Crema hidratanta pentru ten gras...

  •  
    • 88 mesaje
    6 Nov 2005, 03:39
    0 1
    Si eu am descoperit si sunt deosebit de multumita de Blossom- demachiant urmat de Lara -tonic si pe urma o crema de zi matifianta si hidratanta in acelas timp de la Clearasil.( Cam acestea ar fi pasii obisnuiti de ingrijire) O folosesc de cam un an de zile si isi face treaba de minune. O recomand calduros, la fel si demachiantul Blossom de altfel un produs exceptional. Lara cred ca stim cam toate cum e.
  •  
    • 121 mesaje
    6 Nov 2005, 15:15
    0 0
    Si eu am folosit o multime de produse pt.ten gras...incepand de la l'oreal, garnier, normaderm ..si acum folosesc ROC..Ma simt f.bine ..am toata gama PURIF-AC, demachiant, tonic si crema pt.imperfectiuni..Uneori mi-e uscata pielea pe barbie, asa ca mi-am luat crema de noapte, tot de la ROC, hidratanta si relaxanta.. Ce sa zic..ma simt, in sfarsit, extraordinar!!!
  •  
    • 711 mesaje
    6 Nov 2005, 22:20
    0 0
    fetelor, vrau sa-mi iau Sebium de la Bio Derma. Stit unde as putea gasi?
  •  
    • 320 mesaje
    6 Nov 2005, 23:30
    0 0
    produsele bioderma le poti gasi in orice farmacie help net.
  •  
    • 711 mesaje
    7 Nov 2005, 18:01
    0 0
    Mersi...stii cumva si cat costa?
  •  
    • 320 mesaje
    7 Nov 2005, 18:41
    0 0
    crema sebium este cam 25 lei, sebium H2O este 20 lei si cam atata stiu. intra pe www.sentia.ro si vezi cam cat sunt orientativ. nu cred sa fie diferenta mare intre sentia si help net.
  •  
    • 27 mesaje
    21 Ian 2006, 11:06
    0 0
    Normadermul si Pure Zone de la L'Oreal exact pe principiul asta functioneaza : micsoreaza porii , dar nu ii inchid total , a. i. sebuumul sa nu blocheze porii , formand punctele negre , ci il lasa sa iasa la suprafata pielii unde va fi absorbit de substanta matifianta .Sunt unele persoane care isi maseaza prea mult pe fata cremele de acest gen ,indepartand matifiantul.

    Am observat ca rezultate mai bune dau gelurile cu ulei din arbore de ceai , care sunt astringente si tonifiante .Personal ,un gel ieftin de la Oriflame a fost mai eficient decat cremele mentionate anterior .
  •  
    • 41 mesaje
    21 Ian 2006, 14:17
    0 0
    Eu am tenul fffff gras. Cu toate cremele de zi pe care le-am folosit pana acum , am avut numai probleme, pentru ca toate imi faceau fata sa luceasca infrozitor. De o luna folosesc crema Nivea Visage Mattifying Moisturising Day Care. E incredibila. Hidrateaza si fata nu luceste ABSOLUT DELOC. Am auzit de la prietenele mele care folosesc alte creme de la Nivea pentru ten gras, ca toatre sunt excelente. Eu folosesc acum de la NIvea demachiantul, lotiunea pentru ten gras, crema de zi, gel de dus, lotiune de corp. EXCELENTE.
  •  
    • 41 mesaje
    21 Ian 2006, 14:19
    0 0
    Am uitat sa mentionez ca crema costa in jur de 20 RON in Carrefour.
  •  
    • 18 mesaje
    21 Ian 2006, 21:53
    0 0
    Ati mentionat atatea creme ca nu stiu pe care sa o aleg. Eu am incercat gama Garnier Pure si, in afara de sapun de fata si lotiune, care sunt ok, crema hidratanta e varza... Adica peste o ora incepe sa mi se ingrase tenul oribil... De atunci am renuntat la crema de fata, efectiv nu ma mai dau decat atunci cand mi se usuca tenul si in cantitate foarte mica.
    Sa va zic o intamplare super umilitoare pentru mine, apropos de tenul problematic: acum cateva saptamani, m-am simtit super aiurea cand m-am vazut intr-o poza cu tenul meu care lucea ca un soare. Era un montaj de multe poze afisate prin videoproiector pe un ditamai ecranul, scena la care au asistat vreo suta de oameni. Si de cate ori aparea poza aia, imi venea sa intru in pamant de rusine, cum arata fata mea lucioasa, parca eram data cu untura... super aiurea faza.
    Deci, ce crema sa-mi iau sa ameliorez problema asta?
  •  
    • 18 mesaje
    26 Mai 2014, 00:25
    0 0

    Eu am un job extrem de solicitant iar acest lucru isi spune cuvantul pe tenul meu: se irita mereu, imi apar cosuri si puncte negre, se usuca foarte tare si arata foarte obosit. Am incercat tot felul de creme scumpe pana m-am hotarat sa apelez la ajutorul unui dermatolog. Acesta mi-a povestit despre uleiul de arbore de ceai si despre produsele care il contin, de la Thursday Plantation.
    Mi-am cumparat spuma de spalat pe fata, lotiunea tonica si crema hidratanta. Efectul puternic al uleiului 100 % natural si pur din arbore de ceai se simte de la prima utilizare: spuma curata foarte bine tenul fara sa-l usuce, apoi folosesc lotiunea care neutralizeaza toate impuritatile fetei si lasa tenul proaspat si revigorat, iar apoi aplic crema hidratanta, care este foarte usoara si intra imediat in piele. Dupa mai multe utilizari pot spune ca tenul meu si-a recapatat elasticitatea, nu se mai usuca si in primul rand, nu se mai irita si mi-au disparut toate cosurile. Sunt foarte incantata de aceste produse. Merita sa le incercati!

