timp stai linistita..ca difera reactia dela pers la persoana..
  •  
    • 317 mesaje
    14 Iun 2005, 21:18
    4 3
    Uneori se poate dupa extractia maselei de minte sa existe dureri destul de mari cu iradier spre ureche si gat.Se poate sa nici nu poti deschide gura la fel ca ininte,deschiderea gurii sa fie diminuata.Dar medicul nu te-a prevenit de nici o problema care poate apare?Daca tot la medicul care ti-a facut extractia ai fost si ti-a spus ca e bine atunci eu zic sa ai incredere ca el stie bine ce a scos de acolo si daca avea dubii ca a ramas ceva ti-ar fi dat sa faci Rx.Molarii se minte de jos sint cele mai problematice si la scos si dupa aceea.Un calmant bun este Aulin.Dar totusi daca in 2 zile nu se vede o ameliorare mergi iarasi la medic sa nu ai alveolita postextractionala(un fel de infectie)Sper sa-ti treaca cat mai repede durerea!
  •  
    • 138 mesaje
    15 Iun 2005, 09:56
    6 4
    dupa ce ieri am plecat plangand de la serviciu la cabinetul doctoritei implorand-o sa-mi faca ceva..... mi-a spalat locul si mi-a pus nu stiu ce care nu a avut nici un efect, dupa care mi-a dat numarul chirurgului care ma operase, ca sa-l sun pe el daca ma mai doare (eu mi-am facut operatia la un cabinet particular, unde dentista a chemat un chirurg + asistenta, iar la control m-a vazut doar ea...)
    l-am sunat pe chirurg aseara, care m-a intrebat de ce nu l-am sunat mai repede (!?...) si mi-a spus ca am "alveolita". Citisem si eu ieri pe google ca exista o complicatie la aceste extractii care se cheama "alveolar osteitis" sau "dry socket", dar m-am gandit ca sunt eu paranoica si ca doctorita ar sti daca as avea asta.... dar uite ca nu stia.
    ma voi duce azi din nou (la chirurg), ca sa-mi "chiureteze" zona... deja nu mai imi e nici frica, sper ca dupa aia sa nu ma mai doara in halul asta...
    sincer, sunt destul de indignata de doctorita care nu s-a obosit sa dea un telefon la chirurg atunci cand eu plangeam de durere si sustinea ca "nu pot sa am nimic grav" pentru ca nu am infectie si ca exista cazuri in care pacientii au, dupa extractie, dureri "inexplicabile" mai multe zile... cred ca ea ar fi trebuit sa stie despre un lucru pe care eu l-am aflat dupa 20 de minute de cautare pe google... desi, din ce povesti horor am mai auzit cu ocazia asta, am senzatia neplacuta ca dentistii romani nu prea sunt informati
    o sa va scriu dupa ce merg azi la chirug, sa vad mai intai ce-mi face si daca ma ajuta....
  •  
    • 451 mesaje
    15 Iun 2005, 11:40
    5 3
    Trebuie antibiotic si o igiena locala foarte stricta in gura.
    Solutia cu BETADINE, cu iod e foarte eficienta la infectii dentare. Se clateste gura cu o solutie diluata 1 la 10 preparata in momentul folosirii care nu se poate pastra diluata. Nu se inghite. Concentratia nu trebuie sa fie exacta.
    Supravegheaza-ti febra.
    Mult curaj si sa auzim de bine.
  •  
    • 56 mesaje
    15 Iun 2005, 11:48
    7 3
    m-ati cam sperit cu mesajele astea.io urmeaza sa-mi fac extractii la toate cele 4 masele de minte (
  •  
    • 451 mesaje
    15 Iun 2005, 11:53
    0 2
    Eu am avut recent o extractie. Medicul n-a vrut sa-mi prescrie antibiotic ca nu-i neaparat necesar....
    Eu i-am zis ca nu-s curajoasa si ca nu vreau sa ma mai intorc acolo si ca vreau antibiotic. Am luat AMOXICILINA 3 g /zi (atentie cele alergice) la 8 ore plus igiena bucala stricta (Betadina solutie diluata sau PLAK OUT) si n-am avut probleme. Pt Betadina, atentie cele alergice la iod.
