Palma de Mallorca

•  
    • 1964 mesaje
    10 Iun 2005, 13:46
    0 0
    A fost vreuna dintre voi in Palma de Mallorca ? Vreau sa plec si as vrea sa imi dati un sfat. Am luat sioferte de la agentii dar mi-ar prinde mai bine un sfat de la cineva care a fost acolo ...

Pupici
  •  
    • 455 mesaje
    10 Iun 2005, 14:14
    0 0
    N-am fost dar am auzit:
    Peisajul e super, e de vis. Din pacate se practica un turism industrial de masa. E plin de englezi. E o mare discoteca tiscita de englezi. Unde-i plin de turisti e scump.
    Eu m-as duce daca prind o promotie last minut din Viena pe internet (sunt din Timisoara). Dar colegul meu de viata nici nu vrea sa auda de tari unde ai un turism industrial ca Spania.
  •  
    • 455 mesaje
    11 Iun 2005, 01:07
    0 0
    Toata lumea spune ca aceste insule, Ibiza, Mallorca, sunt o mare discoteca. Depinde de gusturi. La unii la place. Partenerul meu de viata a jurat ca in viata lui nu pune picioarele acolo.
  •  
    • 1964 mesaje
    13 Iun 2005, 16:04
    0 0
    Ibiza este intr-adevar o mare discoteca, dar de Mallorca am auzit ca nu e chiar asa de agitata ... Ma rog, de asta am scris ca m-am gandit ca a fost cineva pe acolo .....

Vreau sa plec pe o insula !!!! E superba atmosfera, numai sa gasesc si locuri linistite ....
  •  
    • 285 mesaje
    13 Iun 2005, 20:44
    0 0
    .
  •  
    • 455 mesaje
    14 Iun 2005, 09:35
    0 0
    Eu n-am fost dar cunosc care au fost. Am inteles ca e frumos. Insa trebuie sa ai ceva informatii daca mergi in Brazilia.
    Majoritatea populatiei traieste intr-o mizerie comparabila cu cea din Africa. Cei ce au bani traiesc baricadati si se deplaseaza cu garzi de corp.
    Trebuie sa te imbraci discret, fara aur, fara ceas si sa iei cu tine doar lucruri pe care nu le regreti daca ti le fura.
    Trebuie sa ai ceva maruntis in poseta sa te scapi de eventuali hoti si restul banilor trebuie ascunsi bine altundeva. Au fost turisti ucisi caci s-au opus hotilor asa ca DA TOTUL in caz de agresiune.
    Era un zvon ca se face trafic de organe si ca nu-i bine sa mergi in zone izolate si necirculate.
    Gasesti informatii in ghidul LONELY PLANET.
    Cunosc pe cineva care a vizitat Brazilia cu toate precautiile de mai sus, fara sa-si afiseze banii, ceasul, bijuteriile din aur si n-a avut nici o problema.
  •  
    • 4 mesaje
    14 Iun 2005, 23:31
    0 0
    Parerea mea este sa mergi intr-o localitate mai mica pe insula Mallorca.
    Nu merge in orasul de resedinta Palma. Am avut impresia ca sunt in Cluj.
    Blocuri de beton cu patru etaje, masini multe, galagie, romani la produs.

Eu am fost in Soller, la 30
    de km. de Palma. Oras mic, linistit, autentic nu discoteca.
    Am mers cu sotia si fiul in virsta de 3 ani. Inainte de plecare am studiat toate orasele de pe insula Mallorca si Soller mi s-a parut autentic.
  •  
    • 285 mesaje
    15 Iun 2005, 01:28
    0 0
    .
  •  
    • 449 mesaje
    15 Iun 2005, 01:49
    0 0
    noi am fost in brazilia in 2001. a fost excelent si nimeni nu s-a dat la noi. mi se pare ca se exagereaza mult. asa cred si nordicii de noi romanii: ca suntem niste hoti, iar fetele noastre niste prostituate. ce pacat, nu? totusi ce oameni sunt la noi.
    putina precautie nu strica, si e valabil peste tot, indiferent unde ai merge.
    palma de mallorca e foarte faina. pe placul tuturor buzunarelor. si nu e dezmat. magazinele din centru sunt tixite cu tot ce iti doresti (ma refer la tot ce-i fain, fain si din nou fain). bani sa ai. seara, mai bine zis noaptea, o viata de nu-i adevarat. bulevardul de pe coasta marii e plin, plin de restaurante, cafenele si discoteci. foarte fain.