  •  
    • 69 mesaje
    26 Mai 2014, 14:42
    0 0
    delphina_ said:nuuuuuuuuu normaderm.
    nu.
    din 100 de gagici care au folosit normaderm, 90 l-au pus la cos!
    in loc sa matifieze, acopera pielea cu o pelicula care, e drept, matifiaza pentru o juma de ora, dar apoi determina o secretie de sebum mai mare.
    im, parerea mea e ca nu e grozav.
    mai bine un gel!

    Subscriu. Sunt nr 101.  

     

  •  
    • 2 mesaje
    28 Mai 2014, 15:48
    0 0
    Eu folosesc o crema de la Kiotis, se numeste Purete Plus. Imi place foarte mult pentru ca imi lasa pielea mata pentru toata ziua, dar si hidratata si nu imi apar "minunatele" puncte negre Este o crema cu uleiuri esentiale de Citrice care inchide porii si ulei esential de Santal care neutralizeaza bacteriile. Ti-o recomand cu toata increderea penrtru ca stiu cat de bune sunt produsele Kiotis. Daca vrei sa o cumperi, o gasesti la Galerie de Beaute Paris si trebuie sa iti creezi un cont pe site-ul lor sau sa intri in legatura cu un consilier. Eu iti recomand sa te inscrii tu pe site-ul lor pt ca in acest fel vei putea beneficia mereu de ofertele lor. Sper sa iti fie de ajutor
    https://www.gdbparis.com/ewa/Public/categorii/Ingrijirea-tenului-Purete-plus
    Acest mesaj a fost editat de către Antoniaaa: 28 Mai 2014, 15:53
  •  
    • 22 mesaje
    4 Iul 2014, 12:31
    0 0
    Gerovital - emollient moisturizing cream/ crema emolienta hidratanta. Si e si super accesibila ca pret. Am incercat Vichy cu rezultate foarte slabe, Clinique dar si Avene. Dupa toate acestea am folosit Gerovital, care chiar le intrece pe cele straine.
  •  
    • 12208 mesaje
    4 Iul 2014, 12:52
    0 0
    e adevarat, dar am un sfat pastrati borcanelul de crema in frigider ... produsele de acest tip se patreaza foarte bine la rece!
  •  
    • 1787 mesaje
    4 Iul 2014, 15:56
    2 0

    De fapt e complet eronat sa pastram produsele cosmetice la frigider! Alimentele se pastreaza la 4-5 grade, dar cosmeticele se pastreaza la temperatura camerei 18-25 grade. Recipientele trebuie sa fie inchise ermetic dupa fiecare utilizare, in locuri uscate, ferite de lumina soarelui. Deci e complet gresit sa fie lasate pe pervaz sau pe o noptiera, sub actiunea directa a razelor solare, sau cum am vazut la unele magazine si farmacii puse pe rafturi in vitrina. Ingredientele produselor cosmetice se altereaza in timp si nu mai aduc beneficii pielii daca sunt pastrate la temperaturi foarte joase sau foarte inalte. De asemenea isi pierd proprietatile daca intra in contact cu aerul cum se intampla in cazul cremelor ambalate gen "borcanas" in care bagam degetul si contaminam cu bacterii. Ambalajul ideal este recipientul dintr-un material mat, opac, cu pompita (care sa nu permita patrunderea aerului in momentul folosirii). Ceva de genul:

     

    http://fashion.telegraph.co.uk/beauty/waitlists/TMG8524158/Beauty-Waitlist-Olay-Regenerist-Night-Renewal-Elixir.html

  •  
    • 52 mesaje
    6 Iul 2014, 16:27
    0 0
    Da am vrea noi pompite, dar producatorii nu le pun !
  •  
    • 7 mesaje
    6 Iul 2014, 22:51
    0 0
    Incearca Crema lejera pentru ten mixt/gras de la Cosmetice bio handmade ElyGreen. Sunt cosmetice realizate cu ingrediente din Franta, doar la primirea comenzii. Le gasesti pe link-ul de mai jos:

     http://www.machiajultau.ro/cosmetice-bio-100-naturale-handmade/
  •  
    • 4 mesaje
    14 Iul 2014, 17:00
    0 0
    Sora mea foloseste o crema BIO, numai cu ingrediente naturale si e foarte multumita : http://arganic.ro/ingrijire-ten/crema-ulei-de-argan-ten-gras-mixt
  •  
    • 84 mesaje
    30 Oct 2018, 09:01
    0 0
    Pentru ca si eu am tenul gras, mi-este extrem de greu sa gasesc o crema hidratanta care sa se potriveasca acestui tip de piele. La recomadarea unui medic, am inceput sa folosesc creme profesionale care s-au dovedit a fi foarte eficiente in cazul meu. Una dintre ele este Gelul de hidratare și catifelare Dermanorm de la Macon. Este un gel usor care inchide porii si lasa tenul foarte catifelat. Il poti comanda de pe produse-frumusete.ro.