  •  
    • 1303 mesaje
    15 Iun 2005, 12:53
    1 0
    intrebare de 5 puncte legata de maselele de minte: mie tocmai au inceput sa imi apara!!! a inceput prima sa imi creasca (undeva sus in dreapta)- da nu e cam tarzior la varsta mea (25 de ani)?
    nu ma deranjeaza, nu ma doare... da creste. e normal?
  •  
    • 451 mesaje
    15 Iun 2005, 13:01
    3 1
    Banuiesc ca-i normal. Daca nu deranjeza, nu doare, nu-ti bate capul cu ele si sa speram ca va fi tot asa.
  •  
    • 317 mesaje
    15 Iun 2005, 21:32
    1 3
    Alveolita poate apare dupa orice extractia oricarui dinte,nu numai la molarii de minte.Eruptia molarilor de minte incepe de la 18-pina la adinci batrineti,nu exista o virsta sigura cum exista la ceilalti dinti.Molarii se minte sint considerati mai dificili deoarece pot avea un nr.variabil de radacini care in multe cazuri sint si curbe,de aceea mai inainte de extractia molarilor de minte (mai ales a celor cariati tare)ar fi indicat sa faceti Rx ca medicul sa stie la ce se asteapta.
  •  
    • 115 mesaje
    15 Iun 2005, 22:25
    3 3
    Cam ciudat ca doctorita unde ai fost nu s-a prins ca este alveolita. Asta invata orice student de la stomato la orele de chirurgie.
    Alveolita este de doua tipuri uscata (dry socket)sau umeda si este o complicatie a extractiei insotita de dureri foarte mari.
    Roaga pe chirurg sa-ti explice mai multe despre acesta afectiune.
  •  
    • 138 mesaje
    16 Iun 2005, 09:18
    4 2
    am fost ieri la chirurg, care mi-a desfacut o parte din cusaturi si a curatat locul (nu inteleg cum intrasera resturi de mancare cand eu am mancat numai pe partea cealalta, mai mult lichide si m-am si spalat si clatit... dar nu mai conteaza...). m-a durut ca naiba in ciuda injectiilor, pt ca, fiind direct pe osul "cioplit" cu ocazia operatie... va imaginati. pe urma mi-a pus inauntru un antibiotic cu analgezic. am plecat cu aceleasi dureri ca inainte, daca nu si mai rau.
    dar ieri, cautand mai multe pe internet despre aceasta nenoricita de alveolita, am gasit marturia unui pacient care povestea ca si-a facut singur o solutie din apa distilata si aspirina, pe care a aplcato in "gaura" respectiva cu un mic tampon. eu nam avut curaj sa introduc nimic acolo, pt ca nu prea vad locul si mi-era frica sa nu fac vreo prostie. dar mi-am pus deasupra comprese sterile inmuiate in aspirina dizolvata in ser fiziologic.... si minune! durerea a scazut cam de la... 9 sa zicem, la 2 - adica e suportabila fara analgezice... azi de dimineata m-am trezit cu durere si mi-am pus din nou aceasta compresa si din nou a scazut durerea... sper din tot sufletul sa se rezolve asa... ar fi minunat.
  •  
    • 451 mesaje
    16 Iun 2005, 10:02
    2 4
    Pentru calmarea durerilor poti lua IBUPROFEN 400 mg comprimate (daca n-ai probleme cu stomacul sau alergie la aspirina sau la antiinflamatoare).
    Pentru dureri se ia pana la 1200 mg in 24 de ore adica 3 comprimate. Se ia DUPA MASA. Doza maxima de IBUPROFEN e 2400 mg in 24 ore (6 comprimate de 400 mg). Dozele mari nu-s apreciate de stomac.
    Nu-i bine sa amesteci antiinflamatoarele intre ele IBUPROFEN-ASPIRINA caci stomacul nu apreciaza.
    Compresele cu gheata pot ajuta la durerile de dinti.
    Respecta o igiena foarte stricta a gurii. Clateste-te cu un antiseptic dupa ce ai mancat si dupa ce ai baut apa ca antisepticul sa ramana cat mai mult timp in gura.