@kontz. sper ca glumesti cand compari clujul cu palma?? hello!!!

ibita e dezmatata. eu am vazut. betivaneala pe la toate colturile. gretos.
  •  
    • 449 mesaje
    15 Iun 2005, 01:58
    0 0
    @kontz. insula este, precum stiti, foarte mica. noi am avut masina si am colindat de numa'. inafara de palma si alcudia nu am mai putut numi altceva oras.
    iar daca vrei sa stai izolat, asta poti sa o faci si acasa. nu asta facem toata perioada de 11 luni?
  •  
    • 455 mesaje
    15 Iun 2005, 09:26
    0 0
    PENTRU VENDELA
    In BRAZILIA trebuie sa nu fi haios sa-ti afisezi banii si bijuteriile in fata unor oameni care n-au ce manca.
    Cunosc care au vizitat BRAZILIA cu ceva precautii si au fost extrem de incantati.
    Am cunoscut o femeie medic din Brazilia care mi-a dat urmatoarele sfaturi:
    - Sunt foarte multi hoti de buzunar in locurile turistice. DA TOTUL in caz de agresiune. Au fost cazuri de turisti ucisi pentru un portmoneu.
    Gasiti mai multe in LONELY PLANET
  •  
    • 455 mesaje
    15 Iun 2005, 09:56
    0 0
    In ce privesc destinatiile ca BRAZILIA:
    Pe siturile ministerelor de externe ale tarilor occidentale (Belgia, Germania, Franta...) exista informatii foarte serioase, despre diferitele tari, destinate turistilor lor.
    Eu am citit despre Romania si informatiile sunt foarte corecte (nu-i nimic alarmist).
  •  
    • 449 mesaje
    15 Iun 2005, 12:29
    0 0
    da, esmeralda, sigur ca ai dreptate. normal ca nu tre' sa-ti arati banii la orice colt de strada. asta facem si acasa pe teritoriul nostru. hoti sunt oriunde. precaut trebuie sa fii si daca te duci sa te plimbi printr- un loc mai "inghesuit", ca nu se stie niciodata.
    va urez la toti un concediu placut, indiferent unde o sa vi-l petreceti!
    //v
  •  
    • 1 mesaje
    26 Dec 2006, 01:01
    0 0
    eu locuiesc in ibiza de 3 ani de zile si pot spune ca este super frumos.intradevar sunt foarte multi englezi si nemti,dar cel putin ei vin in vacanta,nu ca majoritatea romanilor care vin si raman pe aici.(inclusiv eu).sunt discoteci 24 din 24 de ore dar sunt si locuri foarte linistite.plajile sunt minunate.este foarte adevarat ca lumea se drogheaza si bea foarte mult pe aici dar su sunt toti asa.lucrurile astea se intampla peste tot doar ca aici sunt toti impreuna.doar atat am de spus.mie imi place foarte mult
  •  
    • 345 mesaje
    26 Dec 2006, 10:17
    0 0
    Am fost eu anul trecut in palma de mallorca o saptamana. A fost frumos. Insula are o groaza de peisaje splendide, asa ca ia excursiile optionale. Cand o fi sa pleci, iti dau mai multe amanunte, daca vrei. Eu am stat in Arenal, unde e animat rau. Discotecile sunt pline si de nemti si de englezi, depinde unde esti. In Arenal, Playa de Palma sunt nemti, in Magaluf sunt englezi. Una peste alta, plaja e super, marea la fel, mancarea si serviciile super bune.
  •  
    • 1 mesaje
    10 Apr 2007, 18:40
    0 0
    PENTRU JANYY23
    Buna, am inteles ca locuiesti de 3 ani in Ibiza. Noi suntem in Italia dar ne gandim sa ne cumparam un bar/restaurant in Baleare, e mult mai accesibil decat in Italia. Dar si mai putin profit, am inteles din internet, pt ca e concurenta mare. Stii ceva in sensul asta, cunosti proprietari romani de restaurante care au reusit sau forumuri in care se discuta chestiunile astea? Multumesc mult.
  •  
    • 2332 mesaje
    10 Apr 2007, 21:21
    0 0
    am fost eu in Palma.Deja cautam o casa sa ne mutam acolo, asa de mult ne-a placut.La capitolul distractie nu te pot ajuta, noi am fost cu copilul(4,8 ani) si n-am fost in baruri sau discoteci.In schimb, am inchiriat o masina si ne-am plimbat de ne-am pliktisit.Ideea e ca e super, erau o multime de nemti, suedezi si danezi.Mie personal mi-a plakut, oricind m-as reintoarce acolo.
    Mincarea n-a fost deloc pe gustul meu, eu sunt si ceva mai dificila.Doream o ciorba pt copil, mincarurile au alt gust.Chiar imi parea rau ca am luat cu misc dejun si cina.Mic dejun ajunge, restul maninci pe la restaurantele care sunt din metru in metru.E misto, ce mai.Iubesc Palma
  •  
    • 257 mesaje
    12 Apr 2007, 00:27
    0 0
    am fost si eu si mi-a placut la nebunie.e adevarat ca e agitatie, dar mai mult seara si noaptea. e plin de nemti(au si vrut sa cumpere insula).am plecat printr-o agentie din ungaria.iti recomand una de afara, au preturi mai bune si conditii super.eu am stat la un hotel de 4* si am platit 800 eu cu avion inclus, din viena.deci a fost singurul loc unde am fost si unde un hotel de 4* era de 4*. mancarea a fost delicioasa si din abundenta, lucru ce place romanilor.marea splendida.poti face scufundari, cumparaturi,inchiria masini, plimbari cu trasura, cu vaporul spre ibitza daca ai chef si de mai multa distractie.am calatorit mult dar e deocamdata singurul loc unde m-as mai intoarce .daca mai doresti detalii, imi scrii.