    Te poti clati cu:
    - BETADINE solutie apoasa diluata in apa 1 la 10. Se dilueaza in momentul folosirii si solutia diluata nu se pastreaza. Poti dilua dupa ochi, nu trebuie masurat exact. Contine IOD si e foarte eficienta. Nu se inghite. Nu folosi BETADINE daca esti alergica la IOD sau daca ai probleme cu TIROIDA.
    - Sau PLAK OUT apa de gura
    Iti trebuie antibiotic.
    Supravegheaza-ti febra.
    Sa auzim de bine.
    PS: Aspirina exista in comprimate efetvescente, mai usor de dizolvat. Nu-i indicat sa inghiti aspirina + alte antiinflamatoare caci stomacul nu va aprecia.
  •  
    • 36 mesaje
    16 Iun 2005, 10:37
    2 2
    Si eu am trait experiente urate de pe urma maselelor de minte! Am suferit o operatie pt ca am facut o infectie submandibulara, a fost groaznic, am fost internata , dupa care au urmat 2 extractii ale maselelor de minte, necesare pt ca nu aveau loc sa creasca.
    Acum am o noua masea de minte care se " chinuie sa iasa " de cateva luni si imi provoaca dureri nu f mari la maxilar daca incerc sa deschid gura mai mult. Nu stiu ce sa fac pt ca nu vreau sa ajung din nou la extractie, la ultima m-am umflat tare mult de la anestezie. Ce sa fac e normal sa ma doara asa desi a iesit aproape jumatate?
  •  
    • 3 mesaje
    19 Iun 2006, 10:34
    6 3
    Salutare fetelor. Io-s baiat mare, am 29 de ani, si cam din ianuarie ma tot incearca ceva la masele in stanga jos. E, am schimbat clima (iarna in Ro, cald in Israel) si s-a umflat. A doua oara am zis ca tot asa, am tras curent in aeroport. Acum am inebunit, de 3 ori in o luna, antibiotice la 6 ore, mor nu alta. Am fost la medic, OOOOOOO da-o afaraaaa, n-ai nevoie de ea.
    Asa ca vrei nu vrei trebuie sa-o dai afara. Dar daca o dau afara, dau si mintea?
    pa, pe curand.
  •  
    • 3 mesaje
    21 Iun 2006, 17:20
    1 1
    Am fost la medic si am scos-o.S va spun si voua ca sa stiti ce si cum. Firma m-a ajutat si a platit tot. Asigurarea medicala acopera asta, dar era prea complicat pentru ei si au preferat in regim de urgenta si cu bani jos. Toata afacerea a costat 300$ . Mult sau putin? Pentru mine este foarte mult. Adica ce am facut. Am mers la un stomatolog, s-a uitat, si-a dat cu parerea, si ca sa fie sigur am facut o radiografie. Concluzia, maseaua de minte si trimitere la chirurg stomatolog. Pana acum 50usd. A doua zi am sunat la chirurg, am fost primit in 45 minute, vazut, uitat la radiografie, intrebat de toate bolile chiar si ale mamei. Anesteziat, extras, cusut nu mai mult de 20 minute si gata 250usd. anestezia a mai durat inca 2 ore dupa dar dupa astea 2ore, cred ca 1-1.5 ore a fost groaznic. Si atat. Acum iau antibiotic - MOXYPEN FORTE 3/zi, ETOPAN 600mg 2/zi pt desumflat, si fac spalaturi cu TARODENT. Daca am dureri pot sa iau OPTALGIN. astea sunt medicamente de aici, din Israel, nu stiu daca acasa sunt. Oricum totul intr-o liniste, curatenie, calmitate de nedescris. Pe 29 ma duc la control. Daca ar fi fost dupa mine, inainte sa vad cele descrise nu as fi dat nici pt extras 50usd. Dar cum au lucrat si cum ma simt, merita (la banii lor, nu la ai mei).
    Va mai scriu pe 29, sa vad ce mai imi face.
  •  
    • 3 mesaje
    21 Iun 2006, 17:25
    3 3
    Am uitat sa va spun. Amandoi medicii sunt din parinti romani, sunt nascuti in Israel, au studiat medicina in Romania si stiu romaneste putin
  •  
    • 2 mesaje
    6 Nov 2006, 08:12
    4 2
    Buna ! Ia antibiotice , amoxicilina si tador .